Autor Wątek: Spienianie mleka - latte art  (Przeczytany 274181 razy)

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #720 dnia: 05 Marzec 2021, 00:31:20 »
Chciałbym choć raz zamiast dzikich maziajów zaserwować MŻonce klasycznego listka (bez skojarzeń), na wierzchu kawy mlecznej. Więc ostatnio pooglądałem sobie tutoriale na YT i stwierdziwszy, że phi, przystąpiłem do rozpoznania bojem. I lipa. I nie wiem, czy mleko źle spienione (FP albo wicherek za 4 zeta, ale na YT oba dają radę :) ), czy temperatura nie taka, czy konsystencja, czy może kawa bazowa (napar z kawiarki), ale wszystko psu w ... ogon :) Ratunku! :D
Zobacz sobie ten filmik, całkiem nieźle wytłumaczone spienianie french press'em.


Od siebie dodam, że kluczowe jest nie przekraczanie końcowej temperatury 60-65 stopni, bo inaczej piana robi się sztywna. Do tego - krótkie napowietrzanie - dosłownie kilka ruchów, i kilkanaście machnięć polerowania (nie wynurzaj tłoka ponad powierzchnię mleka, lepiej nawet pracować poniżej połowy poziomu) - uważaj, żeby nie przesadzić, bo na początku wydaje się, że to mało. Jak postarasz się i wyciągniesz tłok powoli i równolegle do powierzchni mleka, to większość bąbli zostanie na sitku tłoka.

Dalej to technika nalewania, mi dużo pomógł ten tutorial
https://www.youtube.com/playlist?list=PLpzCwr8Hq-52ahOiwU2CLRhq1Ozs4SM4x

Offline Waka

  • Wiadomości: 16
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #721 dnia: 06 Marzec 2021, 16:32:24 »
Walczę żeby uzyskać konsystencję jogurtu. Próbuje spienic na Lelit Anna pid. Czy ktoś się orientuje czy zawór pary powinien być otwarty na full czy może lepsze efekty będą na częściowo otwartym zaworze?

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #722 dnia: 06 Marzec 2021, 16:57:13 »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #723 dnia: 20 Marzec 2021, 18:00:44 »
Jakie macie sprawdzone typy mleczka do Latte Art? Brać pod uwagę białko czy i tłuszcz, bo najbardziej smakuje mi 2% Piątnica 3,2g białka, a np 3,2% Mlekowita ma 3,0g białka, z Lidla 3,2% białko 3,2g,  zaś 3,2% Piątnica 3,1g białka?
》tertium non datur《

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #724 dnia: 20 Marzec 2021, 20:11:48 »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #725 dnia: 20 Marzec 2021, 21:34:54 »
Cappuccino musisz pić… powoli, na tyle uważnie, by wyraźnie na ten moment zwolnić swoją gonitwę. Spojrzeć na świat inaczej, zatrzymać pędzące myśli, poczuć aromat kawy w powietrzu, zatopić usta w kremowej piance, łykąć gorącej kawy, by doświadczyć tego niesamowitego uczucia, że wszystko wraca na swoje miejsce. Priorytety na powrót stają się priorytetami, a błahe sprawy przestają mącić myśli. Taka jest przewaga cappuccino nad espresso. Masz szansę się zatrzymać w biegu pędzącego dnia. Doświadczyć, że liczy się tu i teraz... carpe diem. Cappuccino to kawa dla… uważnych, bo nie da się go wypić jednym haustem, tak jak espresso. Trzeba się zatrzymać na dłużej...

Chce się nauczyć, dla swoich trzech kobiet, a że w Elektrze drzemie potężna parowa moc, grzechem byłoby jej nie wykorzystać!

« Ostatnia zmiana: 20 Marzec 2021, 21:37:20 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #726 dnia: 21 Marzec 2021, 22:34:46 »
Jakie macie sprawdzone typy mleczka do Latte Art?
Ja najczęściej używam Koneckie 2% i Piątnica 2%. Koneckie wydaje mi się jakby "masywniejsze" zarówno przed spienianiem jak i po, Piątnica jest bardziej subtelna i po spienieniu także lżejsza. Preferuję Koneckie. Ostatnio próbuję także 3,2%, bo wyczytałem, że po spienieniu wolniej się rozwarstwia - na razie sprawdzam tą tezę, ale mam problem z powtarzalnością, więc na razie się nie wypowiadam w tej kwestii.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #727 dnia: 22 Marzec 2021, 07:37:13 »
Ja najczęściej używam Koneckie 2% i Piątnica 2%. Koneckie wydaje mi się jakby "masywniejsze" zarówno przed spienianiem jak i po, Piątnica jest bardziej subtelna i po spienieniu także lżejsza. Preferuję Koneckie.

Koneckiego po moich sklepach nie widziałem. Ta Piątnica 2% też mi najbardziej smakuje, może to przez zawartość 3,2g białka, pomijając zrobienie masy jogurtowej, gdzie na razie na żadnym mi się nie udało☹😡🥴
》tertium non datur《

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #728 dnia: 22 Marzec 2021, 15:35:05 »
pomijając zrobienie masy jogurtowej, gdzie na razie na żadnym mi się nie udało
ja robię "jogurcik", ale powtarzalność to u mnie zmora. Bardzo dużo mi dały krótkie filmiki dot spieniania mleka z tej listy o Latte art (tam są chyba 3 nt samego spieniania) - krótkie, a bardzo dobrze pokazują o co chodzi.
https://www.youtube.com/playlist?list=PLpzCwr8Hq-52ahOiwU2CLRhq1Ozs4SM4x
Dla mnie kluczowe były następujące uwagi:
- musi być wir podczas spieniania i w fazie wygładzania, ALE to nie musi wyglądać jak trąba powietrzna (tak też próbowałem);
- nie można dyszy zanurzać zbyt głęboko;
- temperatura mleka nie może przekroczyć 60C, bo wtedy piana robi się sztywna (po wyłączeniu dyszy temperatura jeszcze rośnie, bo cały układ ma bezwładność, termometr też, więc dyszę należy wyłączyć przy temp. ok 55C).

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #729 dnia: 22 Marzec 2021, 16:07:42 »
Kupiłem w hurtowni (mam jeszcze dwa inne na zmianę) i pianka wyszła, ale taka z ekspresu automatycznego, dobrze że żonie smakowało. Zastanawiam się, czy nie za szybko mleko nabiera temperatury (kubek schłodzony)?  Może te trzy dziury to za dużo?

Filiżanki na filmikach mają kapitalne!
« Ostatnia zmiana: 22 Marzec 2021, 16:11:27 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #730 dnia: 22 Marzec 2021, 16:13:10 »
Białko jest nieistotne. Ważny jest tłuszcz: im więcej, tym lepiej. Mleko ma być jak najbardziej zbliżone do naturalnego: pełne, tłuste, nie UHT. Takie mleko gwarantuje elastyczną i gładką piankę. Sam proces spieniania ma dwie fazy. Na początku wprowadzamy powietrze -- może to trwać bardzo krótko, gdy mamy mocny strumień pary. W drugiej fazie staramy się utworzyć wir, po to by z powietrznych bąbli powstała jednolita, jedwabista mikropianka. Nie bawimy się z parowym kurkiem: od razu dajemy pełną parę; zamykamy zawór szybko, tuż przed wyjęciem rurki z mleka.
« Ostatnia zmiana: 22 Marzec 2021, 16:18:02 wysłana przez Antonio »

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #731 dnia: 22 Marzec 2021, 17:10:25 »
Kupiłem w hurtowni (mam jeszcze dwa inne na zmianę) i pianka wyszła, ale taka z ekspresu automatycznego, dobrze że żonie smakowało. Zastanawiam się, czy nie za szybko mleko nabiera temperatury (kubek schłodzony)?  Może te trzy dziury to za dużo?

Mi z tym "mlekiem do kawy" słabo szło - pieniło się jak mydło, i dużo mniej słodkie od lidlowego 3.2%. Pewnie złe przyzwyczajenia bo potem jak uważałem, to jakby już lepiej, ale jednak wróciłem do zwykłego mleka.
Jak masz problem z 3 dyszami to zawsze możesz odkręcić końcówkę i zatkać od środka nadmiarowe otwory kawałkiem wykałaczki. Też się nad tym zastanawiam bo byłem przyzwyczajony do 1 otworu, a teraz też mam 3 i mocniejszą parę, a jakoś lepiej mi się nie spienia.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #732 dnia: 22 Marzec 2021, 18:25:57 »
Ja @Henry podejrzewam, że ci wybitni od latteartu z YouTube, to coś dodają do mleka, że im takie spektakularne kwiatki wychodzą  >:(

A tak na poważnie, blisko coraz  bliżej, polecone, dla mnie amatora, najbliżej jogurtu, mimo że "uhate".

Czytam i czytam i nie natrafiłem: jak mam dzbanek 500ml europa Motty, to ile powinno się wlać mleka, połowę? A do dzbanka 250ml - 125?
« Ostatnia zmiana: 22 Marzec 2021, 18:35:19 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #733 dnia: 22 Marzec 2021, 19:48:18 »
ile powinno się wlać mleka
Do miejsca gdzie zaczyna się dziubek.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #734 dnia: 22 Marzec 2021, 20:36:48 »

Do miejsca gdzie zaczyna się dziubek.

Nalałem 250ml wody i by się zgadzało. Dzięki.
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi