Autor Wątek: tani zestaw do "kaw mlecznych"  (Przeczytany 9913 razy)

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: tani zestaw do "kaw mlecznych"
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Luty 2020, 10:58:30 »
Nie używałem nigdy kawiarki 2 tz. Z tych 3-4 tz co używałem klasycznych Bialetti, GAT, Pezzetti wszystkie działały ok. Bardzo chwalone, a zarazem piękne, są moki firmy Ancap z ceramiczną górą. Tylko nie wiem czy takie małe robią.
« Ostatnia zmiana: 13 Luty 2020, 11:10:57 wysłana przez krystians »

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: tani zestaw do "kaw mlecznych"
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Luty 2020, 11:39:43 »
Cytuj (zaznaczone)
Ponoć bezproblemowe są dopiero sztuki 4 tz, ale jak rozumiem trzeba w nich parzyć docelową ilość kawy, a to troszkę za dużo.
Prawie codziennie używam kawiarki Bialetti 3 tz (co prawda nie na indukcji, tylko palniku gazowym) i działa wyśmienicie, dlatego planuję zakup kolejnej. Tym razem Bialetti brikka 2 tz bo robi namiastkę cremy i wg mnie to idealna wielkość dla jednej osoby.
Z rozwiązań o małych pojemnościach robiących mocną kawę masz jeszcze tygielek i kawę po turecku.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: tani zestaw do "kaw mlecznych"
« Odpowiedź #17 dnia: 13 Luty 2020, 13:17:56 »
Z rozwiązań o małych pojemnościach robiących mocną kawę masz jeszcze tygielek i kawę po turecku.

Już i tak zaanektowałem jedną szafkę na kawowe pierdółki, więc nie komplikujmy tego bardziej :D A możecie mi powiedzieć jak się przekłada jedno tz na ilość kawy z przelewu. Pod względem mocy :) Bo może rzeczywiście 4 tz będzie jednak ok :P

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: tani zestaw do "kaw mlecznych"
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Luty 2020, 13:33:24 »
3 tz bez dodatków to mocna, konkretna kawa która daje kopa (taką lubię). Gdy nie mam ochoty na takie atrakcje, dolanie 1 tz wody powoduje, że otrzymuję małą kawkę do popijania. Myślę, że jest to idealna, esencjonalna baza do kaw mlecznych, bo po rozcieńczeniu nie ma szans na lurę.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: tani zestaw do "kaw mlecznych"
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Luty 2020, 14:24:41 »
@Mr. Sour a ile gramów kawy wchodzi do twojej 3tz?

Offline magicwojtek

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: BLAUPUNKT CMP301 /OXO good
  • Młynek: Severin km 3873
Odp: tani zestaw do "kaw mlecznych"
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Luty 2020, 14:33:42 »
czyli kawiarka 3 tz tak?
i bez problemu w moim severin zmiele do niej kawę;p?

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: tani zestaw do "kaw mlecznych"
« Odpowiedź #21 dnia: 13 Luty 2020, 14:36:14 »
Lekko ubite 20 g kawy.
« Ostatnia zmiana: 13 Luty 2020, 14:38:52 wysłana przez Mr. Sour »

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: tani zestaw do "kaw mlecznych"
« Odpowiedź #22 dnia: 13 Luty 2020, 14:38:05 »
Tak, Severinem kawę zmielić na grubość taką żeby było dość drobno jak drobna sól, ale żeby się nie zbrylało, no i oczywiście żeby smak był ok. Ja bym zaczynał od okolic ustawienia grubości na "3".

Ja bym nie ubijał tylko wyrównał. U mnie w 3 tz mieści się w zależności od kawy od 16 g dla ciemniejszego palenia do 19 g dla jasnych gęstych ziaren.
« Ostatnia zmiana: 13 Luty 2020, 14:40:11 wysłana przez krystians »

Offline magicwojtek

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: BLAUPUNKT CMP301 /OXO good
  • Młynek: Severin km 3873
Odp: tani zestaw do "kaw mlecznych"
« Odpowiedź #23 dnia: 13 Luty 2020, 14:44:16 »
Tak, Severinem kawę zmielić na grubość taką żeby było dość drobno jak drobna sól, ale żeby się nie zbrylało, no i oczywiście żeby smak był ok. Ja bym zaczynał od okolic ustawienia grubości na "3".

Ja bym nie ubijał tylko wyrównał. U mnie w 3 tz mieści się w zależności od kawy od 16 g dla ciemniejszego palenia do 19 g dla jasnych gęstych ziaren.

konkretna i świetna odpowiedź :D
dziękuje <3
kawę jasną czy ciemną polecisz do kawiarki?

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: tani zestaw do "kaw mlecznych"
« Odpowiedź #24 dnia: 13 Luty 2020, 15:14:28 »
Lekko ubite 20 g kawy.

to mi do brikki 2tz ~16g i ~100g wody bazowo, można zejść trochę i faktycznie to przyjemna ilość. Brikka jest fajna, ale na specjalną cremę nie licz, co w sumie dobrze po co, na co to komu ;)

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: tani zestaw do "kaw mlecznych"
« Odpowiedź #25 dnia: 13 Luty 2020, 15:16:52 »
i bez problemu w moim severin zmiele do niej kawę;p?

A w mymku 54? :D

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: tani zestaw do "kaw mlecznych"
« Odpowiedź #26 dnia: 13 Luty 2020, 15:27:15 »
A w mymku 54
Tym bardziej ;)
i 20g to optymalna ilość na ten młynek ;) bez ważenia, pełny młynek ;)
Never Give UP †

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: tani zestaw do "kaw mlecznych"
« Odpowiedź #27 dnia: 13 Luty 2020, 16:13:56 »
@trez
Do moki 3 tz bez postukiwania lejkiem mieści się ~18 g kawy ciemno palonej a z całości wychodzi ~85-90 g płynu.

Co do brikki to napaliłem się na nią jak szczerbaty na suchary, ale może masz rację, że to przerost formy nad treścią. Na filmach pokazujących jak działa zawór wszystko wyglądało zachęcająco. Z drugiej strony jak pomyślę o koszcie połowy ceny np. MYM54, albo w perspektywie uzbierania na podstawową maszynę do espresso, to może faktycznie szkoda kasy. Dzięki za komentarz, muszę sprawę przemyśleć ponownie...

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: tani zestaw do "kaw mlecznych"
« Odpowiedź #28 dnia: 13 Luty 2020, 18:14:56 »
tylko nie chcę odstraszać od brikki, to moja ulubiona kawiarka i zaworek fajnie działa. Dolny zbiorniczek ma linię na 100ml wycentrowaną, mieli się drobniej, ciśnienie jest nieco podniesione, oczywiście nie mówimy o poziomach ekspresów, na forum wątek o kawiarkach ma fajny podtytuł "... krok od espresso." brikka dla mnie to taki kolejny pół krok bliżej ;)

zapytałem o ilość kawy, bo te sitka bywają różne a wiem, że brikka ma stosunkowo duży, więc oznaczona jako 2tz bywa niewiele mniejsza od 3tz więc jako podobną kawiarkę, jak się ma, to średnio ma sens kupować, lepiej spróbować innych metod. Ja np zostałem fanem tygielka, po laaatach używania kawiarki, aktualnie praktycznie ja wyparł, Efekt jest bardzo ciekawy, a mycie znacznie prostsze,

A co do robionej przez nią cremy, to da się osiągnąć efekt jak na filmikach, trzeba użyć dość świeżej i mocno ciemnej kawy, typowe dla nas palenia espresso to za mało ;) no i ta pianka nie jest tak trwała, po przelaniu większość się traci.

Wydaje mi się, że ludzie stanowczo za bardzo gloryfikują cremę, jak jakiś mityczny benchmark wspaniałości, temu tez pewnie bialetti skupia się na niej w opisach. Zresztą urządzenia istniejące głownie z potrzeb marketingu, czyli automaty, ubijają pianę na dwa palce, przypadek? nie sądzę :D

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: tani zestaw do "kaw mlecznych"
« Odpowiedź #29 dnia: 13 Luty 2020, 21:08:15 »
Ja np zostałem fanem tygielka, po laaatach używania kawiarki, aktualnie praktycznie ja wyparł, Efekt jest bardzo ciekawy, a mycie znacznie prostsze.
Korzystam z miedzianego tygielka i b. lubię te metodę parzenia, na równi z moką. Faktycznie użytkowanie nie wymaga rozkręcania czegokolwiek i zapewnia dużo szybsze mycie. Co więcej z mini kuchenką turystyczną mam poręczny i łatwy w użytkowaniu zestaw podróżny.

Cytuj (zaznaczone)
... no i ta pianka nie jest tak trwała, po przelaniu większość się traci.

Wydaje mi się, że ludzie stanowczo za bardzo gloryfikują cremę...
Być może popełniam błąd nowicjusza w tematach kawowych, a z drugiej strony taka kawa podoba mi się wizualnie, zwłaszcza w szkle, choć jak zawsze najważniejszy jest zapach i smak. Te potrzeby w zupełności zaspokaja tygielek lub kawiarka, ale chciałem pójść o krok dalej, coś zmienić z czystej ciekawości. Próbuję metod przelewowych z dripperem, ale za krótko to trwa żebym mógł się odnieść do walorów smakowych które mniej lub bardziej mi wychodzą i są losowe w powtarzalności.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi