Autor Wątek: Espresso - Ratio  (Przeczytany 9724 razy)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Espresso - Ratio
« Odpowiedź #15 dnia: 20 Grudzień 2017, 20:36:02 »
Ale przejmowali się producentami ekspresów, młynków, palarnią kawy. To na nich spoczywał największy ciężar za udaną ekstrakcję która później owocowała "perfekcyjnym" smakiem kawy.
W tym przypadku można mieć w nosie ml. Przy dobrej ekstrakcji zmieniasz tylko intensywność przez mniejsze lub większe uzyski kawy czy to będzie w ml lub w  g będzie wszystko jedno.
Dlaczego,bo to reguluje czas ekstrakcji, temperatura wody, przepływ jednostajny,  które w tym przypadku są optymalne.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 859
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Espresso - Ratio
« Odpowiedź #16 dnia: 20 Grudzień 2017, 20:50:16 »
I nadal wszystko się rozbija o brak zrozumienia, że poprawne wg norm INEI, takie opisał Jogi do którego się odniosłeś, 25 ml espresso wcale nie waży 25 g.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Espresso - Ratio
« Odpowiedź #17 dnia: 20 Grudzień 2017, 21:13:21 »
Z cremą czy bez?  ;)   Wiem, że ważenie jest dokładniejsze. A tak z ciekawości, ile wazy 10 ml kawy? :mhh:


Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 859
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Espresso - Ratio
« Odpowiedź #18 dnia: 20 Grudzień 2017, 21:19:57 »
INEI, do którego pośrednio się odnosisz, podaje objętość z cremą. Dokładając do tego certyfikowaną przez nich świeżą mieszankę, najczęściej zawierającą w sobie robustę* powiększającą cremę, ostatecznie otrzymuje się  szczęsne/nieszczęsne wagowe ratio zbliżone do 2:1 czy się to komuś podoba czy nie.
Reasumując: 25 ml espresso, przygotowane zgodnie z normami INEI, bo o tym dyskutujemy, będzie ważyło w okolicach 12-20 gramów.

* - tak, certyfikowane przez INEI kawy chyba w zdecydowanej większości mają w sobie robustę, czasami sporo.
« Ostatnia zmiana: 20 Grudzień 2017, 21:22:51 wysłana przez Kekacz »
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Espresso - Ratio
« Odpowiedź #19 dnia: 20 Grudzień 2017, 21:32:15 »
Dzięki za wyjaśnienie. :)  Wiesz może gdzie można  kawę certyfikowaną przez INEI kupić ?

EDIT.
Znalazłem. Nawet 1 z nich kiedyś piłem. :)

http://caffemio.net/366-kawy-z-certyfikatem-inei
« Ostatnia zmiana: 20 Grudzień 2017, 21:39:39 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Espresso - Ratio
« Odpowiedź #20 dnia: 20 Grudzień 2017, 22:40:52 »
Od świetnego przepisu na v60, ten człowiek nie napisał nic mądrego. Takie rzeczy można robić w domu, a nie jako barista. Tylko dzis 740 kaw. Gdybym miał wydłużyć ekstrakcję o 10 sekund, najlepiej smakuje mi kawa od 23-25 sekund, to kawy robiłbym 7400 sekund dłużej, czyli ponad dwie godziny. Licząc ze mam trzy grupy, daje to 45 monit dluzej. Przy 7 godzinnej dniówce to niedopuszczalne. Poza tym gość bazuje na espresso, które pije moze ~3-5% klientow. Reszta to duże americano lub latte które smakowałaby zbyt mlecznie przy ratio 3:1.
Na razie nie mam dostępu do kompa, ale jak znajdę chwile to mysle ze jestem w stanie podważyć 60% tego co on powypisywał.
Fajnie by było go sparafrazować: Nie wierzcie kawowym autorytetom w internecie ;)

Rozumiem że bariści powinni parzyć "na ilość", nie jakość ? Rozumiem też, że jeśli optimum dla danej kawy wynosi np. 32 sek i uzysk 40 g, to aby zaoszczędzić na czasie lepiej niedoparzyć kawę ? :) Może warto zastosować, lepiej wypalone ziarno, które optymalnie będzie parzyło się w krótszym czasie a nie mówić że jakkolwiek oszczędzasz na czasie zaparzania - bo nie brzmi to dobrze...;)

Co do autorytetu Scotta Rao - nie zgadzam się z Twoim zdaniem. Wielokrotne testy i sprawdzenie jego teorii w praktyce udowadniają, że wie co pisze. Owszem są obszary w temacie kawy co do których można mieć swoje zdanie - inne niż reszta i jest równie dobre, jednak Twoje kategoryczne zaszufladkowanie mija się w mojej opinii z rzeczywistością.

Cytuj (zaznaczone)
Spieniam mleko w dzbanku 900ml, 135 stopni, czas spieniania jakieś 15 sekund.

Tego też nie rozumiem. Optimum temperatury dla mleka to 55 - 65 st...
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Espresso - Ratio
« Odpowiedź #21 dnia: 20 Grudzień 2017, 23:10:01 »
135 stopni
Optimum temperatury dla mleka to 55 - 65 st...
135 degrees Fahrenheit = 57.2222222 degrees Celsius

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Espresso - Ratio
« Odpowiedź #22 dnia: 20 Grudzień 2017, 23:11:00 »
A więc temperatura mleka się zgadza.  ;)
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Espresso - Ratio
« Odpowiedź #23 dnia: 20 Grudzień 2017, 23:38:36 »
Cytuj (zaznaczone)

Rozumiem że bariści powinni parzyć "na ilość", nie jakość ? Rozumiem też, że jeśli optimum dla danej kawy wynosi np. 32 sek i uzysk 40 g, to aby zaoszczędzić na czasie lepiej niedoparzyć kawę ? :)
Nie, nie rozumiesz. Skąd wniosek, ze kawa jest niedoparzona? Próbowałeś? Czy Scott Rao tak powiedział i tak musi byc? Mam refraktometr, wiem jak go używać. Przez kilka lat operuje tym samym espresso i doskonale znam jego smak. TDS sprawdzam codziennie, zawsze w normie. Skąd wniosek o niedoparzeniu?

Scott jest mega wkurzający z ta jego wszechwiedza. "W większości kawiarni" to, "w większości kawiarni tamto", "większość barstiow to", większość baristów tamto. Skąd on to wie? Większość baristów gdzie? W stanach? Australii? Polsce? Rumunii? Anglii? W jakich kawiarniach? Speciality czy sieciowych? O tym nie ma słowa. A widać ludzie łykają to jak to bariści nic nie potrafią i boski Rao im musi wskazać właściwa drogę ;)
Duzo bardziej wole podejście Pergera - sprawdź i sie przekonaj. Hoffman w Square Mile parzy espresso 20g - 30g w filiżance. Niedoparzone? - najlepsze jakie w życiu próbowałem.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1485
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Espresso - Ratio
« Odpowiedź #24 dnia: 21 Grudzień 2017, 09:08:02 »
Może masz młynek wysoko-ekstrakcyjny i stąd szoty z mniejszym ratio są smaczniejsze :D A tak serio,z całym szacunkiem dla Scotta, ale jego wypowiedzi są populistyczne, czasem wręcz aroganckie. Ma prawo mu nie smakować Chemex, czy natural w v60, ale głoszenie tego jako świętej prawdy jest już niesmaczne.
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień 2017, 10:04:36 wysłana przez kulka »

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Espresso - Ratio
« Odpowiedź #25 dnia: 21 Grudzień 2017, 10:16:41 »
Gdybyś potrafił czytać po angielsku, a nie używał google translate to byś wiedział, że wcale tam nie ma tego co napisałeś.
Jak nie ma Rao wyraźnie mówi, że przepływ jest najważniejszy i twierdzi, że większość shotów kanałuje. Co prawda wstawki o jego DE (i kontroli przepływu) są dla mnie zbyt marketingowe...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Espresso - Ratio
« Odpowiedź #26 dnia: 21 Grudzień 2017, 10:33:11 »
Są, ale... Nie ma drugiego sprzętu na rynku z taką funkcjonalnością, więc to, co pisze może mieć sens.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Espresso - Ratio
« Odpowiedź #27 dnia: 21 Grudzień 2017, 11:12:03 »
Jak nie ma Rao wyraźnie mówi, że przepływ jest najważniejszy i twierdzi, że większość shotów kanałuje.

No bo tak jest. Kanałowanie to normalna rzecz, tylko może być dla naszego oka niewidoczna.  :)  Wynika to z budowy ekspresu i z drożności samego ziarna w sitku.
Nie widzę w tych słowach nawet odrobiny przesady.  :mhh:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Espresso - Ratio
« Odpowiedź #28 dnia: 21 Grudzień 2017, 14:35:53 »
Kolejny ogólny komentarz. Ktoś nie zrozumiał artykułu. Podsumuje>
- wyższa ekstrakcja jest lepsza
-większość nadesktrakcji spowodowana jest kanałowaniem
-kanałowanie występuje prawie zawsze, często jest niewidoczne
- jego maszyna DE+ zbawi świat kawy...
- podaje trzy różne ratio jako prawidłowe przykłady 1.5, 2, 3
-proponuje eksperyment, zrób 2:1 a teraz zmiel grubiej (czyli czas będzie podobny!) i daj 3:1, które smakuje lepiej

A teraz dodam z jego książki
Ekstrakcja jest nieliniowa:
poziom 16% daje OK efekty
17-18.5% daje kiepskie efekty, unikać tej strefy
19%+ o wiele lepiej niż 16%

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Espresso - Ratio
« Odpowiedź #29 dnia: 21 Grudzień 2017, 17:17:21 »
-proponuje eksperyment, zrób 2:1 a teraz zmiel grubiej (czyli czas będzie podobny!) i daj 3:1, które smakuje lepiej

Zdecydowanie 3:1. Mało tego robię ekstrakcję 3:1 w czasie 24-28 s. Jest to mój wzorzec. Od tego zaczynam testowanie kawy.


Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi