Autor Wątek: Illy - dziwna kawa  (Przeczytany 26896 razy)

Offline Snufficator

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Moccmaster przelew, kawiarka bialetti, french press Bodum - znudziła się ciśnieniówka
  • Młynek: Wilfa
Illy - dziwna kawa
« dnia: 22 Sierpień 2014, 09:12:24 »
Witam,

dostałem w prezencie puszkę czerwonej illy. W tym samym czasie używałem Kimbo Napoletano i Lavazza Oro. Młynek był tak ustawiony, że na obu miałem równe szoty w okolicach 25-30s z ładną cremą. Przy tej samej grubości mielenia Illy nie chciała wyjść. Dopiero po kilkukrotnym przekręceniu manometru w stronę grubszego przemiału i lżejszym ubiciu coś wyszło ale cremy było niewiele (ciastko suche twarde wypadło w całości). Kawa w smaku całkiem całkiem. Z czego to wynika? rodzaj palenia? Wilgotność ziaren, gatunki arabik? - że tak dalece grubszego mielenia potrzebuje niż inne kawy? Czy to normalne, że przy illy, creme trudno uzyskać (jest jej niedużo?). Dodam, że przy lavazzy 100% arabika było jej więcej. Moja illy była palona w czerwcu 2014 r., więc stara nie jest.

Jakie są wasze doświadczenia z illy? Jak okiełznać tą kawę?

PS. dawanie mniejszej dozy zamiast grubszego mielenia kończy się kanałowaniem i błotem.

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Illy - dziwna kawa
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Sierpień 2014, 10:27:32 »
Nie wiem jak puszki Illy ale np. Izzo zalecają aby otworzyć ją na jakiś czas przed użyciem aby gaz w atmosferze którego jest pakowana się ulotnił.
W młynie: ziarna

Offline Snufficator

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Moccmaster przelew, kawiarka bialetti, french press Bodum - znudziła się ciśnieniówka
  • Młynek: Wilfa
Odp: Illy - dziwna kawa
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Sierpień 2014, 10:42:18 »
Nie wiem jak puszki Illy ale np. Izzo zalecają aby otworzyć ją na jakiś czas przed użyciem aby gaz w atmosferze którego jest pakowana się ulotnił.

Ale, że co ten gaz jest szkodliwy dla zdrowia, czy że kawa ma nie takie właściwości jak nie wywietrzeje do końca  ?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Illy - dziwna kawa
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Sierpień 2014, 10:46:36 »
Jedyne Illy miałem mielone za czasów gdy zamiast młynka był moździerz i AEG EA120  :evil:

Podobno to jedyna kawa "firmowo" mielona drobno do espresso. Te firmowe gazy (czy to aby nie azot) dają ponoć gwarancję świeżości na dłużej. Ile w tym prawdy - nie wiem.

Ale generalnie nawet w czasach dobrego młynka i sprzętu zdarzają mi się kawy których okiełznać nie mogę. Wracam do nich czasem, ale bez rezultatów. Teraz po zmianie maszyny trzeba znów próbować.

Co do cremy - niektóre kawy tak mają że jest cienka i nietrwała.
LMWDP #469

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Illy - dziwna kawa
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Sierpień 2014, 11:45:17 »
Miałem kiedyś Illy w ziarenkach. Kawa całkiem niezła, ale gorsza, smakowo i cenowo, od wielu polskich wyrobów.

Ale, że co ten gaz jest szkodliwy dla zdrowia, czy że kawa ma nie takie właściwości jak nie wywietrzeje do końca  ?

Na puszkach Izzo jest informacja o konieczności otwarcia opakowania 24 godziny przed spożyciem, a na puszkach Illy takowej nie było.

Dopiero po kilkukrotnym przekręceniu manometru w stronę grubszego przemiału i lżejszym ubiciu coś wyszło

Nie kręć manometrem, zwłaszcza w młynku, bo go urwiesz ;).

Offline Delizia Mężczyzna

    • Delizia.pl spółka jawna
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 80
    • sklep z kawą
Odp: Illy - dziwna kawa
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Wrzesień 2014, 20:27:38 »
Z Illy nigdy nie będzie dużej cremy - to mieszanka 100% arabik (głównie etiopskie, np yirgacheffe).
Illy jest kawą średnio paloną i przyznam dość trudną, bo nawet w restauracjach mają problem z jej poprawnym przyrządzeniem.

Natomiast Izzo to inna para kaloszy - palenie typowo neapolitańskie, ciemne jak smoła. W puszkach jest azot (neutralny dla kawy), dlatego trzeba odgazować po otwarciu.
Delizia.pl - duży wybór włoskich kaw ziarnistych, mielonych oraz środków czyszczących do ekspresów

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Illy - dziwna kawa
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Wrzesień 2014, 21:07:11 »
Ciekawostka... dlaczego ma być mało tej cremy? bo arabiki? Jakoś nie stosuję innych kaw jak 100% arabica, i jakoś na brak cremy nie narzekam ;)

Offline Delizia Mężczyzna

    • Delizia.pl spółka jawna
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 80
    • sklep z kawą
Odp: Illy - dziwna kawa
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Wrzesień 2014, 10:16:26 »
Musiałbyś porównać z kawą, która ma 50% lub więcej robusty. Wtedy dopiero jest crema... - tylko kawa gorzka, intensywna i nie do wypicia bez mleka i cukru.
Delizia.pl - duży wybór włoskich kaw ziarnistych, mielonych oraz środków czyszczących do ekspresów

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10587
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Illy - dziwna kawa
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Wrzesień 2014, 10:29:33 »
Nie ilość cremy się liczy lecz jej jakość. Crema z robusty nie jest ani ładna ani trwała.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Illy - dziwna kawa
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Wrzesień 2014, 13:59:06 »
@Delizia, wiem, jak powinna wyglądać crema ;) i uwierz mi, z dobrych arabik ta crema jest naprawdę ładna i obfita.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Illy - dziwna kawa
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Wrzesień 2014, 06:43:26 »
Nie ilość cremy się liczy lecz jej jakość. Crema z robusty nie jest ani ładna ani trwała.
Nie jest priorytetem crema bo wiadomo ze najważniejszy jest smak ale w jaki sposób i z jakiej kawy wychodzi najbardziej obfita?

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Illy - dziwna kawa
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Wrzesień 2014, 08:47:05 »
Spróbuj Indie Monsooned Malabar - zobaczysz co znaczy crema ;)
W młynie: ziarna

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Illy - dziwna kawa
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Wrzesień 2014, 15:36:10 »
Oj tak! :D to jest po prostu  sama crema ;) i do tego w smaku jest przyjemna.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Illy - dziwna kawa
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Wrzesień 2014, 07:46:45 »
Mają ją jakieś dziwne sklepy ja niestety zaprzedałem się dla MastroAntonio. Ale już niebawem nastepne zamówienie to zapytam czy on coś posiada takowego.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Illy - dziwna kawa
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Wrzesień 2014, 08:13:35 »
Kupowałem ją między innym u kolegi RanGo, spróbuj, nie zawiedziesz się :ok:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi