Autor Wątek: Korzyści ze zmiany ciśnienia na zaworze OPV  (Przeczytany 2013 razy)

Offline k.klukowski Mężczyzna

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Gaggia Classic + NPF
  • Młynek: Rancilio Rocky
Korzyści ze zmiany ciśnienia na zaworze OPV
« dnia: 07 Kwiecień 2016, 00:02:49 »
Pytanie do bardziej doświadczonych kolegów... Badaliście na sprzętach gastronomicznych ciśnienie statyczne? Zabieram się za tuning mojego Classica i przy zmianie dyszy do spieniania na tę z RS'a, biorę pod uwagę regulację zaworu OPV i zmniejszenie ciśnienia statycznego do 10,5 bara, co ma się przełożyć na ok. 9 bar ciśnienia dynamicznego. Jakie będą namacalne efekty takiej zmiany?! Na pewno plusem przy młynku z jakiego korzystam (Rancilio Rocky) będzie zysk zapasu regulacji stopnia zmielenia. Póki co do uzyskania ekstrakcji zbliżonej do zaleceń INEI często młynek mam ustawiony na 1 w 55 skali. Zakładam, że po zmianie, zyskam ze 2-3 stopnie. Mam rację? Prócz tego, są jeszcze jakieś dostrzegalne korzyści? Będę wdzięczny za wszelkie uwagi... :)
W poszukiwaniu wyjątkowej okazji na Mazzer Mini ;)

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Korzyści ze zmiany ciśnienia na zaworze OPV
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Kwiecień 2016, 07:27:53 »
Jestem świeżo po montażu OPV i moje wrażenia to przede wszystkim zmniejszenie przepływu na kawie, co w dużej mierze uspokoiło ekstrakcję. Nie jest potrzebne drobne mielenie i mocny tamping by ciekło małymi strużkami, które nabierają prędkości w znaczącym tempie tylko po to by mieścić się w sensownym czasie ekstrakcji.
Łatwiej o syropowaty shot.
Uspokojenie smaków. Kwaski nie są tak ostre, albo jakby to pisali Amerykanie "in your face".

Czy uzyskasz 2 stopnie na młynku?, nie koniecznie. Dalej możesz pozostać na tym samym mieleniu tylko smak się zmieni.

Co do pomp rotacyjnych w urządzeniach gastro, to z tego co czytałem są regulowane na wlocie lub mają dwa rodzaje bypassu i ciśnienie nie przekroczy 9bar o ile nie regulowano ręcznie tych ustawień. OPV pełni rolę bardziej zaworu bezpieczeństwa.


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi