Autor Wątek: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso  (Przeczytany 9217 razy)

Offline kawek

  • Wiadomości: 63
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Marzec 2021, 09:31:20 »
młynek ręczny chyba kupiony w Tchibo za kilkadziesiąt złotych ale leżał trochę więc może być skąd inąd - żarna ceramiczne, dzbanek z filtrem wody z biedronki.
I ten młynek plus lidlowa maszyna robi dobre espresso.
Dzięki Tobie ten poranek zacząłem od podrzędnej dawki śmiechu :)
Efekt wyparcia musi być cholernie potężny.

Edit: może za dużo smieszkow z mojej strony. Żeby zamknąć nam wszystkim buzie, nagraj proszę filmik z ekstrakcji „tej specialty Kolumbii”. Nie ma wymówki, ze nie jest to możliwe.
Miałem do czynienia z tym całym silvercrestem i temperatura potrafiła spaść o 15 stopni podczas ekstrakcji. Zreszta w instrukcji jest ze wahania temperatury to +-3 stopnie. Czyli jeden szot może być 93 a drugi 87, zakładając ze termometr w tym cudzie jest w miarę precyzyjny. Nie ma wiec mowy o jakiejkolwiek powtarzalności.
Niemniej chetnie zobaczę filmik.

Ameryki nie odkryłem - poszukaj na yt jest kupa filmów jak różni ludzie robią sobie kawę na ekspresach w tym przedziale cenowym. W końcu mogę zrobić jakiś montaż, posklejać materiał, obrobić , wygenerować grafikę a tak będzie "obiektywnie" :D 
Pierwszy link z brzegu po wrzuceniu na YT, nawet zestawienie dwóch dla porównania:






Offline kawek

  • Wiadomości: 63
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #16 dnia: 08 Marzec 2021, 09:47:56 »
. Zauważyłem że im kawa bardziej śmierdzi tym bardziej jest uważana za tę " prawdziwą" kawę.

A tu to bym się akurat nie zgodził, bo jak śmierdzi to pewnie stara czy spalona. Lubię dobrą kawę, rozróżniam gatunki i smaki. Mam w domu kupę sprzętu do kawy. Przetestowałem automaty domowe z praktycznie każdej półki cenowej i sporo ekspresów. Astoria  zrobi lepszą kawę jak chodzi 24 h i nikt jej nie wyłącza dla oszczędności. Walorów estetycznych i doznań użycia nie neguję bo sam ekspres i uczucie masywnej kolby w ręku bezcenne , ale w domowych warunkach można kawę zepsuć na dużo sposobów np nie wygrzana kolba potrafi tak mocno schłodzić kawę że nie ma szans na żeby coś normalnego wyleciało. Ekspresy dźwigniowe nie mają super pompy a są takie co nawet bojlera i da się sporo z nich wycisnąć pomimo w dużej manualności. Kiedyś byłem na takim "ślepym" teście sprzętu audio kabli, dużym zaskoczeniem dla wielu było jak się okazało że kabel 2,5 mm2 z "elektrycznego" całkiem dobrze wypadł i był lepiej oceniany od wielu modeli kilkaset razy droższych. Dlaczego? Nie widać było magii ceny, a w prądzie więcej i dziwniej nie znaczy lepiej.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1494
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #17 dnia: 08 Marzec 2021, 09:55:06 »
Pierwszy link z brzegu po wrzuceniu na YT, nawet zestawienie dwóch dla porównania:
No i co my tu mamy? Młynek za 1300USD, który robi robotę. Od dawna wiadomo, że młynek jednakowoż ważniejszy. A co do samego porównania ekspresów, pomijając warunki testowe których do końca nie znamy, to jednak jest spora różnica pomiędzy 'Good taste, rich' a 'not bad, mellow taste', tym bardziej że nie była to ślepa próba.

Taka nawet dobra, nie gorzka podobna do JACOPSA:(
Bądź dobrej myśli - znajomy po wypiciu fajnego owocowego espresso stwierdził, że dobry, ale jednak woli kawę z Orlenu. Po paru miesiącach nastąpił przełom - kupuje z lokalnych palarni, zainwestował w młynek...

Offline kawek

  • Wiadomości: 63
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #18 dnia: 08 Marzec 2021, 10:01:51 »
Pierwszy link z brzegu po wrzuceniu na YT, nawet zestawienie dwóch dla porównania:
No i co my tu mamy? Młynek za 1300USD, który robi robotę. Od dawna wiadomo, że młynek jednakowoż ważniejszy.
Młynek najważniejszy, jak widać ekspres za 500 zł  i za 20 000 zł jakaś przepaść nie dzieli o ile młynek jest za powyżej 7 tys zł. Pewnie na jakimś za 20 tys to by się jeszcze bardziej wyrównało :DD

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2410
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #19 dnia: 08 Marzec 2021, 10:03:33 »
np nie wygrzana kolba potrafi tak mocno schłodzić kawę że nie ma szans na żeby coś normalnego wyleciało

@kawek zrób sobie małą czarną dla uspokojenia emocji, rozumiem że za wszelką cenę chcesz obronić swoją teorię ale plączesz się w wypowiedziach i do tego wygadujesz straszne bzdury. Kolba może być zimna jak diabli, sam często jeżeli chce wydobyć więcej kwasków nie podgrzewam kolby lub filiżanki, a jak ta teoria ma się do NPF?
Potencjalne niebezpieczeństwo z tego posta jest takie, że osoba z dobrymi chęciami ale małą wiedzą uzna czytają że można wierzyć w moc 15bar pompy ekspresu z lidla i ceramiczne żarna za 15 zł.  Znam ten ekspres, używałem zelmera, AEG i za każdym razem mimo modów i wymiany sitek nie było nawet mowy żeby zbliżyć się do czegokolwiek podobnego do espresso. Jeżeli ktoś napił się chociaż raz dobrego i poprawnego espresso nie wmówisz mu żadną siłą że to samo daje jakakolwiek lidletka z użyciem przypadkowego ziarna. Nie znaczy to, że kawa będzie niesmaczna ale brak powtarzalności, malutkie sitko, malutki element grzewczy, brak zaworu trójdrożnego i możliwości użycia dobrego młynka, bo zatyka ekspres finalnie przekreślają jakiekolwiek szanse na espresso. 

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5093
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #20 dnia: 08 Marzec 2021, 10:08:20 »
Sam ekspres to tylko jeden z elementów i to nie najważniejszy bo liczy się ziarno, dobrany stopień zmienienia, woda i odpowiednie ubicie kawy, wygrzanie sprzętu, kolby, filiżanki etc.
A to dobre jest, podoba mi się. Dobre do pośmiana się na początku dnia :D

A tak ogólnie to niezły żart z tego tematu, albo nie masz absolutnie żadnego pojęcia o czym piszesz. I nie ma tu nic po środku.

Tak?  Ty masz? :-)  Wiesz co jest w ekspresie w środku? Jakie podzespoły? Jak wspomniałem np pompy są na ogół podobne i od tego samego producenta np ULKA EP z różnymi wariantami połączenia etc . Idąc twoją logiką to automatyczny ekspres  powinien być genialny bo ma najwięcej w środku :D

A gdzie ja to napisałem? To Ty jesteś tym, który NIE MA zielonego pojęcia o czym pisze i dorabia jakieś dziwne teorie. I nie przetestowałeś chyba żadnego normalnego ani sprawnego ekspresu, sam badziew pokroju lidlowego chyba tam był.

Offline kawek

  • Wiadomości: 63
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #21 dnia: 08 Marzec 2021, 10:13:31 »
np nie wygrzana kolba potrafi tak mocno schłodzić kawę że nie ma szans na żeby coś normalnego wyleciało

@kawek zrób sobie małą czarną dla uspokojenia emocji, rozumiem że za wszelką cenę chcesz obronić swoją teorię

Ale to nie jest teoria a praktyka. Jak jest dobre ziarno o profilu smakowym który indywidualnie odpowiada, świeże , młynek w stanie takim że jeszcze dobrze mieli (żarna w miarę ostre), ekspres co nie ma jakiś poważnych wad konstrukcji to kawa wyjdzie dobra jak się trochę do tego przyłoży i cała filozofia. Na doznania smakowe wpływają również efekty wizualne i z tym nie będę polemizował bo np na smak kawy dobrze wpływa pozytywny widok i tego nie neguję.


Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 651
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #22 dnia: 08 Marzec 2021, 10:15:25 »
Bądź dobrej myśli - znajomy po wypiciu fajnego owocowego espresso stwierdził, że dobry, ale jednak woli kawę z Orlenu. Po paru miesiącach nastąpił przełom - kupuje z lokalnych palarni, zainwestował w młynek...
W sumie ja też kiedyś zachwycałem się kawami z Orlenu, a jak piłem gdzieś w kawiarni espresso i było podane w informacji, że Lavazza to nie próbując już widziałam,  że będzie mega dobre (złudzenie):) Przygodę z kawą na poważanie zacząłem kiedy odkryłem, że w Kołobrzegu jest taka kawiarnia jak  coffeedesk, Później zdecydowałem się kupić jakiś ekspres automatyczny, ale po drodze natrafiłem na WOK no i skończyło się na ekspresie kolbowym  za 2500 zł, na akcesoriach w granicach 1000 zł, na młynku za 2500 zł, na ręcznym młynku za 600 zł, na aeropresie za 100 zł,    i na dripie za 30 zł, no i oczywiście na dobrych kawach z wydatkiem  miesięcznym w okolicach  300 zł. Reasumując, oszalałem na punkcie kawy, ale co najważniejsze nie żałuję ani złotówki  i czerpię mega przyjemność.


No,  ale żeby przekonać moje koleżanki z pracy do dobrej kawy to musiałbym jak sam wspominasz o koledze, częstować ich przez parę miesięcy:) Chyba jednak zachowam dobre ziarenka dla siebie, taki jestem skąpy;)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2230
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #23 dnia: 08 Marzec 2021, 10:24:51 »
Z jakiej jest palarni? Obróbki i jaki smak? Czy jest jakaś różnica w mieleniu w porównaniu do woseby? Ile jest cremy z tej Kolumbii?
Przypominam pytania których tak zręcznie unikasz. I nagraj proszę 40 sekundowy filmik z ekstrakcji jasnego ziarna. Nie potrzeba obróbki, montażu itd. Ekspres z tego filmiku jest 6 razy droższy niż lidlowy, a i tak ciężko ustrzelić na nim poprawne espresso. Wiem, bo teściowa ma taki sam :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2410
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #24 dnia: 08 Marzec 2021, 10:35:10 »
Zgodzę się tylko z jednym, ja również mając AEG EA 100 i młynek żarnowy (chyba Zelmera) żyłem w przekonaniu, że moja kawa jest dobra i że robię espresso, na jego bazie kawy mleczne. Było tak do czasu kiedy przypadkiem trafiłem na Mateusza Gacę, który zburzył te wszystkie przeświadczenia zaczynając od pytania jak czyszczę swój młynek? A to się czyści?  :doh:
Każdy na tym forum szuka swojej drogi, kompletuje sprzęt a mógłby kupić ekspres z lidla, no weź.

Offline kawek

  • Wiadomości: 63
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #25 dnia: 08 Marzec 2021, 10:38:52 »
Z jakiej jest palarni? Obróbki i jaki smak? Czy jest jakaś różnica w mieleniu w porównaniu do woseby? Ile jest cremy z tej Kolumbii?
Przypominam pytania których tak zręcznie unikasz. I nagraj proszę 40 sekundowy filmik z ekstrakcji jasnego ziarna. Nie potrzeba obróbki, montażu itd. Ekspres z tego filmiku jest 6 razy droższy niż lidlowy, a i tak ciężko ustrzelić na nim poprawne espresso. Wiem, bo teściowa ma taki sam :)

Akurat ta kolumbia jest jest palarni polecanej na forum z Kołobrzegu. Różnica pomiędzy świeża z palarni a marketówką jest ogromna ale to moje subiektywne odczucie więc komuś może i z orlenu smakować i bedzie ok.
A ekspres filmu to EC 685 na promocjach był w granicach 500 zł więc czy 6 razy droży? Ogólnie z bebechów ma przepływomierz, elektronikę sterującą z płyta główną, filtr wody w pojemniku na wodę, trochę nierdzewki na obudowie, cięższa kolbę  - ale czy to aż takie plusy? Z minusów to chyba ma mniejszy termoblok, kiepskie mocownie sitek w kolbie standardowej, brak termometru.

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 651
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #26 dnia: 08 Marzec 2021, 10:52:45 »
Akurat ta kolumbia jest jest palarni polecanej na forum z Kołobrzegu.
Jaka konkretnie Kolumbia? Są różne plantacje, pytam bo może pijesz tą  co ja ostatnio popijałem Kolumbia La Claudina espresso - zjawiskowa

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2230
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #27 dnia: 08 Marzec 2021, 10:53:45 »
Czy jest jakaś różnica w mieleniu w porównaniu do woseby? Ile jest cremy z tej Kolumbii?
Widzę, ze trzeba pytać pojedynczo.
I dalej proszę o krótki filmik. Inaczej traktuje ten temat (pewnie jak większość) jako udany żart.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline MatteuszS

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: SDB, AP, V60, Clever
  • Młynek: DF83, SD40, 1zpresso Q2, komeś
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #28 dnia: 08 Marzec 2021, 11:01:03 »
Odnośnie EC685 mogę się wypowiedzieć tylko tyle, że po modyfikacjach, przy użyciu ziaren ze średniej półki, kawy mleczne wychodzą poprawne, a co do espresso, owszem da się zrobić pijalne espresso, ale to wyjdzie może 1na100, za dużo zmiennych. A co do kawy z orlenu kiedyś bardzo dużo jej piłem i wydawało mi się że lepszej nie da się zrobić(marzenia o kupnie takiego ekspresu do domu  :hihihi:), przez 2 ostatnie lata piłem tylko kawę w domowych warunkach, tylko z palarni itp, efekt? ostatnio będąc na orlenie kupiłem sobie kawę żeby sprawdzić i ledwo ją wypiłem, tak g******ej kawy nie piłem od dawna.

Offline kawek

  • Wiadomości: 63
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #29 dnia: 08 Marzec 2021, 16:02:20 »

 no i skończyło się na ekspresie kolbowym  za 2500 zł,


No to marnie, bo idąc twoją  logiką cenową to jakaś zabaweczka dla dzieci musi być bo normlane ekspresy dla dorosłych to tak od 10x tyle się zaczynają.

A na marketowych ekspresach po wywaleniu sitka ciśnieniowego, z tanim młynkiem ręcznym mniej więcej tak wychodzi :

https://youtu.be/ncCuMkhDXWg?t=766

Choć ja tam stawiam na pomiar masy a nie objętości tak z 17 gram 34 gramy żeby wyszło w ok 30 sekund.



 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi