Autor Wątek: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso  (Przeczytany 9142 razy)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #45 dnia: 09 Marzec 2021, 14:28:03 »
@kawek uczepiłeś się tej pompy i ograniczyła ona chyba szerokość spojrzenia oraz zdolność rozumowania. A nie przyszło Tobie do głowy, że skora ta sama pompa jest w drogich i najtańszych maszynach to może tak naprawdę ma ona marginalne znaczenie? Zastanowiłeś się nad grupą, kolbą, sitkiem które zazwyczaj kosztuje tyle co ten wspaniały sprzęt z lidla? Sprzęt którego 1/3 wartości zakupu stanowi pompa?


Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #46 dnia: 09 Marzec 2021, 14:31:50 »
Pompka może być taka sama. Ale za pompka w normalnym ekspresie jest jeszcze zawór opv, który dba o to, aby ciśnienie w układzie było stałe. Np 9 bar. Pompka wytwarza ile wytwarza. Nie jest potrzebne takie ciśnienie. Ekspres ma dbać też o to, aby to ciśnienie było zgodne z tym, co wymaga użytkownik (zawory opv można regulować). Dodatkowo, w droższych ekspresach jest coś takiego jak preinfuzja, czyli wstępne przelewanie/podawanie wody o mniejszym ciśnieniu w określonym czasie. Np 3 bar przez 5 sekund, następnie 9 bar przez 25 sekund. Pozwala to namoczyć równo kawę w sitku i zapobiega nagłemu wzrostowi ciśnienia, co może spowodować kanałowanie.
Poza tym liczy się stabilność temperaturowa układu. Całego.

Offline kawek

  • Wiadomości: 63
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #47 dnia: 09 Marzec 2021, 15:16:15 »
Pompka może być taka sama. Ale za pompka w normalnym ekspresie jest jeszcze zawór opv, który dba o to, aby ciśnienie w układzie było stałe. Np 9 bar. Pompka wytwarza ile wytwarza. Nie jest potrzebne takie ciśnienie. Ekspres ma dbać też o to, aby to ciśnienie było zgodne z tym, co wymaga użytkownik (zawory opv można regulować). Dodatkowo, w droższych ekspresach jest coś takiego jak preinfuzja, czyli wstępne przelewanie/podawanie wody o mniejszym ciśnieniu w określonym czasie. Np 3 bar przez 5 sekund, następnie 9 bar przez 25 sekund. Pozwala to namoczyć równo kawę w sitku i zapobiega nagłemu wzrostowi ciśnienia, co może spowodować kanałowanie.
Poza tym liczy się stabilność temperaturowa układu. Całego.

W bardzo tanich też jest a i w bardzo drogich nie ma. Preinfuzja to włączenie na chwilę pompy, odczekanie i ponowne włączenie. Można jak ktoś chce zrobić to ręcznie i wtedy ma manualne sterowanie preinfucją :D
Nie widziałem ekspresu który by miał sterowany zawór ciśnieniowy który by najpierw się na 3 bary ustawiał a potem szybciutko się na 9 przestawiał. Widziałeś taki ekspres? Ile kosztował? Mógłby napisać wrzuć linka od ekspresu czy schematu (sam zawór byłby dość ciekawy) ale pewnie to kolejna bajka w którą wszyscy wierzą :D

Offline kawek

  • Wiadomości: 63
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #48 dnia: 09 Marzec 2021, 15:29:44 »
@kawek uczepiłeś się tej pompy i ograniczyła ona chyba szerokość spojrzenia oraz zdolność rozumowania. A nie przyszło Tobie do głowy, że skora ta sama pompa jest w drogich i najtańszych maszynach to może tak naprawdę ma ona marginalne znaczenie? Zastanowiłeś się nad grupą, kolbą, sitkiem które zazwyczaj kosztuje tyle co ten wspaniały sprzęt z lidla? Sprzęt którego 1/3 wartości zakupu stanowi pompa?



To była odpowiedź na chóralne twierdzenie że prosty ekspres nie jest w stanie wody przetłoczyć rzez kawę. Tak samo jest jak i inny bo ma tą samą pompę wibracyjną która odpowiada za wytworzenie ciśnienia. Poza tym patrzysz na cenę w detalu a producenci płacą ułamek tej ceny a masowi producenci jeszcze mniej. Czy tam z lidla jest sprzęt wspaniały? Pewnie adekwatny do ceny i tyle, może nawet mniej adekwatny bo wiadomo że markety musza na czymś zarabiać i na wrzucaniu chińskiej taniochy nadrabiają schodzenie marżą na innych produktach. Tanie, proste, działa cóż chcieć więcej od ekspresu w cenie kilograma lepszej kawy?

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #49 dnia: 09 Marzec 2021, 15:42:46 »
Nie, pompa podaje wodę, zawór opv jest wyregulowany, ale nie zmienia się jego charakterystyka w trakcie pracy. Ale też pewnie o tym wiesz. Preinfuzja jest uzyskiwana dzięki ciśnieniu wody z sieci przy podłączeniu bezpośrednim. Napisałem, że występuje ona w droższych ekspresach, fakt, nie w każdym. Najważniejsze jest jednak to, że w tanich ekspresach nie ma stabilności temperaturowej i regulacji ciśnienia.  Chcesz tylko na siłę udowodnić coś, co sobie wymyśliłeś. Z iloma i jakimi ekspresami miałeś do czynienia?
Masz jakieś hobby? Pytam tak serio. Może jesteś np fotografem i ja Cię przekonam, że mój aparat za 350 złotych zrobi dobre zdjęcie, po co mi lustrzanka za 10 razy tyle i obiektyw na pięć tysięcy złotych? Przecież mój aparat to też aparat, bo robi zdjęcia i nawet da się je wywołać u fotografa.. Poza tym jest tani, prosty i działa...

Piszesz, że ekspres w cenie kilograma dobrej kawy jest tani, prosty i działa. Przecież nikt nie powiedział, że nie działa. Tylko to, że ciężko w nim zrobić espresso, robi raczej mała czarna kawę..

Offline kawek

  • Wiadomości: 63
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #50 dnia: 09 Marzec 2021, 15:53:21 »
Nie, pompa podaje wodę, zawór opv jest wyregulowany, ale nie zmienia się jego charakterystyka w trakcie pracy. Ale też pewnie o tym wiesz. Preinfuzja jest uzyskiwana dzięki ciśnieniu wody z sieci przy podłączeniu bezpośrednim. Napisałem, że występuje ona w droższych ekspresach, fakt, nie w każdym. Najważniejsze jest jednak to, że w tanich ekspresach nie ma stabilności temperaturowej i regulacji ciśnienia.  Chcesz tylko na siłę udowodnić coś, co sobie wymyśliłeś. Z iloma i jakimi ekspresami miałeś do czynienia?
Masz jakieś hobby? Pytam tak serio. Może jesteś np fotografem i ja Cię przekonam, że mój aparat za 350 złotych zrobi dobre zdjęcie, po co mi lustrzanka za 10 razy tyle i obiektyw na pięć tysięcy złotych? Przecież mój aparat to też aparat, bo robi zdjęcia i nawet da się je wywołać u fotografa.. Poza tym jest tani, prosty i działa...

Piszesz, że ekspres w cenie kilograma dobrej kawy jest tani, prosty i działa. Przecież nikt nie powiedział, że nie działa. Tylko to, że ciężko w nim zrobić espresso, robi raczej mała czarna kawę..

Specjalnie zacytowałem co napisałeś bo jak parsknąłem śmiechem to mało mi się kawą monitor nie zalał. Taki magiczny zawór co ciśnienie przełącza.  A teraz dalej płyniesz że nie pompa daje ciśnienie...  A kto? Krasnal? Zawór odcina jak ciśnienie nadmiernie rośnie ale ciśnienia nie tworzy. I dalej bajki tworzysz o tym ze preinfuzja jest uzyskiwana jak woda z sieci jest podawana?? :-) Boże, w jakich to ekspresach jest? Nawet te z zewnętrzną pompą rotacyjną nie mają dwóch przyłączy z sieci. Kiedyś taki widziałeś? Albo choć taki co ma drugą pompę do preinfuzji o niższym ciśnieniu?  Preinfuzja to bardzo prosta funkcja w bardzo tanich ekspresach też wsadzana bo prawie nic w produkcji nie kosztuje. W większości przypadków jest realizowana poprzez włączenie i wyłączenie pompy przed zasadniczym cyklem i tyle.
Jak bym tu nie wszedł to bym się nie dowiedział w jakie bajki ludzie wierzą.. :D
« Ostatnia zmiana: 09 Marzec 2021, 15:55:58 wysłana przez kawek »

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #51 dnia: 09 Marzec 2021, 16:27:24 »
Jasne, że pompa daje ciśnienie. Jest to jednym z przedmiotów dyskusji. Ale jak masz przyłącze z sieci wodociągowej, gdzie jest np 3 bar, to uzyskujesz tym ciśnieniem preinfuzje. Potem załączasz pompę, daje ona jakieś ciśnienie. Gdy jest za duże opv je dławi, bo to zawór z trzema drogami przepływu... Przecież o tym pisze.... Nie napisałem nic o żadnych magicznych cudownych zaworach...każdy tu wie jak z grubsza działa ekspres..

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #52 dnia: 09 Marzec 2021, 16:30:16 »
:picardpalm:. Kawek, płaci Ci ktoś za te bzdury żebyś na siłę udowadniał, że produkt za 200 zł jest tak samo dobry jak za 2000? Może tak hobbystycznie trolujesz? Matiz to też świetne auto rajdowe, w końcu na łysych oponach można nim bączki kręcić pod marketem. Brak słów człowieku, weź najpierw dokształć się żebyś wiedział o czym piszesz albo idź gdzie indziej pisać te pierdoly.

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #53 dnia: 09 Marzec 2021, 16:41:03 »
Są tacy ludzie jak @kawek,  że z pisania bzdur czerpiący przyjemność, taki fetysz. Jedna metoda  na takich  homosapiens zwyczajnie nie reagować, potocznie mówiąc olać to co on piszę ;)

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #54 dnia: 09 Marzec 2021, 16:45:50 »
Można to olać, ale potem ktoś wejdzie na forum i przeczyta takie pierdy... I pomyśli, że delonghi to dobry wybór.
Lepiej kupić v60 i młynek za 200 złociszy, aby mieć smaczna kawę, albo aeropress. I tak wyjdzie sporo taniej. Kawiarka też zrobi podobną kawę jak taki plastikowy pseudo ekspres, a kosztuje kilkadziesiąt złotych.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #55 dnia: 09 Marzec 2021, 16:45:57 »
Z jednej strony masz rację @Psyche, z drugiej, nie możemy nie reagować, bo ktoś przeczyta to i pomyśli, że to prawda.  Dlatego nie można pozwolić żeby nam zaśmiecano forum przez takie opowieści o zerowej treści.

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #56 dnia: 09 Marzec 2021, 16:51:29 »
Z jednej strony masz rację @Psyche, z drugiej, nie możemy nie reagować, bo ktoś przeczyta to i pomyśli, że to prawda.  Dlatego nie można pozwolić żeby nam zaśmiecano forum przez takie opowieści o zerowej treści.
Zgadzam się z tobą, dla tego też pisałem i reagowałem  na początku tego wątku. Bardziej mi chodziło żeby nie reagować  na etapie kiedy już osoba sama siebie skompromitowała, a w tym wątku ten etap już osiągnięty. Dalej to już tylko i wyłącznie tak jak wspomniałem fetysz tej że osoby
« Ostatnia zmiana: 09 Marzec 2021, 17:07:05 wysłana przez Psyche »

Offline kawek

  • Wiadomości: 63
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #57 dnia: 09 Marzec 2021, 17:08:28 »
ten film to niezly zart na pierwszego kwietnia....

Hario Skeleton i mielenie pod espresso znajduja sie na dwoch biegunach skali. Jezeli jakims cudem shot przelecial w okreslonym czasie to nie ma to kompletnie zadnego zanczenia poza statystyka. Przemial tego mlynka to suma pylu i gruzu, tam nie ma nic wiecej...

Chcialem napisac, ze jestem ciekaw efektow przepuszczenia przez ten ekspres dobrej kawy zmielonej w odpowidnim mlynku, ale nie jestem. Niewykonalnym, aby ekspres, ktorego koszt produkcji wynosci ponizej $25 zapewnial odpowiednio stabilna termike i cisnienie wody.

Idźmy po kolei: pompa jest ta sama co w drogich ekspresach więc możliwości w zakresie ciśnienia są te same. Teraz stabilna temperatura: na espresso potrzeba od 15 do 40 ml wody, mamy termoblok co waży swoje i grzałkę 1100 wat. Nie da rady? :) Przecież to naparstek wody co się mieście w rurkach termobloku.

https://north.pl/karta/5513227941-grzalka-przeplywowa-do-ekspresu,708-YL-1032.html

 Pewnie jest wiele narzekań że kawa zimna jak się robi do ulubionego kubka półlutrowego ale wtedy trzeba albo mocniejszy termoblok o mocy podrzewacza przepływowego do kąpieli albo mega bojel - pomijam że to zadanie nie dla ekspresu bez względu na cenę.

A teraz przemiał i inne sprawy. Tanie ekspresy mają wąską grupę na ogół 48-51 mm szerokości a zatem grubość kawy w sitku jest większa niż  w szerokiej grupie przy tej samej ilości kawy  (jak coś piszę źle to skoryguj ) czyli opór dla wody większy, do tego mniejsza powierzchnia czyli łatwiej odpowiednie ciśnienie wytowrzyć  pompie (czysto mechaniczne zagadnienie) . A zatem może być kawa grubiej zmielona i wtedy taki młynek jak na filmie da radę, w szerokiej grupie pewnie by nie dał rady. Do tego nierównomieność przemiału sprawia że łatwiej jest ubić kawę. Jeśli z przemiału byś uzyskał jednakowe ziarenka to byś tego nie zagęścił bo np idelana różnica wielkości ziaren do optymalnego zagęszczania to 1-8 do 1-16 (np tak jest w mechanice gruntów gdzie mamy do czynienia np z zagęszczaniem czyli ubijaniem jak zwał tak zwał) Idealnie jednakowe ziarna zachowują się jak kawa przed zmieleniem - nie da się zagęścić (ubić) bo są zbliżonej średnicy i jedne pomiędzy inne się nie upychają - tak łopatologicznie. Oczywiście dochodzą tu też inne zjawiska ale tak ogólnie uprościłem.
Wąska grupa kawowa jest łatwiejsza niż szeroka w obsłudze bo mniej wymaga: grubszy przemiał ma też tą zaletę że jest mniejsze ryzyko kanałowania czy przeparzenia kawy. Oczywiście można powiedzieć że się mniej kawy z kawy wyciąga etc i dowodzić że z 14 gram idzie wycisnąć tyle co 18 gram  etc. etc etc, etc. Stąd często duże rozczarowanie po przesiadce z ekspresu z wąską grupą na profesjonalną że kawa nie wychodzi i młynek nie daje rady a wcześniej dawał. Im szersza grupa kawowa tym musi być "lepszy" młynek bo jest bardziej wrażliwy na przemiał ekspres a im węższa tym jest mniej wrażliwy. 

Producenci kaw kapsułkowych doskonale to wykorzystują bo sprzedają tanie maszyny i drogie kapsułki więc żeby coś tam z tego wyszło dostosowują kapsułkę do sprzętu - malutka średnica i duża grubość kawy. (porównaj 7 gramową kapsułkę z średnicą "profesjonalnej" grupy kawowej na 1 doze  - jeśli by łatwiej było z cienką warstwą kawy i dużą powierzchnią to kapsułki byłby płaskie.



Offline kawek

  • Wiadomości: 63
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #58 dnia: 09 Marzec 2021, 17:19:40 »
Z jednej strony masz rację @Psyche, z drugiej, nie możemy nie reagować, bo ktoś przeczyta to i pomyśli, że to prawda.  Dlatego nie można pozwolić żeby nam zaśmiecano forum przez takie opowieści o zerowej treści.
Zgadzam się z tobą, dla tego też pisałem i reagowałem  na początku tego wątku. Bardziej mi chodziło żeby nie reagować  na etapie kiedy już osoba sama siebie skompromitowała, a w tym wątku ten etap już osiągnięty. Dalej to już tylko i wyłącznie tak jak wspomniałem fetysz tej że osoby

Ileż to wiedzy i doświadczenia w tym zawarte a argumenty przytłaczają. Od razu widać z czym kto ma do czynienia.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #59 dnia: 09 Marzec 2021, 17:20:35 »
Wybacz, nie chce mi się, masz rację to jedyna i najlepsza opcja, miałem kupić buty w CCC ale zmienię ekspres.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi