Autor Wątek: Pomoc w wyborze ekspresu  (Przeczytany 2293 razy)

Offline kuk3ns

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Niche Zero
Pomoc w wyborze ekspresu
« dnia: 07 Marzec 2021, 20:53:07 »
Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem zakupu sprzętu do robienia kawy. Do tej pory dobre kawy pijałem tylko w kawiarniach(tak mi się wydaje). W domu używam kolby(jakieś budżetowe Delonghi) i robi raczej słabą kawę jeżeli porównuję do takich pijanych w kawiarniach, chociaż do tej pory nie miałem też młynka więc mówi to samo za siebie.

Zanim natrafiłem na forum chciałem przeznaczyć na zakup nowego sprzętu 1500-2000 zł (nie wiedziałem jeszcze czy będzie to automat czy kolba). Nie znając się kompletnie praktycznie na niczym jeżeli chodzi o ekspresy i młynki zacząłem czytać temat za tematem i jako że sam proces przygotowywania kawy lubię (bawię się jeszcze Aeropresem) chciałbym żeby kolejnym zakupem była kolba.
Młynek już wybrałem i po długiej lekturze zamówiłem Niche(myślałem jeszcze nad eureką mignon specialita i g-iota ale padło na Niche).

Wiem, że tego typu tematów ostatnio na forum było dużo, ale chciałbym też w swoim przypadku poprosić o małą pomoc/radę.
Docelowo chciałbym kupić Lelit Elizabeth lub Ascaso Duo Pid, ale jako że musiałem zwiększyć budżet na cały sprzęt dość znacząco i sam młynek jest dość sporym wydatkiem to na początek
myślę żeby kupić jakiś ekspres do nauki - myślałem tutaj nad modelami: Lelit Anna, Gaggia Classic,  Rancilio Silvia E (tutaj bym musiał trochę dołożyć).
Może opiszę teraz domowe potrzeby kawowe – kawę pijam przeważnie razem z żoną(jakoś 4 razy dziennie), oboje lubimy espresso, oraz kawy mleczne, gości mamy rzadko więc raczej to ma być na potrzeby zrobienia dwóch kaw jednej po drugiej. Nie wiem jak w praktyce wygląda wydajność rożnych sprzętów dlatego zastanawiam się czy na takie potrzeby jakie mamy to ekspresy który wymieniłem wcześniej jako docelowe mają sens(czy warto tyle wydawać) czy może lepiej trochę dołożyć do ekspresu „do nauki” i też byłoby to wystarczające ( tylko w takim wypadku jaki model).

Z góry dziękuję za wszelkie porady.

Offline niebieski_luk Mężczyzna

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Aeropress, V60, Kazak Rota
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Pomoc w wyborze ekspresu
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Marzec 2021, 02:01:40 »
W Twoim poście dużo i mojej historii - niskobudżetowe Delonghi, dylemat z młynkiem - u mnie były rozważania eureka migon specialita czy lelit william pl72 - ostatecznie wziąłem kinu m47.
Pijemy 2-4 kawy espresso oraz mleczne.
Ja na razie staram się wyciągnąć max z tego delonghi co mam - lepsza kolba, tamper, sitko/NPF i modyfikacja dyszy spieniającej.
W przyszłości rozważam przeskok na któryś ze wspomnianych przez Ciebie ekspresów - każdy ma pozytywne opinie jeśli chodzi o początek przygody z poprawnym espresso.
Z tej trójki najbliżej mi do zapidowanej Anki pomimo najmniejszej średnicy kolby (57mm vs 58mm).
Myślę, że Niche i dowolny z tej trójki da sporo frajdy z zabawą w domowego baristę ;)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pomoc w wyborze ekspresu
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Marzec 2021, 10:41:43 »
Przy wykonywaniu w znacznej większości tylko dwóch kaw mlecznych nie musisz iść w sprzęt typu Elizabeth czy też DUO PID. Proponowałbym od razu dołożyć nieco i wziąć UNO PID lub DREAM PID. PID znacznie poprawi Ci jakość kawy a ekspresy te parę po przełączeniu dają silną i non stop. Będzie to sprzęt zadowoli Cię na dłuższy czas.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline michal87

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Pomoc w wyborze ekspresu
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Marzec 2021, 11:58:46 »
Jako osoba która przeszla podobną droge (Delonghi -> Gaggia Classic -> Lelit Victoria -> Lelit Elizabeth) Sądzę że jeżeli chcesz zaoszczędzić na początku to nie kupuj nowego ekspresu. Dużo użytkowników tego forum wystawia świetne maszyny do nauki dużo taniej niż jest to w sklepie. Jak już się przekonasz ze potrzebujesz więcej od ekspresu i będziesz dobrze wiedział czego Ci potrzeba to warto wtedy kupić już ten docelowy ekspres.


Używaj polskich znaków :)
« Ostatnia zmiana: 08 Marzec 2021, 14:16:39 wysłana przez ranGo »

skansen

  • Gość
Odp: Pomoc w wyborze ekspresu
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Marzec 2021, 13:39:33 »
Docelowo chciałbym kupić Lelit Elizabeth lub Ascaso Duo Pid, ale jako że musiałem zwiększyć budżet na cały sprzęt dość znacząco i sam młynek jest dość sporym wydatkiem to na początek
myślę żeby kupić jakiś ekspres do nauki - myślałem tutaj nad modelami: Lelit Anna, Gaggia Classic,  Rancilio Silvia E (tutaj bym musiał trochę dołożyć).
Na plus Anny jest dostępność wariantu z PID. Z kolei Gaggia Classic i Silvia mają grupę 58mm więc jeśli planujesz dalsze upgrady to sitka, tampery i inne akcesoria będą pasować również do docelowego ekspresu...

Może opiszę teraz domowe potrzeby kawowe – kawę pijam przeważnie razem z żoną(jakoś 4 razy dziennie),
Przy takiej ilości kaw mlecznych ekspres "dwuobwodowy" jest jak najbardziej słusznym wyborem. W domu korzystam z Lelit Elizabeth, miałem okazje wielokrotnie robić kawy mleczne na Annie, Dreamie i innych ekspresach które nie mają oddzielnych obwodów. Czekanie na parę jest wyjątkowo uciążliwe. Ty czekając na parę traciłbyś kilkadziesiąt godzin rocznie...
« Ostatnia zmiana: 08 Marzec 2021, 15:17:20 wysłana przez skansen »

Offline kuk3ns

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Pomoc w wyborze ekspresu
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Marzec 2021, 19:08:17 »
Przy wykonywaniu w znacznej większości tylko dwóch kaw mlecznych nie musisz iść w sprzęt typu Elizabeth czy też DUO PID. Proponowałbym od razu dołożyć nieco i wziąć UNO PID lub DREAM PID. PID znacznie poprawi Ci jakość kawy a ekspresy te parę po przełączeniu dają silną i non stop. Będzie to sprzęt zadowoli Cię na dłuższy czas.
Bardzo fajna opcja, tylko jest dość drogi z tego co widzę( ten UNO PID) i nie ma dużej różnicy cenowej do Elizabeth - a wydając taką kwotę wolałbym już dołożyć trochę do Elizabeth, lub DUO PID i mieć ten psychiczny spokój, że na domowe warunki mam praktycznie  wszystko czego trzeba.

Docelowo chciałbym kupić Lelit Elizabeth lub Ascaso Duo Pid, ale jako że musiałem zwiększyć budżet na cały sprzęt dość znacząco i sam młynek jest dość sporym wydatkiem to na początek
myślę żeby kupić jakiś ekspres do nauki - myślałem tutaj nad modelami: Lelit Anna, Gaggia Classic,  Rancilio Silvia E (tutaj bym musiał trochę dołożyć).
Na plus Anny jest dostępność wariantu z PID. Z kolei Gaggia Classic i Silvia mają grupę 58mm więc jeśli planujesz dalsze upgrady to sitka, tampery i inne akcesoria będą pasować również do docelowego ekspresu...

Może opiszę teraz domowe potrzeby kawowe – kawę pijam przeważnie razem z żoną(jakoś 4 razy dziennie),
Przy takiej ilości kaw mlecznych ekspres "dwuobwodowy" jest jak najbardziej słusznym wyborem. W domu korzystam z Lelit Elizabeth, miałem okazje wielokrotnie robić kawy mleczne na Annie, Dreamie i innych ekspresach które nie mają oddzielnych obwodów. Czekanie na parę jest wyjątkowo uciążliwe. Ty czekając na parę traciłbyś kilkadziesiąt godzin rocznie...
Tak z tym PIDem w Annie racja, i pewnie poszedłbym w tą stronę jeżeli właśnie po jakimś czasie nie planowałbym zmiany, rzeczywiście może powinienem kierować się w takim razie wielkością grupy.

Argument kilkudziesięciu godzin rocznie może podziałać na żonę, nie ma takiej cierpliwości jak ja więc może to będzie kluczowa rzecz przy kupnie :D Do zakupu jeszcze około miesiąc, może jeszcze uda znaleźć mi się jakieś pośrednie rozwiązanie. Dzięki za porady :)

skansen

  • Gość
Odp: Pomoc w wyborze ekspresu
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Marzec 2021, 20:44:29 »
@kuk3ns zerknij na NS Oscar II najlepiej z fabrycznym OPV.

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Pomoc w wyborze ekspresu
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Marzec 2021, 21:16:15 »
Która wersja ma fabryczny opv?

skansen

  • Gość
Odp: Pomoc w wyborze ekspresu
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Marzec 2021, 21:36:25 »
Professional Pack.

Offline kuk3ns

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Pomoc w wyborze ekspresu
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Marzec 2021, 08:24:57 »
@kuk3ns zerknij na NS Oscar II najlepiej z fabrycznym OPV.
Ok dzięki, wygląda super (trochę filmików właśnie przejrzałem) muszę tylko poczytać o hx bo ledwo liznąłem temat czytając o ekspresach

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pomoc w wyborze ekspresu
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Marzec 2021, 12:18:39 »
Najlepiej wyrobić sobie zdanie przez spróbowanie jak się pracuje na każdym z ww. ekspresów. Jeśli masz taką możliwość i (jak widać) jest jeszcze troszkę na to czasu to radziłbym odwiedzić miejsca w których można zapoznać się z tymi ekspresami. U nas na pewno możesz zapoznać się tak z UNO PID jak i z DUO PID. A i HX jakiś też się znajdzie do porównania.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Pomoc w wyborze ekspresu
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Marzec 2021, 13:40:47 »
Ciężko podczas jednej wizyty wyrobić sobie zdanie, szkoda, że nigdzie nie można wypożyczyć ekspresu, np na tydzień i go przetestować.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pomoc w wyborze ekspresu
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Marzec 2021, 14:04:35 »
Zdarza się że użyczamy nasz ekspres z wzorcowni. Podobnie jak to było z młynkiem ZF64W oraz DF64. Można więc przetestować w domu. Z tego co wiem to @skansen także miał użyczone do testów ekspresy Lelit.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline kuk3ns

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Pomoc w wyborze ekspresu
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Marzec 2021, 18:41:45 »
Najlepiej wyrobić sobie zdanie przez spróbowanie jak się pracuje na każdym z ww. ekspresów. Jeśli masz taką możliwość i (jak widać) jest jeszcze troszkę na to czasu to radziłbym odwiedzić miejsca w których można zapoznać się z tymi ekspresami. U nas na pewno możesz zapoznać się tak z UNO PID jak i z DUO PID. A i HX jakiś też się znajdzie do porównania.
W przyszłym miesiącu jadę na kurs do Łodzi, jeżeli do tego czasu nadal będę niezdecydowany z chęcią zajrzę :)

@skansen przez Twoją sugestię o Oskarze zacząłem o hx czytać więcej i teraz odkryłem więcej atrakcyjnych możliwości(ktore wydają mi się ciekawe) więc dzięki za nakierowanie na nowy temat, bo do tej pory przeglądałem tylko boilerowe opcje

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi