Autor Wątek: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso  (Przeczytany 9145 razy)

Offline kawek

  • Wiadomości: 63
Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« dnia: 07 Marzec 2021, 22:31:14 »
Będąc na zakupach w lidlu na "promocji" nabyłem ekspress kolbowy za 179 zł. Wygląd to sprawa gustu ale raczej nie szpeci kuchni, do tego wskaźnik temperatury który działa, dioda sygnalizująca włączenie i osiągnięcie gotowości, resztę już miałem czyli młynek ręczny chyba kupiony w Tchibo za kilkadziesiąt złotych ale leżał trochę więc może być skąd inąd - żarna ceramiczne, dzbanek z filtrem wody z biedronki. Trochę byłem sceptyczny co do całości ale ogólne analiza wizualna i rozeznanie w necie były pozytywne. Do ekspresso zawsze miałem słabość i w kawiarniach pijam głównie ten napój ale niestety z jakością i smakiem różnie bywa.


Na pierwszy ogień poszła mała modyfikacja kolby i przerobienie jej na sitko zwykłe czyli wyleciały z niej wszelkie elementy plastikowe i gumowe - były na śrubki krzyżakowe więc zdemontowały się bez problemu. Pewnym problem jest sitko bo jest teraz "luźne" a zatem trzeba uważać żeby nie zgubić bo wylatuje z ciastkiem. (może to jakoś rozwiąże z czasem - sprężynka rozporowa? ). Postąpiłem zgodnie z instrukcją: wygrzanie eksperessu, przepuszczenie wody etc, dokładne ubicie i wyrównanie kawy w kolbie. Efekt? z 17 gram kawy (tyle wchodzi do podwójnego sitka po ubiciu) 32-34 gramy w 28-30 sekund naparu,  ciastko zwarte i twarde.  Dość powtarzalne wyniki. Co ciekawe testowałem na kilku kawach plus ich mieszanki i wyniki bez kalibrowania powtórnego młynka powtarzalne. Na ekspresso przyzwoita crema. Napar bardzo mocny ale bez bez kwasowości i to bez względu na kawę (testowałem : brazylię (woseba) , kolumbię (speciality z palarni), jakaś mieszanka "italia" z palarni - arabika 80 robusta 20, i Kimbo arabika - palona na prawie czarno. W zależności od kawy czy zmieszania (testowałem kombinacje) różne smaki ale bez kwasowości za każdym razem. Co ciekawe Kimbo leżała trochę bo kupiłem jakiś czas temu i w areopresie czy kawiarce była niepijalna a tu całkiem pozytywny efekt. Ogólnie wyniki mnie zaskoczyły dość mocno bo się tego nie spodziewałem po tak tanim eksperesie. Niezależnie od kawy ekspresso pijalne i lepsze niż większości z kawiarni w których piłem. Wyruszam po niedzieli na łowy kolejnych kaw i testów.
W planach dalsza modyfikacja kolby poprzez odcięcie dna z wylewkami.
Ps. Ogólnie kolba jest mocowana na 3 bolce - czy kolba od np Delonghi  np EC 680 czy 685 na 3 bolce będzie pasować? (trochę fajnych tego typu jest na chińskim portalu )





Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Marzec 2021, 23:04:26 »
Jeżeli te spalenizny (kimbo, woseba i te kawy typu włoskie mieszanki 80/20) nie były gorzkie to znaczy, że ekspres nie trzyma temperatury  co można było się spodziewać po takim ala ekspresie. Ale jak można było w w/w kawach  doszukiwać się kwasowości :picardpalm: To, że w z aeropresu kimbo tobie nie smakowało to ja się nie dziwię, po prostu aero wydobył potencjał czyli jego brak z tej kawy

Offline kawek

  • Wiadomości: 63
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Marzec 2021, 23:15:06 »
Ciemno palona to tylko Kimbo było. Woseba barsilia jest jasno palona, kolumbia  świeża z palarni w cenie za kilogram niewiele odbiegającej od ceny ekspresu :D.
Kimbo z ciekawości zaparzyłem bo dało się wypić choć wcześniej nie dało w innych metodach. Napisałem kawy nie były kwaśnie co nie znaczy że Kimbo nie był gorzkie ale duży przeskok z stosunku do areopresu którym od lat głównie kawę robiłem. Pewnie specyfika kaw mocno palonych.
Kolumbia wypadła najlepiej bo ilość smaków w ekspresso powaliła (stopień palenia raczej średni )

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Marzec 2021, 23:18:30 »
Prośba, piszemy, mówimy "espresso", nie mam tam żadnego "K" czy "X" po drodze ;)

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Marzec 2021, 23:26:14 »
Prośba, piszemy, mówimy "espresso", nie mam tam żadnego "K" czy "X" po drodze
Oj tam się czepiasz 😉 Może i lepiej, że tak napisane, mnie to by bardziej obraziło to że ze starej kimbo można zrobić espresso, to by chyba nawet samo espresso  się obraziło

Offline kawek

  • Wiadomości: 63
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Marzec 2021, 23:32:09 »
Prośba, piszemy, mówimy "espresso", nie mam tam żadnego "K" czy "X" po drodze
Oj tam się czepiasz 😉 Może i lepiej, że tak napisane, mnie to by bardziej obraziło to że ze starej kimbo można zrobić espresso, to by chyba nawet samo espresso  się obraziło

Zawsze mądre i merytoryczne rzeczy same przez się poziom dźwigają dyskusji.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Marzec 2021, 00:27:06 »
ekspresso pijalne i lepsze niż większości z kawiarni
to zmień kawiarnie jeśli robią kiepskie ekspresso na taką gdzie robią espresso
wyjaśniam różnicę:
ekspresso - potoczna nazwa kiepskiej kawy z ekspresu, często równie kiepskiego lub przy kiepskiej obsłudze
espresso - esensja kawy :) dobra podstawa do wszelkiej maści napojów kawowych, może być taka spożywana sama


Zawsze mądre i merytoryczne rzeczy same przez się poziom dźwigają dyskusji.
Ale czego oczekujesz?
Wejdź na forum samochodowe i powiedz, że zmodowałeś samochód chipem za 150zł z allegro
wejdź na forum fotograficzne - i powiedz, że kupiłeś genialną nakładkę na aparat w telefonie za 29,99 - i może nie potrafisz jeszcze robić zdjęć - ale już je wrzuciłeś na konkurs
wejdź na forum fajczarskie (tu akurat jestem w temacie, w/w to przykłady z czapy) i powiedz, że znalazłeś starą fajkę po dziadku i zapytaj co ona jest warta - i usłyszysz, że ma naprawdę dużą wartość - sentymentalną... Albo odszukaj tytoń bosman, przesuszony na wiór i próbuj go sprzedać koneserom - tłumacząc, że naprawdę jest warty 200zł za paczkę - bo jest na nim napisane "extra virgin" - więc musi być extra ;) tak jak kiedyś były "extra mocne" ;)

a jeśli chcesz napić się akceptowalnej kawy - to zapytaj co można zrobić, jaki młynek i jaką kawę kupić - i coś tam wyciągniesz fajnego - i raczej z aeropressu ;)
Never Give UP †

Offline kawek

  • Wiadomości: 63
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Marzec 2021, 00:54:43 »
Napisałem że lepsze niż w większości kawiarni w których piłem, może zawsze trafiasz do takich co jest smaczne ale mi jakoś się to nie zawsze udaje. Większa szansa jak jest połączona kawiarnia z palarnią. W większości kawiarni są raczej średnie kawy, do tego często stare bo na ogół jest jakiś efekt sprzedaży łączonej czyli pożyczony sprzęt ekspres za odpowiednią ilość kawy co miesiąc której nie są w stanie przerobić i upychają po kątach gdzie się da.

Sam ekspres to tylko jeden z elementów i to nie najważniejszy bo liczy się ziarno, dobrany stopień zmienienia, woda i odpowiednie ubicie kawy, wygrzanie sprzętu, kolby, filiżanki etc. Wbrew pozorom ekspres nie jest skomplikowaną maszyną i te za 2 tysiące, a nawet za 3 i więcej mają często tą samą pompę co te za 200 czy 300 złotych. Temperatura to też nie jest jakiś kosmiczny problem. Są pewne cechy fizyczne jak np  odpowiednio pojemny bojler czy odpowiedni termoblok który się zbyt szybko nie wychłodzi. Prysznic który zapewnia równomierną dystrybucję a nie punktowe walenie strumienia też nie jest skomplikowany ani kosmicznym rozwiązaniem W tanich ekspresach smak psuje sitko które ma robić piankę poprzez spienianie kawy a nie produkcję kremy i tyle filozofii.
Są też ręczne wynalazki bez pompy czy nawet bez grzania wody do których wlewa się gorącą wodę i robią smaczną kawę, a są ekspresy z kilkadziesiąt tysięcy gdzie zamawiasz espresso (ekspresso -taki spolszczenie nie poprawne ponoć ;-) a dostajesz gorzką albo kwaśna lurę które nie ma kremy i jest wodnista jak rozpuszczalnej :D

A tak np porównując temat do fotografii - prostym aparatem też zrobisz dobre zdjęcie bo liczy motyw i to co jest na zdjęciu  :)

Areopress  kosztuje 100 złoty i robi dobrą kawę, tygielek kilkadziesiąt złoty, praska francuska to grosze jak phin etc.

Na razie kawa z maszynki  z lidla mi smakuje, czas ekstrakcji jest ok, krema jest, konsystencja jest dobra, smak dobry, nawet z byle jakiej kawy robi że da się wypić a z dobrej to odlot. No sory złoże reklamację w takim razie bo widać że jest zepsuty :-)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Marzec 2021, 07:56:32 »
Wbrew pozorom ekspres nie jest skomplikowaną maszyną i te za 2 tysiące, a nawet za 3 i więcej mają często tą samą pompę co te za 200 czy 300 złotych. Temperatura to też nie jest jakiś kosmiczny problem
Nie masz zielonego pojecia o czym piszesz.

Ta „Kolumbia specialty” tez brzmi podejrzanie. Z jakiej jest palarni? Obróbki i jaki smak? Czy jest jakaś różnica w mieleniu w porównaniu do woseby? Ile jest cremy z tej Kolumbii?
« Ostatnia zmiana: 08 Marzec 2021, 08:39:21 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Marzec 2021, 08:23:46 »
Sam ekspres to tylko jeden z elementów i to nie najważniejszy bo liczy się ziarno, dobrany stopień zmienienia, woda i odpowiednie ubicie kawy, wygrzanie sprzętu, kolby, filiżanki etc.
A to dobre jest, podoba mi się. Dobre do pośmiana się na początku dnia :D

A tak ogólnie to niezły żart z tego tematu, albo nie masz absolutnie żadnego pojęcia o czym piszesz. I nie ma tu nic po środku.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Marzec 2021, 08:30:39 »
Areopress  kosztuje 100 złoty i robi dobrą kawę, tygielek kilkadziesiąt złoty, praska francuska to grosze jak phin etc.

Jedyne logiczne zdanie ;)


No sory złoże reklamację w takim razie bo widać że jest zepsuty

nie składaj - po co? oddasz ekspres, postoi 2 tygodnie u nich i albo dostaniesz ten sam albo taki sam ;)
jaki masz młynek?
bo może tu tkwi problem kawiarki i aeropresu?
Never Give UP †

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Marzec 2021, 08:41:42 »
młynek ręczny chyba kupiony w Tchibo za kilkadziesiąt złotych ale leżał trochę więc może być skąd inąd - żarna ceramiczne, dzbanek z filtrem wody z biedronki.
I ten młynek plus lidlowa maszyna robi dobre espresso.
Dzięki Tobie ten poranek zacząłem od podrzędnej dawki śmiechu :)
Efekt wyparcia musi być cholernie potężny.

Edit: może za dużo smieszkow z mojej strony. Żeby zamknąć nam wszystkim buzie, nagraj proszę filmik z ekstrakcji „tej specialty Kolumbii”. Nie ma wymówki, ze nie jest to możliwe.
Miałem do czynienia z tym całym silvercrestem i temperatura potrafiła spaść o 15 stopni podczas ekstrakcji. Zreszta w instrukcji jest ze wahania temperatury to +-3 stopnie. Czyli jeden szot może być 93 a drugi 87, zakładając ze termometr w tym cudzie jest w miarę precyzyjny. Nie ma wiec mowy o jakiejkolwiek powtarzalności.
Niemniej chetnie zobaczę filmik.
« Ostatnia zmiana: 08 Marzec 2021, 09:10:11 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Marzec 2021, 09:02:55 »
I ten młynek plus podkowa maszyna robi dobre espresso.
Dzięki Tobie ten poranek zacząłem od podrzędnej dawki śmiechu
Efekt wyparcia musi być cholernie potężny.
Po dzisiejszym poranku mnie już nic nie zdziwi. Otóż postanowiłem w pracy zrobić kobitom mały prezent z okazji 8 marca  i poczęstować V60 z kawy Kenia Thimu palarnia mastroantonio (bardzo mi zasmakowała). Wiecie co usłyszałem? Taka nawet dobra, nie gorzka podobna do JACOPSA:( Cholera po takim komplemencie dostałem depresji

Offline kawek

  • Wiadomości: 63
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Marzec 2021, 09:23:09 »
Sam ekspres to tylko jeden z elementów i to nie najważniejszy bo liczy się ziarno, dobrany stopień zmienienia, woda i odpowiednie ubicie kawy, wygrzanie sprzętu, kolby, filiżanki etc.
A to dobre jest, podoba mi się. Dobre do pośmiana się na początku dnia :D

A tak ogólnie to niezły żart z tego tematu, albo nie masz absolutnie żadnego pojęcia o czym piszesz. I nie ma tu nic po środku.

Tak?  Ty masz? :-)  Wiesz co jest w ekspresie w środku? Jakie podzespoły? Jak wspomniałem np pompy są na ogół podobne i od tego samego producenta np ULKA EP z różnymi wariantami połączenia etc . Idąc twoją logiką to automatyczny ekspres  powinien być genialny bo ma najwięcej w środku :D

Offline Carlos68

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka mignon XL
Odp: Ekspres z Lidla SMB 1100 b3 - poprawne ekspresso
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Marzec 2021, 09:30:53 »
Nie ma co dogryzać autorowi. Wszystko rozbija się o brak porównania z kawami przygotowanymi przez baristów z pasją, zaangażowaniem czy wręcz z miłością z kawy dobrej jakości. W większości kawiarń, kawę przygotowują przypadkowe osoby które zarabiają na studia, ponieważ nie potrafią znaleźć innej pracy w okolicy zamieszkania, bez przeszkolenia. Kawa przygotowana przez nich, na pewno nie jest lepsza od tej z ekspresu z Lidla. Należy jeszcze wspomnieć o oszczędnościach właścicieli kawiarń na kawach (przeciętna lub niska jakość) u nich serwowanych.
Duże znaczenie ma również wieloletnie przyzwyczajenie do smaku zalewanej w szklance bylejakiej kawy. Zauważyłem że im kawa bardziej śmierdzi tym bardziej jest uważana za tę " prawdziwą" kawę.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi