Autor Wątek: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K  (Przeczytany 6128 razy)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #30 dnia: 20 Czerwiec 2018, 14:09:58 »
Poproszę o cytat

Marek.


https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=5906.msg140544#msg140544

Jeszcze taka mała opinia z mojej strony. W zasadzie powtórzę już to co koledzy powiedzieli, ale tym samym umocnię tę opinię. Posiadam dwa ekspresy kolbowe, jeden w domu, drugi w biurze. Najczęściej pijam kawę właśnie z tych ekspresów, nie wyobrażam sobie bez nich życia ;). W pracy ekspres stoi od niedawna i jego brak był dla mnie kłopotliwy. Chyba nie skłamię jeśli powiem, że 90% kawy, którą wypijam jest przygotowana w ekspresie kolbowym. Z tym, że te kawy to jakieś 70% espresso o pojemności około 50 ml a w 30% kawy mleczne, dla których bazą jest espresso. Jeśli chcę sobie przygotować czarną kawę o pojemności większej niż te 50ml to mimo posiadania tych dwóch ekspresów wybieram metodę alternatywną - dripper lub AeroPress. Ekspres w moim przekonaniu nie nadaje się do dużej czarnej, sprawdzone na żywym organizmie, nie piszę opinii zasłyszanych w internecie :)

Marek.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #31 dnia: 20 Czerwiec 2018, 14:21:52 »
Pijamy 80% herbaty zielonej i tylko 20% czarnej.

Dobra herbata wymaga dobrej (świeżo podgrzanej) wody a to wyklucza boiler ekspresu.

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 441
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #32 dnia: 20 Czerwiec 2018, 14:27:44 »
trzeba poprzestawiać młynek itp... aby uwzględnić wilgotność powietrza w danym dniu
Z tym przestawianiem to ja bym nie demonizował - jak już ustawisz raz młynek pod kawę to później (np. za kilka dni) będziesz przestawiał bo ziarno to produkt naturalny i ewoluuje, zmienia się, ale te zmiany to tylko drobne korekty.
Pierwsza kawa dnia może być ciut gorsza bo w młynku zostaje trochę zmielonej kawy z wczoraj.


Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #33 dnia: 20 Czerwiec 2018, 14:39:43 »
trochę się przeraziłem jak tu na forum przeczytałem że codziennie pierwsza kawa z rana jest tak naprawdę do wylania a potem trzeba poprzestawiać młynek itp. aby wszystko było na tip top... No tak to też bym nie chciał, czyli codziennie grzebać w parametrach aby uwzględnić wilgotność powietrza w danym dniu

Spokojnie, to nie tak, że trzeba grzebać przy każdej zrobionej kawie. To, czy chcesz dojść do takiej perfekcji, żeby każde zrobione espresso było idealne, czy około idealne, czy wreszcie takie, żeby po prostu smakowało, zależy od oczekiwań, zasobności portfela, determinacji przy nauce i cierpliwości. To tak jak z samochodem. Każdym zajedziesz na miejsce. Jednym szybciej, wygodniej i w ogóle jest fajny, a innym po prostu dojedziesz w hałasie, niewygodnie itp. Ale dojedziesz. Jeśli chcesz mieć espresso idealne, trzeba się liczyć z dużymi kosztami zarówno na młynek jak i na ekspres. Nowy zestaw to około 10-12 tysięcy zł. Oczywiście górna granica jest daleko powyżej. Zestaw, którym trzeba się będzie trochę bardziej zająć to cena około 4-7tysięcy zł. Z tego też zrobisz dobre czy bardzo dobre espresso, ale wysiłek będzie większy. Nie wyobrażaj sobie też, że sprzęt za kilkadziesiąt tysięcy zł zrobi kawę za ciebie. Nie, takiego sprzętu też trzeba się nauczyć.
Ograniczone miejsce to do pewnego stopnia nie jest problem. Jednak te 60cm szerokości blatu by się przydało.
https://www.coffeeitalia.pl/index.php/ Tutaj są pokazane ekspresy, młynki i zestawy. Sklep ma dość dobrą opinię jeśli chodzi o zakup, a i ceny niezłe. Pooglądaj, poprzymierzaj się i zadaj pytania o konkretny sprzęt. Będzie wiadomo, co Ci się podoba, co możesz zmieścić na blacie i w budżecie.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #34 dnia: 20 Czerwiec 2018, 14:48:31 »
Dokładnie. Jakieś tam poprawki się nanosi ale nie kilka razy dziennie, raczej, raz na tydzień lub dwa. Jak ziarna trochę wyschną. Jak widzisz że za szybko leci, to o jeden ząbek drobniej mielisz i już jest ok.
Załapiesz szybko.
Ekspres to najszybszy sposób na kawę. Zakładając że jest włączony i nagrzany.
Mielenie 5-7sek.
Ubicie 5sek.
Parzenie 25sek.
Kawa w 45sek.
Pokaż mi szybszą metodę 😁

Aaaa, ty z mlekiem pijesz, to jeszcze spienianie mleka, nooo 45sek chyba.
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwiec 2018, 15:39:42 wysłana przez raf77 »
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #35 dnia: 20 Czerwiec 2018, 15:15:01 »
@Siewcu. Z tego co pamiętam stosujesz ratio 1:2, 1:2,5. Ja robię przeważnie 1:3,5. Większy uzysk, łatwiej mi jest z weryfikacją smaków.
Kawa różnie reaguje na np. zmienności temperatury podczas ekstrakcji. Dla jednych kaw różnice mogą być minimalne, dla drugich to nawet sięgają ,  :mhh: że aż "gryzą" w gardło.
Jakiś czas temu robiąc kawę tylko na termobloku Graef i ECM Casa, muszę pewne kawy (lepsze w smaku) ponownie testować. A myślałem, że to wszystko co najlepsze w smaku już wycisnąłem. Jednym słowem pomyliłem się.
Co mają twoje osobiste wymysły, które próbujesz przeforsować na forum do porównania dwóch kaw przyrządzanych w taki sam sposób na różnym sprzęcie? Kolejny post, kolejne bzdury. Łaź po kawiarniach, każ robić z ratio 1:3,5 bo tylko takie potrafisz wypić i:
a) wyśmieją cię za taki pomysł,
b) każą się odstosunkować, bo nikt nie będzie na takie bzdury sprzętu przestawiać ani marnować kawy.

Offline Wilbeer

  • Wiadomości: 5
Odp: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #36 dnia: 20 Czerwiec 2018, 15:29:54 »
Może Panowie przenieśliby się ze swoim sporem na PW, bo on niekoniecznie ma związek z tym wątkiem i go zwyczajnie zaśmieca...
No chyba że widownia jest konieczna to załóżcie sobie swój własny wątek.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #37 dnia: 20 Czerwiec 2018, 15:33:44 »
Tu nie chodzi o spór. Tu chodzi o wprowadzanie zamieszania i tym samym ludzi w błąd.

Precyzyjniej - chodzi o to, że jeśli chcesz zbliżyć się do takich efektów jak w kawiarni to musisz robić w taki sam sposób jak oni. Czas, proporcje etc. Nie da się oczywiście tego idealnie zrobić, natomiast pilnując tych okolic efekty będą zbliżone. Jemu chodzi o to, żebyś robił kawę w domu w zupełnie inny sposób niż oni i dopiero wtedy porównywał efekty - a to jest ewidentne wprowadzanie w błąd.

Jeśli chcesz to jest na olx Fiorek F64 za bodaj 2150 zł z FV, to jest dobra opcja na zakup na początek jeśli sprzęt jest w dobrym stanie. Lepszego raczej nie będziesz w ogóle potrzebować :) https://www.olx.pl/oferta/mlynek-do-kawy-fiorenzato-f64e-faktura-CID628-IDwaYQ7.html#aa0cd60fea;promoted Zadbany(i z żarnami wymienianymi w odpowiednim czasie) wystarczy Ci dożywotnio, lepszy przemiał to już szukanie najdrobniejszych niuansów.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #38 dnia: 20 Czerwiec 2018, 15:38:22 »
PANOWIE, OSTRZEŻENIE PRZED OSTRZEŻENIEM!
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Drinker

    • coffeedrinkers.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 376
    • coffeedrinkers.pl
  • Ekspres: V60, Clever, Chemex, Aeropress, Brewista smart, moka, Gabi, Severin
  • Młynek: Severin 3873, c40
Odp: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #39 dnia: 20 Czerwiec 2018, 15:45:49 »
@Wilbeer chłopaki tak w prawie każdym wątku gdzie pojawia się słowo espresso, ignoruj po prostu ;)

reasumując to jeśli sprzęt ma być nowy, to najtańszy hx to ns oskar 2 o którym pisałem i jak widzisz, nikt nie ma za bardzo innej propozycji. Może powiedz czy masz jakieś konkretne pytania, dlaczego tak a nie inaczej, bo też nie mamy pojęcia jaka jest Twoja wiedza na temat ekspresów. Czy wiesz np. czym różni się hx od jednobojlerowca czy DB?
Właściciel sklepu www.coffeedrinkers.pl

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #40 dnia: 20 Czerwiec 2018, 15:49:37 »
Bardzo dobra cena, za nowy.
Tylko jakiś inny dziubek ma, jak by okrągły, z jakąś regulacją z boku....
U mnie tak wygląda.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline ilkar

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: Rocket R58
  • Młynek: Fiorenzato F5
Odp: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #41 dnia: 20 Czerwiec 2018, 15:53:13 »
A to jeszcze jedno pytanie kontrolne - wiesz, że ekspres musi być dobrze nagrzany, aby zrobić odpowiednie espresso? Czy masz rano czas, aby czekać na jego nagrzanie?
Oczywiście możesz go nie wyłączać na noc i problemu nie ma :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #42 dnia: 20 Czerwiec 2018, 15:54:34 »
Tam jest jako brasilia coś tam, może dlatego? Choć na google są różne fotki F64E, tak jak w ogłoszeniu i u Ciebie.

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #43 dnia: 20 Czerwiec 2018, 15:55:40 »
@Wilbeer chłopaki tak w prawie każdym wątku gdzie pojawia się słowo espresso, ignoruj po prostu ;)

reasumując to jeśli sprzęt ma być nowy, to najtańszy hx to ns oskar 2 o którym pisałem i jak widzisz, nikt nie ma za bardzo innej propozycji. Może powiedz czy masz jakieś konkretne pytania, dlaczego tak a nie inaczej, bo też nie mamy pojęcia jaka jest Twoja wiedza na temat ekspresów. Czy wiesz np. czym różni się hx od jednobojlerowca czy DB?
Po co takie pytania koledze zadajesz... Jak by wiedział, to by tu nie zakładał tematu. Do kaw mlecznych potrzebny mu mały hx i dobry młynek, polecam ten z linka. Mam używam 😁
Do kompletu może być wspomniany przez Ciebie ekspres.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #44 dnia: 20 Czerwiec 2018, 15:57:00 »
A to jeszcze jedno pytanie kontrolne - wiesz, że ekspres musi być dobrze nagrzany, aby zrobić odpowiednie espresso? Czy masz rano czas, aby czekać na jego nagrzanie?
Oczywiście możesz go nie wyłączać na noc i problemu nie ma :)
Są włączniki czasowe, programowane na cały tydzień.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi