Autor Wątek: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K  (Przeczytany 6054 razy)

Offline Wilbeer

  • Wiadomości: 5
Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« dnia: 19 Czerwiec 2018, 15:55:42 »
Witam, chciałbym poprosić o zbudowanie zestawu dla mnie.

Jaka kawa:
Najczęściej pijamy z żoną kawę białą, zazwyczaj zamawiamy flat white lub cappucino i taka nam najbardziej smakuje, aczkolwiek czasami mamy ochotę i pijemy po prostu espresso. Jeżeli komuś to pomoże to zaryzykuję stwierdzenie że 80% kawa biała, 20% espresso.

Ilości:
W dni robocze pijamy rano jedną kawę i czasami po południu drugą.
W weekendy jest tego trochę więcej ale nadal nie są to jakieś duże ilości. Powiedzmy 120-160 kaw miesięcznie.

Budżet:
Tutaj mam na prawdę duży problem, aby coś zaproponować.
Z jednej strony mogę wydać 5-6k ale z drugiej strony jak uzyskam oczekiwany efekt ze sprzętu za 3-4k to też będzie super.

Cel:
Wiem że to nie jest do końca możliwe w warunkach domowych i zaproponowanym budżecie ale chciałbym chociaż zbliżyć się do kawy jaką pijamy w kawiarni PO CO (Post Coffice) w Bydgoszczy, którą ktoś nawet polecał na tym forum...

Uwagi końcowe:
Specjalnie nie pisze o tym jakiego rodzaju ma to być sprzęt, pierwszym skojarzeniem był oczywiście automat cisnieniowy, potem trafiłem na to forum, poczytałem i stwierdziłem że chyba jednak młynek + kolba. W tej chwili to juz sam nie wiem, mam obawy czy z moim absolutnym brakiem wiedzy i umiejetności poradzę sobie z kolbą... Czytając niektóre wątki aż robie duże oczy jakie to wszystko skomplikowane :)

Poradźcie coś :)





Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Czerwiec 2018, 16:08:11 »
Poradzisz sobie.
Hx plus młynek plus dobra kawa i zawstydzisz ta kawiarnię
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Czerwiec 2018, 18:34:26 »
No to znaczy że potrzebujesz dobrego młyna z możliwie dużym żarnem np 58 mm i co najmniej średniej klasy kolby z grupą 58 mm   :ok:

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Czerwiec 2018, 19:07:49 »
Bardzo dobre rady :). Poprzeczka dość wysoka, bo faktycznie ta kawiarnia w Bydgoszczy jest super.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Czerwiec 2018, 19:14:51 »
No to znaczy że potrzebujesz dobrego młyna z możliwie dużym żarnem np 58 mm
Mierząc jak tu, to raczej 64 mm ;) W miarę "budżetowa" wersja to Ceado E5P(+/- 2k) albo jakiś np Fiorek F64 za +/- 3k, ale wtedy zostaje pytanie jaki ekspres... Ciasno się robi z budżetem.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Czerwiec 2018, 20:09:47 »
zawstydzisz ta kawiarnię
W tym wypadku akurat łatwo nie będzie. :)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Czerwiec 2018, 20:29:51 »
LaMa GS3 lub LR, Mythos One, kurs baristy, dobre świeże ziarno od Auduna, MA, Synestezji  i kto wie;)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Czerwiec 2018, 21:18:33 »
Wiem że to nie jest do końca możliwe w warunkach domowych i zaproponowanym budżecie ale chciałbym chociaż zbliżyć się do kawy jaką pijamy w kawiarni PO CO (Post Coffice) w Bydgoszczy, którą ktoś nawet polecał na tym forum...

Jaki mają tam ekspres i z jakiego młynka robią przemiał?
Espresso pijesz z cukrem czy bez?
« Ostatnia zmiana: 19 Czerwiec 2018, 21:30:44 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Wilbeer

  • Wiadomości: 5
Odp: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Czerwiec 2018, 22:46:24 »
Jak już wspominałem jestem laikiem, nie mam pojęcia co tam mają za sprzęt.
Dziś się przyglądałem i tam chyba stoi więcej niż jeden młynek i wg sporo sprzętu tam stoi...
Może ktoś lepiej zorientowany z forum poda...

Zarówno espresso jak tez kawy białe pijemy bez cukru.

Kursu baristy to nie mam czasu robić.
Kawa to jest dla mnie dobry początek dnia a nie sens życia :)
Jak kolba będzie wymagała jakiegoś kursu to już wolę kupić automat żeby tego uniknąć.

Offline Drinker

    • coffeedrinkers.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 376
    • coffeedrinkers.pl
  • Ekspres: V60, Clever, Chemex, Aeropress, Brewista smart, moka, Gabi, Severin
  • Młynek: Severin 3873, c40
Odp: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Czerwiec 2018, 22:54:59 »
jak pod mleczne kawy, to może oscar 2 plus fiorenzato f4? albo bardziej budżetowo sette 270?
Właściciel sklepu www.coffeedrinkers.pl

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Czerwiec 2018, 22:58:22 »
Bardzo dobrym pomysłem może być French press i młynek Wilfa Svart CGWS-130B, Bodum Bistro lub Severin km 3873. Prosto, tanio, stosunkowo smacznie. No i obsługi uczyć się nie trzeba za wiele.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Joseph

  • Wiadomości: 46
  • Ekspres: Bezzera Magica S MN
  • Młynek: Quamar M80E
Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Czerwiec 2018, 23:06:24 »
Z tego co kojarzę to mają La marzocco GS3 a może teraz już coś innego - dawno nie byłem.


www.skrzypek.bydgoszcz.pl
www.kwartetnova.pl
« Ostatnia zmiana: 19 Czerwiec 2018, 23:09:05 wysłana przez Joseph »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Czerwiec 2018, 23:47:53 »
W warunkach domowych żeby było prosto i smacznie wystarczy kupić dobre ziarna, najlepiej czajnik z termometrem lub podgrzewający do zadanej temperatury, wagę, młynek, np. taki jak wymienił Jeżyk i do tego moka lub AeroPress. Spieniacz do mleka lub french press nadający się też do tego celu. Sam sprzęt to koszt kilkuset złotych. Można też bez wagi i termometru. jedna łyżeczka do herbaty to ok 2,5 - 3 g bardzo dobrej jakości ziaren kawy.  Wrzątek po przelaniu do innego naczynia prawie od razu stygnie do ok. 90 stopni. Ostatnio robię bardzo podobną kawę do moki w Aeropressie. Zaparzenie kawy od zagotowania wody zajmuje 40 sekund. W trakcie gotowania wody można podgrzać mleko i spienić oraz zmielić ziarna. Koncentracja  takiej kawy jest ok połowę mniejsza od espresso (TDS ok. 5), więc idealna do flat white. Czyszczenie i użytkowanie takiego zestawu w porównaniu z jakimkolwiek automatem czy kolbą to jest nic. Oczywiście co kto woli. Ja bardzo lubię espresso, ale w domu zupełnie nie czuję potrzeby posiadania ekspresu ciśnieniowego.
« Ostatnia zmiana: 19 Czerwiec 2018, 23:59:07 wysłana przez krystians »

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Czerwiec 2018, 07:57:04 »
Przecież wcale nie trzeba robić kursów, trzeba opanować zasady przemiału, dystrybucji oraz ekstrakcji kawy i poznać swój sprzęt. Jeśli kawa będzie poprawnie zmielona i ubita w sitku a czas ekstrakcji właściwy to nie ma mocnych żeby nie uzyskać świetnego  espresso, oczywiście zakładam że ekspres jest sprawny a ziarno świeże.  Automat to moim zdaniem droga na skróty dla leniwych, kolejnym skrótem jest marketowa kawa do automatu ale wtedy pozostaje niedosyt i poczucie że jednak to nie to co w kawiarni piłem ;-) Do białych kaw możesz kupić tańszy młynek i ekspres (mniejsze żarna, nie musi zaraz być HX i e61) bo mleko i tak w dużej mierze zdominuje smak i wyrówna ewentualne niedoskonałości procesu. Ważne żeby poprawnie spienić mleko, no ok to kolejna rzecz do opanowania ale jeśli nie chcesz malować rozet to też kwestia wyczucia i praktyki. 

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Zestaw dla laika, który chce pić kawę przez duże K
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Czerwiec 2018, 08:20:32 »
W warunkach domowych żeby było prosto i smacznie wystarczy kupić dobre ziarna, najlepiej czajnik z termometrem lub podgrzewający do zadanej temperatury, wagę, młynek, np. taki jak wymienił Jeżyk i do tego moka lub AeroPress. Spieniacz do mleka lub french press nadający się też do tego celu. Sam sprzęt to koszt kilkuset złotych. Można też bez wagi i termometru. jedna łyżeczka do herbaty to ok 2,5 - 3 g bardzo dobrej jakości ziaren kawy.  Wrzątek po przelaniu do innego naczynia prawie od razu stygnie do ok. 90 stopni. Ostatnio robię bardzo podobną kawę do moki w Aeropressie. Zaparzenie kawy od zagotowania wody zajmuje 40 sekund. W trakcie gotowania wody można podgrzać mleko i spienić oraz zmielić ziarna. Koncentracja  takiej kawy jest ok połowę mniejsza od espresso (TDS ok. 5), więc idealna do flat white. Czyszczenie i użytkowanie takiego zestawu w porównaniu z jakimkolwiek automatem czy kolbą to jest nic. Oczywiście co kto woli. Ja bardzo lubię espresso, ale w domu zupełnie nie czuję potrzeby posiadania ekspresu ciśnieniowego.
Bardzo ładnie ale dobrego espresso się z tego zestawienia, nie napije.
jak pod mleczne kawy, to może oscar 2 plus fiorenzato f4? albo bardziej budżetowo sette 270?
Oskar2 i Fiorenzato F4, bardzo dobry pomysł.
zawstydzisz ta kawiarnię
W tym wypadku akurat łatwo nie będzie. :)
Trzeba być ambitnym 😁
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi