Autor Wątek: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego  (Przeczytany 10678 razy)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2987
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #45 dnia: 05 Czerwiec 2018, 17:59:48 »
Tedi, jakoś tak szło....



Jeżeli coś pomyliłem, to przepraszam.

 :szampan:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #46 dnia: 05 Czerwiec 2018, 19:44:20 »
Fux, coś w tym jest. Lecz tylko coś. To zależy głównie od tego kto co mi powie.
Wiesz co mam na myśli. Ot taką umiejętność trzeba mieć / zdobyć/ wypracować/ by później umiejętnie oddzielić ziarno od plew. Posiadasz taką?  ;)
Co do 3 osób które coś tam powiedziały. Tylko trzy, a było ich prędzej 100 osób.
Patrz mój 1 ban, a konkretnie moje wypowiedzi na temat sensu przeprowadzania pomiaru metodą WBC która jest tylko sztuczną symulacją. Ale co tam 100 osób, a może pół netu twierdziło, że ziarno w sitku z sonda pomiarową w środku ciastka zakłóca pomiar temperatury. Człowiek trzeźwy wie, że jak dokonuje się pomiaru to robi się wszystko by był on zrobiony w takim środowisku jak odbywa się ekstrakcja kawy a nie zastępuje się ziarna wkładką z plastiku.
Traktujcie te słowa jako żart, bo to pijany człek mówi.  :szampan:

Wracając do tematu.
Zjecie sitka z podwójnym dnem plus sitko w kolbie które zagęszcza cremę. Trochę śmiesznie to coś w kolbie wygląda, ale zagęszcza piankę dobrze.

« Ostatnia zmiana: 05 Czerwiec 2018, 20:07:30 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #47 dnia: 05 Czerwiec 2018, 19:50:47 »
Ok, to pokaż mi w takim razie sitko IMS lub VST z podwójnym dnem. Do mojej(pewnie g. wartej) Astorii mam standardowe sitka, podwójne i pojedyncze. Poszukam, jak będzie budżet to kupię i poproszę kilka osób o spróbowanie tego czegoś. Ale nie sitka do innego ekspresu, tylko IMS lub VST.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #48 dnia: 05 Czerwiec 2018, 20:28:17 »
Telenowela brazylijska jak się patrzy. Weźcie pare oddechów i dajcie se już spokój. Jeden swoje napisał, drugi się nie zgodził i wystarczy. Temat właściwie do kosza.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #49 dnia: 05 Czerwiec 2018, 20:40:54 »
A rena1963ta pewnie dostała bólu głowy i albo myśli o tym albo też już automat kupiła... :sciana:
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2987
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #50 dnia: 05 Czerwiec 2018, 20:47:38 »
Panowie, ostrzeżenie przed ostrzeżeniem. I proszę na PW mi niczego nie udowadniać. fux
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline rena1963ta

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Nivona 778
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #51 dnia: 06 Czerwiec 2018, 00:04:20 »
A rena1963ta pewnie dostała bólu głowy i albo myśli o tym albo też już automat kupiła... :sciana:
W istocie, w głowie mi aż się kręci... :D
Wybaczcie proszę moje milczenie, ale po prostu przestałam za Wami nadążać. Tzn, zaczęłam się gubić w tej dyskusji, gdyż okazało się, że nie rozumiem wielu spraw;( Zrobienie dobrej kawy wydawało mi się proste, a teraz mam mętlik w głowie. Postanowiłam dać sobie kilka dni na zabawę z moim zabytkiem przyniesionym z piwnicy (DeLonghi). Jeśli z niego uda mi się zrobić coś na kształt pijalnej kawy, to z lepszego ekspresu zapewne efekty będą dużo lepsze. Muszę mieć czas, by spróbować, czy w ogóle dam radę.
Nie chciałabym się ponownie rozczarować;(
Janusz, ja właśnie mam automat (Nivona), i chcę go sprzedać, by pić wreszcie dobrą kawę ;)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #52 dnia: 06 Czerwiec 2018, 01:25:26 »
Zrobienie dobrej kawy wydawało mi się proste, a teraz mam mętlik w głowie.
Bo tak jest. Zrobienie espresso nie jest trudne, wszystko jest kwestią dopracowania techniki. Jedna z osób pisała tu o pewnym rodzaju kawy, który generalnie:
a) moim(i nie tylko) zdaniem mija się z celem,
b) zrobienie go wymaga kupna dodatkowego sitka,
c) dodatkowe sitka, które są sprawdzone na wylot(IMS i VST) są opisywane na forum i ma kto pomóc w razie ewentualnych problemów po zmianie - więc jeśli kupować, to IMO te...
Uważam jednak, że są to rzeczy, którymi na początku nie musisz się interesować. A jeśli chodzi o samo robienie espresso - gdybyś się zdecydowała na kupno ekspresu ascaso u Janusza to pisał już nie raz i nie dwa, że przy kupnie dostaniesz podstawowe szkolenie z robienia espresso. Moim zdaniem dobry punkt wyjścia :) Aczkolwiek nie jest to reklama tego sprzętu(bo myślę, że może to tak wyglądać) i przypuszczam, że inne firmy oferujące inny sprzęt też takie podstawowe informacje mogą przekazać i wskazać drogę.

ALE uważam, że i tak powinnaś pójść i spróbować kilku rodzajów kawy przyrządzanych różnym sprzętem, bo też wariantów kaw na nich bazujących(np americano czy kawy mleczne z ekspresu ciśnieniowego). Dopiero to powie Ci w którym kierunku iść i dopiero wtedy szukanie sprzętu będzie miało sens. Jeśli okaże się, że bardziej będziesz zadowolona z kawy zrobionej sprzętem, który można kupić za 600-700 zł to cenowo jest przepaść w porównaniu do ekspresu ciśnieniowego i młynka...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #53 dnia: 06 Czerwiec 2018, 07:40:34 »
W istocie, w głowie mi aż się kręci...
Wybaczcie proszę moje milczenie, ale po prostu przestałam za Wami nadążać.
Nie przejmuj się tym, to Twój wątek i Ty tu rządzisz. :)

Powiedz lepiej jak wizyta w kawiarni?

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #54 dnia: 06 Czerwiec 2018, 10:13:02 »
uważam, że i tak powinnaś pójść i spróbować kilku rodzajów kawy przyrządzanych różnym sprzętem, bo też wariantów kaw na nich bazujących(np americano czy kawy mleczne z ekspresu ciśnieniowego). Dopiero to powie Ci w którym kierunku iść i dopiero wtedy szukanie sprzętu będzie miało sens. Jeśli okaże się, że bardziej będziesz zadowolona z kawy zrobionej sprzętem, który można kupić za 600-700 zł to cenowo jest przepaść w porównaniu do ekspresu ciśnieniowego i młynka...

też tak uważam, ekspres jest najdroższym ale wcale nie najlepszym rodzajem urządzenia do kawy jako takiej.
Nie przez przypadek współistnieje ze sobą wiele różnych zaparzaczy. Kolba zostałą wymyślona głównie po to aby szybko robić ekstremalnie skoncentrowane mikro-kawki (i obsłużyć jak najwięcej klientów w warunkach małej gastronomii), do średnich czy dużych pojemnościowo są inne, tańsze i prostsze urządzonka. Za ułamek ceny dobrej kolby czy automatu można nabyć komplet alternatywnych zaparzaczy z ekspresem przelewowym włącznie. A i tak podstawą wszystkiego jest samo ziarno, woda, plus ew. młynek.

Mimo to że nie uważam ekspresyu za coś koniecznego nie odradzam zakupu, najlepiej samemu porównać ekspres z innymi zaparzaczami i przekonać się jak to jest. Moka czy Phin są tak tanie, że dla kogoś kto kupuje ekspres to żaden wydatek.
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwiec 2018, 10:16:32 wysłana przez grex »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #55 dnia: 06 Czerwiec 2018, 10:45:29 »
Jeszcze taka mała opinia z mojej strony. W zasadzie powtórzę już to co koledzy powiedzieli, ale tym samym umocnię tę opinię. Posiadam dwa ekspresy kolbowe, jeden w domu, drugi w biurze. Najczęściej pijam kawę właśnie z tych ekspresów, nie wyobrażam sobie bez nich życia ;). W pracy ekspres stoi od niedawna i jego brak był dla mnie kłopotliwy. Chyba nie skłamię jeśli powiem, że 90% kawy, którą wypijam jest przygotowana w ekspresie kolbowym. Z tym, że te kawy to jakieś 70% espresso o pojemności około 50 ml a w 30% kawy mleczne, dla których bazą jest espresso. Jeśli chcę sobie przygotować czarną kawę o pojemności większej niż te 50ml to mimo posiadania tych dwóch ekspresów wybieram metodę alternatywną - dripper lub AeroPress. Ekspres w moim przekonaniu nie nadaje się do dużej czarnej, sprawdzone na żywym organizmie, nie piszę opinii zasłyszanych w internecie :)

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #56 dnia: 06 Czerwiec 2018, 10:47:46 »
też tak uważam, ekspres jest najdroższym ale wcale nie najlepszym rodzajem urządzenia do kawy jako takiej.
A z tym to się akurat nie zgodzę... Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia ;) Są ludzie dla których właśnie kolba jest najlepszym co udało im się kupić. Oczywiście działa to w dwie strony i równie dobrze może być najgorszym, ale jak ktoś preferuje alternatywy to nie może pisać, że ekspresy nie są dobre. Ja uważam, że ekspresy są świetne, ale czy najlepsze? To już kwestia indywidualna, nie ma co stawiać sprzętu na stałym miejscu.

A i tak podstawą wszystkiego jest samo ziarno, woda, plus ew. młynek.
A ja bym na liście wpisał wszystkie 3 rzeczy równolegle. To, że młynek ewentualnie to lekka przesada...

Offline cheekyc

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Ascaso Basic
  • Młynek: Hario Slim, Ascaso i2 mini
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #57 dnia: 07 Czerwiec 2018, 22:06:36 »
też mam nivonę (768) i takie same popłuczyny...

Offline rena1963ta

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Nivona 778
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #58 dnia: 07 Czerwiec 2018, 23:00:30 »
Powiedz lepiej jak wizyta w kawiarni?
dopiero dziś trafiłam do Baristacji. Zetknęłam się z bardzo fajnymi młodymi ludźmi, i troszkę pogadaliśmy :) poczęstowano mnie kawką z ekspresu przelewowego. Nie było to może to, czego szukam w smaku, ale myślę, że sama esencja kawy była bardziej wyrazista niż w moim automacie. Dowiedziałam się, że wkrótce w moim mieście odbędą się specjalne akcje, m.in.cupping (do tej pory nawet nie znałam tego określenia). Zatem przede mną ciekawe doświadczenia :D

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #59 dnia: 07 Czerwiec 2018, 23:10:23 »
Może uda Ci się ich namówić aby te samą kawę zaparzyli dla Ciebie jako espresso, americano i aeropress?


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi