Autor Wątek: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?  (Przeczytany 35751 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #30 dnia: 11 Czerwiec 2016, 00:14:44 »
Preinfuzja raczej nie potrzebuje pompy... ;) Malejące ciśnienie na końcu procesu powoduje, że mniej cierpkich substancji wyląduje w filiżance.

Linea Mini nie ma preinfuzji ani jakiejś protezy preinfuzji. Jest wprawdzie paddle do sterowania zaworem grupy, ale nie ma tu sytuacji, gdy pompa nie pracuje, a woda płynie pod małym ciśnieniem. Tak słyszałem...
« Ostatnia zmiana: 11 Czerwiec 2016, 00:19:03 wysłana przez Antonio »

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #31 dnia: 11 Czerwiec 2016, 00:27:51 »
Preinfuzja raczej nie potrzebuje pompy... ;) Malejące ciśnienie na końcu procesu powoduje, że mniej cierpkich substancji wyląduje w filiżance.

Linea Mini nie ma preinfuzji ani jakiejś protezy preinfuzji. Jest wprawdzie paddle do sterowania zaworem grupy, ale nie ma tu sytuacji, gdy pompa nie pracuje, a woda płynie pod małym ciśnieniem. Tak słyszałem...





Dobrze słyszałeś :) Linea Mini ma paddla ale jest on na zasadzie on/off, po włączeniu  jest 1 sek(inni twierdza ze 2 sek preinfuzja automatyczna, nie ma mozliwosci regulacji, po czym cisnienia nabija do 9 bar).Dla mnie ten ekspres jest jednym z najlepszych jakie ogladalem, zmiana temp pokretlem daje bardzo szybka zmiane temp wody parzacej, dopracowana maszyna tylko bardzo droga .
ps na youtube sa juz pokazane modyfikacje paddla w Linei Mini, w zmodyfikowanym(nie wiem czy fabrycznie) mozesz na jak długo chcesz właczyc preinfuzje która nasacza kawe pod cisnieniem ok 3 bar, dalsze przesuniecie paddla daje skok na 9


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #32 dnia: 11 Czerwiec 2016, 06:13:09 »
Co to jest automatyczna preinfuzja? ;) Giggler i jakaś komora do napełnienia -- tak?

Czy najlepszy to ekspres? Chyba nie... Barista z głową i dobrą kawą poradzi sobie zarówno z Lineą, Faemą, Cymbałkiem i innymi patentami.
« Ostatnia zmiana: 11 Czerwiec 2016, 07:22:05 wysłana przez Antonio »

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #33 dnia: 11 Czerwiec 2016, 08:56:14 »
Ma sens bez ciśnienia pompy, przecież tak robię w Caravelu. Czy masz na myśli, tą na końcu ?
Ja opisałem tą na początku i tą na końcu.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #34 dnia: 11 Czerwiec 2016, 09:23:10 »
Co to jest automatyczna preinfuzja? ;) Giggler i jakaś komora do napełnienia -- tak?

Czy najlepszy to ekspres? Chyba nie... Barista z głową i dobrą kawą poradzi sobie zarówno z Lineą, Faemą, Cymbałkiem i innymi patentami.
po przestawieniu paddla w pozycje "on" przez 1 sek napływa woda, moczy ciastko a po tym czasie załacza sie pompa.
Bylem w Rzymie kilka dni temu, wszedzie widziałem Cymbałki, mniej Faema i nie znalazlem ani jednego  LaMa(pewnie z racji na cene,LaMa jest srednio  2x drozsza od innych gastronomicznych ekspresów, nie licząc Strady która kosztuje nawet 4 x tyle co reszta,oprócz Slayera)
« Ostatnia zmiana: 11 Czerwiec 2016, 09:27:33 wysłana przez PiotrekBM »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #35 dnia: 11 Czerwiec 2016, 10:00:48 »
po przestawieniu paddla w pozycje "on" przez 1 sek napływa woda, moczy ciastko a po tym czasie załacza sie pompa.
To akurat słaba lub żadna preinfuzja ;). Z jakim ciśnieniem woda przez tę 1 sekundę napływa? Chyba jednak jest odwrotnie: pompa włącza się od paddle'a, wtedy woda napływa...
« Ostatnia zmiana: 11 Czerwiec 2016, 10:02:56 wysłana przez Antonio »

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #36 dnia: 11 Czerwiec 2016, 11:10:09 »
Jak kupie Linea Mini i sie zapoznam to szczegolowo opisze co i jak ;)

Offline FilipG

  • Wiadomości: 153
  • Ekspres: Kalita,Chemex, ROBOT, LMLM
  • Młynek: Mk3, EUREKA atom
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #37 dnia: 07 Marzec 2018, 14:17:44 »
Jest ten szczegółowy opis zamieszczony gdzieś bo nie mogę odszukać?

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #38 dnia: 07 Marzec 2018, 19:31:51 »
Jest ten szczegółowy opis zamieszczony gdzieś bo nie mogę odszukać?

Co potrzebujesz wiedzieć?
Może znam odpowiedź.

Offline FilipG

  • Wiadomości: 153
  • Ekspres: Kalita,Chemex, ROBOT, LMLM
  • Młynek: Mk3, EUREKA atom
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #39 dnia: 07 Marzec 2018, 19:47:43 »
Przeczytałem cały wątek i w ostatnim poście była obietnica szczegółowej relacji.
Fajnie byłoby przeczytać ciąg dalszy wrażeń z użytkowania takiego sprzętu.
Spostrzeżenia, sugestie jakieś zdjęcia...

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #40 dnia: 07 Marzec 2018, 20:45:52 »
w ostatnim poście była obietnica szczegółowej relacji
Był też warunek:
Jak kupie
Nie kupił to nie relacjonuje.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #41 dnia: 07 Marzec 2018, 21:30:50 »
Spokojnie  ;)
Linee Mini użytkuję już równy rok.
Jeśli będzie działać tak jak do tej pory, to nie chce innego ekspresu. LM spełnia moje oczekiwania w 100%

ps postaram się opisać wrażenia z użytkowania, zdjęcia dodam jak uda mi się je zmniejszyć poniżej 512, bo warunki dodania zdjęcia na forum niestety  bardzo restrykcyjne

Offline FilipG

  • Wiadomości: 153
  • Ekspres: Kalita,Chemex, ROBOT, LMLM
  • Młynek: Mk3, EUREKA atom
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #42 dnia: 07 Marzec 2018, 22:56:19 »
 :ok:
Bardzo fajnie. Czekam zatem na opis wrażeń z użytkowania.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #43 dnia: 09 Marzec 2018, 23:58:52 »
Zgodnie z obietnicą kilka zdań na temat Linei Mini ;)

La Marzocco Linea Mini użytkuję od lutego 2017r.
Ekspres pochodzi od uznanego, włoskiego producenta ekspresów kolbowych.
O posiadaniu ekspresu  tej firmy marzyłem od dłuższego czasu. Stało się to możliwe dopiero w zeszłym roku. (La Marzocco zrobiło ukłon w stronę mniej zamożnych klientów i wyprodukowało ekspres "trochę tańszy" od GS3, a ja zdołałem odłożyć fundusze).
Dodatkowym smaczkiem była 90 rocznica powstania tej szacownej firmy, założonej w 1927r przez braci Bruno i Giuseppe Bambi.
Symbolem firmy jest lew z opartą na tarczy przednią łapą i wizerunek lilii.

Z ekspresami marki LaMarzocco mają do czynienia częściej ludzie pracujący w kawiarniach niż domowi bariści.
Są to przeważnie 2, 3 czy nawet  4 grupowe gastronomiczne maszyny ważące po kilkadziesiąt kilogramów.
Sytuacja nieco się zmieniła  po wprowadzeniu modeli GS3 i Linei Mini. Ekspresy te  wg producenta  przeznaczone są dla domowych hobbysów (chociaż w niejednej  kawiarni służą  jako woły robocze przy mniejszym ruchu ).

Linea Mini dostępna jest  w kilku kolorach obudowy (srebrnym , białym , czarnym, czerwonym , zółtym, jasno-niebieskim). Ekspres dostarczany jest w podwójnym pudle kartonowym i na palecie. (do przeniesienia zapakowanego ekspresu konieczne były więc 2 osoby).
W wyposażeniu są 2 portafiltry 58 mm z podwójną i pojedyńczą wylewką. 5 koszy (ślepy,  2 x 7g,  14, 17, 21 g) oraz ciężki, solidny tamper.
Warto zaznaczyć, że portafiltry są odlane ze stali a nie jak często bywa  z mosiądzu pokrytego chromem. Ważą ok 550 g każdy.
Takie stalowe portafiltry dużo łatwiej utrzymać w czystości ( patrz dno portafiltra po wyjęciu kosza ).Niestety są droższe w producji.
Wyjątkiem jest  dodatkowo zakupiony naked portafilter ( też marki La Marzocco ,  tym razem wykonany z mosiądzu (wiadomo , na dnie gołego  portafiltra nic się nie osadza :) wystarczy przemyć kosz pod bieżącą woda i po sprawie.

Linea Mini nawiązuje wyglądem do ikony wśród ekspresów do kawy w latach 90 tych,  czyli do Linei Classic (Linei matki).
Kańciasta obudowa albo się podoba albo nie.  Mnie osobiście  podoba się bardzo z uwagi na bezpośrednie nawiązanie do Linei "matki".
Ekspres, który posiadam ma obudowę w kolorze matowej czerni. Zastanawiałem się jeszcze nad srebrnym lub białym (którykolwiek z tych 3 kolorów na Linei Mini bardzo mi się podobał). Wyrgała czerń  ;)
Na panelu frontowym oprócz  dużego "wiosła" = paddla  do uruchamiania pompy, umieszczone są 2 duże pokrętła (lewe do uruchomienia wylewki wody, prawe uruchamia  dyszę spieniającą mleko). Na pokrętłach umieszczony jest  dyskretnie symbol marki , lilia.
Oprócz tego widoczne są 2 diody. Niebieska sygnalizująca obecność  wody (swieci) lub brak wody w zbiorniku (pulsuje). Czerwona pulsuje podczas fazy nagrzewania się ekspresu, świeci gdy ekspres jest wystarczajaco nagrzany.
Wymiary ekspresu to:
szerokość  35,5 cm
wysokość 37,5 cm
głebokość tu się różnię nieco z tym co podaje producent (45,3 cm), zmierzone przeze mnie to 52,5 cm (producent nie zmierzył pokrętęł i wiosła).
Odległość grupy od tacki ociekowej to 14 cm.
Waga zapakowanego ekspresu  43 kg wg producenta. Waga netto na sucho 30 kg.
Waga netto na morko( z w wodą w bojlerach) i  bez wody w pojemniku pod tacką ociekową  to 33,3 kg. Jest co dźwigać przy przestawianiu :)

Linea Mini to ekspres  kolbowy jednogrupowy,  dwubojlerowy.
Posiadajacy dodatkowo wymiennik ciepła (Hx) w bojlerze pary służący do wstępnego ogrzewania płynącej  przez ten wymiennik wody do bojlera kawowego.
Wyposażony w zintegrowaną grupę kawową/ zaparzającą własnej konstrukcji.
Jest to grupa połączona bezpośrednio z bojlerem kawowym.
Bojler kawowy ma pojemność 170 ml ,  bojler pary ma pojemność  3 litrów (wg amerykańskiej str producenta 3,5 litra).
Ekspres wyposażony jest w zbiornik na wodę, może również (opcjonalnie ) być podpięty do stałego ujęcia wody.
Ekspres "napędza" zainstalowana wewnątrz  ekspresu jedna , duża pompa rotacyjna.

cdn

« Ostatnia zmiana: 10 Marzec 2018, 00:14:26 wysłana przez PiotrekBM »

Offline FilipG

  • Wiadomości: 153
  • Ekspres: Kalita,Chemex, ROBOT, LMLM
  • Młynek: Mk3, EUREKA atom
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #44 dnia: 10 Marzec 2018, 16:17:52 »
Świetny opis czekam na ciąg dalszy :brawa:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi