Forum > Dyskusje wokół kawy

Oceniaj mnie, niech jad strumieniami leje się -- czyli dyskusja o doborze słowa

(1/28) > >>

donkiszot:
Czytając różne opinie na różne tematy przyszedł mi do głowy ten temat. Nie wiem czy jest to temat do dyskusji, czy tylko apel. Niemniej po raz kolejny dziś przeczytałem słowa, których przeczytać bym nie chciał zatem: oceniaj mnie, niech jad strumieniami leje się.

Posłużyłem się w tytule słowami Nosowskiej jako proste skojarzenie oddające sedno tematu. W drugiej zaś części tematu zdradziłem receptę na taki stan rzeczy.


Oczywiście daleki jestem od cenzury czy powstrzymywania wolności słowa. Forum powinno służyć wymianie myśli i opinii. Niemniej dobór słowa jest bardzo ważny. Dlaczego? Ano dlatego, że te nasze słowa są czytane i brane (sic!) pod uwagę przez innych. Innych niekoniecznie zorientowanych jak my w temacie, innych szukających wsparcia w wyborze. Nie wszyscy oni (a nawet mam przypuszczenie, że znakomita większość) udzielają się czynnie na forum, zadają pytania, próbują dociec w głąb tematu.
Z drugiej strony są ludzie (również ludzie), którzy tym czy owym handlują -- sprzętem, kawą, usługą, czymkolwiek -- i oni z tego żyją, a my z tego korzystamy kupując (czasem taniej, czasem lepiej, czasem milej).

Dlatego jeśli tylko tym drugim ludziom nie życzycie źle, proszę najszczerzej jak potrafię zastanówcie się 5 razy zanim zatwierdzicie post do publikacji. Przemyślcie słowa użyte w swojej opinii. Przemóżcie opis przez słowa: moim zdaniem, dla mnie, w moich warunkach. Pomińcie stwierdzenia kategoryczne: dobra, zła, lepsza, gorsza itp.

Innymi słowy zachęcam do pisania o faktach, o cechach, nie o wartościowaniu tych cech.

Miklas:
Ale takiej małej szpili też nie akceptujesz? , chyba, że to nie chodzi o wątek mk fresh

Marek.

GrizzzLee:

--- Cytat: Miklas w 27 Grudzień  2017, 16:02:06 ---Ale takiej małej szpili też nie akceptujesz? , chyba, że to nie chodzi o wątek mk fresh

Marek.

--- Koniec cytatu ---
Czytając ten topic miałem mieszane uczucia więc się nie dziwię. Popieram apel. Mimo, że często sam jestem stanowczy i tak łatwo nie zmieniam swojego zdania. To jest na pewno coś nad czym warto pracować.

Zabawne, bo już jakiś czas temu stwierdziłem, że to forum nie jest przychylne nowicjuszom. Strach zadawać głupie pytania :D Nie wspominając o wyrażaniu własnej opinii.

Jeżyk:

--- Cytat: GrizzzLee w 27 Grudzień  2017, 16:24:49 ---to forum nie jest przychylne nowicjuszom
--- Koniec cytatu ---
E tam, zauważ, że gdy ktoś zadaje pytanie (ktoś mający minimalną ilość wpisów) i ktoś mu odpowie, to najczęściej wywiązuje się dyskusja i to taka, że można się po...ć z radości. Raczej nowicjusz nie zostaje obrzucony błotem, tylko wyjadacze się kopią między sobą. Kończy się to zamknięciem wątku przez admina czy moda, bananem dla zacietrzewionego przemądrzałka, lub w najlepszym przypadku ktoś studzi emocje. Natomiast pytający zostaje z "otwartą gębą" bo nie dowiedział się nic konkretnego, albo dostał dokładnie przeciwstawne opinie. I co z tym fantem zrobić?  To wbrew pozorom bardzo trudne do opanowania, dopóki forumowicze nie zrozumieją, że mogą komuś swoimi opiniami po prostu zaszkodzić. Nie wiem czym to jest spowodowane, potrzebą nabijania ilości postów? Ktoś chce mieć jak najwięcej punktów "pomógł"? Może ktoś ma pomysł na uzdrowienie sytuacji?  @donkiszot ruszyłeś trudny, ale jakże potrzebny temat, dziękuję.

donkiszot:

--- Cytat: Miklas w 27 Grudzień  2017, 16:02:06 ---chyba, że to nie chodzi o wątek mk fresh
--- Koniec cytatu ---
Nie chodzi, a już na pewno nie tylko. Chodzi o wszystkie kwantyfikatory duże. O jednoznaczne stwierdzenia typu: młynek taki a taki nie nadaje się, to bubel, weź go w ogóle nie kupuj -- podczas gdy jest to młynek właśnie ku temu, tylko niskiej półki i nadaje się acz ma swoje ograniczenia.
Chodzi o stwierdzenia: niedobra jest ta kawa, nic w niej nie ma. Zamiast: nie wiem jak zaparzyć lub super kawa jeśli ktoś szuka tego i tego w kawie, ja szukam dalej.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej