Autor Wątek: Brasil Rainha Espresso – palarnia kawy Audun Coffee  (Przeczytany 2748 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Brasil Rainha Espresso – palarnia kawy Audun Coffee
« dnia: 10 Maj 2016, 21:46:56 »
Brasil Rainha Espresso – palarnia kawy Audun Coffee

Arabika klasy speciality, odmiana Yellow Bourbon, sposób obróbki – pulped natural.  Zbiór jest ręczny, prowadzony z dużą pieczołowitością. Owoce są zrywane w rękawiczkach, nie mogą mieć kontaktu z ziemią, a obróbka następuje w dniu zbioru. Ziarenka średnio palone z przeznaczeniem na espresso i do kawiarki, przez Auduna Sørbottena, mistrza świata w wypalaniu kawy z 2015 roku. Palenie w sumie niewiele ciemniejsze niż to dedykowane do metod alternatywnych. Ziarenka mają słodko - czekoladowy aromat, podobnie jak przemiał.
Sposób przygotowania: ekspres Nuova Simonelli Musica i młynek Mahlkönig K30. Espresso było robione jako jedno z dwóch z podwójnego sitka, doza 18 g, czas ekstrakcji 27 sekund. Crema niespecjalna, ale ziarenka były palone ponad miesiąc wcześniej, więc do przyjęcia. W smaku jest niewielki akcent jasnych słodkich owoców, przewaga mocnej czekolady i trochę słodyczy. Posmak czekoladowy, zdecydowany. Te ziarenka były dosyć wymagające, przy zbyt krótkiej ekstrakcji lub słabym rozgrzaniu ekspresu, jakość espresso istotnie spadała. Kiedy wszystko było ok., to espresso było całkiem fajne, choć więcej się po tych ziarenkach spodziewałem. Poprawne, ale bez fajerwerków, tak można je prosto opisać. Americano żonie smakowało, a na cappuccino nie było chętnych.
Sporo spodziewałem się po aeropressie. Pierwsza próba przy temperaturze 92°C, to mocna czekolada z niewielką goryczką. Cztery stopnie w dół było trochę lepiej. Słodki owocowy akcent (jabłko) i zdecydowana czekolada z garbnikowym akcentem. Posmak czekoladowo - kakaowy. W sumie nic specjalnego nie wyszło, więc nie męczyłem brazylijskich ziarenek w aeropressie.
Lepsze efekty były w phinie. Przemiał dripowy, temperatura wody 90°C, doza 7 g na 100 ml wody, czas ekstrakcji nieco ponad cztery minuty. Napar był dosyć łagodny i delikatny, z niewielką nutą słodkich owoców, choć ze zdecydowanym czekoladowym akcentem. Jedwabisty, można powiedzieć i smaczniejszy niż z aeropressu.
„Espressowa” wersja Fazendy Rainha palona przez mistrza świata mnie nie zachwyciła. Niby wszystko było ok., ale piłem lepsze Brazylie.
« Ostatnia zmiana: 10 Maj 2016, 21:50:55 wysłana przez WS »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Brasil Rainha Espresso – palarnia kawy Audun Coffee
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Maj 2016, 22:04:23 »
W rękawiczkach robi się tam tzw. striping (chyba tak się to zwie) czyli zrywa się wszystko co na gałązce się mieści. Bez rękawiczek ciężko tak ręce haratać. Potem za pomocą obszernego sita wszystko to podrzuca się w górę, by wiatr zabrał ze sobą liście, a zostawił owoce. Najlepsze kawy powstają w wyniku selekcji w trakcie zbiorów, gdy zrywa się tylko owoce dojrzałe. To tylko na temat pieczołowitości ;).
« Ostatnia zmiana: 10 Maj 2016, 22:07:38 wysłana przez Antonio »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Brasil Rainha Espresso – palarnia kawy Audun Coffee
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Maj 2016, 22:09:46 »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Brasil Rainha Espresso – palarnia kawy Audun Coffee
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Maj 2016, 22:25:02 »
Rojes daje czadu... ;) Też miałem ją na myśli.

Offline shaqks

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: Kawiarka G.A.T Valentine/ Drip Hario 02 / Aeropress / Chemex(NS Aurelia 2)
  • Młynek: Mazzer Luigi Mini(F83e, Anfim Super Caimano, Mazzer SJ)
Odp: Brasil Rainha Espresso – palarnia kawy Audun Coffee
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Maj 2016, 00:26:13 »
a kawa pod espresso z Fazenda Raihna nie jest klasy speciality, coś ok. 10-15 pkt niżej ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Brasil Rainha Espresso – palarnia kawy Audun Coffee
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Maj 2016, 05:18:39 »
Kawa jest chyba ok.

qba

  • Gość
Odp: Brasil Rainha Espresso – palarnia kawy Audun Coffee
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Maj 2016, 12:16:03 »
Dla mnie Rainha od Auduna to najlepsza kawa do cappucino. Płynna czekolada, ale pomimo tego wyrazista.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi