Autor Wątek: Spienianie mleka  (Przeczytany 11083 razy)

Offline NorDez

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: Amica CD3011
Spienianie mleka
« dnia: 11 Marzec 2016, 07:34:58 »
Czy do spieniania mleka lepiej kupić spieniacz czy spienić parą z ekspresu. Mój ekspres to tani ekspres Amica Neris i sądzę, że nie wytwarza zbyt obfitej pary.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Spienianie mleka
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Marzec 2016, 08:11:49 »
Dokup spieniacz ręczny przecież to nie majątek chyba ok 20 zł.Będziesz miał porównanie czym ci się lepiej spienia i które urzadzenia daje dla Ciebie lepszy efekt.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Spienianie mleka
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Marzec 2016, 09:22:43 »
i sądzę, że nie wytwarza zbyt obfitej pary.
Ale przypuszczasz czy sprawdziłeś i wiesz? Mając ekspres na miejscu chyba nic nie powstrzyma Cię od sprawdzenia tego faktu. A jak efekty będą niezadowalające to zawsze można rozważać dozbrajanie się.

Offline NorDez

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: Amica CD3011
Odp: Spienianie mleka
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Marzec 2016, 10:14:18 »
No właśnie jakoś ta para słabo i trochę z wodą leci.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Spienianie mleka
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Marzec 2016, 10:23:10 »
Przez pierwsze 30-40 sekund ma prawo lecieć woda i para. Termoblok musi się zagrzać. Woda musi wylecieć z układu, dać miejsce dla pary. Włącz spienianie, odkręć dyszę, ale zacznij spieniać po 30 sekundach - efekt powinien być lepszy.
LMWDP #469

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Spienianie mleka
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Marzec 2016, 10:36:18 »
Możesz popróbować sposobem. W sumie to nie wiem czy masz tam termoblok czy bojler. W każdym razie ja zrobił bym to tak. Najpierw upuszczamy wody tak żeby zapaliła się włączyło się grzanie wody (do normalnej temp do parzenia). Kiedy skończy grzać (nie wiem czy u Ciebie wtedy zapala się czy gaśnie lampka) odpal stoper i włącz przycisk grzania pary. Złapiesz wtedy czas po jakim całość nagrzewa się do maksymalnej temp który zapamiętaj.
I teraz przy powtarzaniu  tej procedury, na początku po włączeniu przycisku pary od razu spuść trochę wody/pary z ruki i zakręć zawór. W połowie połowie czasu spuść znowu trochę pary/wody. Na jakieś 5 sek przed końcem grzania rozpocznij spienianie. U mnie wtedy moc pary jest największa. Chodzi też o to żeby w trakcie spieniania grzałka się nie wyłączyła ale też żeby spienianie zacząć na nieduży czas przed jej teoretycznym wyłączeniem.
W zasadzie do tego pierwszego pomiaru czasu też powinieneś robić upuszczenia pary/wody w trakcie, tak jak to opisałem potem, bo z tym czas nagrzewania trochę się wydłuży.

Możliwe że dla Twojego ekspresu optymalne będzie coś trochę innego ale regułą jest mniej więcej podobna. To pierwsze upuszczenie wody i grzanie do temperatury parzenia kawy ma na celu to żeby potem przy włączeniu przycisku pary temperatura startu procedury (i przez to czas grzania) była zbliżona.

Niestety żeby mieć suchą parę trzeba mieć ekspres z HXem albo z dużym bojlerem pary. W małych jedno-bojlerowcach jest z tym ciężko.

Offline NorDez

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: Amica CD3011
Odp: Spienianie mleka
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Marzec 2016, 10:37:28 »
Spróbuję, mam jeszcze takie pytanie dotyczące cremy na kawie espresso, na którymś filmiku widziałem jak cremy było dużo ale to był ekspres taki duży z paroma kolbami, chyb kawiarniany profesjonalny. o  takiej obfitej cremy z ekspresu za 240 zł to pewnie można tylko pomażyć ?

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Spienianie mleka
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Marzec 2016, 10:41:25 »
To może być kwestia po pierwsze kawy a po drugie samej kolby. Tu masz filmik co wychodziło gościowi po usunięciu tych wynalazków



Sorki nie ten film, zaraz znajdę.
-----
Gdzieś mi zaginął filmik z porównania. Tutaj ew efekty po takim samym usunięciu.




« Ostatnia zmiana: 11 Marzec 2016, 10:49:16 wysłana przez Bacek »

Offline NorDez

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: Amica CD3011
Odp: Spienianie mleka
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Marzec 2016, 10:42:03 »
Kiedy skończy grzać (nie wiem czy u Ciebie wtedy zapala się czy gaśnie lampka) odpal stoper i włącz przycisk grzania pary. Złapiesz wtedy czas po jakim całość nagrzewa się do maksymalnej temp który zapamiętaj.
U mnie lampka zielona zapala się tylko gdy mam ustawione na parzenie kawy, w czasie parzenia gaśnie pomimo, że nie minęło 25 sek. Gdy ustawiam na spieniane przycisk funkcyjny i pokrętło funkcyjne to lampka się nie zapala, mogę tylko zobaczyć czy leci woda czy para. Także muszę robić to doświadczalnie.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Spienianie mleka
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Marzec 2016, 10:42:45 »
Crema na robuście będzie gigantyczna, na arabice normalna :)

LMWDP #469

Offline NorDez

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: Amica CD3011
Odp: Spienianie mleka
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Marzec 2016, 10:47:28 »
To może być kwestia po pierwsze kawy a po drugie samej kolby. Tu masz filmik co wychodziło gościowi po usunięciu tych wynalazków


To jak widzę jest ekspres z wyższej pólki, ma w środku zaworek. W moim ekspresie jest tylko nierozbieralne podwójne dno z malutkim otworkiem, a w drugim ekspresie dysk silikonowy. Gdy wyjąłem ten dysk creamy prawie wcale nie ma a kawę mam dobrą od Antonia.

Sorki nie ten film, zaraz znajdę.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Spienianie mleka
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Marzec 2016, 10:51:12 »
Kawa to po pierwsze ale potem jej zmielenie też ma wpływ. To ile czasu to espresso (25/50) wypływa z maszyny?

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Spienianie mleka
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Marzec 2016, 10:54:41 »
o jak widzę jest ekspres z wyższej pólki, ma w środku zaworek.

Jak 290 PLN to wyższa półka to tak. Po prostu są różne rozwiązania. Ten zaworek ma umożliwiać używanie kawy ze sklepu i przy okazji psuje trochę creme. Gumowy dysk do tego ekspresu/kolby też jest dołączany (a przynajmniej do takich kolb).

Offline NorDez

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: Amica CD3011
Odp: Spienianie mleka
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Marzec 2016, 10:56:08 »
Kawa to po pierwsze ale potem jej zmielenie też ma wpływ. To ile czasu to espresso (25/50) wypływa z maszyny?
No tak staram się aby było zachowane te 25 sek. Kawę otrzymałem od Antonia zmieloną. Próbuję z ubijaniem, raz mocniej raz słabiej. Co do smaku to jest b.dobra, a to najważniejsze. Kawa nazywa się Ariadna.

Offline Coffeinka

  • Wiadomości: 80
  • Ekspres: GAGGIA CUBIKA PLUS
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Spienianie mleka
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Marzec 2016, 18:58:42 »
W ekspresie masz boiler !.
Co do spieniania (para)dolny przełącznik z zielonym światełkiem klikasz w prawo aż się zapali to zielone,nastepnie kubek pod dysze i pokrętłem w prawo na 3-5 sek aż spłynie woda po niej już tylko para.Ten ekspres spienia naprawdę dobrze potrafi nawet za jednym zamachem dwie porcje mleka spienić.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi