Autor Wątek: Cafe Cubano - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy ranGo)  (Przeczytany 15518 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Cafe Cubano - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy ranGo)
« Odpowiedź #15 dnia: 31 Marzec 2016, 11:17:59 »
Za mała temperatura zaparzania. Jaki masz ekspres?

Offline mieto132

  • Wiadomości: 20
Odp: Cafe Cubano - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy ranGo)
« Odpowiedź #16 dnia: 31 Marzec 2016, 11:22:43 »
Ascaso dream,czyli mam rozumieć że grubość mielenia,czs ekstrakcji są w normie i to nie ma wpływu na ten kwaśny smak?Dodam że ubijam dosyć mocno żeby otrzymać te proporcje,da coś jak zmiele jeszcze drobmiej a słabiej będę ubijał?
Crema jest spora a ciastko suche rylko trochę ciężko wypada.
« Ostatnia zmiana: 31 Marzec 2016, 11:52:57 wysłana przez mieto132 »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Cafe Cubano - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy ranGo)
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Kwiecień 2016, 12:00:54 »
Średnio palona Cubano jest kwaskowata.

Offline mieto132

  • Wiadomości: 20
Odp: Cafe Cubano - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy ranGo)
« Odpowiedź #18 dnia: 19 Kwiecień 2016, 09:15:48 »
To wszystko tłumaczy,moje ziarenka były zdecydowanie jasno palone co w połączeniu z słabo rozgrzanym PF-em(błędy początkujących)dawało kwaśny smak,później już było zdecydowanie smaczniej.
« Ostatnia zmiana: 19 Kwiecień 2016, 09:54:46 wysłana przez mieto132 »

Offline bigindian

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: kawiarki, Hario V60-2, phin, Aeropress
  • Młynek: Severin KM3873
Odp: Cafe Cubano - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy ranGo)
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Maj 2016, 14:13:48 »
Ta kawa przygotowywana w phin'ie wychodzi bardziej czekoladowa, tylko z lekka nutą kwasowości gdzieś daleko na finiszu ale nie jest to 14 cytryn tylko raczej 0,5 ;)

Offline Prozor Mężczyzna

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: RANCILIO Silvia
  • Młynek: Mazzer Mini (manual)
Odp: Cafe Cubano - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy ranGo)
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Czerwiec 2016, 08:37:04 »
Dzisiaj dostaję pierwszą partię z palarni ranGo, między innymi właśnie Cafe Cubano, choć skusiłem się przede wszystkim na nią z uwagi na oryginalny sposób przygotowania przez Kubańczyków - czyli z cukrem na etapie parzenia. Wiem, wiem - kawa bez cukru itp.  :Bicz: ale w końcu nie ma co się kotwiczyć przy jednym sposobie picia  kawka i szukania niuansów smakowych poszczególnych rodzajów kaw. Na to jeszcze dla mnie za wcześnie (chyba), na dodatek mam znajomych, którzy do każdego płynu sypią cukier, tak więc  byłaby to kawa specjalnie pod nich, próbująca oduczyć sypania po parzeniu (bo już słodka ;)).

Po tym wstępie pytanie zasadnicze - jak właściwie zrobić porządną kawę po kubańsku? Interesuje mnie przede wszystkim Cuban style espresso. Przepisów niby jest sporo, ale który jest prawidłowy? Czy cukier sypać do filiżanki (ale wtedy mieszanie jest niezbędne), czy do kolby na spód lub mieszać z kawą? Jestem w kropce... ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Cafe Cubano - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy ranGo)
« Odpowiedź #21 dnia: 13 Czerwiec 2016, 08:39:32 »
Daj sobie spokój. Poleć na Kubę i tam ciesz się pełnią życia ;).

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Cafe Cubano - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy ranGo)
« Odpowiedź #22 dnia: 13 Czerwiec 2016, 12:19:29 »
Podwójna dawka cukru trzcinowego do filiżanki,na to espresso, dobrze wymieszać i można pić.

Offline Prozor Mężczyzna

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: RANCILIO Silvia
  • Młynek: Mazzer Mini (manual)
Odp: Cafe Cubano - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy ranGo)
« Odpowiedź #23 dnia: 13 Czerwiec 2016, 12:35:36 »
Dzięki, tak też myślałem że to chyba najbardziej optymalne rozwiązanie będzie, zwłaszcza dla zmiany przyzwyczajeń niektórych osobników  :picardpalm:, pewno z czasem przestawię ich (albo choć spróbuję) na czyste espresso ;). Póki co to nawet cappo słodzą  :sciana:, choć tłumaczę, że dobrze spienione mleko już jest słodkie samo z siebie i docukrzać nie ma potrzeby...

Niestety, na dłuższy wyjazd na Kubę (czy gdziekolwiek indziej) póki co nie mogę sobie pozwolić głównie z braku czasu, a na tydzień nie ma co się wygłupiać... Może na emeryturze, no ale to za jakieś 18 latek ;)

Offline Pdi90

  • Wiadomości: 178
  • Ekspres: Faema Due, Salda Napoletana, Gaggia Titanium, French press, Hario V60, ColdDrip
  • Młynek: Astoria Brevetto, Mazzer
Odp: Cafe Cubano - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy ranGo)
« Odpowiedź #24 dnia: 14 Czerwiec 2016, 14:20:24 »
Zamówiłem dziś kilka pozycji od Gorjana, w tym Cafe Cubano. Opiszę wrażenia jak odbiorę.  To mój pierwszy krok w stronę kaw prosto z palarnii więc najpewniej będzie efekt wow.
W Internecie każdy może stać się kimkolwiek zechce... To smutne i zarazem zastanawiające, że tak wielu ludzi wybiera bycie głupimi...
Zapraszam do odwiedzenia niezależnego  forum audio !

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Cafe Cubano - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy ranGo)
« Odpowiedź #25 dnia: 14 Czerwiec 2016, 15:24:59 »
Jak kawa jasno palona, słaby młynek i do espresso to efekt może być ble a nie wow.

Offline Pdi90

  • Wiadomości: 178
  • Ekspres: Faema Due, Salda Napoletana, Gaggia Titanium, French press, Hario V60, ColdDrip
  • Młynek: Astoria Brevetto, Mazzer
Odp: Cafe Cubano - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy ranGo)
« Odpowiedź #26 dnia: 14 Czerwiec 2016, 17:50:09 »
Odpowiednik Mazzer super jolly chyba nie taki zły ;). Do przelewów i espresso. Zamówiłem trzy różne rodzaje. Chcę odejść od marketówek, bo bywając w dobrych lokalach naprawdę polubiłem dobrą kawę, i chcę taką pijać samemu i raczyć nią gości;).
W Internecie każdy może stać się kimkolwiek zechce... To smutne i zarazem zastanawiające, że tak wielu ludzi wybiera bycie głupimi...
Zapraszam do odwiedzenia niezależnego  forum audio !

Offline Pdi90

  • Wiadomości: 178
  • Ekspres: Faema Due, Salda Napoletana, Gaggia Titanium, French press, Hario V60, ColdDrip
  • Młynek: Astoria Brevetto, Mazzer
Odp: Cafe Cubano - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy ranGo)
« Odpowiedź #27 dnia: 15 Czerwiec 2016, 20:30:09 »
Zakupiłem:
- Arabica 9 Mix 500g
- Ethiopia Guji 250g 
- Cafe Cubano 500

Rozpoczałem od Ehtiopia Guji - paczkowana wczoraj-  właśnie się nią raczę... Nie jestem znawcą / ekspertem, kawa chyba dość średnio/jasno palona. Z La messoni  professional 5000a pierwsze co mnie uderzyło to konieczność zwiększenia stopnia przemiału lekko, bo na ciastko poleciało ciśnienie 13 barów.
Smak kwaskowy, lekko owocowy o zapachu jakichś kwiatów. Bardzo ładne body.
Kawa chyba raczej do przelewów niż do espresso/ekspresów ciśnieniowych. Jutro spróbuję na przelewie contessa 1000 z grubym przemiałem.

Jedno wiem na pewno : to była podróż w jedną stronę. Jeśli sytuacja życiowa mnie nie zmusi, to NIGDY więcej nie wrócę do kaw z marketu. Różnica w ilości smaków jest ogromna. Naprawdę polecam spróbować.
W Internecie każdy może stać się kimkolwiek zechce... To smutne i zarazem zastanawiające, że tak wielu ludzi wybiera bycie głupimi...
Zapraszam do odwiedzenia niezależnego  forum audio !

Offline Prozor Mężczyzna

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: RANCILIO Silvia
  • Młynek: Mazzer Mini (manual)
Odp: Cafe Cubano - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy ranGo)
« Odpowiedź #28 dnia: 15 Czerwiec 2016, 21:26:36 »
Zamówienie jak u mnie (choć zamawiałem mniejsze opakowania, za wyjątkiem extra select - z sympatii do starych czasów ;)) no i już na bieżąco Ci tłumaczę, że powinieneś... trochę poczekać. Zaraz po wypaleniu do ciśnieniówki nie do końca się nadaje, musi trochę... dojrzeć po paleniu? Ja dostałem w poniedziałek 13, jako, że Guji była palona najwcześniej, tj. tydzień 7 czerwca (a, nie - tytułowa Cubano z 02.06, ale czeka na weekend), poszła na pierwszy rzut - zaraz po otworzeniu i zmieleniu (akurat ze zmieleniem trafiłem prawie bezbłędnie) puchła niemiłosiernie na sitku. Dziś jest zdecydowanie lepiej, również w smaku i konsystencji, choć w paczce niewiele jej już zostało.

Kawa jest dobra do kolby - musi, jak każda świeżo palona, po prostu dojrzeć do parzenia. O ile pamiętam z wątków forum takie sensowne minimum to chyba tydzień do dwóch? Jeśli się mylę, to mnie poprawcie ;). Niestety - właśnie przez ten efekt kilka kolb poleciało do kosza, bo... za mocno ubite zostały, właściwie tak samo jak poprzednie (mielone dość długo po paleniu) no i okazało się, że napuchła i nic lub prawie nic nie leciało. Nie było wyjścia, ponowne mielenie z mniejszym wsadem (zdecydowanie poniżej poziomu kolby) wyrównanie tamperem i po poprawce prawie dobrze. Ale właśnie przez to dojrzewanie z dnia na dzień puchnięcie coraz mniejsze, ciastko dziś zaczyna ładnie odchodzić od sitka po ekstrakcji, tak więc daj kawie odpocząć minimum tydzień i efekty będziesz miał zdecydowanie lepsze.
 
A to że jasno palona... taka ma być. Wkrótce odwykniesz od czarno spalanych (tak, spalanych, a nie palonych) marketówek...

O - znalazłem wątek: Czy starsza kawa jest zawsze gorsza od świeżej http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=462.0

Cytując Antonia « Odpowiedź #12 dnia: 18 Wrzesień 2013, 13:55:25 »:
Kawa po wypaleniu "żyje" jeszcze długo, odpoczywa po krótkim, intensywnym dramacie w piecu. Nabiera wyrazu, robi się bogatsza, bardziej okrągła, pięknieje. Czasem trwa to parę tygodni. Codzienne obserwacje danej kawy są niesamowicie interesujące...

Dlatego smutno mi i przykro, gdy ludzie interesując się daną kawą, domagają się tego, by była ona palona wczoraj albo najlepiej dzisiaj. Dobre ziarna po miesiącu są wciąż dobre, są w apogeum swojej jakości. Myślałem, że jest to wiedza powszechnie znana, że kawa wymaga jakiegoś dłuższego czasu od momentu wypalenia do spożycia. Tymczasem zła interpretacja tego, co zwie się third wave doprowadziła do jakiegoś ultra-radykalnego obłędu pałającego miłością do dwutlenku węgla i aromatu palenia.
« Ostatnia zmiana: 15 Czerwiec 2016, 22:10:42 wysłana przez Prozor »

Offline Pdi90

  • Wiadomości: 178
  • Ekspres: Faema Due, Salda Napoletana, Gaggia Titanium, French press, Hario V60, ColdDrip
  • Młynek: Astoria Brevetto, Mazzer
Odp: Cafe Cubano - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy ranGo)
« Odpowiedź #29 dnia: 16 Czerwiec 2016, 12:16:13 »
Super. Dzięki za podesłanie linka. Popełniłem ten sam błąd logiczny, sądząc że im mniej czasu od wypalenia do spożycia tym jest lepiej. Tym nie mniej dziś spróbuję ja zaparzyc w przelewie.
W Internecie każdy może stać się kimkolwiek zechce... To smutne i zarazem zastanawiające, że tak wielu ludzi wybiera bycie głupimi...
Zapraszam do odwiedzenia niezależnego  forum audio !

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi