Autor Wątek: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę  (Przeczytany 98330 razy)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #195 dnia: 22 Czerwiec 2020, 22:23:52 »
Pytasz czy wchodzi 18 ? Wchodzi spokojnie.
Tylko po co?

Offline ArtiW Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Ceado E6P (black magic)
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #196 dnia: 22 Czerwiec 2020, 22:25:40 »
To tym bardziej żałuje, że mnie uprzedziłeś, bo 15 chyba bardziej uniwersalny.
Będę polował na następną używkę, bo nowy trochę przy drogi.

Offline wukashi Mężczyzna

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID, Kazak Rota
  • Młynek: Cunill Marfil Expobar, Delicio ZF64W, Kinu M47 Classic
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #197 dnia: 23 Czerwiec 2020, 09:37:50 »
Pytasz czy wchodzi 18 ? Wchodzi spokojnie.
Tylko po co?

A to, wnioskuję, zasadnicze pytanie jest.
Próbuję dojść do ładu z tym sitkiem.
Na razie powalczę z 16 gr.
Czy grubiej czy drobniej, przelatuje mi wszystko.
Od tych testów wystrzelałem się z resztek kawy więc gnam po nowe zapasy.  ;)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #198 dnia: 23 Czerwiec 2020, 09:42:19 »
W sitku VST 15 używaj 14-16 gram. Raczej mniej niż więcej, jeżeli możesz to nie przekraczaj 15 g.
To jest bardzo wymagające sitko jeżeli chodzi o przemiał i dystrybucję. Także musisz mieć dobry młynek i jeszcze bardzo poprawną dystrybucję, techniki typu WDT będą bardzo przydatne.

To tym bardziej żałuje, że mnie uprzedziłeś, bo 15 chyba bardziej uniwersalny.
Będę polował na następną używkę, bo nowy trochę przy drogi.
Najbardziej uniwersalna jest 18. Mniej wymagająca dla młynka, a dozy 17-18 gram są w tej chwili chyba najpopularniejsze w świecie kaw speciality.

Offline ArtiW Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Ceado E6P (black magic)
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #199 dnia: 23 Czerwiec 2020, 10:10:43 »
Cytat: ArtiW w 22 Czerwiec  2020, 22:25:40
To tym bardziej żałuje, że mnie uprzedziłeś, bo 15 chyba bardziej uniwersalny.
Będę polował na następną używkę, bo nowy trochę przy drogi.
Najbardziej uniwersalna jest 18. Mniej wymagająca dla młynka, a dozy 17-18 gram są w tej chwili chyba najpopularniejsze w świecie kaw speciality.

O widzisz. To mnie bardzo uspokoiłeś.
Żałuję jedynie, że nie mam 15, ponieważ ostatnio w tygodniu zazwyczaj sam piję espresso. Więc takie mniejsze, bo trudno nazwać je pojedynczym, byłoby po prostu ciut dla mnie lepsze. Z drugiej strony, jeśli sypać będę 17g, to uzysk w okolicach 35-40g jest w sam raz dla jednej porcji.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #200 dnia: 23 Czerwiec 2020, 11:34:59 »
A ktoś miał może do czynienia z tym IMS E&B B702TH24SF ?
Jak podaje E&B zazwyczaj filtracja wynosi od 250 do 350 μm. Ten super drobny filtr ma filtrację na poziomie 170 μm. Aby osiągnąć tę wydajność, połączono membranę 170 μm z technologią tworzenia otworów w filtrach IMS Filtri.

Pytanie jak to w praktyce działa i czym skutkuje?

Offline wukashi Mężczyzna

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID, Kazak Rota
  • Młynek: Cunill Marfil Expobar, Delicio ZF64W, Kinu M47 Classic
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #201 dnia: 23 Czerwiec 2020, 12:43:01 »
W sitku VST 15 używaj 14-16 gram. Raczej mniej niż więcej, jeżeli możesz to nie przekraczaj 15 g.
To jest bardzo wymagające sitko jeżeli chodzi o przemiał i dystrybucję. Także musisz mieć dobry młynek i jeszcze bardzo poprawną dystrybucję, techniki typu WDT będą bardzo przydatne.

Ok, skupie się na tych 15 gr.
Młynek to Delicio ten nowy model od Janusza z odmierzaniem dozy za pomocą wagi, więc powtarzalność
jako taka co do ilości i jakości przemiału powinna być osiągana. Mam nadzieję. W sumie dopiero się poznajemy z młynkiem.
WDT tak, najpierw cork mixer od Kazaka później wyrównanie O.C.D i tamper też od Valerija, 58 i prawie 5mm więc raczej spasowane do VST  ;)
Czekam jeszcze na klasycznego Pergtamp'a z niby certyfikowanym rozmiarem pod te sitka. Zobaczymy jaka będzie różnica bo na razie ciężko mi wyczuć dokładną siłę
nacisku z tym tamperem od V.
Jedyne co mi zostało to chyba walka z grubością przemiału i żonglowaniem czasem ekstrakcji bo wagi na tą chwilę pod szota nie mam.



Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #202 dnia: 23 Czerwiec 2020, 13:10:58 »
Mam ten sam tamper i podobny mieszacz (ale z pętelkami więc pozwala na dużo szybsze i energiczne mieszanie, ale trzeba używać tunelu na PF aby kawa się nie wysypała).
Wątpię żeby Perg był lepszy, ale kto wie. Kwestia indywidualna zapewne. Co do siły, to nie ważna jaka jest, ważne aby była za każdym razem podobna. Łatwiej to osiągnąć stosując niewielką siłę. Ja u siebie po prostu opieram tamper na kawie i dociskać dwoma kciukami trzymając jednocześnie czarny pierścień aby nie zgubić przypadkiem poziomu.
Jak masz czas nagraj film z całego procesu.
Ale prawda jest taka, że akurat w UNO lepiej moim zdaniem sprawdza się firmowe sitko.

Offline wukashi Mężczyzna

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID, Kazak Rota
  • Młynek: Cunill Marfil Expobar, Delicio ZF64W, Kinu M47 Classic
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #203 dnia: 23 Czerwiec 2020, 22:46:36 »
Jak masz czas nagraj film z całego procesu.

Tak to mniej więcej wygląda. Wybaczcie niezamierzony chaos niektórych ujęć.
Mój właściciel szalał z kwiatami na balkonie, więc sam sobie reżyserem, dźwiękowcem i scenarzystą być musiałem  ;)

https:/ /www.youtube.com/watch?v=jBZBdrQ_mOc

Trzeba sobie slashe połączyć w linku bom chyba za młody stażem i nie pozwala mi na umieszczanie odnośników  ;)

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #204 dnia: 24 Czerwiec 2020, 11:00:06 »
Kupiłem sitko IMS 16-18g B702TH26.5M - z pierwszych wrażeń, to nawet nie zmieniałem poziomu mielenia ze standardowego sitka rancilio i wyszedł dobry shot we właściwym czasie, według tego co naczytałem się w internecie niby trzeba drobniej mielić do IMSa, ale jednak wychodzi, że to mit.

Ale coś mi nie pasuję, mielę 18g i mam wrażenie, że to za mało dystrybutor ledwo wchodzi do sitka, odnoszę wrażenie, że sensowna doza to 19-20g - czy moja teoria ma sens?
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

skansen

  • Gość
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #205 dnia: 24 Czerwiec 2020, 11:48:09 »
Kupiłem sitko IMS 16-18g B702TH26.5M - z pierwszych wrażeń, to nawet nie zmieniałem poziomu mielenia ze standardowego sitka rancilio i wyszedł dobry shot we właściwym czasie, według tego co naczytałem się w internecie niby trzeba drobniej mielić do IMSa, ale jednak wychodzi, że to mit.

Sitka precyzyjne mają różne parametry. Podobnie jak sitka fabryczne. Widocznie Twoje sitko fabryczne ma na tyle zbliżone parametry do precyzyjnego, że nie musiałeś zmieniać przemiału (grubość mielenia, masa, czas ekstrakcji), żeby uzyskać właściwy efekt.

Zmieniając standardowe sitko 2T Lelita na IMS B68 2TC H26.5E aby uzyskać takie same raito musiałem zmienić parametry (drobniejszy przemiał i/lub większa doza i/lub krótszy czas ekstrakcji).  Podobne opinie przewijają się również w tym wątku, chociażby na pierwszej stronie.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #206 dnia: 24 Czerwiec 2020, 11:51:33 »
@wukashi
1. Nie wiem ile masz ziaren w hopperze, ale staraj się aby było tam nie mniej niż 300 gram.
2. Przed następnym przemiałem, przemiel 2-3 gramy, aby zmniejszyć retencję po poprzednim przemiale.
3. Zostań przy dozie 15 gram.
4. Wydłuż trochę proces mieszania WDT, rób to bardziej energicznie i postaraj się dojść do takiego stanu, aby kawa trzymała poziom po zakończeniu WDT.
5. Na razie odpuściłbym OCD, skupiając się na poprawnym WDT.
6. Włącz preinfuzję w ekspresie
7. Wydaje mi się, że minimalnie za drobno mielisz, ale po włączeniu pre infuzji być może będzie OK.

Jaka to kawa?
Zobacz jakie efekty uzyskasz z dozą w okolicach 16,5 gram w standardowym sitku Ascaso.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #207 dnia: 24 Czerwiec 2020, 13:05:50 »
A ktoś miał może do czynienia z tym IMS E&B B702TH24SF ?
Jak podaje E&B zazwyczaj filtracja wynosi od 250 do 350 μm. Ten super drobny filtr ma filtrację na poziomie 170 μm. Aby osiągnąć tę wydajność, połączono membranę 170 μm z technologią tworzenia otworów w filtrach IMS Filtri.

Pytanie jak to w praktyce działa i czym skutkuje?

Hm nikt nic na ten temat nie chce się wypowiedzieć? Jak to może działać? Czemu służyć? Czy ma sens?

Offline wukashi Mężczyzna

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID, Kazak Rota
  • Młynek: Cunill Marfil Expobar, Delicio ZF64W, Kinu M47 Classic
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #208 dnia: 24 Czerwiec 2020, 13:08:59 »
@wukashi
1. Nie wiem ile masz ziaren w hopperze, ale staraj się aby było tam nie mniej niż 300 gram.
2. Przed następnym przemiałem, przemiel 2-3 gramy, aby zmniejszyć retencję po poprzednim przemiale.
3. Zostań przy dozie 15 gram.
4. Wydłuż trochę proces mieszania WDT, rób to bardziej energicznie i postaraj się dojść do takiego stanu, aby kawa trzymała poziom po zakończeniu WDT.
5. Na razie odpuściłbym OCD, skupiając się na poprawnym WDT.
6. Włącz preinfuzję w ekspresie
7. Wydaje mi się, że minimalnie za drobno mielisz, ale po włączeniu pre infuzji być może będzie OK.

Jaka to kawa?
Zobacz jakie efekty uzyskasz z dozą w okolicach 16,5 gram w standardowym sitku Ascaso.

Dziękuję za sugestię.

1.Miałem dużo mniej. Ciekawi mnie na co może mieć wpływ ilość ziaren? Chyba, że mowa o tzw. popcorningu i równiejszym przemiale w związku z unikaniem tegoż zjawiska przez dociskającą masę pozostałych ziaren w hopperze?
2.Ok
3.Zostaje
4.Ok
5.Ok. Aczkolwiek lubię ten moment zabawy OCD  :)
6.Bawiłem się już preinfuzją. Ciężko mi wyłapać różnicę. Być może mój brak cierpliwości powoduję, że zmiennych jest za dużo za każdym razem. Ta preinfuzja w Ascaso jest taka trochę "oszukana"? Mam wrażenie. Ale ok. Narazie pozostaje włączona. 5s, 2 sek przerwy i pełna ekstrakcja.
7.Ok, zwiększę o jeden ząbek grubość. Co masz na myśli pisząc, że po włączeniu "Pre" być może będzie ok? Pytam jakiego efektu szukać, poprawy do zaobserwowania.

Kawa to Polish Horse z Euro u nas w LDZ.
https:/ /forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=2406.0
Aczkolwiek się kończy więc zaraz przerzucę się na SavaMala  ;)
https:/ /eurocafe.com.pl/sava-mala-espresso-blend.html

Ze standardowym sitkiem jest taki problem, że jest z pierścieniem i mój tamper nie jest idealnie spasowany. Prawie zawsze, obserwuje channeling przy ściankach sitka. Tak przynajmniej mi się wydaję. Może spróbuje bo nie bawiłem się nim  z npf jeszcze. 
Sitko Ascaso to nominalnie 14gr.

Dzięki jeszcze raz  :ok:

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #209 dnia: 24 Czerwiec 2020, 13:33:19 »
1. Więcej ziaren =  równiejszy przemiał. Każdy młynek ma trochę inaczej, ale 300 gram to taka bezpieczna liczba, która od początku do końca powinna zapewniać równy nacisk ziaren podczas całego procesu mielenia.
5. Możesz dalej robić, ale wkładaj OCD jak masz już równą powierzchnię kawy.
6. Zostaw włączoną 5+2 - jest dobre na początek.
7. Preinfuzja generalnie powoduje, że możesz mielić drobniej.

Kawy dobre, więc nie możesz ich winić :)
Spróbuj sitko Ascaso z NPF. Wątpie aby miało większą średnicę niż VST więc tamper Kazak będzie dobry. Z tego co ja pamiętam, przy średnio palonych kawach jakie masz, 16-16,5 gram było optymalne w tych sitkach.


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi