Autor Wątek: Jura C5  (Przeczytany 4135 razy)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #15 dnia: 07 Październik 2018, 08:22:07 »


"ekspres, który zdrobi dobrą kawę jest drogi" (zbyt drogi na to jakim jestm kawoszem)

W takim razie albo nie umiesz czytać ze zrozumieniem, albo rozumiesz to co chcesz. Ew. czytasz inne forum.

Naznaczę Ci kolejność. Najpierw wiedza. Później dobrej jakości, świeżo palone ziarno. Następnie młynek - najlepszy na jaki Ciebie stać. Na koniec urządzenie do parzenia kawy.

Tak jak ktoś wyżej napisał. Ekspres to nie magiczna skrzynka.

Offline Figiel2003

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: aeropress
  • Młynek: Severin KM 3874
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #16 dnia: 07 Październik 2018, 09:57:12 »
Twój obecny młynek mieli kawę, ale ma dość duży rozrzut w cząsteczkach po zmieleniu. Lepszy młynek będzie miał równiejsze cząsteczki i kawa powinna być czystsza w smaku, ale w aeropressie możesz tego aż tak wyraźnie nie odczuć. Dlatego na Twoim miejscu skupiłbym się na ziarnie i na wiedzy związanej z kawą, jej parzeniem itp.
Jeśli chcesz zacząć zabawę w pour over (kawy ręcznie polewane), wtedy lepszy młynek pozwoli ominąć czopowanie się zalanej kawy w filtrze.
Z wymienionych przez Ciebie wykluczyłbym Graefa i Baratzę, bo moim zdaniem nieadekwatnie do jakości zapłacisz za nie. Z pozostałych elektrycznych jakoś drobin będzie podobna -- możesz wybrać wedle uznania i gustu. Ręczne w tej cenie (dodałbym Aergrinda) powinny być ciut lepsze, ale kręcić trzeba. Nivona ma chyba największy zakres, ale włącza się tylko timerem. Wilfa jest sprawdzona w bojach i dość przyjazna w użyciu. Severin ...3 jest wystarczający, choć do eksperymentów nowicjusza brak skali po grubej stronie.

Bardzo dziękuję za merytoryczną pomoc w wyborze młynka.

Offline Figiel2003

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: aeropress
  • Młynek: Severin KM 3874
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #17 dnia: 07 Październik 2018, 11:41:03 »
Wilfa jest sprawdzona w bojach i dość przyjazna w użyciu.

Jeszcze chciałbym dopytać. Podanego przeze mnie modelu Wify nie mogę już wyszukać. Ale jest model Wilfa Svart WSCG-2. Czy ten model jest godny polecenia czy kupić  Nivona Cafegrano 130 ?

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #18 dnia: 07 Październik 2018, 11:52:38 »
Lepiej dobry używany gastro młynek.
U nas na pchlim targu można fajne młynki kupić. Do tego jeszcze przelewowy ekspres Moccamaster i będzie lepiej niż Jura.
« Ostatnia zmiana: 07 Październik 2018, 12:06:58 wysłana przez gromog »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #19 dnia: 07 Październik 2018, 13:18:30 »
Gastro klocek do aeropressu?  :wow2: Niby można, tylko po co? więcej wad niż zalet ma to rozwiązanie.

Wilfa Svart WSCG-2
To nadal ta sama. A czy Wilfa czy Nivona wybierz sam -- co Ci się podoba, co Ci się widzi łatwiej, przyjemniej używać.


Cytuj (zaznaczone)
Kawy używam około 1,5 miarki od aeropresu (nie mam wagi i mierzę kawę na oko). W filiżance mam zazwyczaj około 200 ml kawy.
Uhu, czyli dużo i mocno (taki kawowy paradoks). To jest mniej więcej 22g kawy. Moim zdaniem aeropress jest jednym z najlepszych sprzętów do takiej kawy. Z ekspresu uzyskasz 50ml ciut intensywniejszego naparu, więc pewnie dla Ciebie za mało. Zatem chciałbyś to razy dwa, ale wtedy będzie zbyt intensywnie, więc dolejesz wody -- no i mamy 200ml. Karkołomnie jak na zestaw za 3000zł czyż nie? ;)


Jeśli chodzi o latte, to przepis już Ci podałem w tamtym filmie. Nie przejmuj się, że Gaca szybko i śmiesznie mówi. Obejrzyj kilka razy, zapisz co trzeba (proporcje, ml, czasy) i zrób podobnie. French press do ubijania mleka możesz kupić w Ikei za ~20zł.

Offline Figiel2003

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: aeropress
  • Młynek: Severin KM 3874
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #20 dnia: 07 Październik 2018, 13:26:45 »
Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc.

Offline Figiel2003

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: aeropress
  • Młynek: Severin KM 3874
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #21 dnia: 07 Październik 2018, 13:28:21 »
Jeśli chodzi o latte, to przepis już Ci podałem w tamtym filmie. Nie przejmuj się, że Gaca szybko i śmiesznie mówi. Obejrzyj kilka razy, zapisz co trzeba (proporcje, ml, czasy) i zrób podobnie. French press do ubijania mleka możesz kupić w Ikei za ~20zł.

Czy mogę prosić o link do filmu.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #22 dnia: 07 Październik 2018, 13:31:34 »

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #23 dnia: 07 Październik 2018, 13:33:32 »
Gastro klocek do aeropressu?  :wow2: Niby można, tylko po co? więcej wad niż zalet ma to rozwiązanie.

Wilfa Svart WSCG-2
To nadal ta sama. A czy Wilfa czy Nivona wybierz sam -- co Ci się podoba, co Ci się widzi łatwiej, przyjemniej używać.


Cytuj (zaznaczone)
Kawy używam około 1,5 miarki od aeropresu (nie mam wagi i mierzę kawę na oko). W filiżance mam zazwyczaj około 200 ml kawy.
Uhu, czyli dużo i mocno (taki kawowy paradoks). To jest mniej więcej 22g kawy. Moim zdaniem aeropress jest jednym z najlepszych sprzętów do takiej kawy. Z ekspresu uzyskasz 50ml ciut intensywniejszego naparu, więc pewnie dla Ciebie za mało. Zatem chciałbyś to razy dwa, ale wtedy będzie zbyt intensywnie, więc dolejesz wody -- no i mamy 200ml. Karkołomnie jak na zestaw za 3000zł czyż nie? ;)


Jeśli chodzi o latte, to przepis już Ci podałem w tamtym filmie. Nie przejmuj się, że Gaca szybko i śmiesznie mówi. Obejrzyj kilka razy, zapisz co trzeba (proporcje, ml, czasy) i zrób podobnie. French press do ubijania mleka możesz kupić w Ikei za ~20zł.

Że co? Pełna miarka AP to ok. 10-11g kawy, skąd ty wziąłęś te 22g. ? Chyba dodałeś wagę miarki.  [emoji12]

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #24 dnia: 07 Październik 2018, 13:36:48 »
Zdecydowanie zależy to od kawy i jej gęstości. Z mojego doświadczenia najczęściej płaska miarka to ~15g względnie jasnej kawy. Im jaśniejsza kawa tym więcej gramów kawy będzie w miarce. Im ciemniejsza tym mniej. Niemniej im ciemniejsza tym więcej goryczy, zatem spokojnie można parzyć na miarki. A jedna miarka to idealna porcja na jedno aero.

Offline Figiel2003

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: aeropress
  • Młynek: Severin KM 3874
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #25 dnia: 07 Październik 2018, 13:39:00 »
Te 1,5 miarki kawy z aeropressu to biorę do zmielenia :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #26 dnia: 07 Październik 2018, 13:42:22 »
No tak, ziarno. Wszystko się zgadza.

Offline Figiel2003

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: aeropress
  • Młynek: Severin KM 3874
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #27 dnia: 07 Październik 2018, 19:47:35 »
W Twoim zamkniętym wątku

Dziękuje - dzisiaj już zrobiłem taką kawkę. I mleko ładnie się spieniło :-)

Offline Figiel2003

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: aeropress
  • Młynek: Severin KM 3874
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #28 dnia: 08 Październik 2018, 16:46:32 »
Aby nie zakładać nowego tematu. Proszę jeszcze o poradę na przyszłość. Gdybym się kiedyś zdecydował na ekspres to czy w moim przypadku warto zainwestować w taki zestaw: ASCASO Arc + i1 mini Black - cena 2700 zł.  Czy ten zestaw będzie w moim przypadku spełniał wsoje zadanie?


Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #29 dnia: 08 Październik 2018, 17:02:29 »
Zdajesz sobie sprawe z tego ze ekspres cisnieniowy sluzy do robienia Espresso (pojedyncze / podwojne +- 20/40 ml.)
Pisales ze pijesz kawy z AP w ilosci ok 200 ml, ekspres ktory chcesz kupic nie nadaje sie do robienia kawy w takich ilosciach. (chyba ze bedziesz sobie dolewał wody do czegos w stylu Americano)
Mam nadzieje ze masz powyzsze na uwadze, a zestaw na start jest ok chociaz ja osobiscie chyba wybralbym Lelita Anne (PL41E), ma wszystko to co Arc a jest sporo tanszy + daje mozliwosc czyszczenia backflushem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi