Autor Wątek: Jak zrobić tygrysa  (Przeczytany 41207 razy)

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Jak zrobić tygrysa
« Odpowiedź #180 dnia: 05 Luty 2021, 02:11:55 »
Tygrys najlepszy jest taki:
Mielisz ziarno na pył. Puszczasz ekspres, który ledwo zipiąc upuszcza oleistą maź dwukolorową, która rozprowadza się po dnie filiżanki robiąc pręgi. Po zakryciu dna zatrzymujesz ekstrakcję, robisz zdjęcie i wstawiasz na forum.  :taniec:

Ok, wyzłośliwiam się, ale - po prawdzie - to tak miałem. Piękny tygrys znikał, jak już po zakryciu dna kawa (woda?) szła kanalikami.
Nie patrzę już do filiżanki, tylko na wylewkę. Jak płynie elegancka pulpa, zwłaszcza taka, że czasem musi się "przebić" przez wylot (tak, jakby się blokowała przez chwilę - widziałem to w jednej kawiarni w Italii, łyżeczka stała pionowo w tej kawce, że tak lekko przejaskrawię), to jest ok. Jeśli jest tak przez cały czas, to jest idealnie.
Potem test cukrowy i jak przechodzi, to wiem, że ustawiłem wszystko, jak trzeba. Crema jest wtedy raczej jednolita - raczej lew (właściwie lwica), nie tygrys.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Jak zrobić tygrysa
« Odpowiedź #181 dnia: 05 Luty 2021, 15:17:54 »
Drobniejsze mielenie pomaga, pomaga preinfuzja. Rozmiar czy to espresso czy ristretto niekoniecznie choć na to wpływa jak drobno jest zmielone i gdy chce się skończyć ekstrakcję w określonym czasie. Rota i LaSpaziale są iście tygrysiotwórczymi maszynami :)

Offline tecnoselfrx Mężczyzna

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: Magica s pid , bz10 , v60 , mara, oscar
  • Młynek: Quamar m80e, f4 nano v2 ver 2022, jx pro , comandante , sette 270 , c2 , q2
Odp: Jak zrobić tygrysa
« Odpowiedź #182 dnia: 05 Marzec 2021, 19:53:39 »
A to moje ostatnie próby ujarzmiania tygrysów  ;)

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Jak zrobić tygrysa
« Odpowiedź #183 dnia: 05 Marzec 2021, 22:48:44 »
Tygryski zawsze przynoszą przyjemność ;) Może do smaku oni dużo nie wnoszą, ale jak się patrzy to już od samego patrzenia espresso robi się bardziej smaczne (mózg tak sobie interpretuje) [emoji38]

Offline tecnoselfrx Mężczyzna

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: Magica s pid , bz10 , v60 , mara, oscar
  • Młynek: Quamar m80e, f4 nano v2 ver 2022, jx pro , comandante , sette 270 , c2 , q2
Odp: Jak zrobić tygrysa
« Odpowiedź #184 dnia: 06 Marzec 2021, 14:31:15 »
A najlepsze jest to , że za każdym razem wychodzi inny niepowtarzalny wzór  :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi