Autor Wątek: La pavoni europiccola Vs. Professional  (Przeczytany 35572 razy)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: La pavoni europiccola Vs. Professional
« Odpowiedź #120 dnia: 04 Październik 2019, 09:49:59 »
Nie przesadzajmy z tymi udogodnieniami.
To wszystko zależy od modelu Europiccoli. La Pavoni Europiccola powinien być wyposażony w manometr z prostego powodu. Temperatura jest ustawiana przez presostat. Jak wiadomo presostat ustawia ciśnienie w bojlerze poprzez załączanie i wyłączanie grzałki. Co za tym idzie reguluje się temperaturę wody w bojlerze. Nie ma innej możliwości dokładnego ustawienia ciśnienia w bojlerze jak poprzez obserwację ciśnienia w trakcie regulacji. Oczywiście można zamontować manometr poprzez redukcję w miejsce zakrętki góry bojlera. Po to, żeby ustawić presostat i ten manometr zdemontować. Manometr przydaje się również przy spienianiu mleka. ZANIM wyłączy się grzałka powinno się zacząć spienianie z prostego powodu, para jest wówczas najlepsza, gdy grzałka jest załączona. Można się oczywiście obejść bez manometru ciśnienia w bojlerze, presostatu, wskaźnika poziomu wody (takie Europiccole również są) Dyszy spieniającej mleko itp. Są też takie modele, gdzie jedynym wskaźnikiem osiągnięcia "właściwego" ciśnienia jest upust pary z zaworu bezpieczeństwa. Trochę to jest niewygodne. La Pavoni Europiccola jest ekspresem trudnym w opanowaniu i dodatkowe udogodnienia są jak najbardziej pożądane. Choćby po to, żeby mieć jak najlepszą powtarzalność. Po co używać wagi do ważenia kawy i naparu? Po co mierzyć temperaturę? Przecież można się bez tego obejść. Po co w ogóle posiadać ekspres i młynek? Można utłuc kawę w moździerzu i zalać w garnku wrzątkiem.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: La pavoni europiccola Vs. Professional
« Odpowiedź #121 dnia: 04 Październik 2019, 10:08:37 »
Są też takie modele, gdzie jedynym wskaźnikiem osiągnięcia "właściwego" ciśnienia jest upust pary z zaworu bezpieczeństwa. Trochę to jest niewygodne.

Używałem takiego i się nie zgodzę. Jest to bardzo proste i jednocześnie wygodne. :) Mam dodatkowo manometr na bojlerze ale dźwięk pary z zaworu bezpieczeństwa jest wystarczający do oszacowania poziomu ciśnienia. I może źle mnie zrozumiałeś, nie twierdzę też, że dodatkowe udogodnienia są całkowicie zbędne, na pewno pomagają. Ale nie demonizujmy, prostą Europicolą, po zapoznaniu się z nią, można uzyskiwać rezultaty zarówno smaczne jak i powtarzalne.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: La pavoni europiccola Vs. Professional
« Odpowiedź #122 dnia: 04 Październik 2019, 10:32:01 »
Cytat: Jeżyk w Dzisiaj o 09:49:59
Są też takie modele, gdzie jedynym wskaźnikiem osiągnięcia "właściwego" ciśnienia jest upust pary z zaworu bezpieczeństwa. Trochę to jest niewygodne.

Używałem takiego i się nie zgodzę. Jest to bardzo proste i jednocześnie wygodne

Jeżeli masz duże doświadczenie przesiadając się na La Pavoni - pewnie tak...
Ja przesiadałem się z Giagia Classic i z młynka Graef - i nie była to łatwa przesiadka ;) ale dość szybko ją opanowałem...
mój znajomy - z ekspresu "zaworkowego" i młynka chyba Krups ;) i dla niego to był kosmos w opanowaniu dźwigni ;)
Never Give UP †

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: La pavoni europiccola Vs. Professional
« Odpowiedź #123 dnia: 04 Październik 2019, 10:56:14 »
I jeszcze jedna uwaga. Chyba zamiast dodania manometru w pierwszej kolejności wymieniłbym prysznic na IMS. Podobno jest duża różnica. Sam się w sumie zastanawiam...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: La pavoni europiccola Vs. Professional
« Odpowiedź #124 dnia: 04 Październik 2019, 11:15:40 »
Ja wymieniłem, od razu przeszedłem na sitko IMS ale w sumie nie mam porównania, bo szybko do wymiany poszło...

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: La pavoni europiccola Vs. Professional
« Odpowiedź #125 dnia: 04 Październik 2019, 11:32:59 »
U mnie po podniesieniu dźwigni nie zawsze lecą ładne, drobne strugi wody, zdarza się, że chluśnie grubszą strugą, która może naruszyć ciastko kawowe. Najpierw muszę przyjrzeć się obecnemu prysznicowi, może wymaga czyszczenia od wewnątrz. Nie wiem. Mam opory aby to rozebrać i tam zajrzeć. Widziałem filmiki jak zdejmować prysznic ale zawsze to jakieś ryzyko uszkodzenia.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: La pavoni europiccola Vs. Professional
« Odpowiedź #126 dnia: 04 Październik 2019, 13:42:35 »
Masz nową uszczelkę grupy? Bez tego bym nawet nie ruszał...

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: La pavoni europiccola Vs. Professional
« Odpowiedź #127 dnia: 04 Październik 2019, 14:09:27 »
Tak, zdaje się, że mam (ta największa, gruba, czarna). Francesco załączył cały zestaw zapasowy wraz ze smarem.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: La pavoni europiccola Vs. Professional
« Odpowiedź #128 dnia: 04 Październik 2019, 14:22:06 »
No to możesz wyciągać... On się trzyma tylko na uszczelce. Możesz też wycisnąć go tłokiem, ale nie jestem pewny czy jego dolna uszczelka nie wyjdzie na zewnątrz. AFAIR i prysznic i sitko IMS kosztują po 13€ i Francesca, jeśli ceny się nie zmieniły - gdybyś coś brał to ja się chętnie dorzucę do zamówienia ;)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: La pavoni europiccola Vs. Professional
« Odpowiedź #129 dnia: 04 Październik 2019, 14:53:03 »
Ekspres dźwigniowy bez sprężyny, a taki jest LPE, dla osoby dopiero zaczynającej przygodę z ekspresami jest trudny do opanowania. Nie twierdzę, że niemożliwym, jednak to nie kolba, która jest moim zdaniem  łatwiejsza do okiełznania. Co do sitek, mam sitka IMS i LF. Mam również oryginalne sitko od LPE. Dużej różnicy nie zauważyłem. Może dlatego, że LF robi sitka dla IMS...
Prysznica nie zmieniałem, jest oryginalny. Woda leci ładnie jak z deszczowni. Jeśli ktoś ma z tym problem, to coś musi być nie tak.  Coś zatkane, zakamienione.
LPE jest ekspresem świetnym, espresso z niego może zadziwić smakiem. Jak zwykle pojawia się kwestia młynka. Młynek musi być dobry, bez niego kawa nie będzie smakować.
« Ostatnia zmiana: 04 Październik 2019, 14:55:23 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline s_biela

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: Demoka 783, Bieletti Venus
  • Młynek: i-mini czarne aluminim
Odp: La pavoni europiccola Vs. Professional
« Odpowiedź #130 dnia: 05 Październik 2019, 16:58:20 »
Jancewiczu, patrzyłam na stronę Francesco, i nie mogę znależć niczego z post milenium, a takiej europicoli szukam. Ogólnie to wolałabym używaną, ale nie mogłam znależć nic sensownego, dlatego zaczełam patrzeć na nowe...

Jedyny powód dla którego zastanawiałam się nad wersją pro, to obecność manometru, ale po chwili zastanowienia, stwierdzam, ze itak bedę ją modowała.

Tu jest strona Garbora:
www (kropka) naked-portafilter (kropka) com/shop/  <- nie moge jeszcze linków publikować  :sciana:

To co bym chciała mieć to manometr do boilera, manometr do grupy (tutaj olomarcin zadeklarował, że taki posiada), portafilter naked, sitko IMS (nie wiem gdzie to kupić), mieć możliwość przestawiania presostatu (a może by tak PID zamontowac?), termometr (pewnei taki paskowy), no i jakiś tamper do niego.

Mam na oku używaną Europicolę za 1200 zł, (jeszcze jej nie obejżałam i nie wiem w jakim jest stanie, a obecny właściciel znawcą ekspresów nie jest, wiec róznie może być) ale zastanawiam się czy nie kupić od Francesco. Jeśli nie ma jej aktualnie na stanie, to nie wiem, napisać maila, czy nie ma jakiejś na oku? Myślicie że mozna by od niego bezposrednio kupic z tymi modyfikacjami? Jak by miał taką opcję, to może mógłby mi to wszystko zamontować? (nie to żebym nie mogła sama ale mam BARDZO mało czasu (dwulatek do ogarnięcia, studia, praca) więc trochę by mi to zajeło....

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: La pavoni europiccola Vs. Professional
« Odpowiedź #131 dnia: 05 Październik 2019, 18:15:06 »
Napisz do Francesca, lub zadzwoń do niego jak znasz numer... To jest chyba najlepszy pomysł. Opisz swoje wymagania, jaki ekspres, jakie wyposażenie. U niego kupisz sitka, kolby, może też manometr grupy? Na pewno pomoże. Co do manometru grupy, to moim zdaniem nie jest konieczny, a wygląda pokracznie. To jest za mały ekspres, żeby wkładać mu drugi manometr. Jedna rada, szukaj ekspresu, który ma przykręcony bojler do podstawyu przy pomocy mosiężnej nakrętki o średnicy bojlera. Zdarzają się La Pavoni, które mają tę nakrętkę wykonaną z bakelitu bodajże. Może ta nakrętka pęknąć. Dorobienie takiej przez tokarza z mosiądzu nie jest problemem, problemem jest cena.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: La pavoni europiccola Vs. Professional
« Odpowiedź #132 dnia: 07 Październik 2019, 12:00:33 »
Ja bym odpuścił manometr grupy. Sporo negatywnych opinii na jego temat słyszałem, szczególnie ze względu na wytrzymałość tłoka samego w sobie - dlatego z tym tematem uderzałbym tylko i wyłącznie do Francesca. A z samym ekspresem jest różnie... Choć teraz mając wybór EP vs Professional brałbym ten drugi. I to tylko z powodu większego bojlera... Ten w EP jest za mały, jak wpadnie kilku znajomym to nie każdy dostanie kawę, bo po prostu braknie wody. A studzenie ekspresu w celu dolania wody chwilę trwa.

Offline s_biela

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: Demoka 783, Bieletti Venus
  • Młynek: i-mini czarne aluminim
Odp: La pavoni europiccola Vs. Professional
« Odpowiedź #133 dnia: 08 Październik 2019, 16:39:39 »
Eeeee... Jak wpadna goscie to uruchamiam moke. Nie chce mi sie wysilac ;)

Offline Jndziszak

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: AP, V60
  • Młynek: ręczny
Odp: La pavoni europiccola Vs. Professional
« Odpowiedź #134 dnia: 15 Październik 2019, 11:00:23 »
Zastanawiam się nad zakupem takiego cudeńka. Nowe są trochę drogie. Czy dużo bym zaryzykował kupując używkę?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi