Autor Wątek: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?  (Przeczytany 25069 razy)

Offline jaynovak87

  • Wiadomości: 7
Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« dnia: 12 Październik 2020, 16:45:28 »
Witam.
Zaczynam rozglądać się za ekspresem ciśnieniowym do kawy, max do 2.5k. Jakie modele Waszym zdaniem w takiej kwocie mają obecnie najlepszy stosunek jakości do ceny?

Moje preferencje:
- najważniejsze to duży wybór różnych kaw (im więcej możliwości tym lepiej)
- fajnie jakby mógł robić dwie kawy jednocześnie
- dobrze jakby zbiornik na wodę był umieszczony z boku

Przeglądając Internet polecane są najczęściej:
- DeLonghi Dinamica ECAM 350.55.B (na oficjalnej stronie jako "Nowość" jest także 353.75.B - ale nie wiem czym się różnią)
- Nivona 759 / 769 / 756 / 670
- Melitta CI Touch F63-102
- Melitta Passione OT F53/1-102
- Krups Evidence EA8908
- Siemens EQ6 PLUS S300 / S100

Będę bardzo wdzięczny za pomoc i wszelkie sugestie. ;)

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Październik 2020, 18:27:36 »
nie jestem na tym forum długo, ale czytałem trochę wątków, i od razu wyrzuć krupsa i delonghi bo wydaje mi się że Cię tu znawcy okrzyczą ;)
i jako laik, który na razie tyle sie zna co wyczytał - nivona, saeco i jura są w kółko powtarzane jako najbardziej niezawodne firmy do automatów, to może wśród nich poszukaj co Ci najbardziej odpowiada cenowo i użytkowo.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2990
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Październik 2020, 18:35:49 »
nie jestem na tym forum długo, ale czytałem trochę wątków, i od razu wyrzuć krupsa i delonghi bo wydaje mi się że Cię tu znawcy okrzyczą ;)
i jako laik, który na razie tyle sie zna co wyczytał - nivona, saeco i jura są w kółko powtarzane jako najbardziej niezawodne firmy do automatów, to może wśród nich poszukaj co Ci najbardziej odpowiada cenowo i użytkowo.

Jeszcze jeden taki tekst napisany takim "stylem" i masz ban.

Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Październik 2020, 20:40:12 »
nie jestem na tym forum długo, ale czytałem trochę wątków, i od razu wyrzuć krupsa i delonghi

Krupsa tak, ale co do Delonghi to nie mogę się zgodzić. Bardzo solidne i bezawaryjne ekspresy. Tak jak pisałem już w wielu wątkach - Mam Delonghi Magnifica S od 4.5 roku. O ekspres dbałem tak jak nakazuje instrukcja. Po 4.5 roku musiałem tylko wymienić 3 uszczelki (oringi) aparatu zaparzającego oraz tłoka prasującego kawę. Do tego silikon spożywczy. Koszt w sumie 40zł, a ekspres śmiga jak nowy.
A i espresso potrafi przyzwoite espresso zrobić pod warunkiem zastosowania się po części do rad parzenia jak w ekspresie kolbowym. Czyli w przypadku automatu ustawiamy max dozę, mielenie na najniższy stopień, wciskamy przycisk podwójne espresso i wtedy w zależności od kawy czas parzenia 2x 40ml wynosi około 20 sekund, a espresso jest naprawde ok.
« Ostatnia zmiana: 13 Październik 2020, 20:42:45 wysłana przez lukaszt2004 »

Offline jaynovak87

  • Wiadomości: 7
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Październik 2020, 17:27:12 »
Byłby ktoś w stanie podać takie swoje TOP3 konkretnych modeli najbardziej wartych uwagi w tym przedziale cenowym?

Problem w tym, że każdy poleca co innego i naprawdę ciężko się zdecydować.. Od Siemensa EQ6, po Melittę CI Touch F63-102, kończąc na DeLonghi ECAM 350.55 i wszelkich Nivonach...

Offline e_tomi Mężczyzna

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-2, Aeropress + prismo, kawiarka, FP
  • Młynek: Kazak Tura 3, 1Zpresso Q2
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Październik 2020, 23:28:38 »
Byłby ktoś w stanie podać takie swoje TOP3 ....
Nie jestem użytkownikiem tych urządzeń, ale myślę, że duża większość poda Ci tylko TOP1 i dlatego masz odpowiedzi :
Od Siemensa EQ6, po Melittę CI Touch F63-102, kończąc na DeLonghi ECAM 350.55 i wszelkich Nivonach...

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Październik 2020, 00:37:31 »
Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
Zaczynam rozglądać się za ekspresem ciśnieniowym do kawy, max do 2.5k. Jakie modele Waszym zdaniem w takiej kwocie mają obecnie najlepszy stosunek jakości do ceny?
Arrarex Caravel, Kazak Rota albo La Pavoni Europicolla - tylko to nie automaty ;)
Rancillo Silva albo Lelit Glenda - tylko to też nie automaty ;)

najważniejsze to duży wybór różnych kaw (im więcej możliwości tym lepiej)
Po co?
Nie wystarczy Ci:
 - kawa duża
 - kawa mała (nie nazywajmy jej espresso ;))
 - kawa z mlekiem

- fajnie jakby mógł robić dwie kawy jednocześnie
Każdy może - w zależności czy podstawisz jeden czy dwa kubki...
Jak chcesz "dużą - rozwodnioną" - śmiało... ale wtedy lepiej ekspres przelewowy...


Przepraszam za delikatny sarkazm ;)
Ale zadaj sobie pytanie czego naprawdę oczekujesz - bo jak coś jest do wszystkiego - to jest do niczego...

Jak chcesz espresso i cappuccino - kup kolbę albo dźwignię i dobry młynek - ale wymaga to dużo nauki i jeszcze więcej samozaparcia (zwłaszcza przy dźwigni)

Jak chcesz "dużą czarną" i "dużą z mlekiem" to kup prosty młynek, ekspres przelewowy albo jakieś alternatywy (V60, chemex albo Phin) i spieniacz do mleka ręczny albo elektryczny - i gwarantuję Ci, że efekty będą lepsze niż na większości automatów

Jak chcesz wygodę - bierz automat - co nie weźmiesz - "będzie pan zadowolony" ;)

Osobiście polecam Ci zacząć od prostego młynka i phina 200ml - koszt zakupu 20zł + młynek (200-500zł) + spieniacz ręczny (French press + podgrzanie mleka) albo elektryczny (jakikolwiek - nawet z allegro za 70zł da radę) - i będziesz zaskoczony efektami - będą lepsze niż z większości automatów!!!
a 2000 zostanie Ci na dobre ziarna ;)

a jak masz w planach kawę dla gości - kup 4 phiny albo Chemex czy większy v60 - i oni też będą zaskoczeni ;)
Never Give UP †

Offline jaynovak87

  • Wiadomości: 7
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Październik 2020, 13:18:36 »
@jakub_stanecki

Chodziło mi o to aby mógł robić dwie mleczne kawy jednocześnie (z tego co widzę nie każdy ma tę opcję).
Jeśli chodzi o wybór dostępnych kaw to niektóre oferują ich więcej, niektóre mniej (np. nie każda ma flat white).


Doprecyzowując: zależy mi na kupnie ekspresu ciśnieniowego. Tylko też nie wiem czy stwierdzenie "co nie weźmiesz będziesz zadowolony" jest trafne, bo wybór jest dość spory i na pewno są ekspresy lepsze czy gorsze w danym przedziale cenowym.

Na chwilę obecną zastanawiam się głównie pomiędzy:
1. Siemens EQ6 PLUS S500 (tutaj raczej drobna dopłata do S500 - bo chyba tylko S500 i S700 oferują dwie kawy mleczne jednocześnie)
2. Melitta CI Touch F63-102 (tylko podobno naprawy gwarancyjne Melitty nie są realizowane w Polsce? gdzieś tak czytałem)
3. DeLonghi 350.55.B / 353.75.B.
4. Ewentualnie jakaś Nivona, która oferuje to co w/w ekspresy.

Chodzi mi jedynie o optymalny wybór (z w/w) i opinię kogoś bardziej zorientowanego w tym temacie.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Październik 2020, 09:47:51 »
Chodziło mi o to aby mógł robić dwie mleczne kawy jednocześnie (z tego co widzę nie każdy ma tę opcję).

Tak z ciekawości dlaczego koniecznie jednocześnie, a nie po kolei?


Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Październik 2020, 09:55:21 »
Jaynovak87 - wstrzymaj się z zakupem z miesiąc i postudiuj trochę np. to forum. Nie sądzę, że chcesz wywalić trochę grosza, a później trochę tego żałować.
Chyba że nie chcesz pić prawdziwego espresso, tylko trochę takie popłuczyny. Zobacz ile ludzie piszą o ubiciu, mieleniu kawy. Myślisz że ładna plastikowa obudowa zrobi magiczną sztuczkę ?

Offline jaynovak87

  • Wiadomości: 7
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Październik 2020, 11:00:03 »
@Henry chciałbym mieć możliwość szybkiego przyrządzenia dwóch kaw mlecznych, ponieważ często piję kawę razem ze swoją drugą połówką

@tom517 studiuje zarówno to forum jak i inne, problem polega w tym, że czytam jeden temat, gdzie dany model jest zachwalany, by zaraz przeczytać inny, gdzie zdecydowanie odradza się jego zakup.. Dlatego też w miarę możliwości wyselekcjonowałem kilka konkretnych modeli i chciałem poradzić się w kwestii optymalnego wyboru - za i przeciw (model x vs model y). Myślę, że tysiące pozytywnych opinii też nie bierze się znikąd.

Z drugiej strony założyłem temat, gdzie wyraziłem chęć zakupu ekspresu ciśnieniowego/automatycznego, a niektórzy polecają zamiast tego zakup kilku innych urządzeń (co z pewnością wydłuża łączny proces przyrządzania). To trochę tak jakbym napisał, że chcę kupić jakiś motor, a ktoś w tym samym temacie odpisał mi, żebym zamiast tego kupił samochód i rower.

Pewnie jest coś w tym, ale nie bez powodu szukam czegoś automatycznego. Poza tym całe życie piłem kawę z drippera czy ekspresu przelewowego, więc uważam, że i tak będzie to dla mnie zmiana na plus.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Październik 2020, 14:57:22 »
chciałbym mieć możliwość szybkiego przyrządzenia dwóch kaw mlecznych, ponieważ często piję kawę razem ze swoją drugą połówką

A, ok.  Myślałem że może jest za tym coś więcej. Bo naprawdę wolno to się takie kawy robi na małej kolbie jak trzeba czekać aż się nagrzeje a potem znowu wystygnie... Automatów używamy w biurach i nigdy to nie było problemem - jest okazja do pogaduszek ;-)

A to forum jest zaludnione przez kawowych maniaków - więc doradzają to jest lepsze jakościowo, bo dla większości wygoda jest nieistotna, a wręcz niezrozumiałe jest jak można poświęcić dodatkową minutę na przygotowanie kawy kosztem jej smaku.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Październik 2020, 15:42:21 »
To trochę tak jakbym napisał, że chcę kupić jakiś motor, a ktoś w tym samym temacie odpisał mi, żebym zamiast tego kupił samochód i rower.
To bardziej tak jakbyś napisał, że chcesz kupić chiński skuter, a ktoś Ci odpisał, żebyś kupił motocykl.
Ekspresy automatyczne w większości są podobne, ja bym się kierował jak łatwo się myje taki ekspres i jak dobry serwis jest.
Na końcu i tak najważniejsze, żeby dobrać dobrą kawę.

Poza tym całe życie piłem kawę z drippera czy ekspresu przelewowego, więc uważam, że i tak będzie to dla mnie zmiana na plus.
Jeżeli piłeś dobrej jakości kawę z dżipa czy ekspresu przelewowego to zmiana będzie na minus.
Ekspres automatyczny nie wyciągnie smaku kawy jak drip czy dobra kolba.

Jak chcesz dalej ekspres automatyczny to odezwij się do @Michał - moją trochę w ofercie, do tego dobry serwis i na pewno coś doradzi.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Październik 2020, 16:56:13 »
Z drugiej strony założyłem temat, gdzie wyraziłem chęć zakupu ekspresu ciśnieniowego/automatycznego, a niektórzy polecają zamiast tego zakup kilku innych urządzeń (co z pewnością wydłuża łączny proces przyrządzania).

Czy wydłuża? o 15 sekund ;)
a kosztem wygody - masz zdecydowanie lepszy smak
Jedyne co przekonuje do automatu - to wygoda - ale skoro trafiłeś na forum - to myślałem, że jesteś gotów do "poświęceń" ;) czytaj - poświęcenie czasu na naukę - a efekt będzie tego wart kawka kawka kawka
Never Give UP †

Offline SolelyRose

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Nivona 756
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Październik 2020, 21:41:46 »
@jaynovak87 - obecnie 3 modele, które warto rozważyć pod Twoje kryteria: SIEMENS EQ.6 PLUS TE 653311RW s.300, Dynamica od Delonghi o której piszesz i Nivona np. taka jaką ja mam (759), która pewnie wyjdzie najtaniej.

Stety i niestety - każdy będzie dobry w tym przedziale cenowym. Siemens umożliwi robienie dwóch kaw mlecznych i czarnych jednocześnie, Nivona tylko czarnych a Dynamica chyba tylko pojedynczo z uwagi na karafkę zajmującą sporo miejsca na tatce.

Co do dojścia na wodę, siemens i Nivona mają z lewej (ale trzeba trochę miejsca od góry zostawić) a Delonghi z prawej (ale wysuwa się do siebie, więc można go zarówno przytulić do lewej jak i prawej strony kuchni.

Nie trudno zauważyć, że co osoba to opinia, ale większość opinii o Krupsie jakie czytałem są negatywne. Z uwagi na brak możliwości samodzielnego wyjęcia i przepłukania bloku zaparzającego dla mnie odpada. Już widzę po Nivonie, że jak zapomnę o nim na dłużej niż 2 tygodnie, to kawa tam zaczyna gnić w zakamarkach.


Ogólnie forum wybrałeś aż nadto specjalistyczne skoro polecają Ci młynki, kolby, spieniacze, gdy sam potrzebujesz ekspresu automatycznego, który z założenia jest kompromisem między szybkością obsługi i smakiem kawy.
Aż mi się skojarzyło z legendarnymi pastami jak to ktoś chciał kupić latarkę z aliexpress i wylądował na forum latarek..  :D

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi