Autor Wątek: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.  (Przeczytany 61658 razy)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #30 dnia: 08 Październik 2017, 08:50:56 »
Zawsze mnie zastanawiało, czy tego typu podłączenie: ekspres (wtyczka z uziemieniem) -> (bez uziemienia) gniazdo wifi (z uziemieniem) --> kontakt, jest bezpieczne dla użytkownika i sprzętu?
Jak powiedział wąski sikając przez zapięty rozporek ZAWSZE jest bezpieczne. Przetestowane przez 3 lata i zero problemów.

Offline tracker

  • Wiadomości: 3
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #31 dnia: 26 Październik 2017, 11:50:20 »
Zgadzam się z poprzednikiem.

Offline maciekz

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Mazzer Super Jolly
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #32 dnia: 01 Listopad 2017, 01:21:18 »
Oczywiście rozumiecie, że jeżeli w ekspresie będzie zwarcie, to napięcie sieci pojawi się na obudowie?

Dokładniej - jeżeli ekspres jest w II klasie ochronności, to można nie podłączać przewodu ochronnego (jeśli chodzi o bezpieczeństwo, bo jeszcze może być potrzebny do spełnienia wymagań EMC). W innych przypadkach zwiększa to ryzyko porażenia. Zwykle ekspresy raczej nie są wykonane w II klasie.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #33 dnia: 01 Listopad 2017, 07:54:08 »
Moje gniazdko programatora ma linię uziemienia w wersji niemieckiej - te styki po obu stronach, bez naszego bolca.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #34 dnia: 17 Styczeń 2018, 00:37:26 »
Gniazdka WiFi czasem mają problem z konfiguracją i możliwością obsługi poza siecią... Jakaś centralka z-wave i kilka czujników to moim zdaniem lepsza opcja do późniejszej rozbudowy..

Cześć,

Temat dosyć stary, ale mam przeczucie, ze znaczna większość użytkowników ekspresów używa czegoś do programowania czasu włączenia maszyny. Ja przez kilka lat używałem programatora z kalendarzem tygodniowym, ale brakowało mi w nim możliwości właśnie zdalnego manipulowania zasilaniem - np. w weekend gdy wychodze z domu i nie wiem kiedy wrócę.
Gniazdka z wifi są spoko, ale znaczna cześć produktów jest albo droga (z pro centralka do z wave to juz niezły Smart Home można zrobic) albo gniazdko podłączone jest do jakiejś chmury w Chinach - co nie napawa zaufaniem (przynajmniej mnie).

Ja niedawno znalazłem rozwiązanie z wykorzystaniem gniazdek na pilota (433Mhz) - jest to rozwiązanie DYI, ale działa fajnie. Tutaj są wszystkie instrukcje: rcplugs.info.
Trzeba sie z tym chwile pobawić, ale ma wszystko:
- kalendarz
- dostep przez internet
- geofencing - zbliżamy sie do domu, ekspres sie włącza

Jeśli nie mamy w domu komputerka Raspberry Pi, to pewnie nie jest najtańsze, ale jest super wygodne. Gniazdka 3 szt do znalezienia na Allegro za 80pln.

Wszystko konfiguruje sie z przeglądarki lub telefonu, wiec nie ma problemu z miejscem zajmowanym przez panel, u mnie aktualnie wpięte jest za lodówka.

Wojtek



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #35 dnia: 17 Styczeń 2018, 00:47:18 »
Nie wiem kolego o czym piszesz ale sonoff jest cenie 12.60 za jeden sterownik. A że chiński serwer i ciul z tego jak działa od roku bez problemu. W tej cenie nic go nie przebije. A po zamontowaniu stycznika nawet bojler mi obsługuje.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #36 dnia: 17 Styczeń 2018, 08:32:32 »
Nie wiem kolego o czym piszesz ale sonoff jest cenie 12.60 za jeden sterownik. A że chiński serwer i ciul z tego jak działa od roku bez problemu. W tej cenie nic go nie przebije. A po zamontowaniu stycznika nawet bojler mi obsługuje.

Co kto lubi. Faktycznie niedrogie to, wierze, ze działa dobrze. Może to tylko ja, ale mi przeszkadza fakt, ze ktoś ma dostęp do kontroli nad twoimi urządzeniami w domu.

Rozwiązanie, które zacytowałem jest alternatywą do tych, które były tu proponowane.

Wojtek

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #37 dnia: 17 Styczeń 2018, 08:42:54 »
Jak cie to wyszło cenowo?

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #38 dnia: 17 Styczeń 2018, 10:29:04 »
Jak cie to wyszło cenowo?

- Gniazdka w zestawie 3 szt. - 80pln
- Nadajnik 433Mhz ~10pln
- Raspberry Pi juz używam do czego innego, ale jeśli tylko po to miałbym kupić to pewnie za drogie rozwiązanie (pewnie około +200pln)
- 1 godzina pracy z kabelkami i oprogramowaniem

Wiec porównując do Twojego rozwiązania, to fakt - jest droższe. Ale nie jestem od nikogo uzależniony.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #39 dnia: 17 Styczeń 2018, 11:28:50 »
Raspberry pewnie dałoby radę łatwo i tanio zastąpić jakąś płytką typu NodeMCU, która kosztuje z 20 zł ;)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #40 dnia: 17 Styczeń 2018, 11:56:32 »
Raspberry pewnie dałoby radę łatwo i tanio zastąpić jakąś płytką typu NodeMCU, która kosztuje z 20 zł ;)

Zapewne. Autor przygotował rozwiązanie pod Malinę - co wymagało ode mnie minimalnego nakładu ze strony konfiguracji softu. Fakt, ze pewnie można to postawić na czymkolwiek dużo tańszym - trzeba tylko trochę więcej  się pobawić :).

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #41 dnia: 17 Styczeń 2018, 20:08:32 »
Z chęcią poznałbym sposób na ogarnięcie raspberry do tego przeznaczenia... leży u mnie jakieś 2 lata i się kurzy, bo kiedyś dostałem, a nie wiem jak się za to zabrać :)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #42 dnia: 17 Styczeń 2018, 20:20:43 »
Z chęcią poznałbym sposób na ogarnięcie raspberry do tego przeznaczenia... leży u mnie jakieś 2 lata i się kurzy, bo kiedyś dostałem, a nie wiem jak się za to zabrać :)

Howto pod linkiem zakłada, ze mamy działające Raspberry z zainstalowanym na karcie sd Raspbianem (dystrybucją Linuksa dla tego urządzenia). Sa tez odnośniki jak Raspbiana zainstalować w razie czego. Proponuje zacząć od odpalenia Maliny - można ja podłączyć do np telewizora przez Hdmi i podpiąć normalne peryferia komputerowe. A potem małe zakupki wg howto (gniazdka, nadajnik, kilka kabelków) i można ruszać. Wszystkie produkty dostępne na naszym rynku - Allegro, Botland i podobne.

Działa jak złoto. Autor nawet zrobił apke na Androida :).

W razie przeszkód postaram się pomoc.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #43 dnia: 17 Styczeń 2018, 22:37:03 »
Strzelam, że nawet hdmi nie trzeba podpinać. Ja u siebie na OpenELEC konfigurowałem trochę rzeczy przez SSH, choć z wyświetlaczem mi nie idzie... ale noże nie da się uruchomić na tym systemie albo nie zadziała z wpiętym HiFiBerry... Zabawka fajna, ale do tego wolałbym chyba użyć NodeMCU albo czegoś z ESP32 - małe a też sporo opcji daje. I da się pisać programy w języku skryptowym LUA...

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #44 dnia: 18 Styczeń 2018, 10:21:33 »
Strzelam, że nawet hdmi nie trzeba podpinać. Ja u siebie na OpenELEC konfigurowałem trochę rzeczy przez SSH, choć z wyświetlaczem mi nie idzie... ale noże nie da się uruchomić na tym systemie albo nie zadziała z wpiętym HiFiBerry... Zabawka fajna, ale do tego wolałbym chyba użyć NodeMCU albo czegoś z ESP32 - małe a też sporo opcji daje. I da się pisać programy w języku skryptowym LUA...

Pewnie, że nie trzeba. Ale ja mam Malinę położoną w szafce pod TV - to aż szkoda nie skorzystać, przynajmniej do instalacji systemu, bo teraz to wpięte jest tylko zasilanie.

Moje zdanie jest takie: jak już masz urządzenie - z Raspianem czy OpenELEC, to po co kolejne? Masz dojrzały system operacyjny (bardzo popularny - zasoby w sieci) z wszystkimi jego atutami (wiele komponentów jest gotowych). W razie potrzeby doinstalowujesz brakujące pakiety, konfigurujesz rozwiązanie i śmiga. Autor RC Plugs (który zrobił ten projekt na pracę dyplomową) zrobił cały research technologii i konkretnego popularnego produktu - protokół masz zdekodowany tylko konfigurujesz gniazdka w aplikacji. Żeby była jasność - jeśli ktoś lubi bawić się w projektowanie urządzeń z użyciem takich MCU i ma na to czas (ja ostatnio nie mam), to postawienie huba do 433Mhz na NodeMCU czy podobnej platformie to świetny projekt, który na pewno daje dużo frajdy.

Na twoim pudełku z HiFiBerry to by trzeba zbadać czy zostają jakieś wolne piny GPIO (potrzebny jest jeden). Reszta do zrobienia pewnym nakładem pracy (potrzebny jest działający python i kompatybilność bibliotek). Na pewno wydajność Kodi lub podobnego (bo jak rozumiem do tego masz Malinę z HifiBerry) na tym nie ucierpi.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi