Autor Wątek: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.  (Przeczytany 62936 razy)

skansen

  • Gość
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #135 dnia: 14 Luty 2021, 22:03:52 »
Dla wszystkich którzy chcieliby zacząć chodzić po bułki ;) swoją przygodę ze smart home podpowiem, że dobrze zacząć od dobrego routera WiFi. Niezależnie na jakie rozwiązanie się zdecydujecie, dobry router to podstawa. Pomoże nie tylko w budowie domowej automatyki ale również w pracy zdalnej i domowej rozrywce. Nawet jak nie zdecydujecie się na żadne rozwiązanie smart home to dobry router uczyni korzystanie z sieci znacznie lepszym...
« Ostatnia zmiana: 14 Luty 2021, 22:21:15 wysłana przez skansen »

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #136 dnia: 15 Luty 2021, 02:51:30 »
Automatyka domowa na kablach jednak lepsza.

skansen

  • Gość
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #137 dnia: 15 Luty 2021, 08:02:21 »
Nie wszystko da się zrobić po kablu - AGD (pralki, lodówki, czajniki, ekspresy do kawy), głośniki do sterowania (Alexa, GH itp) czy w końcu tablety/zegarki/telefony/komputery łączą się po WiFI. Dlatego warto zwrócić uwagę na router, ponieważ te od operatora nie zachwycają pod żadnym względem... Nawet jeśli nie planujemy dużej ilości urządzeń warto mieć dobry router. Router jest jak młynek - musi być dobry :)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #138 dnia: 15 Luty 2021, 08:08:41 »
Ale co to znaczy dobry ? Miałem własnego ASUSA teraz operator dołożył mi swojego Compal Connect Boxa, wewnętrzne anteny, brak możliwości powieszenia, większych różnic nie widzę.
« Ostatnia zmiana: 15 Luty 2021, 08:24:01 wysłana przez mlopus »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #139 dnia: 15 Luty 2021, 08:36:13 »
Na przykład musi dawać radę normalnie działać przy dużej ilości urządzeń połączonych przez wifi, czy nie zmieniać IP przy odnawianiu ;) Niby mało istotne, ale potrafi przeszkodzić. Ja router od operatora mam schowany w pudełku, czeka na oddanie przy zakończeniu umowy, nawet go nie podłączałem... Wolę swojego mikrotika.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #140 dnia: 18 Maj 2021, 08:17:56 »
Gdyby ktoś szukał aktualnie w Action są wtyczki 16A za 35 PLN
https://www.action.com/pl-pl/p/inteligentna-wtyczka-lsc-smart-connect2/

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #141 dnia: 18 Maj 2021, 09:12:44 »
Na przykład musi dawać radę normalnie działać przy dużej ilości urządzeń połączonych przez wifi, czy nie zmieniać IP przy odnawianiu ;) Niby mało istotne, ale potrafi przeszkodzić. Ja router od operatora mam schowany w pudełku, czeka na oddanie przy zakończeniu umowy, nawet go nie podłączałem... Wolę swojego mikrotika.
Wchodzisz w ustawienia DHCP i ustalasz stały IP, to jest jedyna gwarancja stałego IP...

skansen

  • Gość
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #142 dnia: 18 Maj 2021, 11:30:21 »
Niektóre routery od operatora na to nie pozwalają :/ A możliwość ustawienia czasu dzierżawy (w routerach operatora) na maksimum 60 minut też brzmi jak żart :/

O transferach nawet nie mówię, operatorzy oferują np. 500mbps które jest potem nieosiągalne przez WiFi na dostarczonym przez nich sprzęcie. Nawet w odległości 10cm od routera  :Bicz: Przy czym jeśli ktoś potrzebuje takich transferów i nie chce wydawać "miliona monet" to niech od razu podłączy komputer kablem :)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1485
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #143 dnia: 28 Sierpień 2021, 08:17:04 »
Czy Gosund sp111 zapamiętuje swój stan w przypadku utraty zasilania? Gniazdko było włączone, następuje utrata zasilania i po jego przywróceniu gniazdko się włączy czy nie? I czy w przypadku utraty zasilania możliwe jest wysłanie stosownego powiadomienia (aplikacja, na maila)?

skansen

  • Gość
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #144 dnia: 28 Sierpień 2021, 09:43:41 »
Czy Gosund sp111 zapamiętuje swój stan w przypadku utraty zasilania? Gniazdko było włączone, następuje utrata zasilania i po jego przywróceniu gniazdko się włączy czy nie?
Wyglądające niemal tak samo gniazdko Neo (są moje zdjęcia kilka stron wcześniej) w starszej wersji w takiej sytuacji pozostawało wyłączone. Potem pojawiła się nowsza wersja która już pamięta stan. Nie da się jednak tej funkcji dodać poprzez aktualizację oprogramowania.
Jeśli szukasz gniazdka i zależy Ci na tej funkcji popatrz np. na gniazdka Blitzwolfa (też współpracują z Tuya) w których można to ustawić. Np. ekspres mam tak ustawiony żeby się nie włączył ale już np. kocioł CO niech pracuje dalej.
Screenshot_20210828-093150.png

I czy w przypadku utraty zasilania możliwe jest wysłanie stosownego powiadomienia (aplikacja, na maila)?
Można ustawić w aplikacji Tuya (Gosund też może z niej korzystać) powiadomienie na telefon o wejściu w stan off-line. Powiadomienie po pół godzinie przyjdzie na telefon. Zadziała niestety również wtedy gdy zostanie utracona łączność a zasilanie jest.
Screenshot_20210828-093205.png
« Ostatnia zmiana: 28 Sierpień 2021, 10:08:30 wysłana przez skansen »

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1485
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #145 dnia: 28 Sierpień 2021, 10:11:48 »
@skansen, dzięki! Pytałem o Gosunda, bo Blitzwolf musi mieć bramkę ZigBee. Jedno z urządzeń, które chce podłączyć jest w komórce lokatorskiej, czyli z jakieś 20m w linii prostej przez 4 ściany. Gniazdko WiFi dawało radę, nie wiem czy ZigBee ma podobny czy lepszy lub gorszy zasięg biorąc pod uwagę przeszkody?

skansen

  • Gość
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #146 dnia: 28 Sierpień 2021, 10:30:27 »
ZigBee ma raczej trochę słabszy zasięg niż WiFi więc w takiej sytuacji pozostałym przy WiFi... 

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #147 dnia: 31 Sierpień 2021, 08:25:42 »
Zigbee to mesh, jak na tej drodze 20m i 4 ścian masz inne urządzenia Zigbee, to efektywnie zwiększasz zasięg bramki.

skansen

  • Gość
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #148 dnia: 01 Wrzesień 2021, 08:45:58 »
Zasięg zwiększają tylko urządzenia ze stałym, pełnym zasilaniem. Więc wszystkie urządzenia bateryjne lub zasilane tylko L (bez N) zasięgu nie zwiększą.

Powoli wraz z wchodzeniem nowych energooszczędnych standardów WiFi to wzajemne wzmacnianie sygnału stanie się jedyną przewagą ZigBee nad WiFi. I to dyskusyjną biorąc pod uwagę, że kto ma smart tak czy inaczej potrzebuje WiFi w całym domu.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #149 dnia: 01 Wrzesień 2021, 12:24:23 »
Teraz w większym domu zostaje albo mesh albo CAPsMAN MikroTika. Choć na jedno finalnie wychodzi... Ciężko o solidny router, a poleganie na zigbee... Jakoś mnie to nie przekonuje.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi