Autor Wątek: Herbata  (Przeczytany 170264 razy)

Offline Joanna Bożek Kobieta

    • Herbaciara
  • Wiadomości: 257
    • Joanna Bożek o herbacie
  • Ekspres: French Press, Kawiarka
  • Młynek: Made in Albania
Odp: Herbata
« Odpowiedź #105 dnia: 22 Maj 2013, 21:59:17 »
oj nie, nie płukać, zielonych tym bardziej nie wrzątkiem.
Ola - fajnie czytać, że odkrywasz nowe smaki :)
>Luty 2018 - Herbaciana wyprawa do Wietnamu!<
Prowadzę bloga o herbacie, herbatyzm jest moją życiową filozofią.
www.joannabozek.pl
https://www.facebook.com/joannabozekoherbacie/

Offline ziomiwan

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: SIEMENS EQ6 S500, Faema Faemart
Odp: Herbata
« Odpowiedź #106 dnia: 22 Maj 2013, 22:05:38 »
Olak- na pewno byłby szczęśliwy z kolejnego wariactwa ;) .
A herbata to wspaniała przygoda!
Podobnie jak kawa zresztą.

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Herbata
« Odpowiedź #107 dnia: 22 Maj 2013, 22:12:20 »
Nieletniemu też smakowała.  :mrgreen: On lubi herbaty, nawet mojego rooibosa pił.
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Herbata
« Odpowiedź #108 dnia: 23 Maj 2013, 14:20:18 »
Moją zieloną zaparzam wstępnie (można to nazwać przedłużonym płukaniem), oczywiście nie wrzątkiem. A wyszło to w praniu, znaczy w praktyce. Piłem pierwsze, drugie i trzecie parzenie. Ale najbardziej smakowało mi drugie, więc pomyślałem, że po co się męczyć. Teraz mam smak drugiego parzenia za pierwszym razem. A drugi jest równie smaczny. A trzeci różowieje.  :redface:  ???  ;D

Offline cafferob

    • Centrum Kawy
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 18
    • centrumkawy
  • Ekspres: Isomac Venus, Clever Dripeer oraz Ca Phe Phin no i Enova :o)
  • Młynek: I-mini, Casadio, Macap oraz Fiorenzato F6D
Odp: Herbata
« Odpowiedź #109 dnia: 24 Maj 2013, 13:40:44 »
Olak jak już zaprzyjaźnisz się z Yunnan to proponuję wspiąć się troszkę wyżej i spróbować Oolonga. Ja ostatnio zachwycam się Oolong Milky Tea. Gwarantuję, że będziesz zachwycona. A i jeszcze jedno Oolongi parzymy w czajniczkach bez sitka aby liście mogły się rozwinąć.
Starajmy się uczynić święto z codzienności, przyjemność z drobnych chwil, z których składa się życie - Zino Davidoff

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Herbata
« Odpowiedź #110 dnia: 24 Maj 2013, 14:49:36 »
Ja również od pewnego czasu delektuję się herbatami, zaparzając je we French Presie. Zastanawia mnie w czym może być lepszy gaiwan od zaparzacza tłokowego (french pressa)? Przecież w obu jest możliwość, aby liście herbaty w pełni się rozwinęły i oddały pełnię swego smaku. French press daje dodatkowo możliwość bardzo wygodnego oddzielenia naparu od liści i ich kolejnego zaparzenia. Zatem pytanie do naszych forumowych herbaciarzy: czy faktycznie jest sens kupować gaiwan, gdy posiada się french press? Czy gaiwan rzeczywiście jest lepszym rozwiązaniem?
« Ostatnia zmiana: 24 Maj 2013, 14:51:09 wysłana przez picasso83 »

Offline Joanna Bożek Kobieta

    • Herbaciara
  • Wiadomości: 257
    • Joanna Bożek o herbacie
  • Ekspres: French Press, Kawiarka
  • Młynek: Made in Albania
Odp: Herbata
« Odpowiedź #111 dnia: 24 Maj 2013, 15:00:04 »
Tak gaiwan jest lepszym rozwiązaniem.
1.Jest mniejszy -100ml. - w zaparzaniu herbaty pojemność naczynia ma ogromne znaczenie.
2.nie ściskamy liści kończąc parzenie. 
3. W piciu herbaty istotnie jest podziwianie aromatu który zostaje np na przykrywce od gaiwana, tłoka raczej nie powąchasz.
4. Jest ceramiczy - ceramika lepiej utrzymuje ciepło niż szkło.
5. Ciężko mi wyobrazić sobie wielokrotne parzenie herbat w FP, raz ze względu na pojemność, a dwa właśnie przez to dociskanie liści
Na razie tyle, może ziomiwan coś jeszcze w tym temacie dopisze
>Luty 2018 - Herbaciana wyprawa do Wietnamu!<
Prowadzę bloga o herbacie, herbatyzm jest moją życiową filozofią.
www.joannabozek.pl
https://www.facebook.com/joannabozekoherbacie/

Offline cafferob

    • Centrum Kawy
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 18
    • centrumkawy
  • Ekspres: Isomac Venus, Clever Dripeer oraz Ca Phe Phin no i Enova :o)
  • Młynek: I-mini, Casadio, Macap oraz Fiorenzato F6D
Odp: Herbata
« Odpowiedź #112 dnia: 24 Maj 2013, 16:50:02 »
We French Pressie nie trzeba ściskać liści. Wystarczy tylko sitko obniżyć do pewnego momentu i przelać zawartość do filiżanki. Liście zatrzymają się na sitku, które jest tak drobne że raczej nie grozi ich przelanie.
Starajmy się uczynić święto z codzienności, przyjemność z drobnych chwil, z których składa się życie - Zino Davidoff

Offline ziomiwan

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: SIEMENS EQ6 S500, Faema Faemart
Odp: Herbata
« Odpowiedź #113 dnia: 24 Maj 2013, 17:00:55 »
Może i wystarczy. Ale czy nie można by parzyć herbaty czy kawy również w wiaderku i przez durszlak odcedzać? ;)
Chodzi o estetykę, o całą ceremonię parzenia.
Jeśli po prostu chcesz zaparzyć jakąś herbacinę średniej jakości to FP nadaje się jak najbardziej.
Ale jeśli wydaje 45zł za 30gram herbaty, to chcę zaparzyć ją w ładnym naczynku tak jak należy, tak jak zaleca Mistrz który stworzył tę herbatę.

Znaczenie również ma to z jakiej wysokości lejesz wodę na liście. We FP lejesz ją raczej z większej wysokości aniżeli ma to miejsce podczas parzenia w gaiwanie czy czajniczku.
Oczywiście wszystko jest sprawą indywidualną, ważne aby to TOBIE herbata smakowała, a reszta to sprawa drugorzędna.


A co do Milk Oolong to sam go polecam ;) w eherbacie jest obłędny. Właśnie muszę sobie zamówić bo mi się skończył.
Lan Gui Ren również polecam, bardzo ciekawa herbata, co prawda z dodatkami otaczającymi zwinięte liście oolonga, ale jest naprawdę pyszna.
Myślę, że koleżance Olak zasmakowałyby obie pozycje ;) .

Offline Joanna Bożek Kobieta

    • Herbaciara
  • Wiadomości: 257
    • Joanna Bożek o herbacie
  • Ekspres: French Press, Kawiarka
  • Młynek: Made in Albania
Odp: Herbata
« Odpowiedź #114 dnia: 24 Maj 2013, 17:19:58 »
Może i wystarczy. Ale czy nie można by parzyć herbaty czy kawy również w wiaderku i przez durszlak odcedzać? ;)
Chodzi o estetykę, o całą ceremonię parzenia.

Dokładnie tak!  :blue: 
>Luty 2018 - Herbaciana wyprawa do Wietnamu!<
Prowadzę bloga o herbacie, herbatyzm jest moją życiową filozofią.
www.joannabozek.pl
https://www.facebook.com/joannabozekoherbacie/

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Herbata
« Odpowiedź #115 dnia: 24 Maj 2013, 19:56:15 »
koleżance Olak zasmakowałyby obie pozycje

Pod warunkiem, że Ty zaparzasz. :blue: Pozycja nie ma znaczenia... :evil:


Uważam, że jeśli pochodzi się poważnie do herbaty, z szacunku do jej wytwórców fajnie jest zaparzać ją w odpowiedznich naczyniach. Myślę o dzbanuszku właśnie 300ml, ale teraz mam bardzo trudny czas i nie mam nastroju i czasu na poszukiwania.
Kupiony Darjeeling okazał się strzałem w 10tkę, ale gustuję w mocniejszych naparach. Czy mogę wydłużyć czas parzenia?
Dostałam gratis o tajemniczej nazwie "Sikkim" - co to takiego?
« Ostatnia zmiana: 24 Maj 2013, 20:05:53 wysłana przez Olak »
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Herbata
« Odpowiedź #116 dnia: 24 Maj 2013, 20:13:02 »
Znam taki sklep w Wa-wie


Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Herbata
« Odpowiedź #117 dnia: 25 Maj 2013, 08:39:47 »
Jak wrażenia odnośnie jakości herbaty z tego sklepu Sikkim? Jak go postrzegasz RanGo?

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Herbata
« Odpowiedź #118 dnia: 25 Maj 2013, 11:58:12 »
Wczoraj zainaugurowałam Kenię. Ma szansę stać się tzw. herbatą codzienną. Z pewnością lepsza niż torebkowe. Bardzo ładny kolor naparu. Odnalazłam kubeczek z białym wnętrzem.  :mrgreen:

Dziś piję zieloną - żadnej goryczy, żadnych garbników, pyszna, choć (nie śmiejcie się) pierwszy łyk w smaku przyniósł mi na myśl wędzoną rybę.  :o Jestem ciekawa drugiego i trzeciego zalewania. Potem bardzo interesujące smaki, choć moja percepcja jest mocno nadwyrężona ciężkim przeziębieniem.

Zauważyłam, że moja ilość wypijanego jednorazowo napoju zmniejsza się wraz z jego jakością. Kiedyś kawę piłam w kuble - im większy tym lepszy. Teraz w zupełności wystarcza mi niespełna 100ml w kubeczku lub filiżance - góra to 220ml w dripie lub aero. Teraz to samo z herbatą. Fakt, że częstotliwość wzrosła a przy tym konieczność ciągłego zmywania. Zmywarka będzie kiedyś moją najlepszą przyjaciółką...

Propozycja dla herbacianych przyjaciół. My mamy nasze wątki z opisami kaw, może Wy pokusicie się o takie wątki w przypadku herbat? Pojedynczy gatunek - doza, ilość wody, temperatura i sposób zaparzania. Krótki opis smaków i aromatów, można dołączyć zdjęcia. Co Wy na to? Szanowni Koledzy O.Z. czy to dobra myśl? Wątki o herbacie ogólnie i o sprzęcie herbacianym możnaby przykleić.
Nie bijcie, jak to głupia myśl...  :-\
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline ziomiwan

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: SIEMENS EQ6 S500, Faema Faemart
Odp: Herbata
« Odpowiedź #119 dnia: 25 Maj 2013, 12:30:33 »
Na swoim zbzikowanym forum tak robiliśmy wiec czemu nie ;) .
Od bzików dla bzików :D

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi