Autor Wątek: Herbata  (Przeczytany 167839 razy)

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Kozak Rota 1-2, skarpeta Hario 240, kawiarka Giannini Giannina
  • Młynek: 1Zpresso JE Plus
Odp: Herbata
« Odpowiedź #480 dnia: 08 Czerwiec 2020, 16:56:00 »
Odkopuję temat, by troszkę zaktywizować miłośników dobrej herbaty. :)

Przez dwa lata wypiłem całkiem sporo herbat z polskich sklepów netowych.

I z czystym sumieniem mogę polecić tylko dwa (ale ja mam wygórowane oczekiwania...).

1. eherbata.pl - wszystkie spróbowane przeze mnie były ok - oczywiście w swoich kategoriach cenowych - od herbat zwyczajnie poprawnych po prawdziwe rarytasy, typu świeżutka sincha (podane daty zbioru, odmiany, metody uprawy i obróbki, nazwisko farmera, nagrody itd.). Przy tym sklep szczegółowo i trafnie opisuje herbaty, podaje precyzyjnie przepisy na parzenie prawie każdego produktu (co można wykorzystać też przy parzeniu herbat kupionych gdzie indziej). Do tego pasja właściciela - przez telefon poradzi, pogada, podzieli się doświadczeniem.

2. Konesso.pl - gdzie można kupić produkty THE TEA MAKERS - jednego z najlepszych, a bodaj i najlepszego sklepu herbacianego na świecie. Właściciele sklepu to podobni pasjonaci - nawiązują osobiste kontakty z plantatorami, często osobiście też sprawdzają jakość drzewek na miejscu, kontrolują uprawy, akcentując uprawy organiczne. godziwe wynagrodzenie pracowników itd.
Można tam kupić tzw. herbaty podstawowe w danym gatunku (zawsze trzymające poziom co najmniej DB+), ale też herbaty typu supreme (coś jak speciality w kawie) czy susz z plantacji unikalnych (typu paruhektarowa plantacja z 150-letnimi drzewkami o określonym genotypie, do tego nietypowa obróbka doskonalona przez kilka pokoleń i strzeżona).
Te najlepsze herbaty nie są dostępne w Konesso - ale zachęcam do zakupu w londyńskim sklepie netowym - o wiele większy wybór, na ogół świeższy towar i niższe ceny promocje itd. Przy kupnie kilku puszek (estetycznych, trwałych i bardzo szczelnych) koszt wysyłki się zwraca.

Poziom większości herbat (oraz blendów owocowych czy ziołowych) - jest bardzo wysoki, a często wręcz obłędny.  :pycha: Ja po kilku tygodniach wyrabiania sobie smaku przestałem kupować herbaty z innych źródeł (oprócz eherbaty)  - bo często nie mogłem ich pić :lol2: Produkty typu Twinings zaczęły mi smakować jak zatęchłe zioła, a zakupy w innych sklepach czy herbaciarniach polskich to loteria, czasem się trafi bardzo OK, ale często dostanie się herbaty drugorzędne, w drugim albo trzecim gatunku czy mało świeże. Nawet nie wspominam o jakich Liptonach - bo to są śmieci wg mnie.

Wg mnie, żeby odkryć prawdziwy smak herbaty i się nie zrazić - trzeba zacząć od najwyższej możliwej półki (a przynajmniej bardzo wysokiej) - wtedy łapiemy punkt odniesienia - i zajawkę niestety... :-\

Warto też zacząć od rodzajów najbardziej podstawowych, od klasyki, by złapać azymut, start od herbat wyrafinowanych może zrazić. Ja na szczęście jakoś intuicyjnie zacząłem od (The Makers) podstawowej senchy, chińskiego  zielonego chińskiego Dragona, czarnego blendu cejlońskiego The English Breakfast, czarnego chińskiego yunnana oraz dość nisko oksydowanego oolonga z Tajwanu.

Do tego trzeba od samego początku parzyć herbaty co najmniej poprawnie (na puszkach The Tea Makers są podane bardzo podstawowe, "wypośrodkowane" przepisy, które pozwalają naparu NIE zepsuć, ale potem należy sięgnąć po przepisy bardziej precyzyjne, co nie musi oznaczać podejścia paranoicznego ;))

Trzymanie przyzwoitej  czarnej herbaty kilka minut w kubku podczas pierwszego parzenia czy zalewanie zielonej wrzątkiem to jest wg mnie cyrk - równie dobrze można pić Sagę czy Minutkę ze starego termosu :nienie: Herbata jest bez porównania bardziej wrażliwa na błędy w parzeniu niż kawa - to całkiem inna skala precyzji.
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Herbata
« Odpowiedź #481 dnia: 26 Maj 2021, 10:31:09 »
To nie czerwona książeczka Mao, ale świetny Oolong: Zheng Wei Tie Guan Yin, prosto z Chin :)  (sklep godny polecenia: https://goarteastore.com/)
Zheng Wei Tie Guan Yin.jpg

« Ostatnia zmiana: 26 Maj 2021, 11:45:05 wysłana przez pj.w »

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Kozak Rota 1-2, skarpeta Hario 240, kawiarka Giannini Giannina
  • Młynek: 1Zpresso JE Plus
Odp: Herbata
« Odpowiedź #482 dnia: 03 Czerwiec 2021, 23:59:10 »
Racja, sklep BDB - fachowe opisy, precyzyjnie podane gatunki, zbiory, cechy, rejony uprawy herbat. Bardzo szeroki wybór klasycznych rodzajów.

A ten gościu ze zdjęcia wygląda jak Mulder :lol2:
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline PuertoRico

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Delonghi Ecam, alternatywy
  • Młynek: 1zpressso JX
Odp: Herbata
« Odpowiedź #483 dnia: 12 Lipiec 2021, 13:57:12 »
Kawa kawą, ale zastanawia mnie jak kawosze przykładają się do parzenia herbaty?
Czy rzeczywiście parzycie dobrą herbatę po kilka razy zgodnie ze sztuką i jak wam to wychodzi?

Powiem szczerze, że u mnie standardowe instrukcje doza / temperatura / czas z opakowań właściwie nigdy nie działają. Muszę parzyć po swojemu, ale też nie poświęcam parzeniu herbaty aż tak wiele uwagi. Często parzę też zioła, gdzie w ogóle zasada jest całkiem inna i dużo prostsza i wymagająca mniej uwagi.
Wychodzi na to, że o ile kawa to dla mnie prawdziwy rytuał, to parzenie herbaty traktuję nieco z buta - choć bardzo lubię sam napar.

Offline kuguar

  • Wiadomości: 66
Odp: Herbata
« Odpowiedź #484 dnia: 12 Październik 2021, 17:42:52 »
Trzymanie przyzwoitej  czarnej herbaty kilka minut w kubku podczas pierwszego parzenia [..] to jest wg mnie cyrk
ok, to jak wygląda poprawny, podstawowy, wypośrodkowany przepis? I w którą stronę idą bardziej specjalizowane?


Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Herbata
« Odpowiedź #485 dnia: 12 Październik 2021, 21:31:17 »
Trzymanie przyzwoitej  czarnej herbaty kilka minut w kubku podczas pierwszego parzenia [..] to jest wg mnie cyrk
ok, to jak wygląda poprawny, podstawowy, wypośrodkowany przepis? I w którą stronę idą bardziej specjalizowane?


@Miro Miro, może podaj proszę takowy przepis na przykładzie English Breakfast od TeaMakers. Oraz czy i jak można należy drugie parzenie zrobić.

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Herbata
« Odpowiedź #486 dnia: 15 Marzec 2022, 14:23:53 »
To nie czerwona książeczka Mao, ale świetny Oolong: Zheng Wei Tie Guan Yin, prosto z Chin :)  (sklep godny polecenia: https://goarteastore.com/)
 [ Invalid Attachment ]




Długo to idzie ?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Herbata
« Odpowiedź #487 dnia: 15 Marzec 2022, 17:24:47 »
Kilka tygodni.

Offline KlaudiuszowaPani

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Delonghi Dynamica
Odp: Herbata
« Odpowiedź #488 dnia: 25 Październik 2022, 12:46:43 »
Ja mam takie pytanie, czy ktoś z Was próbował może tych takich niebieskich herbat ? Widziałam gdzieś coś takiego na FB

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Herbata
« Odpowiedź #489 dnia: 25 Październik 2022, 16:30:38 »
ale chodzi ci o oolong nazywana niebieską chodź uogólniając bliżej jej do zielonej, czy też mówisz o mieszankach z dodatkiem kwiatu klitori, który to parzy się na dosłownie niebiesko, prawdziwa herbata ze smerfa :) chodź sam za bardzo smaku nie wnosi?

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 347
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Herbata
« Odpowiedź #490 dnia: 25 Październik 2022, 20:53:51 »
Też ją uwielbiam, w dyskusji na początku jak przyjaciołom polałem, bulwersowałem purystów nazywając zieloną bawarką hehe
@pj.w gdybyś zamawiał w nablliższym czasie chętnie się podłączę  :pycha:

Offline KlaudiuszowaPani

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Delonghi Dynamica
Odp: Herbata
« Odpowiedź #491 dnia: 08 Listopad 2022, 15:57:21 »
ale chodzi ci o oolong nazywana niebieską chodź uogólniając bliżej jej do zielonej, czy też mówisz o mieszankach z dodatkiem kwiatu klitori, który to parzy się na dosłownie niebiesko, prawdziwa herbata ze smerfa :) chodź sam za bardzo smaku nie wnosi?

Wiesz co, moje pytanie czy ktoś ją pił wynika z tego, że na FB widziałam taką reklamę. Chciałabym zamówić, zeby sie przekonać czy jest dobra. A Ty co lubisz ?

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Herbata
« Odpowiedź #492 dnia: 29 Lipiec 2023, 12:09:03 »
Kilka tygodni.

Pawle, zamawiasz jeszcze z tej strony ? Coś godnego polecenia ?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Herbata
« Odpowiedź #493 dnia: 30 Lipiec 2023, 17:20:55 »
Ja akurat ostatnio piję Oolong.
Ale generalnie oni mają bardzo dobrej jakości surowiec w niezłych cenach. (szczególnie jak zamawiasz większę opakowania).
Będę niedługo coś zamawiał więc możemy połączyć siły.

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Herbata
« Odpowiedź #494 dnia: 01 Sierpień 2023, 13:36:12 »
Ja akurat ostatnio piję Oolong.
Ale generalnie oni mają bardzo dobrej jakości surowiec w niezłych cenach. (szczególnie jak zamawiasz większę opakowania).
Będę niedługo coś zamawiał więc możemy połączyć siły.

Kiedy ? Chętnie się podłączam

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi