Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1054669 razy)

Offline bukoś

  • Wiadomości: 8
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5520 dnia: 06 Grudzień 2022, 18:30:40 »
Dzięki przetestuję :)

Offline renegat

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: mym54
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5521 dnia: 02 Styczeń 2023, 19:51:01 »
Czy ktoś może używa ekspresu Lelit Anna PL41TEM? Mam problem z ustawieniem i zrobieniem dobrego espresso. Jakie macie doświadczenia i czy udaje się wam robić dobrą kawkę. Proszę o wszelkie wskazówki jak zrobić dobre espresso. Mi wychodzi trochę za kwaśne.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5522 dnia: 02 Styczeń 2023, 20:17:08 »
Mi wychodzi trochę za kwaśne.
A starałeś się wyeliminować wszystkie czynniki wpływające na taki smak?
》tertium non datur《

Offline renegat

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: mym54
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5523 dnia: 02 Styczeń 2023, 22:04:09 »
Cały czas próbuję, ale coś mi słabo to wychodzi. Doskonalę swoją wiedzę z internetu.
« Ostatnia zmiana: 02 Styczeń 2023, 22:15:19 wysłana przez renegat »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5524 dnia: 03 Styczeń 2023, 10:32:57 »
Jeśli chcesz konkretnej porady, to musisz nagrać filmik z całego procesu przygotowania kawy, wrzucić na yt i podać linka.

Tu masz różne informacje dostępne online:
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=10089.0

Offline renegat

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: mym54
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5525 dnia: 03 Styczeń 2023, 12:59:40 »
Tak pewnie byłoby najlepiej. Zobaczę co uda się zrobić. Dzięki za linka. Fajne kompendium. Mam nadzieje, że mi trochę pomoże :)

Offline scibora

  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5526 dnia: 05 Styczeń 2023, 15:40:19 »
Czy ktoś może używa ekspresu Lelit Anna PL41TEM? Mam problem z ustawieniem i zrobieniem dobrego espresso. Jakie macie doświadczenia i czy udaje się wam robić dobrą kawkę. Proszę o wszelkie wskazówki jak zrobić dobre espresso. Mi wychodzi trochę za kwaśne.
Jeśli chodzi o Lelit Anna PL41TEM to tam za dużo do ustawiania nie ma... jedynie temperatura. Obecnie używam średnio palonej kawy i do niej ustawiam 98-99st. Poza tym nie ma nic do ustawienia. Trzeba przypilnować żeby nie było tunelowania w ciastku oraz żeby uzyskać stosunek 1:2 - 1:2.5 w czasie 25-30 sec. Od siebie mogę jeszcze polecić wymianę sitka na ASCASO, wg mnie ta zmiana poprawiła smak kawy. Więcej info w tym wątku: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=11917.0
No i oczywiście jeszcze kwestia kawy której używasz...

Offline lampa Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Solis Barista Perfetta Plus
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5527 dnia: 07 Styczeń 2023, 19:29:28 »
Przy jakim prawidłowym ciśnieniu kawa powinna zacząć ciec z wylewki? Czy to jest również 9 bar?

Pytam się, ponieważ w moim ekspresie (Solis Barista Perfetta Plus) stróżka kawy pojawia się już przy 2-3 barach, po czym ciśnienie rośnie do np. 9 bar (a napar ciągle płynie) i do końca ekstrakcji ciśnienie jest mniej więcej stałe. Na yt w filmach z prezentacji Solisa widzę, że napar pojawia się przy 7 (i więcej) barach, więc dochodzę do wniosku, że mam kanałowanie. By wyeliminować to zjawisko próbowałem doz 16 i 18g, różnych sił tampowania, stukania kolbą o blat, wyrównywania żarn młynka (Eureka Mignon, zgodnie z filmem na yt o nazwie "Easy And Safe Burr Alignment" na kanale "The Wired Gourmet"), mieszania przemiału w portafilterze wykałaczką i przyrządem z igłami, ale nic to nie dało, ciągle początek przy 2-3 barach. Ziarna jakie stosowałem: brazylia cerrado (czarna fala), chocolate bomb (coffee plant), brasilia santos (coffee hunter). Nie mam już pomysłów co by tu poprawić. Nasuwa się może komuś na myśl co może być nie tak?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5528 dnia: 08 Styczeń 2023, 09:34:19 »
Czy musisz coś poprawiać? Jakie jest espresso?
Kanałowanie najlepiej jest widoczne w NPF.

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1438
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5529 dnia: 08 Styczeń 2023, 14:10:52 »
jeśli ekstrakcja zaczyna się przy 3 barach to ewidentnie musisz zmielić drobniej żeby ciastko stawiało większy opór , zrób wszystko tak samo tylko przy drobniejszym mieleniu .

Offline lampa Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Solis Barista Perfetta Plus
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5530 dnia: 08 Styczeń 2023, 18:19:54 »
Czy musisz coś poprawiać? Jakie jest espresso?
Kanałowanie najlepiej jest widoczne w NPF.
Smak jest głównie gorzki. Nie przeszkadzało mi to szczególnie, tylko jak miałem chocolate bomb to w ogóle czekolady nie czułem, a jedynie jakiś owoc, co stało się impulsem do poprawienia ekstrakcji. Nawiasem mówiąc to zapach tej kawy nie miał nic wspólnego z czekoladą, tylko właśnie z jakimś owocem (wiśnia/śliwka).
Spróbuję znaleźć NPF do tego ekspresu.

jeśli ekstrakcja zaczyna się przy 3 barach to ewidentnie musisz zmielić drobniej żeby ciastko stawiało większy opór , zrób wszystko tak samo tylko przy drobniejszym mieleniu .
Dzięki za odpowiedź, ale niestety mam wątpliwości - drobniejsze mielenie będzie prowadzić do wzrostu ciśnienia maksymalnego (tego stałego, uzyskiwanego po jakimś czasie od włączenia pompy). Obecne ustawienie młynka daje ok. 9 bar tego ciśnienia maksymalnego.

Za jakiś czas spróbuję z mieszadłem WDT lub korkiem z igłami do akupunktury, te moje obecne ma w sumie grube igły.

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1438
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5531 dnia: 08 Styczeń 2023, 19:19:32 »
spróbuj drobniej z zmielić wtedy pierwsze krople pojawia się koło 7 Bar nie 3 a cisnieńie maksymalne nie ulegnie zmianie i dojdzie do 9 BAR ,ciśnienie maksymalne ustawia się jako wartość stała która nie zostanie przekroczona,zasadniczo nie reguluje się ciśnienia maksymalnego stopniem zmielenia kawy.

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1438
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5532 dnia: 08 Styczeń 2023, 19:25:15 »
Teraz dopiero zerknolem na sprzętu jaki posiadasz , trudno powiedzieć jakie tam jest maksymalne ciśnienie :), ale żeby sprawdzić i tak pozostałe zmielić drobniej .

Offline mlesniowski Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
    • Instagram
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5533 dnia: 18 Styczeń 2023, 11:16:42 »
Właśnie skończyła mi się pierwsza kawka z którą zacząłem przygodę z kolbą, a którą wcześniej dobrze znałem z kawiarki i ulubionej kawiarni. Mowa tu o brazylii z krakowskiej palarni Karma. Raczej dobrze nam się układało, było względnie smacznie, zapewne z przestrzenią na drobne poprawki. Zastanawiam się, czy warto teraz zejść ciut niżej i wrócić do Caprissimo Fragrante którą dostałem razem z ekspresem, a która patrzy na mnie z wyrzutem. Zostało mi jakieś 500g, paczka otworzona równy miesiąc temu. Dziś zrobiłem szota z 16 gr kawy, 33,4 gr uzysku, 25 sekund z włączoną „pre-infuzją” w Lelicie i był do wylania. Jak myślicie, można coś smacznego uzyskać z tej kawy (piję głównie cappuccino) czy lepiej od razu skoczyć do palarni po coś świeżego?

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 439
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5534 dnia: 18 Styczeń 2023, 11:25:07 »
Skoro otwierana miesiąc temu (i wtedy była dobra) to jak najbardziej powinno się udać smaczne espresso wycisnąć. Po tym czasie pewnie trzeba zmielić trochę drobniej.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi