Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1068221 razy)

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #5085 dnia: 05 Kwiecień 2022, 14:52:20 »
Tak to ten szot z załączonego materiału na youtube.

No to był świetny. I pogrubienie raczej Ci dowiodło, że "odchodzisz" od idealnych ustawień. Czyli właściwie sam sobie zrobiłeś lekcję :-)

Edit:
PS.: Filmik się urywa bezpośrednio po ekstrakcji. A warto byłoby zobaczyć, jak szybko "chudnie" crema (choć ta wyglądała zacnie i nie podejrzewam gwałtownej zmiany). Nie raz jest tak, że przy samej ekstrakcji wygląda to na pierwszy rzut oka, po czym rzekoma crema "podbiega" do góry zostając jako cienki pasek (krążek, by być precyzyjnym), zresztą ta redukcja jest zawsze. Pisząc o "podbieganiu" mam na myśli doświadczenie wzrokowe, bo fizycznie jest raczej odwrotnie. :-)
Taką podpuchę - z niby grubą cremą - robił swego czasu w reklamach Delonghi dla serii ECAM
« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień 2022, 14:58:53 wysłana przez rapoh »

Offline Damian Bobkowski Mężczyzna

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Rocket R58 Cinquantotto, AreoPress, French Press, V60
  • Młynek: G-RISTO ZF64W, Xeoleo
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #5086 dnia: 05 Kwiecień 2022, 20:33:39 »
Tak to ten szot z załączonego materiału na youtube.

No to był świetny. I pogrubienie raczej Ci dowiodło, że "odchodzisz" od idealnych ustawień. Czyli właściwie sam sobie zrobiłeś lekcję :-)

Edit:
PS.: Filmik się urywa bezpośrednio po ekstrakcji. A warto byłoby zobaczyć, jak szybko "chudnie" crema (choć ta wyglądała zacnie i nie podejrzewam gwałtownej zmiany). Nie raz jest tak, że przy samej ekstrakcji wygląda to na pierwszy rzut oka, po czym rzekoma crema "podbiega" do góry zostając jako cienki pasek (krążek, by być precyzyjnym), zresztą ta redukcja jest zawsze. Pisząc o "podbieganiu" mam na myśli doświadczenie wzrokowe, bo fizycznie jest raczej odwrotnie. :-)
Taką podpuchę - z niby grubą cremą - robił swego czasu w reklamach Delonghi dla serii ECAM

Dziękuję bardzo, następny nagram od początku do pierwszego łyku.
Krema nie " chudnie " szybko, walory smakowe są bardzo zadowalające, tym bardziej ja jestem zadowolony.
Forum śledzę od dłuższego czasu, niemniej chciałem poradzić się Was, co można poprawić, ulepszyć, zapytać czy wygląda to względnie. Za wszystkie odpowiedzi dziękuję serdecznie

Offline KawaGorzkaINiedobra

  • Wiadomości: 59
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #5087 dnia: 06 Kwiecień 2022, 19:58:15 »
Mi niestety, mimo czytania poradników i wielokrotnych prób nie udało się uczynić zadowalających postępów. Ekspres wygrzany, kawa ostrożnie rozprowadzona żeby uniknąć channelingu po bokach, ubita, strużka kawy płynie jak należy ale i tak - próbowałem z hayb brazil espresso i cremy prawie brak, w smaku kwaśność.

Czym lepsza kawa, tym gorzej smakuje mimo pieczołowitego przygotowania podczas gdy biedronkowa mieszanka robusty z arabika blend z manufaktury kawy wychodzi elegancko nawet przy spontanicznym zmienianiu ustawień młynka o 8 stopni i kilkukrotnie krótszym rozgrzewaniu maszyny. Nie rozumiem tego. Może po prostu wszystkie pozostałe kawy po prostu mają smakować trochę kwaśnie i cały czas szukam dziury w całym?  :chory2:

ascaso dream zero / g-iota

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #5088 dnia: 06 Kwiecień 2022, 21:31:14 »
Mi niestety, mimo czytania poradników i wielokrotnych prób nie udało się uczynić zadowalających postępów. Ekspres wygrzany, kawa ostrożnie rozprowadzona żeby uniknąć channelingu po bokach, ubita, strużka kawy płynie jak należy ale i tak - próbowałem z hayb brazil espresso i cremy prawie brak, w smaku kwaśność.

Czym lepsza kawa, tym gorzej smakuje mimo pieczołowitego przygotowania podczas gdy biedronkowa mieszanka robusty z arabika blend z manufaktury kawy wychodzi elegancko nawet przy spontanicznym zmienianiu ustawień młynka o 8 stopni i kilkukrotnie krótszym rozgrzewaniu maszyny. Nie rozumiem tego. Może po prostu wszystkie pozostałe kawy po prostu mają smakować trochę kwaśnie i cały czas szukam dziury w całym?  :chory2:


Spróbuj ciemno palonej kawy KIMBO - jak wtedy poczujesz kwasowość (zamiast smoły i spalenizny :-D ) to musi być coś z Twoimi kubkami smakowymi ;-)
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #5089 dnia: 06 Kwiecień 2022, 21:51:35 »
Nie rozumiem tego
Kup od Gorana taką:

https://eurocafe.com.pl/mujeres-cafe-espresso.html

W niej jest znikoma goryczka i kwasowość. Mam ją obecnie i proponuję, że może wspólnymi siłami skierowalibyśmy Cię na właściwe tory i coś by z tego pozytywnego wyszło, ale muszę znać Twoje sprzęta i dobrze by było, abyś filmik nagrał od początku do końca, jak przygotowujesz kawę.
« Ostatnia zmiana: 06 Kwiecień 2022, 22:55:10 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline KawaGorzkaINiedobra

  • Wiadomości: 59
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #5090 dnia: 06 Kwiecień 2022, 23:06:25 »
Przymierzam się do tego, może jakoś w weekend coś nagram i dam do oceny :kawa:
ascaso dream zero / g-iota

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #5091 dnia: 07 Kwiecień 2022, 00:51:03 »
Mi niestety, mimo czytania poradników i wielokrotnych prób nie udało się uczynić zadowalających postępów. Ekspres wygrzany, kawa ostrożnie rozprowadzona żeby uniknąć channelingu po bokach, ubita, strużka kawy płynie jak należy ale i tak - próbowałem z hayb brazil espresso i cremy prawie brak, w smaku kwaśność.

To może kup jakąś prostą w swej naturze mieszankę włoską, tak 40/60 (Robusta/Arabica) i oceń. Gdyby Włosi mieli w barach kawę za 20 ojro za kilo, to nie kosztowałaby ona 1-1,20 za filiżankę. A jakoś, pacz pan, dobra jest.
Ubij ją bez ostrożnego rozprowadzania, tylko po prostu. Zobacz, czy ów strumień jest w istocie taką "strużką", jaka wcześniej opisałeś, a potem spróbuj, jak smakuje

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #5092 dnia: 07 Kwiecień 2022, 00:58:54 »
A jakoś, pacz pan, dobra jest
Jakoś od "paczenia" na osmalone ziarna dobry smak trudno poczuć, ale może jak ktoś jest np. strażakiem albo kominiarzem..?

Ubij ją bez ostrożnego rozprowadzania, tylko po prostu
:picardpalm: Najlepiej nie tamperem, tylko jakimś otoczakiem  :mrgreen:
« Ostatnia zmiana: 07 Kwiecień 2022, 01:21:34 wysłana przez krystians »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #5093 dnia: 07 Kwiecień 2022, 07:23:01 »
próbowałem z hayb brazil espresso i cremy prawie brak, w smaku kwaśność.
Czyli nadal coś jest nie tak.
Film by pomógł. Brak cremy, to prawdopodobnie za drobny przemiał.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #5094 dnia: 23 Kwiecień 2022, 15:20:32 »
Czy temperatura wpływa na szybkość?
Testuję sobie jak nisko mogę zejść z temp ciemnego blenda i mam wrażenie, że im chłodniej, tym wolniej leci i dobicie do ratio x2 zajmuje mi kilka dodatkowych sekund. Niby ma to sens bo mniej (wolniej) się wypłukuje, więc dłużej stawia większy opór, ale zastanawiam się, czy tylko tak mi się przypadkowo ułożyło, czy rzeczywiście jest taki trend?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #5095 dnia: 23 Kwiecień 2022, 15:24:27 »
Temperatura jest związana z ciśnieniem.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #5096 dnia: 23 Kwiecień 2022, 15:25:24 »
Z moich obserwacji niedogrzany ekspres to zbyt szybki przepływ wody przez kawę, lura i kwas.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #5097 dnia: 23 Kwiecień 2022, 15:41:22 »
Temperatura jest związana z ciśnieniem.

Słuszna uwaga. Chociaż staram się wyprofilować tak, żeby cały czas było równe 9, ale może tu być jakiś wpływ też.

Z moich obserwacji niedogrzany ekspres to zbyt szybki przepływ wody przez kawę, lura i kwas.

Pewnie tak, ale ja tu mówię o kontrolowanych warunkach i zejściu z 92 do 89/88 w stałej temp, w niedogrzaniu grupa wysysa temp z wody i o stabilności można zapomnieć, a temp parzenia jest wielką niewiadomą :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #5098 dnia: 23 Kwiecień 2022, 15:56:37 »
Kiedyś świetne efekty dawały mieszanki Arcaffe -- na maszynie LaMa Linea, z temperaturą zaparzania 84. Temperaturę mierzyłem wtedy za pomocą termofiltra Scace.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #5099 dnia: 23 Kwiecień 2022, 16:08:53 »
Aż tak nisko? Ja jestem na 87 teraz Ariadną oraz Bazzarą12 i efekty smakowe są świetne, ale zaczyna mi przeszkadzać zbyt chłodna kawa, muszę mocno grzać filiżankę przed.
Ale co mnie w sumie powstrzymuje przed próbami schodzenia jeszcze niżej, zobaczymy :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi