Autor Wątek: Dodatki do Lelit Grace  (Przeczytany 21756 razy)

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #60 dnia: 02 Listopad 2020, 12:59:01 »
Czyli najpierw sitka, potem tamper:)
Czyli sitko mam najpierw wymienić? A można polecić jakieś konkretne sitko i tamper? Jestem w tych tematach zielony jak żaba 🤢

skansen

  • Gość
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #61 dnia: 02 Listopad 2020, 13:05:17 »
Nie musisz wymieniać sitka. Te fabryczne są wg mnie OK.
Ale jeśli masz w planach wymianę sitka na precyzyjne, to najpierw wybierz sitko/sitka a dopiero potem temper do nich. Jest wątek o sitkach precyzyjnych: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=6652.0

Jeśli nie chcesz tego fabrycznego tampera Lelita to cięzko mi coś innego polecić. Mogę tylko do @Metiu odesłać :)

Offline Sshim278

  • Wiadomości: 137
  • Ekspres: V60, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Comandante MK4
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #62 dnia: 02 Listopad 2020, 13:06:35 »
Metiu nie posiada i nie wykona tampera o średnicy odpowiadającej sitkom Lelit 57mm. Oryginalny Lelit jest zdecydowanie za mały.
Ja polecam tamper 57,5mm z Aliexpress:
https://a.aliexpress.com/_BOR0uc
U mnie idealnie pasował do sitek, zbierał wszystko ze ścianek.

Offline Mroowkojad

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: Mignon Specialita
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #63 dnia: 17 Listopad 2020, 17:15:09 »
To ja odkopię temat i zadam pytanie z pogranicza dogadżetowywania Grace.

Chodzi mi o regulację ciśnienia ekstrakcji na OPV. Dlaczego chcę się z tym zmierzyć? Ciśnienie na OPV mam ustawione na ok 11BAR - to mniej więcej norma fabrycznie. Jeżeli próbuję dostosować grubość mielenia, dozę i ubicie do ekstrakcji poniżej 10BAR to woda leci jak hmmm woda i mam pełną filiżankę po 15 sekundach. Jak mi się uda trafić idealnie z mieleniem i tampingiem, to ciśnienie jest w okolicy 10,5 BAR. To [chyba] trochę dużo i nie ułatwia mi to walki z kanałowaniem. I tu dochodzimy do dwóch pytań:

1. Jak to zrobić nie tracąc gwarancji - widziałem filmiki i wolałbym samodzielnie ekspresu nie rozgrzebywać.
2. Czy ma to sens, czy też może powinienem popracować nad swoją techniką i wiedzą, a OPV zostawić w spokoju.

Offline jajo Mężczyzna

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T, Lelit Victoria PL91T, V60, Chemex, AP
  • Młynek: Eurek Mignon SD, C40 mk3
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #64 dnia: 19 Luty 2021, 19:25:25 »
To ja odkopię temat i zadam pytanie z pogranicza dogadżetowywania Grace.

Chodzi mi o regulację ciśnienia ekstrakcji na OPV. Dlaczego chcę się z tym zmierzyć? Ciśnienie na OPV mam ustawione na ok 11BAR - to mniej więcej norma fabrycznie. Jeżeli próbuję dostosować grubość mielenia, dozę i ubicie do ekstrakcji poniżej 10BAR to woda leci jak hmmm woda i mam pełną filiżankę po 15 sekundach. Jak mi się uda trafić idealnie z mieleniem i tampingiem, to ciśnienie jest w okolicy 10,5 BAR. To [chyba] trochę dużo i nie ułatwia mi to walki z kanałowaniem. I tu dochodzimy do dwóch pytań:

1. Jak to zrobić nie tracąc gwarancji - widziałem filmiki i wolałbym samodzielnie ekspresu nie rozgrzebywać.
2. Czy ma to sens, czy też może powinienem popracować nad swoją techniką i wiedzą, a OPV zostawić w spokoju.

Dołączam się do pytania. Mam ten sam problem/wątpliwości.

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #65 dnia: 20 Luty 2021, 17:32:07 »
W tych ekspresach nie da się wyregulować OPV bez rozebrania obudowy tak jak np. w Ascaso Dream PID. Jeżeli kawa jest ok, to nie przejmowałbym się wskazaniami manometru. Nie pokazują one ciśnienia "na ciastku". Zobacz sobie np. poniższy film od 4min:

https: //www.youtube.com/watch?v=u9oUiJjqp7U

na standardowym manometrze masz wskazanie 10 bar, a na grupie jest już poniżej 9 bar. Zaufałbym, że producent tak ustawił OPV, aby podczas ekstrakcji ciśnienie było "optymalne".


Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #66 dnia: 04 Marzec 2021, 08:46:48 »
Panie/Panowie zaczął mnie męczyć   jeden temat, gdzie mogę znaleźć sitka o  rozmiarze  57,5 z różnymi  pojemnościami  na kawę? Na konesso widziałem, ale tam są  komplety a mnie interesuję głównie jedno z pojemnością mniejszą niż to co było w zestawie. Do tego co mam sypie przeważnie 18 gr, ale spokojnie może i 20 wsypać. Interesuję mnie takie gdzieś w okolicach  na 16 17 gr
« Ostatnia zmiana: 04 Marzec 2021, 08:55:45 wysłana przez Psyche »

Offline Mroowkojad

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: Mignon Specialita
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #67 dnia: 05 Marzec 2021, 11:29:24 »
W tych ekspresach nie da się wyregulować OPV bez rozebrania obudowy tak jak np. w Ascaso Dream PID. Jeżeli kawa jest ok, to nie przejmowałbym się wskazaniami manometru. Nie pokazują one ciśnienia "na ciastku". Zobacz sobie np. poniższy film od 4min:

https: //www.youtube.com/watch?v=u9oUiJjqp7U

na standardowym manometrze masz wskazanie 10 bar, a na grupie jest już poniżej 9 bar. Zaufałbym, że producent tak ustawił OPV, aby podczas ekstrakcji ciśnienie było "optymalne".

No niestety/stety w Lelitach to nie działa dokładnie tak jak w ECM. Tu ( www. youtube.com/watch?v=bcJgDIjumxo ) jest przykład z fabryki Lelita i manometr na potrafiltrze pokazuje takie samo ciśnienie jak ten na ekspresie (zakładam, że mierzący ciśnienie za pompą). Widziałem podobny filmik z Victorią i tam też tak było. Z donosów w internetach wynika, że Lelit świadomie ustawia ciśnienie na ~10,5 BAR, bo takie ciśnienie jest niezbędne do zaparzania z saszetek.

No i tu pojawia się pytanie, czy jedynym sposobem na obniżenie ciśnienia bez utraty gwarancji jest wysłanie ekspresu do autoryzowanego serwisu?
Swoja drogą, czy w Warszawie jest może jakiś serwis, który ma autoryzację polskiego dystrybutora i może 'legalnie' grzebnąć w ekspresie w czasie trwania gwarancji?

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #68 dnia: 05 Marzec 2021, 11:47:59 »
Na tym filmie Mauro mówi, że sitko jest ślepe i przez portafiltr nie leci woda. Nadal mierzymy więc ciśnienie statyczne, a nie dynamiczne w trakcie ekstrakcji.

Zobacz sobie tutaj:
https: //www.youtube.com/watch?v=D94HWxkaS28

Jeżeli dobrze patrzę i jest to ten sam manometr, co w ponizszym filmie:

https: //www.youtube.com/watch?v=TvIAQ03x8a4

to na ciastku masz ~7 podczas gdy ekspres pokazuje 9.
« Ostatnia zmiana: 05 Marzec 2021, 12:02:26 wysłana przez arob »

Offline Mroowkojad

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: Mignon Specialita
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #69 dnia: 08 Marzec 2021, 23:38:48 »
Popraw mnie, jeśli się mylę.
Jeżeli mierzę ciśnienie (wbudowanym manometrem) na ślepym sitku, to będzie ono wyższe, niż podczas normalnej ekstrakcji. Ale jeżeli mierzę tym samym manometrem podczas robienia kawy, to dostaję odczyt realnego ciśnienia ekstrakcji.
Czyli jeżeli podczas robienia kawy manometr pokazuje mi 10,5 BAR spadające pod koniec do 10, to chyba jednak mam nieco za wysokie ciśnienie ustawione na OPV.

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #70 dnia: 12 Marzec 2021, 09:54:57 »
Właśnie trick polega na tym, że niekoniecznie. Do tego m. in. stworzono urządzenie SCACE. Twórca pisał, że różnica między ciśnieniem na manometrze, a tym na ciastku potrafiła wynosić 0.5 - 4 bar dla ekspresów z pompą wibracyjną.

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #71 dnia: 08 Maj 2021, 14:01:14 »
Jakby ktoś szukał sitek precyzyjnych 57mm, to polecam Ascaso Competition Filter I.280 14 gr. Jest to stockowe sitko stosowane w modelach Basic / Arc / Dream. Podobnie jak w przypadku sitka Lelit, wchodzi mi do niego ok. 17 g. średnio palonej kawy. Przy tej samej dozie, sitko Ascaso pozwala zmielić dużo drobniej niż to dołączane przez Lelita, co pomaga wyciągnąć z kawy więcej. Otwory są nieporównywalnie lepiej wykonane i ekstrakcja na NPF bardzo się poprawiła. Wbrew temu, co piszą niektórzy sprzedawcy, wchodzi do niego tamper Lelit 57.35mm. Na styk - praktycznie bez żadnej przerwy. Z levelerem w tym rozmiarze byłby już problem.

Wady:
- OCD: może być potrzeba dociągnięcia PF mocniej niż do godziny 6.
- ciastko wypada trochę gorzej
- sitko siedzi luźniej w PF i łatwo wypada przy opróżnianiu. Wydaje mi się, że pomogłaby tutaj wymiana drucika mającego za zadanie trzymanie sitka.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #72 dnia: 12 Czerwiec 2021, 18:32:10 »
Zamiast wymieniać drucik można spróbować podgiąć go do wnętrza kolby w trzech punktach styku z sitkiem.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline jrd

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #73 dnia: 06 Sierpień 2021, 21:20:14 »
Zamowilem dzisiaj Grace i jestem na etapie zastanawiania sie co dalej jako kompletnie zielony. Przeczytalem wiele watkow i nie rozumiem co powinienem dokupic.
Jaki temper jest w koncu ok w kwestii rozmiaru? Czy potrzebuje dokuoic jakies sitka bo to co distane w kartonie jest zle albo lepiej robic na innych?
Czy musze od razu kupic NPF? Pokierujcie mnie prosze, bo latwo sie pogubic. W skrocie, co jeszcze musze dokompletowac poza tyl co fabryka dala i co konkretnie jest polecane?

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #74 dnia: 07 Sierpień 2021, 00:11:49 »
Zamowilem dzisiaj Grace i jestem na etapie zastanawiania sie co dalej jako kompletnie zielony. Przeczytalem wiele watkow i nie rozumiem co powinienem dokupic.
Jaki temper jest w koncu ok w kwestii rozmiaru? Czy potrzebuje dokuoic jakies sitka bo to co distane w kartonie jest zle albo lepiej robic na innych?
Czy musze od razu kupic NPF? Pokierujcie mnie prosze, bo latwo sie pogubic. W skrocie, co jeszcze musze dokompletowac poza tyl co fabryka dala i co konkretnie jest polecane?
Na pewno na początek tamper, ja kupowałem na Ali, szukaj rozmiaru 57.5 . Też kupowałem oryginalny dystrybutor lelit, rozmiar 57, ale to możesz sobie z czasem kupić jeżeli uznasz że potrzebujesz, ponieważ cenowo nie jest tanio. Podsumowując: zacznij od tempera

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi