Autor Wątek: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?  (Przeczytany 156345 razy)

Offline Anonimus

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Victoria
  • Młynek: Eureka
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #330 dnia: 10 Styczeń 2023, 10:57:57 »
Cytuj (zaznaczone)
Kawa za komuny  na rynek krajowy kupowana była w barterze (towar za towar ―  np. węgiel) i najczęściej była  to brazylijska (Santos), ale mogła być jakakolwiek inna  sprzedawana pod marką  Orient (tańsza) lud Select, Extra Select (droższa), zawsze  w opakowaniach 100 gramowych. Kupowana była zielona, bo tańsza i później wypalana przez spółdzielnie „Społem” w lokalnych palarniach.  Z tego powodu zawsze była świeża, zwłaszcza że  szybko schodziła. Sprzedawana zwykle w nieco lepszych  sklepach,  tzw.  Delikatesach.

Moja mama w latach 70. pracowała w takich delikatesach Społem, eksponowana lokalizacja w Warszawie. Tego zapachu mielonej kawy nie zapomnę nigdy, cudowny (dzieciakiem wtedy byłem).  :taktak: Nie mam pojęcia, jak był ustawiony młynek itd, natomiast kawa tak jak piszesz była chyba świeża i poprawnie palona, mimo absurdów komunistycznej gospodarki.
Na początku lat 90. była jeszcze próba powrotu do tych 100g torebek z ziarnem, ale już się nie przyjęło. Na początku transformacji królowała Wiener cafe w złotych torebkach, potem hitem był po kolei Pedros, Tchibo, Jacobs. Lavazza to już raczej początek lat 2000. Przynajmniej tak to wszystko zapamiętałem.

Offline tatadilera Mężczyzna

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Lelit Anna PID
  • Młynek: Lelit Fred, 1zpresso K-Plus
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #331 dnia: 16 Styczeń 2023, 16:29:28 »
Jestem kawoszem chętnie buszującym na allegrowym pograniczu 50 zł. Sporo w poszerzaniu horyzontów bez wydawania własnej kasy pomaga żona, która wzięła na siebie honorowy obowiązek dostarczania kawy do biurowego klubu amatorów picia czegoś nie spalonego na żużel.
Z moich obserwacji wynika taki wniosek, że bardzo trudno jest wypić w tej cenie coś w miarę porządnego (bardzo odkrywcze) ale nadal jest spora grupa palarni które jakoś tam (pytanie jak?) trzymają się tej jak mi się wydaje psychologicznej bariery - z co najwyżej średnim niestety skutkiem.
Oczywiście ponieważ wszystko jest względne więc jest i jakiś pozytyw - nadal kawa w okolicach 50 zł za kilo smakuje mi bardziej niż niemal dowolna marketówka których ceny też do tego progu niemal dobiły (albo go przekraczają).

Mały przykład Etiopia Jimma z CzarnejKawki za 52 zeta/kilo.
Nie znam się za dobrze na tym ale droga porównania z innymi jakie widziałem ziarno nie wygląda za pięknie, duży rozrzut w wielkości ziarenek, w stopniu wypalenia, sporo uszkodzonych - mimo tego kawa wychodzi sporo lepsza (na mój smak) niż powiedzmy Orlen Espresso Blend który akurat wziąłem z ciekawości za przepadające punkty a za którą chcą około 20zł za 250g.

Dla mnie do domu obecnie takim progiem za którym można liczyć na coś lepszego jest te ~70zł i na przykład wypały z Białegostoku z palarni Kajfowa czy the White Bear - to chyba ta sama firma w sumie. Lepsze i na oko i na smak. Nie mówiąc o ofercie palarni Blend z niedalekiej Świdnicy gdzie nawet najtańsze kawy są dla mnie na tyle dobre, że nie mam potrzeby płacić więcej.

Taki wpis.

Offline nike21 Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: Lelit Bianca V3
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #332 dnia: 17 Styczeń 2023, 14:16:32 »
Dzisiaj odebrałem paczkę z kawą. Za 2-3 dni skończy mi się zasypany hopper więc tracyjnie przeczyszczę młynek i zobaczymy czy warto wydawać sporo więcej. Choć już kupowałem od Adam's Blend kilka kaw i jakoś nie czułem większej różnicy niż tą w cenie...
Przepraszam za zwłokę. Otóż kawa od swiezopalona.pl całkiem smaczna, crema sporo większa od tej Nuno. Nawet podczas ekstrakcji kawa spływająca z wylewki leci grubszym strumieniem. W smaku delikatniejsza, mniejsza goryczka i kwasowość na tych samych ustawieniach ekspresu. Zauważyłem, że tą Lurę musiałem mielić na sporo drobniejszym ustawieniu młynka przez co znowu prędkość przemiału spadła do prawie 1g/s.

Różnica jednak jest na tyle subtelna i w przypadku gdzie ja piję jednak więcej americano niz espresso, a żona tylko kawy mleczne to nie wiem czy warto płacić >40% więcej. Co prawda już mi się ta Nuno opiła i pewnie niedługo zmienię na coś innego. Widziałem, że wprowadzili nową pozycję opisaną jako Kraft :lol2:. Chyba jednak potestuję coś innego. Czytałem o sprzedawcy Przyjaciele Kawy na Allegro i widzę, że cenowo można kupić coś ciekawego więc z pewnością skorzystam. To tyle. Pozdro.

Offline Patryk97

  • Wiadomości: 9
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #333 dnia: 21 Styczeń 2023, 22:40:19 »
My do biura kupujemy Brazylię od Blue Orca Coffee - do ekspresu ciśnieniowego. W czasie promocji można dorwać za ok. 50 zł.

Offline Mike777 Mężczyzna

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Lelit Victoria pl91t
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #334 dnia: 22 Styczeń 2023, 14:51:35 »
My do biura kupujemy Brazylię od Blue Orca Coffee - do ekspresu ciśnieniowego. W czasie promocji można dorwać za ok. 50 zł.
Ostatnio też ją kupiłem, ale osobiście nie polecam, kawa u mnie na automacie wychodzi bardzo słaba.

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #335 dnia: 30 Styczeń 2023, 16:09:07 »
Aktualnie jest promocja u przyjaciół kawy:https://www.przyjacielekawy.pl/p/kawa-ziarnista-przyjaciele-kawy-caprisette-belgique-1kg/ 69,00 zł/kg + wysyłka.
Zamówiłem, polecaną przez @skansen tą w zielonym opakowaniu i była nawet nienajgorsza także ta też powinna dać radę.

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 790
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #336 dnia: 30 Styczeń 2023, 16:38:48 »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6216
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #337 dnia: 30 Styczeń 2023, 16:48:22 »
Ale w tej cenie - 115 zł, to chyba nie jest niesamowite, że kawa może być smaczna. Bo za tyle kupuję bardzo smaczne single z palarni.

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 790
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #338 dnia: 30 Styczeń 2023, 17:16:15 »
Dla mnie to nie jest takie oczywiste.
Dziś otworzyłem paczkę, którą ciężko będzie mi przebrnąć
Poza tym zawsze można poczekać na promocję 30-40 % upustu, co w palarni raczej się nie wydarzy.





« Ostatnia zmiana: 30 Styczeń 2023, 17:20:38 wysłana przez fill »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6216
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #339 dnia: 30 Styczeń 2023, 18:42:02 »
W palarniach, tych które mają niewygórowane ceny, opakowanie kawy wycenione jest realnie, więc nie ma z czego tych 30 - 40 % zbijać. W palarni można tak kupić kawy nie do końca trafione z wypałem lub dłuższe leżaki. Natomiast przy produktach, które mają dużą nadwyżkę, można tak robić, szczególnie gdy jest duża produkcja i starsze kawy byłyby do wywalenia.  Mikro-palarnie nie mają takich stanów magazynowych, żeby musieć pozbywać się nadwyżek towaru.
« Ostatnia zmiana: 30 Styczeń 2023, 18:52:18 wysłana przez krystians »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #340 dnia: 30 Styczeń 2023, 19:19:34 »


Dziś otworzyłem paczkę, którą ciężko będzie mi przebrnąć


Może się wymienimy? Trochę jestem ciekaw a wystarczy mi jakieś 60g by zupełnie zaspokoić ciekawość. Mogę w zamian dać 100g czegoś fajnego ;).

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 790
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #341 dnia: 30 Styczeń 2023, 22:22:56 »
Napisz proszę na pw., albo SMS, gdzie mam Ci wysłać - najlepiej paczkomat. Wcześniej w Kołobrzegu miałem blisko, oj to były dobre czasy... Wymiana nie jest konieczna, po prostu Ci wyślę



Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6216
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #343 dnia: 31 Styczeń 2023, 12:01:16 »
Przecena czyni ją jeszcze pyszniejszą. Byle by nie zawilgotniała od tych potoków śliny. :)
« Ostatnia zmiana: 31 Styczeń 2023, 12:04:00 wysłana przez krystians »

Offline maciek-rz Mężczyzna

  • Wiadomości: 192
  • Ekspres: Asacso Uno Prof + Melitta Aroma Signature + Drip
  • Młynek: Eureka Zenith 65E + Ceado E5SD
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #344 dnia: 31 Styczeń 2023, 19:32:50 »
Dla mnie to nie jest takie oczywiste.
Dziś otworzyłem paczkę, którą ciężko będzie mi przebrnąć
Poza tym zawsze można poczekać na promocję 30-40 % upustu, co w palarni raczej się nie wydarzy.





A co nie tak z kawą?
Ja dość cenie Blend. Nie mówię,że to najlepsze kawy jakie piłem, ale chyba jeszcze się nie zawiodłem.

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi