Autor Wątek: ECM Classika II PID czy może coś innego?  (Przeczytany 15005 razy)

Offline B737

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: ECM Classika II PID <- Ascaso Arc
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #45 dnia: 02 Październik 2022, 14:36:47 »
Panowie, dzięki, wszystko jasne. Na reddicie się okazało, że ten typ właśnie tak ma - staje na tych 9 barach po ekstrakcji do kolejnego podniesienia dźwigni. Ale to nie znaczy, że nanometr nie działa w czasie ekstrakcji - działa, pokazuje wzrost i spadek ciśnienia - generalnie chodziło o to, że po końcu ekstrakcji się zatrzymuje na tym wskazaniu 9 bar.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5299
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #46 dnia: 02 Październik 2022, 15:11:43 »
Dziwne jest natomiast dla mnie opisane działanie manometru. Jeśli manometr blokuje się na 9barach to spodziewam się, że nie pokaże też nam spadku ciśnienia spowodowanego kanałowaniem czy malejącego ciśnienia podczas ekstrakcji. Nie widzę za bardzo pożytku z takiego manometru. Jeśli "ten typ tak ma" a chciałbyś jednak obserwować zmiany ciśnienia podczas ekstrakcji to rozważ montaż manometru w grupę.   
Spadek ciśnienia pokaże, gdy będzie kanał (dawno nie miałem, na początku użytkowania) lub za grubo zmielone ziarno.
generalnie chodziło o to, że po końcu ekstrakcji się zatrzymuje na tym wskazaniu 9 bar.
Gdy bojler zaczyna grzać - wskazanie ciśnienia na manometrze rośnie.
》tertium non datur《

Offline km192

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: ECM Classica II PID, Aeropress, V60, Bialetti
  • Młynek: Niche Zero
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #47 dnia: 17 Październik 2022, 17:27:57 »
Panowie, jakiej głębokości sitko IMS wchodzi do standardowego portafiltra 2-wylewkowego ECM? Pytam że względu na wyprofilowanie dna tego portafiltra. Chciałbym zamówić H22.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5299
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #48 dnia: 17 Październik 2022, 22:43:12 »
Panowie, jakiej głębokości sitko IMS wchodzi do standardowego portafiltra 2-wylewkowego ECM? Pytam że względu na wyprofilowanie dna tego portafiltra. Chciałbym zamówić H22.
Jeśli Ci to pomoże: maksymalne sitko jakie wchodzi VST to 20g o całkowitej wysokości 26mm.
》tertium non datur《

Offline km192

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: ECM Classica II PID, Aeropress, V60, Bialetti
  • Młynek: Niche Zero
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #49 dnia: 18 Październik 2022, 12:44:47 »
Dzięki, o to chodziło.

Offline B737

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: ECM Classika II PID <- Ascaso Arc
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #50 dnia: 19 Październik 2022, 09:49:58 »
@km192 z ciekawości - czemu zmieniasz sitko? coś nie tak z fabrycznym?

Offline km192

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: ECM Classica II PID, Aeropress, V60, Bialetti
  • Młynek: Niche Zero
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #51 dnia: 19 Październik 2022, 15:56:40 »
Zawsze może być lepiej :)
A tak na poważnie to chce mielić drobniej przy tej samej dozie. Z innych wątków wynika, że to dają sitka IMS, VST.

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #52 dnia: 19 Październik 2022, 16:12:34 »
Weź pod uwagę że sitko VST jest bardziej wymagające (dystrybucja etc)osobiście uważam że równie dobre jak nie lepsze i wybaczając więcej są sitka IMS

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5299
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #53 dnia: 19 Październik 2022, 17:06:28 »
VST
... są lepsze niż IMS, bo wykonane z grubszej blachy  :hihihi:
》tertium non datur《

Offline B737

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: ECM Classika II PID <- Ascaso Arc
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #54 dnia: 22 Październik 2022, 09:40:08 »
Tyle pomyślunku, inżynierii i wszystkiego, a nie wrzucają prostego rozwiązania, które pomagałoby utrzymać odpowiedni poziom wody w zbiorniku. Dziś rano przeżyłem mały zawał, będąc przekonanym, że sprzęt mi się zepsuł i czeka mnie serwis.
Zapiąłem kolbę, włączam pompę i w tym momencie ekspres mi się wyłączył, zupełnie tak, jakby się momentalnie spalił. Oblał mnie zimny pot, nie reagował na wyłączenie i włączenie, tylko lampka zielona, sygnalizująca włącznie, ledwie dostrzegalnie błysnęła (jakby dostała za mało energii nawet ona).

Zanim zadzwoniłem po pogotowie, żeby ratowali mnie i moje słabe serce, postanowiłem zobaczyć, czy to nie są objawy tego sławetnego braku wody - i rzeczywiście, zbiornik był prawie pusty.

Strasznie to bez sensu, że maszyna nie wyrzuca żadnego komunikatu ostrzegającego jakiś czas przed tym zdarzeniem ani już, gdy się zdarzy - nie pozwoli się włączyć i nie wyrzuci wtedy jakiegoś FIL lub czegoś podobnego.

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #55 dnia: 22 Październik 2022, 10:29:12 »
W nowszym Profitec Pro 400 już to poprawili i jest podobnie jak w Lelitach czy ACS, gdzie ekspres pozwala dokończyć zaparzanie, a następnie włącza lampkę informującą o braku wody. Ja bym się jakoś szczególnie nie przejmował. Nasze maszyny to bardziej technologiczny skansen niż pomyślunek i inżynieria. :) Takie nagłe przerywanie ekstrakcji i wyrzucanie komunikatu o braku wody jest nawet w Faemie Faemina za 30k zł.

Marcin Piela

  • Gość
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #56 dnia: 22 Październik 2022, 10:42:29 »
Obwód pewnie zamyka magnes z pływakiem w zbiorniku(takie rozwiązanie widziałem w Quick Mill La Certa) więc pewnie dla tego nic się nie świeci, a z tego co kiedyś sprawdzałem, to ciężko znaleźć czujnik wody do temperatur typu 130-140 stopni, które w tego typu ekspresach mogą występować.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5299
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #57 dnia: 22 Październik 2022, 11:38:12 »
zbiornik był prawie pusty.
Obyś miał takie banalne i oczywiste problemy.  Zgadzam z @arob em z ostatnim zdaniem.
》tertium non datur《

Offline B737

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: ECM Classika II PID <- Ascaso Arc
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #58 dnia: 22 Październik 2022, 14:17:34 »
Wiem, wiem, zdaje sobie z tego sprawę, że to koniec końców błahostka, niemniej dość mnie to zestresowało, gdy nie wiedziałem o co chodzi ;)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5299
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #59 dnia: 24 Październik 2022, 20:25:33 »
Dziwne tylko, że nie zrobili sygnalizacji.
Dla mnie zabezpieczenie wystarczające: brak wody - ekspres się wyłącza - grzałka nie spalona. Mogłaby być funkcja ostatniego shota przed wyłączeniem, ale wszystkie bajery kosztują dodatkową kasę, więc coś za coś. Podnieść klapę i sprawdzić stan wody, to nie jest wielki kłopot.
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi