Autor Wątek: ECM Classika II PID czy może coś innego?  (Przeczytany 14603 razy)

Offline tegespl

    • Teges Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 60
    • Teges
  • Ekspres: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
  • Młynek: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #30 dnia: 08 Kwiecień 2022, 19:19:50 »
Zamówiłem u partnera gumowe nakładki na dysze, między innymi ECM, powinny być zaraz po świętach u mnie.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #31 dnia: 08 Kwiecień 2022, 19:56:01 »
Natomiast sama rurka nagrzewa się na całej swojej długości i można nią się poparzyć niestety.
To w jakim celu jest ta wewnętrzna rurka? Sprawdzę o siebie.
》tertium non datur《

Offline km192

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: ECM Classica II PID, Aeropress, V60, Bialetti
  • Młynek: Niche Zero
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #32 dnia: 08 Kwiecień 2022, 21:05:59 »
Zamówiłem u partnera gumowe nakładki na dysze, między innymi ECM, powinny być zaraz po świętach u mnie.
Tzn. w ECM mam stockową nakładkę gumową na rurce, ale czasami ręka oprze się o "gołą" część rurki.

Offline tegespl

    • Teges Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 60
    • Teges
  • Ekspres: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
  • Młynek: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #33 dnia: 08 Kwiecień 2022, 21:28:46 »
Mi kiedyś pękła ta gumka w Bezzera C2013 i jeden rodzimy sprzedawca twierdził, że nie da się dokupić tej gumki, stąd moje zaangażowanie.  :spam:

Offline RobertL

  • Wiadomości: 7
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #34 dnia: 10 Kwiecień 2022, 14:45:19 »
Taka sytuacja. Po strzale wskazówka manometru zostaje w położeniu zaparzania czyli 9-10 barów, a zrzut wody przez zawór w momencie odłączania pompy minimalny. Normalne to zjawisko?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #35 dnia: 10 Kwiecień 2022, 16:31:24 »
zrzut wody przez zawór w momencie odłączania pompy minimalny.
Może coś wymyślili w Twojej nowszej Classice, więc zadzwoń do serwisu, by się upewnić.
》tertium non datur《

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #36 dnia: 10 Kwiecień 2022, 18:36:32 »
Taka sytuacja. Po strzale wskazówka manometru zostaje w położeniu zaparzania czyli 9-10 barów, a zrzut wody przez zawór w momencie odłączania pompy minimalny. Normalne to zjawisko?
Cofnij się o jedną stronę do odpowiedzi #19. Najprawdopodobniej część o numerze 50 na rysunku jest już wyrobiona.

Offline km192

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: ECM Classica II PID, Aeropress, V60, Bialetti
  • Młynek: Niche Zero
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #37 dnia: 10 Kwiecień 2022, 21:00:49 »


Cofnij się o jedną stronę do odpowiedzi #19. Najprawdopodobniej część o numerze 50 na rysunku jest już wyrobiona.

Tylko RobertL ma nową maszynę. U mnie też to zauważyłem. Odkręcam na chwilę zrzut wody.

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #38 dnia: 10 Kwiecień 2022, 23:27:14 »
No to coś jest ewidentnie nie tak. E61 to prosta konstrukcja - z jakiegoś powodu element nr 50, a wraz z nim element nr 55, nie są popychane podczas opuszczania dźwigni w dół. Trzeba odkręcić i się temu przyjrzeć, a jeśli jest na gwarancji to od razu zgłosić się do sprzedawcy.

Offline RobertL

  • Wiadomości: 7
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #39 dnia: 11 Kwiecień 2022, 07:27:32 »
Dzięki. Zgłoszę się do serwisu i zobaczymy, co odpowiedzą. Maszyna ma miesiąc.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #40 dnia: 11 Kwiecień 2022, 07:29:09 »
@km192
@RobertL
A na backflushu też nie macie większego zrzutu? Tylko przeciągnijcie go z kilkanaście sekund.
« Ostatnia zmiana: 11 Kwiecień 2022, 07:34:01 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline B737

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: ECM Classika II PID <- Ascaso Arc
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #41 dnia: 01 Październik 2022, 15:49:41 »
Odkopuje wątek, od dziś rana użytkuję Classikę II PID i wołam @km192@Robert L  i innych użytkowników ECM.

Pytania techniczne:
  • Po uruchomieniu pierwszy raz maszyny nie dostałem powiadomienia FIL - normalne? Bojler się zagrzał i dopiero za drugą próbą przelania wody ta się pojawiła. Jakby wykrywał, że w bojlerze jest już woda? Czyżbym dostał egzemplarz już testowany?
  • Przy dźwigni na 45 stopniach nic się nie dzieje - to jest pozycja, gdzie powinna wylatywać woda pod ciśnieniem bojlera, prawda? Taka trochę 'preinfuzja'? Też tak macie?
  • Tak, jak u wcześniej komentujących - po wykonaniu shota wskaźnik ciśnienia pokazywał dłuższy czas ok. 9 barów? To normalne w tym modelu?


Offline B737

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: ECM Classika II PID <- Ascaso Arc
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #42 dnia: 02 Październik 2022, 09:19:48 »
Po uruchomieniu pierwszy raz maszyny nie dostałem powiadomienia FIL - normalne? Bojler się zagrzał i dopiero za drugą próbą przelania wody ta się pojawiła. Jakby wykrywał, że w bojlerze jest już woda? Czyżbym dostał egzemplarz już testowany?
Przy dźwigni na 45 stopniach nic się nie dzieje - to jest pozycja, gdzie powinna wylatywać woda pod ciśnieniem bojlera, prawda? Taka trochę 'preinfuzja'? Też tak macie?
Tak, jak u wcześniej komentujących - po wykonaniu shota wskaźnik ciśnienia pokazywał dłuższy czas ok. 9 barów? To normalne w tym modelu?

Sam sobie odpowiem:

1. Dalej nie wiem. Mam nadzieję, że wszystko OK i bojler jest pełny, chociaż wody za dużo nie pobrał :/. Plus dziś rano przy włączeniu słyszałem tak jakby strzał / uderzenie metalu - mam nadzieję, że to normalne i wynikało tylko z jakiejś różnicy temperatur? Zadzwonię jutro do coffeesite, skąd kupowałem, żeby spytać co i jak. @El Espreesso
2. Faktycznie, nie dzieje się, bo ta 'preinfuzja' działa nie przy 45 stopniach, tylko jeszcze minimalnie większym kącie - wtedy jest OK.
3. Te wskazanie zostaje po zrobieniu shota, ale resetuje się momentalnie w chwili podniesienia dźwigni po szocie np do pozycji opisywanej w pkt 2 lub do całkowitego otwarcia.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #43 dnia: 02 Październik 2022, 09:32:21 »
Dalej nie wiem. Mam nadzieję, że wszystko OK i bojler jest pełny, chociaż wody za dużo nie pobrał :/. Plus dziś rano przy włączeniu słyszałem tak jakby strzał / uderzenie metalu - mam nadzieję, że to normalne i wynikało tylko z jakiejś różnicy temperatur? Zadzwonię jutro do coffeesite, skąd kupowałem, żeby spytać co i jak. @El Espreesso
Przelej więcej wody przez grupę, z 20 parę sekund. Nie robiłeś wcześniej tej "preinfuzji"?
2. Faktycznie, nie dzieje się, bo ta 'preinfuzja' działa nie przy 45 stopniach, tylko jeszcze minimalnie większym kącie - wtedy jest OK.
Dokładnie, ale nie rób tak, bo nagromadzona woda wydostaje się z grupy, a pompa jest wyłączona i tylko wprowadzisz ekspres w stan serwisowy. Środkowe położenie dźwigni jest wyłącznie używane przy odtłuszczaniu grupy z zapiętą kolbą i ślepym sitkiem. Zapomnij o preinfuzji, której nie masz, a wyjaśnił @skansen i @Antonio
3. Te wskazanie zostaje po zrobieniu shota, ale resetuje się momentalnie w chwili podniesienia dźwigni po szocie np do pozycji opisywanej w pkt 2 lub do całkowitego otwarcia
Tak się dzieje.
« Ostatnia zmiana: 02 Październik 2022, 09:35:14 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

skansen

  • Gość
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #44 dnia: 02 Październik 2022, 14:19:36 »
Ekspres z bojlerem ze swej natury może wydawać z siebie ledwo słyszalne dźwięki. W porównaniu do niego termoblok jest bezgłośny.
Testowanie czy to w fabryce, czy przez sprzedawcę postrzegałbym tylko i wyłącznie jako zaletę.

Dziwne jest natomiast dla mnie opisane działanie manometru. Jeśli manometr blokuje się na 9barach to spodziewam się, że nie pokaże też nam spadku ciśnienia spowodowanego kanałowaniem czy malejącego ciśnienia podczas ekstrakcji. Nie widzę za bardzo pożytku z takiego manometru. Jeśli "ten typ tak ma" a chciałbyś jednak obserwować zmiany ciśnienia podczas ekstrakcji to rozważ montaż manometru w grupę.   

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi