Autor Wątek: ECM Classika II PID czy może coś innego?  (Przeczytany 14602 razy)

Offline RobertL

  • Wiadomości: 7
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #15 dnia: 20 Marzec 2022, 18:34:14 »
...dzięki @GostRado i @km192 za informacje, które pomogły mi w wyborze. Mam i ja maszynę z tytułu. Nie obyło się bez przygód (pierwszą sztukę uszkodzono w transporcie), ale świetnie zostało to rozwiązane przez Panią Justynę z Coffeesite  :poklon:, dzięki której nie czekałem długo na drugą. Obsługa wzorcowa.

Wczoraj zacząłem przygodę i pewnie trochę czasu minie, zanim opanuję sztukę  kawka Mam takie wrażenie po pierwszych próbach, że kawa, której używałem dotychczas w przeciętnym ekspresie nie smakuje dobrze z Classiki. Wylazła z niej gorycz, której wcześniej nie czułem tak intensywnie. Może to kwestia wysokich oczekiwań po zmianie sprzętu... Czy to wina kawy, czy mojego braku umiejętności, zobaczymy z czasem. Potrenuję na tym ziarnie, bo 1,5 kg zostało i będę poszukiwał swojego Graala... Temperaturę ustawiłem na początek na 92 stopnie, walczę z przemiałem i młynkiem. Sypię 18g do podwójnej dozy. Kilka pytań mam... może ktoś znajdzie chwilę, żeby odpowiedzieć.
* Ile trwa u Was (użytkowników Classiki) ekstrakcja wg "clasikowego" czasomierza?
* Czy dogrzewacie pf przelewając trochę wody, jeśli maszyna jest włączona minimum 30 minut?
* W instrukcji nie znalazłem nic na temat trybu eco?
* Ani razu zawór pod grupą nie wyrzucił wody, a widziałem na yt, że tak się dzieje po strzale :mhh:
* Konserwacja. Czyszczę grupę po strzałach z przepłukaniem. Co powinienem robić dodatkowo, żeby sprawność utrzymać i w jakich odstępach czasu...
« Ostatnia zmiana: 20 Marzec 2022, 18:44:34 wysłana przez RobertL »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #16 dnia: 20 Marzec 2022, 21:05:05 »
Mam takie wrażenie po pierwszych próbach, że kawa, której używałem dotychczas w przeciętnym ekspresie nie smakuje dobrze z Classiki. Wylazła z niej gorycz, której wcześniej nie czułem tak intensywnie. Może to kwestia wysokich oczekiwań po zmianie sprzętu... Czy to wina kawy, czy mojego braku umiejętności, zobaczymy z czasem. Potrenuję na tym ziarnie, bo 1,5 kg zostało i będę poszukiwał swojego Graala... Temperaturę ustawiłem na początek na 92 stopnie, walczę z przemiałem i młynkiem.
Jaka to konkretnie kawa i jaka jej data palenia?
Sypię 18g do podwójnej dozy.
To sitko z Classiki?
Czy dogrzewacie pf przelewając trochę wody, jeśli maszyna jest włączona minimum 30 minut
Po ok. 10 minutach upuszczam do pojemnika przez 8s.
W instrukcji nie znalazłem nic na temat trybu eco?
* Ani razu zawór pod grupą nie wyrzucił wody, a widziałem na yt, że tak się dzieje po strzale
Może to ten tryb Eco? U mnie zawsze jest spust do tacki ociekowej.
Konserwacja. Czyszczę grupę po strzałach z przepłukaniem. Co powinienem robić dodatkowo, żeby sprawność utrzymać i w jakich odstępach czasu...
Classiki używam tylko z rana, więc codziennie robię backflusha, dodatkowo przecieram nasączoną wodą z płukania taka cienką gąbkę firmy Nicols przysznic i jej rogiem zewnętrzną pionową ściankę prysznica, aby zebrać ewentualne fusy kawki. Robię to machinalnie, bo bardzo spasowany mam prysznic E&B Lab z sitkami VST i nie mam tam pozostałości fusów.

Jakiej wody używasz, w kwestii odkamieniania? Co do odtłuszczania grupy, robię odkamienianie profilaktycznie ostatnio ok. pół roku a bezpośrednio przed odłuszczanie, bo Cafizę wajcha grupy "nie lubi".

Zawsze możesz do mnie zadzwonić, wysyłam Ci nr, będzie szybciej i łatwiej.
« Ostatnia zmiana: 20 Marzec 2022, 21:20:07 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline km192

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: ECM Classica II PID, Aeropress, V60, Bialetti
  • Młynek: Niche Zero
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #17 dnia: 02 Kwiecień 2022, 16:35:02 »
Dzisiaj podczas pierwszego backflasha czyściłem końcówkę do spieniania mleka i zauważyłem że w środku są pozostałości uszczelki. O-ring jest na swoim miejscu, ale rozumiem że w środku powinna być jeszcze jedna uszczelka. Zdarzyło wam się ją zniszczyć - pewnie zbyt silnym przykręceniem końcówki? Macie namiary na jakąś zastępczą?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #18 dnia: 02 Kwiecień 2022, 16:40:39 »
Zadzwoń do Coffeesite, jak nie znajdziesz zamiennika.
》tertium non datur《

Offline km192

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: ECM Classica II PID, Aeropress, V60, Bialetti
  • Młynek: Niche Zero
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #19 dnia: 03 Kwiecień 2022, 21:15:49 »
Co ciekawie service manual nic nie wspomina o drugiej uszczelce - jest tylko o-ring (16).
Możecie sprawdzić u siebie czy po odkręceniu końcówki pary siedzi w niej uszczelka ?
Zrzut ekranu 2022-04-03 211518.png

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #20 dnia: 04 Kwiecień 2022, 08:13:36 »
Co ciekawie service manual nic nie wspomina o drugiej uszczelce - jest tylko o-ring (16).
U mnie jest i jeszcze w środku wężyk plastikowy.

Swoją drogą to nie musiałem Knipexa użyć przy dokręceniu, tylko palcami, więc może ten drugi mniejszy oring, co niżej się znajduje, podwinął się i go przeciąłeś (trzecie, Twoje zdjęcie).

Mam jeszcze hipotezę, że Twoja nowsza  Classika ma inną różdżkę i nie ma już potrzeby wkładać tego mniejszego oringa, ale w fabryce z przyzwyczajenia składający dalej ją dają. Źle będzie ułożony i zostanie przecięty, bo u mie jest umieszczony na tej rurce plastikowej i nie ma możliwości niewłaściwego ułożenia.

Jeszcze @RobertL ostatnio kupił Classikę - może się odezwie albo @El Espreesso @tegespl
« Ostatnia zmiana: 04 Kwiecień 2022, 08:55:50 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline tegespl

    • Teges Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 60
    • Teges
  • Ekspres: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
  • Młynek: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #21 dnia: 04 Kwiecień 2022, 09:48:18 »
A nie było w zestawie drugiej końcówki z 4 otworami, żeby sprawdzić, wygląda na to, że ona tam była w środku, ta uszczelka, spotkałem się z tym już przy, którymś ekspresie, pewnie będziesz musiał zamówić końcówkę, lub zakręcić i żyć ze świadomością, że tam nie ma uszczelki. Ewentualnie sprawdź, czy uszczelka nr 12, jest na swoim miejscu, ale to mało prawdopodobne. Ewidentnie widać, że z parcha ciała od temperatury, a będąc w środku tej dyszy cały czas była poddana temperaturze.

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #22 dnia: 04 Kwiecień 2022, 11:31:57 »
To na 99% poniższa uszczelka (nr 2 na rysunku). Niby mają jedną sztukę na stanie. Ja bym jeszcze zamówił te dwa oringi żeby nie montować na starych (nr 3 na rysunku).

https://www.gastroparts.com/pl/part-225911

edit: oringi https://www.gastroparts.com/pl/part-101260
« Ostatnia zmiana: 04 Kwiecień 2022, 11:38:22 wysłana przez Biff »

Offline tegespl

    • Teges Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 60
    • Teges
  • Ekspres: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
  • Młynek: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #23 dnia: 04 Kwiecień 2022, 12:10:38 »
Ta zaślepka jest od tego trzpienia od strony pokrętła i chowa się w nim, gdyby to wypadło w tamtym miejscu to dysza by była przytkana, a tutaj takiego problemu nie ma z tego co jest napisane.

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #24 dnia: 04 Kwiecień 2022, 12:32:28 »
OK, mamy inne zdanie.

Offline RobertL

  • Wiadomości: 7
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #25 dnia: 08 Kwiecień 2022, 17:32:06 »
u mnie jak poniżej na zdjęciach... o-ring i rurka w środku. Nic więcej nie widać.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #26 dnia: 08 Kwiecień 2022, 18:43:57 »
Tak jak napisałem, ten mniejszy oring się podwinął i dlatego dokręcając dyszę się poprzecinał. A na tym jednym  górnym szczelności nie będzie?
》tertium non datur《

Offline tegespl

    • Teges Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 60
    • Teges
  • Ekspres: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
  • Młynek: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #27 dnia: 08 Kwiecień 2022, 18:46:24 »
Końcówka km192 różni się od Twojej, nie ma takiej 100% pewności, że każdy ekspres jest identycznie wykonany, bo czasem czegoś brakuje i jest zastępowane inną częścią lub np. coś się nie sprawdziło itp., ale to wszyscy wiedzą. Moim zdaniem ta uszczelka była u km192 na tym rancie wewnątrz końcówki i nie będzie to przeszkadzać w korzystaniu z dyszy, ale oczywiście nie widząc tego na żywo nie mam 100% pewności.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #28 dnia: 08 Kwiecień 2022, 18:53:13 »
Końcówka km192 różni się od Twojej,
Tak, bo u mnie jest wewnątrz rurka plastikowa, a u Roberta nowsza konstrukcja, chyba metalowa, obydwie pełnią funkcję "antyoparzeniową".
》tertium non datur《

Offline km192

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: ECM Classica II PID, Aeropress, V60, Bialetti
  • Młynek: Niche Zero
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #29 dnia: 08 Kwiecień 2022, 19:03:07 »
U mnie nie ma śladu plastikowej rurki. Został tylko 1 O-ring, a po zakręceniu końcówki nic nie przecieka i para idzie tylko z końcówki. Więc na razie odłożyłem temat uzupełniania ewentualnych braków uszczelek.
Natomiast sama rurka nagrzewa się na całej swojej długości i można nią się poparzyć niestety.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi