Autor Wątek: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?  (Przeczytany 32108 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #30 dnia: 23 Marzec 2018, 18:09:03 »
Ktoś powiedział że kilka ton kawy trzeba wypalić i wywalić aby sie nauczyć podstaw I jest to fakt  zwłaszcza jak nikt ci tego nie pokaże i nauczy.
Trochę przesadzone te kilka ton...

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #31 dnia: 23 Marzec 2018, 18:39:42 »
Off-Topic:
Zwykle nie czepiam się poprawności wypowiedzi, bo sam orłem nie jestem, jednak tutaj nieświadomie odwracasz znaczenie swojej wypowiedzi.
http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/317395,jan-miodek-bynajmniej-i-przynajmniej,id,t.html
Heh, to samo miałem napisać. Wynika z tego, że przechodzenie z samplera na duży piec to betka, ale jak już się to wszystko przejdzie to nie ma satysfakcji.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #32 dnia: 23 Marzec 2018, 19:34:35 »
U nas też palarnie będą padać, jak te kurczaki
Pewnie tak, niemniej jest jeszcze sporo miejsca. Sporo włoskiej i niemieckiej kawy mamy do wyparcia z rynku. Czy jednak starczy siły edukacji?

Offline andrzejglowacki

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Ascaso Basic, DeLonghi Magnifica ESAM 4000.B
  • Młynek: 1zpresso JX-Pro
Odp: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #33 dnia: 23 Marzec 2018, 20:06:02 »
A właśnie jeśli mowa o samplerach to czy polecacie kupić też ikawe żeby wypalać sample? Czy może coś innego?
Od razu mówię, że pewnie minie jeszcze z pół roku zanim firmę otworzymy. Ale chcę jak najwięcej sie dowiedzieć i w miarę możliwości nauczyć chociaż teoretycznie.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #34 dnia: 23 Marzec 2018, 20:26:10 »
Teoretycznie to będziesz miał problem, bo za dużo wiedzy w internecie nie ma na ten temat. A jeśli już jest, to raczej po angielsku - dzisiaj na kilka rzeczy trafiłem, ale linkami nie poratuję niestety.

Offline andrzejglowacki

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Ascaso Basic, DeLonghi Magnifica ESAM 4000.B
  • Młynek: 1zpresso JX-Pro
Odp: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #35 dnia: 23 Marzec 2018, 21:35:17 »
Jeśli chodzi o angielski to nie powinno być większych problemów :) Scotta Rao widziałem też na youtubie i też sam przeglądam youtuba i strony o kawach. Staramy się dowiedzieć jak najwięcej, chociaż wiem że nie będzie łatwo. A na szkolenie w czyjejś palarni raczej nie mamy co liczyć, w końcu będziemy konkurencją.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2365
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #36 dnia: 23 Marzec 2018, 21:56:01 »
Wbrew pozorom, roasterzy w Polsce się kontaktują i wspomagają na wzajem. Przynajmniej ja mam dużo takich doświadczeń.
Każdy producent pieców oferuje jakieś szkolenie podstawowe a niektórzy i bardziej zaawansowane. Szkolenie takie nie może trwać krócej niż trzy dni wiec musi i kosztować trochę.

Offline sccoty Mężczyzna

  • Wiadomości: 313
  • Ekspres: Nuova Personal 1
  • Młynek: Mahlkonig ek43, mazzer SJ Timer Mod, Mazzer Major Timer Mod
Odp: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #37 dnia: 23 Marzec 2018, 22:34:22 »
Ktoś powiedział że kilka ton kawy trzeba wypalić i wywalić aby sie nauczyć podstaw I jest to fakt  zwłaszcza jak nikt ci tego nie pokaże i nauczy.
Trochę przesadzone te kilka ton...

Tak mocno obrazowo ale kilka dni palenia przy 5kg wsadzie  i masz tonę kawy ;)  Co do książek to jeszcze Modulator the Flavor Profile of Coffee i to co ranGo wspomniał  Społeczność kawowa mocno się wspiera :)

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2365
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #38 dnia: 23 Marzec 2018, 22:46:47 »
500 stron za 160$, nie mało ale może ktoś ma i zechce Ci odstąpić.

https://shop.roastmagazine.com/collections/the-book-of-roast/products/the-book-of-roast


Offline Tomasz Coffed

    • Coffed
  • Wiadomości: 1
Odp: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #39 dnia: 24 Marzec 2018, 00:23:11 »
Witam,
Przede wszystkim jak ktos chce kupic  dobry piec do palenia kawy zapraszam do kontaktu. Gwarantuje 100% zadowolenia z dobrze zbudowanego urzadzenia, przemyslanej konstrukcji i świetnych rozwiązań. Zobacz, wypal kawę a wtedy stwierdzisz czy cena jest wysoka - gwarantuje ze nie.
Pozdrawiam wszystkich milosnikow kawy!

Offline andrzejglowacki

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Ascaso Basic, DeLonghi Magnifica ESAM 4000.B
  • Młynek: 1zpresso JX-Pro
Odp: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #40 dnia: 24 Marzec 2018, 08:43:30 »
Ktoś powiedział że kilka ton kawy trzeba wypalić i wywalić aby sie nauczyć podstaw I jest to fakt  zwłaszcza jak nikt ci tego nie pokaże i nauczy.
Trochę przesadzone te kilka ton...

Tak mocno obrazowo ale kilka dni palenia przy 5kg wsadzie  i masz tonę kawy ;)  Co do książek to jeszcze Modulator the Flavor Profile of Coffee i to co ranGo wspomniał  Społeczność kawowa mocno się wspiera :)

Zastanawialiśmy się nad mniejszym piecem 2-3kg, ale nie byliśmy pewni i został nam odradzony. bo w piecu z wsadem 5kg można też 2kg wypalić. więc na początku palilibyśmy po 2kg.

Za wszystkie książki dziękuję, na pewno poszukam i zabiorę się za lekturę. Co do pieca nadal sami nie wiemy co wybrać, ale mamy jeszcze czas :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #41 dnia: 24 Marzec 2018, 11:28:54 »
Przede wszystkim - pojedź, porozmawiaj, popytaj. Ktoś coś na pewno podpowie, ryzykujesz kupę kasy na sprzęt, który raczej się łatwo nie sprzeda - a na pewno nie z małą stratą. Decyzja trudna i to rozumiem, ale nie zapominaj o tym, że będziesz tym zarabiał na życie. A to zmienia bardzo dużo.

A co do ilości "zmarnowanej" kawy - na początku tempo będzie słabe, trzeba tylko stopniowo i wyciągać wnioski. ikawa pomaga ;) Sam paliłem i nawet po wypalonych 200 g widzę różnice, ale niestety wersja pro nie jest tania - a wersja home Ci się do niczego nie przyda, z powodu braku możliwości ustalenia własnego profilu.

Offline Gregorio Mężczyzna

    • Palarnia kawy Gregorio
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 409
    • Palarnia kawy Gregorio
  • Ekspres: La Pavoni Cellini, Melita
  • Młynek: Macap
Odp: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #42 dnia: 24 Marzec 2018, 14:34:11 »
Szkolenia są, ale za granicą i do tanich nie należą, ale na początek przydatne, żeby wiedzieć "co z czym", a potem pozostaje własne testowanie. W piecu 5 kg - owszem 2 kg wypalisz, ale wymaga to już pewnej "gimnastyki", ponieważ moc pieca przewidziana jest na 5 kg, przy braku nawet jakiegoś podstawowego szkolenia, czy obycia z piecem może to "parę" kilogramów kosztować :)
Sklep, Palarnia Kawy Gregorio... www.kawagregorio.pl

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #43 dnia: 24 Marzec 2018, 20:45:37 »
W tym biznesie żaden kurs kilkudniowy nie sprawi, że będzie się pewnym tego co się robi. Co więcej - palenie na jednym piecu i przesiadka na drugi sprawi, że trzeba uczyć się wszystkiego niemal od nowa. Trzeba czytać, uczyć się, palić i notować. Do nauki najlepiej kupić sampler 100-500g i niestety nie ma drogi na skróty. Palić, notować, próbować co się wypaliło. Ze swojej strony szczerze polecam kanał na YT Mill City Roasters. Podstawy palenia po angielsku (jeśli ktoś włada). Nie ma nic lepszego i dostępnego za darmo ;)

Jak ktoś radzi kupno pieca 5kg, bo 2 też można to nie jest to dobre rozumowanie... Tokiem takiego myślenia można kupić roaster 120kg, bo i 1kg się zmieści ;) Ziarno inaczej absorbuje ciepło w pełnym załadunku i w mniejszym, niż połowa... Są pewne wskazania wsadu zielonego ziarna co do równomiernego palenia. Pełen bęben też niektórym piecom nie służy.
« Ostatnia zmiana: 24 Marzec 2018, 20:50:57 wysłana przez mr_blend »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2201
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #44 dnia: 24 Marzec 2018, 21:13:38 »
Wiecie co jest przykre?
Kolega kupi średniej klasy palarkę, w internecie znajdzie jakiś profil palenia na full french lub ciemniej, zamówi "najlepsza kawę Ameryki południowej" - Brazylię Santos, opisze jako gorzka czekolada i karmel i bedzie schodziła jak świeże bułeczki :) znam Polaka w Irlandii ktory tak robi i ma niezłe kokosy z tego. A jego klienci zachwycają sie jaka to jego kawa jest wspaniała. Raz na jego fb zapytałem czy ktoś kupił kawę np w 3fe dla porównania. Autentyczna odpowiedz: "Irole to kwas piją, jak kupiłam w 3fe to musiałam jeszcze to na patelnie wrzucić, zeby jakos smakowało" ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi