Autor Wątek: Mlynek do espresso o niskiej retencji  (Przeczytany 3921 razy)

Offline philly

  • Wiadomości: 70
Mlynek do espresso o niskiej retencji
« dnia: 16 Grudzień 2017, 08:47:47 »
Jaki mozecie polecic mlynek elektryczny do espresso o niskiej retencji? Czy Ascaso i-Mini lub Graef CM800 bedzie sie cechowal duza retencja? Na jakim mniej wiecej moze to byc poziomie przy mieleniu np. 15g kawy?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mlynek do espresso o niskiej retencji
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Grudzień 2017, 08:53:56 »
Chyba tylko ręczny, np. Kinu, Commandante. Z elektrycznych, mój nowy nabytek Ceado E8D ma w zasadzie zerową retencję.
« Ostatnia zmiana: 16 Grudzień 2017, 10:35:33 wysłana przez Antonio »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Mlynek do espresso o niskiej retencji
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Grudzień 2017, 09:00:07 »
ceado e37z, monolith flat, pewnie jeszcze kilka innych. Kwestia budżetu

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Mlynek do espresso o niskiej retencji
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Grudzień 2017, 09:38:13 »
Jaki mozecie polecic mlynek elektryczny do espresso o niskiej retencji?

Mahlkönig Vario Home ma praktycznie zerową retencję.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Mlynek do espresso o niskiej retencji
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Grudzień 2017, 10:44:14 »
Wg mnie w młynkach elektrycznych nie ma szans na zerową retencję do pewnego czasu. Jeżeli między żarnami, a obudową jest jakakolwiek luka to kawa tam będzie zalegała. Ona może się wymieniać, ale zawsze jakas będzie.
A z drugiej strony po użyciu pewnej ilosci kawy retencja nie będzie już występowała w żadnym młynku. Kawa zapcha wszelkie szczeliny, luki, wolne przestrzenie i ... będzie wysypywało się tyle kawy ile się wsypiesz. Retencja to zaleganie kawy w wolnych przestrzeniach młynka. A że nie będzie to ta sama kawa no to trudno.
Retencja zależna jest zawsze od wolnych przestrzeni w młynku aż do czasu ich zapchania.
Im mniej wolnych przestrzeni w młynku tym szybciej kawa je zapcha i będzie już wylatywała w ilosciach wsypanych do hoppera.
Każdy użytkownik dobrze wie, że po wyczyszczeniu młynka trzeba zmielić o wiele więcej kawy niż w trakcie używania młynka od pewnego czasu. Po wyczyszczeniu młynka muszę zmielić o wiele większą dozę kawy, aby ... zapchała te wszystkie wolne przestrzenie.
« Ostatnia zmiana: 16 Grudzień 2017, 10:51:22 wysłana przez hlary »

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Mlynek do espresso o niskiej retencji
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Grudzień 2017, 11:18:19 »
Tylko też ta kawa co już zapchała te dziury raczej nie wymiena się cała przy każdym mieleniu, bym to określił - organiczny uszczelniacz, nowo mielona kawa szuka najłatwiejszej drogi ucieczki.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Mlynek do espresso o niskiej retencji
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Grudzień 2017, 11:23:44 »
Dokładnie tak Tom. Wczoraj czyściłem EK-43 który nie był czyszczony od... dwóch lat! Musiałem doslaownie skuwać kawowe masło. Pytałem kiedy go ostanio czyszczono - dwa lata temu temu tabletkami ryżowymi. I w dolnej warstwie tych skamieniałości kawowych rzeczywiście było aż biało od ryżu. Ta kawa w młynku sie raczej nie wymienia tylko zostaje tam na dobre
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mlynek do espresso o niskiej retencji
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Grudzień 2017, 11:26:56 »
Największe takie residuum jest w kanale wyjściowym, ale to ulega wymianie. W samej komorze żaren mieści się niewiele kawy, bo w dobrym młynku jest ona wymiatana na zewnątrz. Są jednak różne konstrukcje i różnie to wygląda. W niektórych młynkach ścianki komory żaren są oblepione starą kawą. W innych metalowe płytki (zwykle 3 są zamocowane razem z dolnym żarnem) czyszczą komorę żaren, jeśli są dobrze dopasowane. Do tychże płytek też przyczepia się stara kawa ;).

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Mlynek do espresso o niskiej retencji
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Grudzień 2017, 14:02:58 »
Dobrze jest gdy kanał wylotowy jest zrobiony po skosie, czyli zgodny z obrotami silnika. Często robi się go prostym, wtedy  ziarno zanim wyleci odbija się od ścianek wylotu  i uderza w drugą drobinę która jest wtedy za nią. Ot taki chaos przy wylocie następuje.

Z innej beczki. ;)
Gdy konstrukcja młynka nie pozwala na sprawne odprowadzenie przemiału, :mhh: pozostaje mam pewna alternatywa.  ;)
Wystarczy młynek wraz z operatorem posadzić na Bombaju. ;) :lol2:


Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Mlynek do espresso o niskiej retencji
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Styczeń 2023, 18:20:20 »
Wziąłem swój Nuova Simonelli MDX On Demand i … wystukałem z niego cała kawę zalegającą w wylocie (w komorze żaren zostaje mało kawy) i przeczyściłem cały wylot cienkim patyczkiem do szaszłyków. Po zważeniu wyszło, że w młynku zalegało 2,7 gr kawy. Nawet dodając jakąś resztkę z komory to daje 3 gr. Czy to dużo ? ⅓ dawki pojedyńczego espresso.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi