Autor Wątek: LaNuovaEra Cuadra  (Przeczytany 16959 razy)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
LaNuovaEra Cuadra
« dnia: 25 Kwiecień 2013, 06:59:29 »
LNE Cuadra to typowy domowy HX z grupą E61. W maju 2009 r., gdy ją kupiłem, kosztowała równo 3000 zł co jak na ekspres tej klasy jest ceną rewelacyjną.
http://img405.imageshack.us/img405/6814/cuadry2.jpg
LaNuovaEra Cuadra

Parametry techniczne:
System grzewczy - HX
Grupa : E61
Bojler miedziany poj. 1,8 l
Pobór mocy 1400W.
Zbiornik na wodę - 3 l (plastik).
Pompa wibracyjna - Ulka EX5 .
Obudowa/rama z stali nierdzewnej.
Wymiary: (S/W/G) 36 x 36 x 42 [cm], Waga 15kg.

Mój nabytek to model z czarnymi bokami:
http://img824.imageshack.us/img824/3734/cuadra.jpg
LaNuovaEra Cuadra


Tak jak napisałem, Cuadra to typowy HX zbudowany na tych samych komponentach co pozostałe maszyny tej klasy. Wśród innych wyróżniał się ceną (u POLSKIEGO dystrybutora - ok 650 ojro). Wyposażono ją w dwie dysze zamocowane na zawiasach kulowych – z prawej dysza wody, z lewej pary. Z tyłu maszyny, pod tacką ociekową zamieszczono 3 l plastikowy zbiornik wody.
Typowe dla tego segmentu wyposażenie ekspresu obejmuje również czujnik poziomu wody w bojlerze (a tym samych jego automatyczne dopełnianie).
Cuadra, jak przystało na ekspres tej klasy, jest dopracowana wizualnie. Przyjemnie zaokrąglone kształty (kojarzące się z Włoską Mammą), sporo chromu oraz dbałość o wykonanie szczegółów i spasowanie elementów może się podobać. Ekspres nie wymaga jakiejś specjalnej staranności w użytkowaniu, nie jest też specjalnie awaryjny. Wykonano go starannie. Moja mała ma plastikowe czarne boki - gruby i sztywny plastik kojarzący się z ebonitowymi telefonami.
Zmiany dokonane po zakupie to zmniejszenie ciśnienia w HX, regulacja OPV w celu ustawienia ciśnienia do 9 bar (zmierzone na PF-ie). Zmniejszyło to wprawdzie nieco ilość pary i obniżyło temperaturę, ale równoczesnie wyeliminowało kanalowanie. Poza tym wymieniłem podwójne sitko na LaMę. W tym wypadku poprawa jest bardziej subiektywna. Mi pracuje się na nim dobrze, lepiej też jest do niego dopasowany mój tamper. Ostatnią poprawką było dodanie podkładki dystansowej pod uszczelkę grupy, gdyż PF zapinał mi się krzywo i mnie to drażniło. Innym rozwiązaniem tego problemu byłaby zmiana uszczelki na nieco grubszą.

Ekspres do pełnego rozgrzania potrzebuje sporo czasu - ok. 0,5 godziny, ale przecież trzeba czasu żeby nagrzać te kilka kg metalu i wody.
Wykonanie shota:
1. Namielam do PF-a kawę z niewielką górką, rozprowadzam po całym sitku równomiernie, nadmiar ściagam paluchem przesuwając po rancie sitka. Delikatnie ubijam tamperem - w zasadzie tylko kładę go na kawie i lekko przekręcam. Oczyszczam rant sitka i... tyle.
2. Drugim krokiem jest flush - typowe dla HX-a - ma na celu schłodzenie (tak, schłodzenie, nie podgrzanie!) grupy. Wykonuje się go poprzez podniesienie dźwigni po prawej stronie grupy tak, jakbyśmy zamierzali juz parzyć kawę. Wypływająca z grupy woda chłodzi ją, co doskonale widać, gdyż na poczatku na sitku prysznica widać "water dance" - czyli gotująca się wodę. Po uspokojeniu strumienia wody opuszczamy dźwignię i ekspres jest gotowy do shota (stracilismy w ten sposób kilkadziesiąt do kilkuset ml wody - w zależności od ustawionego ciśnienia).
3. Po powyższych zabiegach należy zapiąć kolbę (PF), podłożyć pod wylewki filiżanki (bardzo ważne!   ) podnieść dźwignię i cieszyć oczy strumykami wypływającymi z wylewek. To jeden z bardziej satysfakcjonujących momentów w życiu kawosza. 25 sekund później, po otrzymaniu 25 lub 50 ml naparu opuszczamy dźwignię.
4. Jesli nie popełniliśmy błędów w dystrybucji, tampingu, dobraniu grubości mielenia nie powinien pojawić się blonding w końcowej fazie parzenia a filiżanka jest pełna ambrozji pokrytej miękką, centkowaną cremą.
5. Mleko - dysza pary znajduje się po lewej stronie ekspresu, a jej końcówka ma 2 naprzeciwległe dziurki. Stosowną ilość zimnego mleka (najlepiej prosto z lodówki) należy nalać do dzbanka (zwykle pod przetłoczenie zaczynające dziubek). Z dyszy spuścić resztki wilgoci poprzez krótkotrwałe odkręcenie zaworu pary. Zanurzyć końcówkę dyszy tuż pod powierzchnię mleka i powoli odkręcic zawór pary. Spieniane mleko powinno wirować jednocześnie zwiększając swoją objętość. Gdy objętość zwiększy się o 20-30% należy głębiej zanurzyć dyszę w mleku, które ma dalej wirować. Po osiągnięciu odpowiedniej temp. (nieco ponad 60 st. C) należy zakończyć spienianie poprzez zakręcenie zaworu pary. Temperatura moze byc mierzona termometrem, lub po prostu "na czuja" ręka poprzez scianki dzbanka (rozpoznanie własciwej temoeratury przychodzi z doswiadczeniem). Dyszę pary należy po spienianiu należy natychmiast oczyścić (ja robię to wilgotną ściereczką Jan Niezbędny), gdyż jest ona jeszcze gorąca i mleko szybko zasycha.
6. Spienione mleko wlać do otrzymanej wczesniej kawy. Jego proporcje w stosunku do niej ustalą z jakim rodzajem kawowego napoju mamy do czynienia
7. Należy usunąć kawowe ciastko z PF, jeśli nie będziemy od razu parzyli kolejnej porcji to należy go (PF) opłukać, zrobić krótki flush w celu przepłukania prysznica, ew. oczyścić uszczelkę szczotką, zapiąć PF aby był ciepły.

AWARIE:
Ekspres nie jest specjalnie podatny na awarie, jeśli zdarzaja się to dotyczą awarii grzałki (no cóż, bywa...) lub tez zakamienionego czujnika wody w bojlerze, prawdopodobnie pojawią się również awarie pomp. Zgodnie z powiedzeniem "lepiej zapobiegac niż leczyć" stosowanie filtrowanej/zmiękczonej wody oraz regularne odkamienianie/czyszczenie ekspresu znacznie wydłuży ekploatację narażonych na zepsucie części.

Część użytkowników miała "zimne dysze" obsługiwane gołą ręką - u mnie są na nich jakieś plastikowe dinksy, bo dysze są gorące. Nie wiem jaka jest obecna cena ekspresu, ale dysponuję namiarami na dystrybutora (aktualnymi na 2009 r.). Wtedy też typowa cena na zachodzie wynosiła ponad 1000 ojro.
Do wad zaliczyłbym również typową przypadłość HX czyli tak naprawdę brak kontroli nad temperaturą. Co prawda przy takim duzym bojlerze jast ona bardzo stabilna, ale koniecznośc schładzania grupy przez flush nie daje gwarancji ustawienia żądanej temp.
Napraw zero, od czasu do czasu odkamienianie. Na CP któryś uzytkownik miał problemy z zakamienionym czujnikiem poziomu wody w bojlerze i któremuś spaliła się grzałka. W pierwszym wypadku naprawa polegała na wykręceniu czujnika i jego odkamienieniu, w drugim wymiana grzałki.
Nie wiem czy to mój finalny ekspres. Na razie tak, bo sprawuje się świetnie. Natomiast chciałbym wyeliminowac jego wady zachowując jednocześnie zalety. Stąd moje nieśmiałe spojrzenia w kierunku R58, Dalla Corte SuperMini itp. Niestety ich cena znacznie przekraczające 8000 PLN sprawia, że póki co nie myslę o nich poważnie.

Co do użytkowania... tak jak napisałem, absolutnie typowy ekspres w tej klasie.

Jak wymienić uszczelkę grupy: TUTAJ
Izolacja bojlera: TUTAJ
« Ostatnia zmiana: 09 Maj 2013, 22:21:32 wysłana przez spinka2 »

begbie

  • Gość
Odp: LaNuovaEra Cuadra
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Maj 2013, 21:30:23 »
Witam !
 Mam ten sam problem ,chyba 13-14 bar, a niestety nie znalazłem opv. Prosze o pomoc (opis albo zdjęcia). :)
Dziękuję

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: LaNuovaEra Cuadra
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Maj 2013, 21:36:57 »
W czym masz problem?
Mierzyłeś dokładnie ciśnienie jakie działa na ciastko kawy, czy to tylko przypuszczenia?
Pompa wibracyjna w przeciwieństwie do rotacyjnej powinna na ciastko kawy generować ciśnienie większe niż 9bar, ok 10-11bar.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: LaNuovaEra Cuadra
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Maj 2013, 21:57:09 »
Zawór jest dostępny po odkręceniu prawej części obudowy
http://img21.imageshack.us/img21/8366/imag0139np.jpg
LaNuovaEra Cuadra

Po odkręceniu wężyka zwrotnego (to ten, który odprowadza wodę powyżej zadanego ciśnienia z powrotem do zbiornika - jest silikonowy) regulacji dokonuje się kluczem imbusowym. Do regulacji na poziomie 9 bar wystarczy zrobić 1/2 do 3/4 obrotu śrubą. Regulacja wymaga zwykle kilku prób przy których trzeba dokręcić wężyk powrotny. Regulację ułatwia odkręcenie z PF-a wylewki i dokręcenie w jej miejsce manometru. Można też zgrubnie regulować na podstawie wielkości przepływu wody...

Teraz już nie pamiętam dobrze, bo było to 4 lata temu...

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: LaNuovaEra Cuadra
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Maj 2013, 21:59:47 »
Spinka, pochwal się zaizolowanym bojlerem, bo w tle widać tylko kawałek :mrgreen:

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: LaNuovaEra Cuadra
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Maj 2013, 22:00:19 »
Jest chyba w wątku o izolacji...

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: LaNuovaEra Cuadra
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Maj 2013, 22:04:41 »
No, ale w wątku o Cuadrze nie ma wnętrzności.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: LaNuovaEra Cuadra
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Maj 2013, 22:05:53 »
No nie ma... przecież mogą tu zaglądnąć i dzieci...no wstyd byłby... :)

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: LaNuovaEra Cuadra
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Maj 2013, 22:07:32 »
To daj zdjęcia tylko ubranego, znaczy zaizolowanego bojlera :diabelek:

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: LaNuovaEra Cuadra
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Styczeń 2024, 21:30:42 »
Potrzebuję Waszej pomocy. Po ostatnim odkamienianiu pojawiła mi się drobny przeciek, który z sukcesem udało mi się zlikwidować. Niemniej pozostał drugi problem a mianowicie -po rozgrzaniu ekspresu w rurce na zdjęciu pojawiają się pęcherzyki powietrza. Woda jest zrzucana do tacki tak, że w końcu w grupie jej praktycznie nie ma i grupa pozostaje zimna. Również przez te pęcherzyki ekspres wydaje nieprzyzwoite dźwięki bulgotania co irytuje zarówno mnie jak i pozostałych domowników. Wymieniłem więc niektóre wężyki (miały 15 lat i były dość kruche) ale bez specjalnego sukcesu. Poniżej tego trójnika nie dzieje się nic (właśnie tam była nieszczelność, dzisiaj wymieniłem wężyk PTFE ale bez efektów. Wydaje się, że w tematach silikonowo/ptfe wyczerpałem wszelkie możliwości. Macie jakiś pomysł co to może być? 

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: LaNuovaEra Cuadra
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Styczeń 2024, 21:36:00 »
A nie jest to nieszczelność jakiegoś zaworu? A to powietrze to może być para.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: LaNuovaEra Cuadra
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Styczeń 2024, 21:44:12 »
Myślałem o tym i najbardziej podejrzany wydaje się zawór od gorącej wody - nie był ruszany od lat - tylko na potrzeby odkamieniania (ostatnio otwór za zaworem był niemal zatkany kamieniem i musiałem go przeczyścić "patyczkiem do uszu"). Przesmarowałem go dzisiaj Molykote (bez efektu), jutro podjadę do Mrówki i może kupię jakąś małą uszczelkę, żeby na potrzeby testu zaślepić otwór "na stałe".

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1627
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: LaNuovaEra Cuadra
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Styczeń 2024, 15:05:03 »
Może zawór zwrotny nie trzyma? Możesz go rozkręcić, przeczyścić i założyć nowy oring..

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: LaNuovaEra Cuadra
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Styczeń 2024, 17:00:16 »
Rzuciłem okiem na Twoje zdjęcia - nie jest to przypadkiem nieszczelność rurka - zaworek? Trytytki do uszczelniania to się raczej słabo sprawdzają.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: LaNuovaEra Cuadra
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Styczeń 2024, 19:10:16 »
Dzisiaj rozkręciłem kilka zaworków. Jutro muszę pojechać po oringi - takie zwykła z castoramy będą ok czy muszą być jakieś specjalne?
@Krakus to raczej nie to, bo teraz mam ogromne ilości pary i praktycznie zero wody w grupie. Pompka pracuje niemam non-stop.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi