Autor Wątek: HX z wyższej półki ?  (Przeczytany 45263 razy)

essewissa

  • Gość
HX z wyższej półki ?
« dnia: 08 Kwiecień 2017, 15:21:13 »
Myśle powoli nad wymianą swojego Oscara II na inny, lepszy ekspres, też Hx. Wciągnęła mnie ta cała zabawa z espresso i chciałbym dalej gonić króliczka. Oscar II to bardzo dobry ekspres, mam świadomość tego, że wymieniając ekspres na inny, ale w tym samym systemie (Hx), przyrost jakość będzie niewielki, bardziej pewnie wzrośnie komfort użytkowania, możliwość decydowania o parametrach parzenia kawy, itp. Dlaczego nie, 
- dźwignia? - bo mnie nie stać na taką jaką bym chciał.
- dual boiler ? - nie podoba mi się kwestia świeżości wody w bojlerze kawowym, jej brak.

Budżet około 7-8tyś. Co bym chciał mieć:
- pompa rota
- wysoka stabilność temperatury
- podpięcie do wody i zbiornik, chciałbym podłączyć ekspres do ujęcia wody, ale nie jest to ostatecznie 
  przesądzone i chciałbym mieć wybór, wiem że podłączenie do wody jest kluczowe dla preinfuzji
- preinfuzja, patrz wyżej :) chciałbym mieć "prawdziwą", wiem, że na profilowaną nie ten budżet, ale nie chcę 
  żadnych elektronicznych diwadełek
- możliwość uzyskania informacji o temperaturze wody podczas parzenia, czyli zostaje grupa e61 i wkręcany
  termometr, chyba , że jest jakaś inna opcja. Chciałbym mieć możliwość odczytu temperatury żeby wiedzieć
  jak ekspres reaguje na flush, może inne temperatury parzenia różnych kaw. Pewnie po jakimś czasie stanie
  się dla mnie intuicyjne, ale chcę mieć jakieś odniesienie, informację. Pid w Hx raczej nie zapewni mi wpływu
  na temperaturę. 
- shot timer, oj fajnie by to było mieć, ale nie widziałem tego rozwiązania w HX. Podniesienie dźwigienki
  uruchamia stoper, mają takie rozwiązania ekspresy DB od Quick mill i ECM, ale w HX nie widziałem. Biorę
  też pod uwagę ekspresy z dozowaniem kawy wolumetrycznje, czasowo, ale tam z kolei nie ma preinfuzji,
  jest elektroniczna w Bezzera bz 16, czy ECM Elektronika. Chodzi mi w obu przypadkach, shot timer i 
  elektroniczne dozowanie o wyeliminowanie / zautomatyzowanie jednej zmiennej tj. czasu parzenia. Wiem,   
  że mogę to zrobić wagą ze stoperem, ale chciałbym takiego rozwiązania uniknąć.

Chyba wszystko wymieniłem :) Chciałbym dobrze wydać pieniądze, design jest rzeczą dla mnie drugorzędną, nie bez wpływu na zakup, ale jakość i użyteczność na pierwszym miejscu. Od jakiegoś czasu rozkminiam temat i w polu mojego zainteresowania zostały głównie maszyny od Bezzery i ECM. Ecm niekoniecznie bo to w sumie Bezzera i nie ukrywam, że nie jestem fanem takich przebieranek z których zreszta Niemcy są znani. Czytałem, że ECM jest lepsze jakościowo, ale z checią bym poczytał co konkretnie jest lepsze i jaki wpływ ma na espresso. Nie podoba mi sie też stalowy boiler ECM.

Wstępnie wytypowałem Bezzera Mitica Top Pid. Myślałem też nad Bz16 , jest programowanie wolumetryczne, czego nie ma w Mitica, ale nie da się w grupę Bz16 wkręcić termometra, preinfuzja też chyba elektroniczna, analogicznie jest z odpowiednikami Ecm , Elektronika - Mechanika. W grupę Ecm Elektronika da się wkręcić termometr, ale nie wiem jak jest w tym ekspresie z preinfuzją.

Za wszelkie rady, porady, prostowanie tego co napisałem z góry dziękuję :kwiat:

« Ostatnia zmiana: 08 Kwiecień 2017, 15:25:12 wysłana przez essewissa »

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2986
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: HX z wyższej półki
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Kwiecień 2017, 15:24:11 »
- dual boiler ? - nie podoba mi się kwestia świeżości wody w bojlerze kawowym, jej brak.

No weź przestań...
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

essewissa

  • Gość
Odp: HX z wyższej półki ?
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Kwiecień 2017, 15:33:10 »
Dlaczego no weź przestań?  :) Boiler kawowy ma średnio 0,75l. Flush raczej bez sensu, od tego jest Hx, ok mogę puścić przez grupę 0,25l wody, ale mam nadal w bolilerze 0,5l "starej" wody. Hx czerpie świeżą wodę ze zbiornika / ujęcia. Wiem jak smakuje woda z czajnika gdzie jest ona razy kilka razy podgrzewana , bez jej wymiany. W kawiarni,  gdzie jest duży przerób i woda jest ciagle wymienna rozumiem sens DB, w domowych warunkach niespecjalnie. Tak to widzę.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: HX z wyższej półki ?
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Kwiecień 2017, 17:37:01 »
Dlaczego no weź przestań?   Boiler kawowy ma średnio 0,75l. Flush raczej bez sensu, od tego jest Hx, ok mogę puścić przez grupę 0,25l wody, ale mam nadal w bolilerze 0,5l "starej" wody. Hx czerpie świeżą wodę ze zbiornika / ujęcia. Wiem jak smakuje woda z czajnika gdzie jest ona razy kilka razy podgrzewana , bez jej wymiany. W kawiarni,  gdzie jest duży przerób i woda jest ciagle wymienna rozumiem sens DB, w domowych warunkach niespecjalnie. Tak to widzę.
Dobra woda do kawy to jest taka którą się  nie przegrzewa.

Musiałem trochę poszukać bo nie wiedziałem jak to zjawisko rodem z domowego centralnego ogrzewania nazywa się .

"thermosyphon circulatio system" Jak jest cyrkulacja wody, to woda nie zostanie przegrzana. Czyli będzie OK. Gdy jej nie ma lub działa tyle o ile , lepsza woda w smaku będzie z bojlera.
« Ostatnia zmiana: 08 Kwiecień 2017, 18:05:45 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: HX z wyższej półki ?
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Kwiecień 2017, 18:49:26 »
@essewissa
Bierz LaMarzocco Linea mini  ;)
Łączy zalety 2 rozwiązań ( bojler kawowy ma 170 ml ,masz całkiem świeża wodę po krótkim flashu i  5-6 espresso). Stabilność temperatury i powtarzalność w parzeniu jakiej nie osiągniesz na żadnej e61 ( sprawdziłem i potwierdzam ).
Łatwa, bardzo precyzyjna regulacja temperatury.
Bojlery stalowe . Rota , zbiornik i podłączenie do wody (do wyboru ).
Solidność w LM to podstawa( "maszyna " z przeznaczeniem do domu i na eventy a solidna podobnie jak wieksze ekspresy LM)
Preinfuzje 2 sekundowa , stała.
Ekspres marzenie ( przynajmniej dla mnie). Oprócz ceny  :picardpalm:

ps.LMLM oprócz rozwiązania 2B stosuje tez Hx, dlatego nie trzeba czekać po tych 7 espresso az sie woda nagrzeje.
Za całokształt wielkie brawa dla inżynierów z LaMarzocco.


« Ostatnia zmiana: 08 Kwiecień 2017, 19:03:23 wysłana przez PiotrekBM »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: HX z wyższej półki ?
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Kwiecień 2017, 19:02:57 »
Piotrek, wszystko fajnie, tylko w budżecie brakuje 1 z przodu...

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: HX z wyższej półki ?
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Kwiecień 2017, 19:07:33 »
@essewissa Jest jeszcze jeden sposób. ;) Robić espresso z takiej kawy która przy niższej temperaturze zaparzania będzie smaczna. :)
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: HX z wyższej półki ?
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Kwiecień 2017, 19:08:16 »
Wiem , niestety cena zwala z nóg.

Offline FilipG

  • Wiadomości: 153
  • Ekspres: Kalita,Chemex, ROBOT, LMLM
  • Młynek: Mk3, EUREKA atom
Odp: HX z wyższej półki ?
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Kwiecień 2017, 19:34:14 »
Mam doświadczenie z Bezzera, Rocketem Evo 2, Izzo Alex Leva.
Z HX jeśli dziś bym coś kupował to na 100% Bezza Mitica Top była by na 1 miejscu jakość/cena. Bezza MAGICA na wibracji według mnie lepsza od Rocketa na Rotacji. Mam wrażenie jak by w Bezzerze lata doświadczenia przekazywane z pokolenia na pokolenie dawały sporo.
Alex Leva to już zupełnie inna historia.

essewissa

  • Gość
Odp: HX z wyższej półki ?
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Kwiecień 2017, 20:48:48 »
PiotrekBM. O take dwa bojlery to ja rozumiem! Cena LaMarzocco tylko nie ma na mój budżet  :(
FilipG, też myślę, że Mitica będzie najlepsza w tej cenie 7-8tyś zł. Sporo czytałem po różnych forach o maszynach Hx i wyszło mi, że właśnie w Mitica Top stosunek jakość/cena jest najlepszy. Ciekaw jestem, czy ten pid w Mitica to tylko kwiatek do kożucha, czy faktycznie ma większy wpływa na regulację temperatury. Dźwignia jak pisałem nie na moją kieszeń.

Offline zubik66 Mężczyzna

  • Wiadomości: 82
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID; Kawiarki: GAP, Bialetti
  • Młynek: Baratza Vario, Hario Skerton.
Odp: HX z wyższej półki ?
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Kwiecień 2017, 20:26:58 »
Ciekaw jestem, czy ten pid w Mitica to tylko kwiatek do kożucha, czy faktycznie ma większy wpływa na regulację temperatury.

PID jak PID niby pokazuje w Bezzerach temperaturę w bojlerze – nie na HX czy grupie.
Niby bo jak jest większa to nie pokarze nic poza zadaną temperaturą (takie to małe oszustwo) – jak mniejsza w bojlerze to pokazuje.
Ale bez PID’a żyć się nie da - bo ze zmiany temperatury "nici" (no chyba, że przez wymianę termostatu).
Jutro powinienem dostać PF’a serwisowego z mano i termometrem to będę miał wiedzę jak się to ma do wskazań PID’a (wg mnie elektronika w Magica i Mitica jest taka sama – różnica to możliwość podłączenia do wody oraz rota pompa). Zabawę z termometrem w grupie (E61) już przerabiałem (mierzyłem termoparą - odczyt 3x1sec., ale dopiero drugi odczyt z PF da mi pełną wiedzę o bardzo przegrzanej wodzie w grupie).
« Ostatnia zmiana: 09 Kwiecień 2017, 20:36:25 wysłana przez zubik66 »

essewissa

  • Gość
Odp: HX z wyższej półki ?
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Kwiecień 2017, 21:14:33 »
Zubik66, dziękuję za informacje. Też uważam, że między Mitica, a Magica różnice są niewielkie, pompa rotacyjna i bezpośrednie połączenie wody, chociaż z drogiej strony są też wersje Mitica z pompą rotacyjną, także nie wiadomo jak to jest :) , trzeba by było porównać dokładnie wg schematów spare parts. Ciekaw jestem jakie będą zależności pf serwisowy vs temperatura na pid.

Offline zubik66 Mężczyzna

  • Wiadomości: 82
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID; Kawiarki: GAP, Bialetti
  • Młynek: Baratza Vario, Hario Skerton.
Odp: HX z wyższej półki ?
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Kwiecień 2017, 23:06:29 »
... z drogiej strony są też wersje Mitica z pompą rotacyjną, także nie wiadomo jak to jest :) , trzeba by było porównać dokładnie wg schematów spare parts. Ciekaw jestem jakie będą zależności pf serwisowy vs temperatura na pid.
Tylko Mitica S ma pompę wibracyjną - nigdy nie zrobiłbym tego samego błędu kupując następny ekspres, a zwłaszcza Bezzerę z wibra pompą.
PID w Rockecie jest ukryty pod tacką ociekową w Bezzera nie, ale jeden i drugi wg mnie nie ma nic wspólnego z faktyczną temperaturą wody na sitku.
Pomiary w dwóch miejscach pomogą mi tylko znaleźć zależności - czasu wygrzewania, długości fluscha, etc.
Pomierzymy zobaczymy :)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: HX z wyższej półki ?
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Kwiecień 2017, 09:28:27 »
Rote da się też kupić (mitiga czy magica to jest to samo, inna obudowa najwyżej).

Ale po 2gie nie widziałem ślepych testów (na homebarista) dających jednoznaczną wyższość, mimo lepszej konstrukcji roty.

Wszystko pewnie rozwodzi się o ustawianie OPV i to że wibracyjne mają je za wysokie (12 vs 9-10).

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3168
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: HX z wyższej półki ?
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Kwiecień 2017, 09:38:17 »
dających jednoznaczną wyższość, mimo lepszej konstrukcji roty
A ja widziałem taki artykuł (niestety nie potrafię tego odnaleźć) - nie ma różnic.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi