Autor Wątek: Sitka pojedyncze  (Przeczytany 72016 razy)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #60 dnia: 02 Wrzesień 2017, 21:03:23 »
U mnie w Gaggia i Carimali prysznic wchodzi do sitka 9 mm.

Mam sitko stosunkowo mocno dziurawe  z 715 otworami.

https://www.coffeedesk.pl/product/2587/Ims-Filtr-Grupy-Kalibrowany-B70-2Tc-H24-E

Prośba do Was. Jakie mam wybrać sitko The Single, żeby jego pojemność wynosiła 8 g?

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #61 dnia: 02 Wrzesień 2017, 21:08:31 »
W każdym bądź razie, krótki lub długi prysznic, to najlepiej w łazience, przed snem.
Bardzo lubisz czepiać się słów, jak widzę. A coś merytorycznie na temat sitek pojedynczych?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #62 dnia: 02 Wrzesień 2017, 21:09:52 »
Jakie mam wybrać sitko The Single
Ja odpowiem w środę, jak pomierzę moje sitko.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #64 dnia: 02 Wrzesień 2017, 21:24:24 »
ale Tedi pytał o The Single, a tą nazwą są określane sitka ze stożkiem zakończonym wypukłością, tych siteK nie ma na stronie IMS.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #65 dnia: 02 Wrzesień 2017, 21:36:38 »
Bardzo lubisz czepiać się słów, jak widzę. A coś merytorycznie na temat sitek pojedynczych?

Idę w Twoje ślady, jak widzisz  :). A jakie pojedyncze sitka Cię interesują? Ostatnio używam IMS The Single 7,5 g, Nuova Simonelli i La Marzocco (tamper 41 mm). Muszę odkurzyć ciekawe sitko Ascaso sprzed lat (ciekawe, bo podobne do The Single).

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #66 dnia: 02 Wrzesień 2017, 21:52:50 »
Idę w Twoje ślady, jak widzisz  :).
A przypomniał byś mi, z łaski swoje, gdzie się czepiam formy, nie treści?

Ostatnio używam IMS The Single 7,5 g
Czyli sitko o oznaczeniu I.M.S SIFARAH19.5137 czyli 19,5mm? Nie masz problemów z "intensywnością" kawy z tego sitka? Ja mam wyraźnie bledszą cremę i smak jakby "bardziej rozwodniony". Z którymi sitkami pojedynczymi masz najlepsze wyniki?


Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #67 dnia: 02 Wrzesień 2017, 23:51:56 »
A przypomniał byś mi, z łaski swoje, gdzie się czepiam formy, nie treści?

Przecież zwróciłem Ci uwagę na mylne nazewnictwo. To jest treść czy forma?

A co do intensywności espresso, to z pojedynczego sitka jest dla mnie gorsze niż jedno espresso z dwóch, z podwójnego sitka. Crema także. Być może z tego powodu w niektórych kawiarniach nie używa się pojedynczych sitek. Żeby smak espresso nie zmieniał się w zależności od rodzaju sitka. Najczęściej używam sitka NS, bo najmniej z nim jest problemów, wystarczy odpowiednia doza. Z 7,5 g The Single trzeba się dosłownie cackać. Kawa musi być idealnie wypoziomowana, a później ubita, najlepiej wypukłym tamperem. Bez tego łatwo o kanał przy brzegu sitka, gdzie warstwa kawy jest cieniutka. La Marzocco z kolei ma dużą powierzchnię dziurkowaną, i co za tym idzie spory przepływ. Żeby korzystać z tego sitka, muszę przestawić młynek na drobniejsze mielenie. Nie bardzo chce mi się z tym bawić, bo w przypadku poprzednich sitek, mam z tym spokój. Problem stanowi też dla mnie dystrybucja, konkretnie umieszczenie przemiału w dolnej, cylindrycznej części sitka.. Muszę kupić lub dorobić przyrząd, który to ułatwi. Ale drobniejszy przemiał ma korzystny wpływ smak espresso, co jest zresztą logiczne.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #68 dnia: 03 Wrzesień 2017, 09:17:16 »
Bo IMS z dozami leży, dają zakres od wysokiego do niskiego prysznica.

Tu masz wymiary wszystkich The Single:
                                                              Wysokość   Waga kawy     Średnica
LF1460300    I.M.S SIFARAH19.5137     19,5            7,5                   70mm
LF1460305    I.M.S CIH20.5137             20,5            7,5                   68mm
LF1460301    I.M.S SIFARAH21137         21,0            9,5                  70mm
LF1460306    I.M.S CIH21.5137             21,5            8,5                   68mm
LF1460308    I.M.S MASYSLH21.5137     21,5            8,0                  70mm
LF1460302    I.M.S SIFARAH22.5137      22,5            12,0                70mm
LF1460303    I.M.S SPH22.5137             22,5            7,5                   65mm
LF1460309    I.M.S MASYSLH22.5137     22,5            9,0                   70mm
LF1460307    I.M.S CIH23137                 23,0            10,5                68mm
LF1460310    I.M.S MASYSLH23.5137     23,5            10,0                70mm
LF1460304    I.M.S SPH24.5137             24,5            10,0                 65mm

Moje sitka podwójne mają wysokość:
Nazwa                        wysokość            waga kawy
B70 2TC 24E               24,0                    12-18
B70 2TC 28,5E            28,5                    18-24

The Single LF1460300 - LF1460302 pasują do E61 z krótkim prysznicem, LF1460308 - LF1460310 pasują do E61 z długim prysznicem,
Katalago sam też widziałem, ale jak napisałem wcześniej, wagi od IMS są praktycznie nic nie warte. Bo masz 3 sitka o innej wysokości z taką samą gramaturą.
Dlatego trzeba mieć przykład
Ładuje 18g do sitka x mm  i 9g do sitka single x mm. I już wiem co kupić.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #69 dnia: 03 Wrzesień 2017, 13:51:25 »
Bo masz 3 sitka o innej wysokości z taką samą gramaturą.
Tak, tylko (czego może nie napisałem) każde z tych sitek jest do innego ekspresu (ze względu na wysokość prysznica i średnicę portafiltra). Masz więc tak:
LF1460300 - 1460302 Faema, Rancilio, NS (70mm) - prysznic położony bardzo wysoko.
LF1460303 - LF1460304 La Spaziale (65mm)
LF1460305 - LF1460307 La Cimbali (68mm),
LF1460308 - LF1460310 LaMa, Slayer, Synesso (70mm) - prysznic położony nisko (tu bym lokował E-61).

Rzuć okiem na ten wątek. Musiałem obciąć sitko prysznica IMS, żeby mi wchodziło tyle kawy, ile przewidział producent sitek.
Z porównań wynika, że IMS zakłada mniej - więcej 1,5mm/g kawy.

U mnie w Gaggia i Carimali prysznic wchodzi do sitka 9 mm.

Mam sitko stosunkowo mocno dziurawe  z 715 otworami.
https://www.coffeedesk.pl/product/2587/Ims-Filtr-Grupy-Kalibrowany-B70-2Tc-H24-E
Prośba do Was. Jakie mam wybrać sitko The Single, żeby jego pojemność wynosiła 8 g?
Pytanie, w której części - przy brzegu, czy w środku? Przy okazji, pomyliłeś chyba link do sitka prysznica.

W sitkach TheSingle część stożkowa z kopułką ma 10mm i zawiera 7,5 g kawy. Twoje 8g kawy dodaje jakieś 0,75mm (wszystko według założeń IMSa). Bezpiecznie by było zatem, gdybyś wybrał sobie trudno dostępne sitko LF1460308 (21,5mm, 8g) albo LF1460302 (22,5mm).
Ja z obciętym prysznicem E61 ładuję do sitka LF1460301 9g kawy.
« Ostatnia zmiana: 03 Wrzesień 2017, 14:19:41 wysłana przez Krakus »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #70 dnia: 03 Wrzesień 2017, 16:16:10 »
A co do intensywności espresso, to z pojedynczego sitka jest dla mnie gorsze niż jedno espresso z dwóch, z podwójnego sitka. Crema także.

Zgadzam się z Toba na 100%.

Być może z tego powodu w niektórych kawiarniach nie używa się pojedynczych sitek. Żeby smak espresso nie zmieniał się w zależności od rodzaju sitka.

LaMa tą zależność reguluje kształtem sitka, konkretnie wysokością słupka kawy względem średnicy. Wpływ na smak to też, ilość przepływu wody przez sitko, czyli przez większe oddziaływanie ta różnica w smaku miedzy espresso a doppio jest mniejsza.

Problem stanowi też dla mnie dystrybucja, konkretnie umieszczenie przemiału w dolnej, cylindrycznej części sitka.. Muszę kupić lub dorobić przyrząd, który to ułatwi.

Jest to upierdliwe jak diabli. Myślałem o dorobieniu tulejki z małych uchwytem przypominającą w swoim kształcie uszczelkę grupy. Wsypał bym kawę do sitka przez tą tulejkę. Po ubiciu tamperem tulejkę  wyciągnąłbym.

Ale drobniejszy przemiał ma korzystny wpływ smak espresso, co jest zresztą logiczne.

Jak jest tak jak mówisz, to na podstawie Twoich słów można powiedzieć że, sitka im bardziej są dziurawe tym są lepsze. Nie jest to prawdą.
Przemiał czyli jego grubość  jest parametrem zmiennym przypisanym bezpośrednio w zależność ekstrakcyjną którą jest, ilość gram w sitku i stopień dziurawienia dna sitka.
Przy grubszym przemiale to co nazwiemy pyłem, może być przy drobniejszym wzorcem przemiałowym.

W sitkach TheSingle część stożkowa z kopułką ma 10mm i zawiera 7,5 g kawy. Twoje 8g kawy dodaje jakieś 0,75mm (wszystko według założeń IMSa). Bezpiecznie by było zatem, gdybyś wybrał sobie trudno dostępne sitko LF1460308 (21,5mm, 8g) albo LF1460302 (22,5mm).
Ja z obciętym prysznicem E61 ładuję do sitka LF1460301 9g kawy.

Krakus dzięki za zaangażowanie w tym temacie. Pomyślałem troszkę, i doszedłem do wniosku, że im mniej mam styczności z produktami IMS tym lepsza kawa mi wychodzi.
Przykładem jest  sitko B70 2TC H24 E które kupiłem ok. rok temu. Jest tak mocno dziurawe, że przy 12-16 g kawy jest jedno wielkie "gwałcenie" w przemiale. Tą ilość dziur przypisał był za zasadne do min.22 g kawy w sitku.
Moje zdanie, nikt nie musi się z nim zgadzać.
« Ostatnia zmiana: 03 Wrzesień 2017, 16:38:58 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #71 dnia: 03 Wrzesień 2017, 20:34:22 »
Cytat: WS w 02 Wrzesień  2017, 23:51:56
Ale drobniejszy przemiał ma korzystny wpływ smak espresso, co jest zresztą logiczne.

Jak jest tak jak mówisz, to na podstawie Twoich słów można powiedzieć że, sitka im bardziej są dziurawe tym są lepsze. Nie jest to prawdą.

Może zostańmy przy tym co napisałem, bez popadania w skrajności i niepotrzebnego wysnuwania zbyt daleko idących wniosków. Czyli, że „drobniejszy przemiał ma korzystny wpływ na smak, co jest logiczne”. A jest logiczne, bo zgodne z chemią roztworów wodnych. Drobniejsze cząstki szybciej i łatwiej się rozpuszczają, przez co w jednostce czasu więcej składników przechodzi do roztworu, w tym przypadku do espresso. Dlatego espresso z drobnego przemiału powinno być bardziej intensywne, prawdopodobnie także lepsze, niż z grubszego. Przy kawie znaczenie może też mieć procentowy rozrzut frakcji, mikropyły, które przechodzą przez dziurki w sitku. Ale to już inny temat.

Myślałem o dorobieniu tulejki z małych uchwytem przypominającą w swoim kształcie uszczelkę grupy. Wsypał bym kawę do sitka przez tą tulejkę. Po ubiciu tamperem tulejkę  wyciągnąłbym.

Takie rozwiązanie ma Tidaka: https://www.tidaka.net/de/trichter/board-trichter-lm1.html.
« Ostatnia zmiana: 03 Wrzesień 2017, 20:37:41 wysłana przez WS »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #72 dnia: 03 Wrzesień 2017, 21:42:31 »
Może zostańmy przy tym co napisałem, bez popadania w skrajności i niepotrzebnego wysnuwania zbyt daleko idących wniosków. Czyli, że „drobniejszy przemiał ma korzystny wpływ na smak, co jest logiczne”. A jest logiczne, bo zgodne z chemią roztworów wodnych. Drobniejsze cząstki szybciej i łatwiej się rozpuszczają, przez co w jednostce czasu więcej składników przechodzi do roztworu, w tym przypadku do espresso. Dlatego espresso z drobnego przemiału powinno być bardziej intensywne, prawdopodobnie także lepsze, niż z grubszego. Przy kawie znaczenie może też mieć procentowy rozrzut frakcji, mikropyły, które przechodzą przez dziurki w sitku. Ale to już inny temat.

Teoretycznie jest tak jak mówisz. Do teorii nic nie mam, lecz w tym przypadku teoretycznie znaczy statycznie. Dlaczego, wspomniałem o przemiale. Drobina kawy podczas mielenia jest przegrzewana, co przełoży się bezpośrednio na smak kawy. Z tego co się orientuję dla sitka mocno dziurawego, konstrukcja młynka z żarnami płaskimi nie jest przygotowana technicznie pod ten typ mielenia.


Takie rozwiązanie ma Tidaka: https://www.tidaka.net/de/trichter/board-trichter-lm1.html.

 [emoji106] O czymś podobnym myślałem. To rozwiązanie zadziała. Jedyny warunek, żeby średnica wewnętrzna tulejki była dobrze zgrana z średnicą tampera.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #73 dnia: 04 Wrzesień 2017, 01:23:50 »
Drobniejsze cząstki szybciej i łatwiej się rozpuszczają, przez co w jednostce czasu więcej składników przechodzi do roztworu, w tym przypadku do espresso.
W całym swoim wywodzie masz rację, ale dochodzisz do tego z fałszywych przesłanek - otóż zakłada się, że drobinka zmielonej kawy to kłębuszek celulozy, zawierającej olejki i inne składniki. A drobniejsze mielenie, to większa ilość mniejszych kłębuszków, zatem większa ich powierzchnia.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #74 dnia: 04 Wrzesień 2017, 09:23:48 »
Daj spokój amigo, jakie fałszywe przesłanki. Po to, między innymi, przeprowadza się rozdrabnianie cząstek. Żeby zwiększyć powierzchnię kontaktu z rozpuszczalnikiem, bo umożliwia to wydajniejszą ekstrakcję.
« Ostatnia zmiana: 04 Wrzesień 2017, 09:26:05 wysłana przez WS »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi