Autor Wątek: Kubek termiczny  (Przeczytany 120233 razy)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Kubek termiczny
« dnia: 26 Kwiecień 2013, 07:22:45 »
Jakiś czas temu zacząłem odczuwać potrzebę posiadania kubka termicznego. Nie do codziennego użytkowania tylko sporadycznie - 1-2 razy w tygodniu. Miałem kilka prostych kubków "z zasuwką", które były gadżetami reklamowymi różnych firm i niestety wszystkie miały wspólną cechę - były szalenie nieszczelne. Wybór w końcu padł na Contigo, ale cena przerażała. W związku z tym postanowiłem najpierw spróbować czy naprawdę takiego kubka potrzebuję i zakupić coś tańszego ale szczelnego. I tak właśnie się stało, w jednym ze sklepów sieci Rossmann zakupiłem za niecałe 20 PLN coś takiego:
http://img826.imageshack.us/img826/8778/imag0120me.jpg
Kubek termiczny

Wydaje się, że tak proste rozwiązanie, jak wykonany z miękkiego plastiku (a może po prostu zielonej gumy) korek przez jakiś czas zapewni kubkowi szczelność:
http://img716.imageshack.us/img716/9504/imag0121vg.jpg
Kubek termiczny

Kubek o dziwo nie jest plastikowy - cały korpus jest wykonany z metalu:
http://img515.imageshack.us/img515/2653/imag0122hs.jpg
Kubek termiczny

Dzisiaj odbędą się pierwsze testy użytkowe a w przyszłym tygodniu postaram się wykonać jakieś pomiary trzymania temperatury. Co prawda nie spodziewam się cudów, ale liczę że po 2 h temperatura spadnie nie więcej jak o 20%.

Offline Pilot

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Ascaso Steel PID, Phin
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Kubek termiczny
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Kwiecień 2013, 21:26:48 »
Osobiście używam jednak kubka Contigo. Prezent urodzinowy. Za co go chwalę. Wygodny w użyciu, długo utrzymuje temperaturę wewnątrz czy to gorącą czy też zimną latem. Z zawodu jestem kierowcą i muszę mieć łatwy dostęp do picia. Naciskam przycisk i piję, puszczam i jest szczelnie zamknięty. Może leżeć w aucie i nic się nie wyleje. Wadą jego jest cena. Nie kupił bym go za te pieniądze. 

Offline Albinos Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 161
Odp: Kubek termiczny
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Kwiecień 2013, 21:38:00 »
nie zwracasz uwagi na kolory ?  :mrgreen:

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Kubek termiczny
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Kwiecień 2013, 21:39:46 »
Jestem po pierwszym dniu testów. Zgodnie z przewidywaniami kubek jest bardzo szczelny, wygodny w trzymaniu i użytkowaniu, łatwy w myciu. Jednak... no właśnie... nie trzyma zbyt dobrze temperatury. Przed użyciem przelałem go gorącą wodą i od razu wlałem kawę o temperaturze ok. 80*C. Po 1.5h przy temp. zewnętrznej zbliżonej do +20*C kawa wystygła do poziomu ok. 30-35*C a po 2h była tylko letnia. Czyli kubek super tylko niezbyt termiczny.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Kubek termiczny
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Kwiecień 2013, 21:58:45 »
Posiadam zwykły kubek termiczny, również wytrzymuje tyle co twój z Rossmana, przydaje jedynie gdy wyjeżdżam i nie zdążę kawy wypić.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Kubek termiczny
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Kwiecień 2013, 22:03:05 »
Niestety dla mnie to zbyt krótko :(

Offline Albinos Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 161
Odp: Kubek termiczny
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Kwiecień 2013, 22:11:39 »
contigo dobrze trzyma temperaturę, choć dokładnych pomiarów nie robiłem, to jednak trzeba uważać aby ust nie poparzyć. Do kawy nie stosowałem, myślę, że po słodzonej  kawie mogą być problemy z umyciem zakrętki.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Kubek termiczny
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Kwiecień 2013, 22:14:47 »
Pojawiły się jakieś głosy o pleśni w zamknięciu. Jest ono dość skomplikowane i ma mnóstwo zakamarków. Mycie go to chyba najsłabszy punkt tego kubka, ale są przecież zmywarki a contigo chyba można w niej myć :)

Offline Albinos Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 161
Odp: Kubek termiczny
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Kwiecień 2013, 22:17:27 »
nie będę ściemniał, nie wiem czy można  ::)


Edit. Ale jak umyję to napiszę  :D
« Ostatnia zmiana: 27 Kwiecień 2013, 05:26:06 wysłana przez Albinos »

Offline Pilot

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Ascaso Steel PID, Phin
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Kubek termiczny
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Kwiecień 2013, 10:20:58 »
Zmywarka do zakamarków również może nie dotrzeć. Więc albo kawa czy herbata z żywymi kulturami bakterii niczym dobry jogurt   :evil: ewentualnie moczenie w gorącej wodzie z dodatkiem środków myjących.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Kubek termiczny
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Kwiecień 2013, 11:11:43 »
Czyli kombinowanie? Patyczki kosmetyczne, wykałaczki i te sprawy?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kubek termiczny
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Kwiecień 2013, 16:34:21 »
Mnie się wydaje, że bardzo trudno jest znaleźć takie urządzenie do przechowywania zaparzonej kawy. Ilekroć próbowałem zabrać ze sobą w drogę kawę w termosie, zawsze odrzucał mnie aromat reakcji kawy z plastikiem-gumą-silikonem-uszczelką-korkiem itd., przykry aromat. Nijak nie udało mi się tego wyeliminować... Zatem wolę już wpaść po lurę na Orlen.

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 686
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Kubek termiczny
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Kwiecień 2013, 22:40:46 »
Nie skreślałbym termosów, dla mnie to podstawa.
Może kwestia znalezienia odpowiedniego modelu i jeśli ma być do kawy to należy stosować go tylko do kawy, a nie do kawy i herbaty.
Fakt inaczej smakuje takie V60 po kilku godzinach bujania się w termosie, ale wciąż smakuje :) i nie szkodzi jak orlenowe siki.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kubek termiczny
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Maj 2013, 01:29:44 »
Są jeszcze kubki typu LIFEVENTURE THERMAL MUG 330ml.

Miałem taki kubek i ogólnie byłem bardzo zadowolony. Póki pełny, temperaturę trzymał 5h jak nic. Jeśli są chętni, to przetestuję jak się to ma w °C. ;)

Ale dlaczego piszę w czasie przeszłym? Otóż producent zbyt chytrze podszedł do zakrętki, pewnie chciał aby odkręcało się go jednym ruchem nadgarstka, w konsekwencji gwint jest dość krótki i sporo kubków trafia na reklamację (uznawaną już od ręki) bo gwint się przekręca.
Kubki kupiłem dwa -- mój już spieniężony gwarancyjnie, ale ten nie mój nadal działa i ma się dobrze.

Mam nadzieję, że nowa seria będzie pozbawiona tej wady, bo kubek ten fajnym kubkiem jest.


Do samochodu, to marnie -- trzeba odkręcać, a po odkręceniu mamy otwarty cały kubek, niczym zwykły kubek. Natomiast nad termosem ma taką zaletę, że pijemy bezpośrednio, bez przelewania i dzielenia się ;)

A co do termosów, można ortodoksyjnie zabrać wrzątek w termosie, v60, filtry, młynek typu slim i urządzić sobie perfect pour-over w plenerze.. :D
« Ostatnia zmiana: 02 Maj 2013, 01:32:11 wysłana przez donkiszot »

Offline Joanna Bożek Kobieta

    • Herbaciara
  • Wiadomości: 257
    • Joanna Bożek o herbacie
  • Ekspres: French Press, Kawiarka
  • Młynek: Made in Albania
Odp: Kubek termiczny
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Maj 2013, 13:17:19 »
Witajcie, sama niedawno przechodziłam przez ciężki proces wyboru odpowiedniego kubka termicznego. Bardzo dużo podróżuje i wole mieć przy sobie ciepłą herbatę niż jakikolwiek inny napój.
Ponieważ tak jak wcześniej już spinka2 zauważył zwykłe kubki termiczne są totalnie nie użytkowe. Fantastyczna sprawa lansowanie się na mieście z kubkiem termicznym w ręce  ??? tylko, że nie raz chciałoby się go schować do torby. Tak więc po długich poszukiwaniach znalazłam niemal idealny kubek który dobrze trzyma temperaturę i jest 100% szczelny. Zaparzona herbata o 12 i do tego przestudzona (ciężko pić bezpośrednio z kubka wrzątek) wytrzymała mi bardzo ciepła do godziny 16, pewnie wytrzymała by i dłużej, ale ileż można pić 330 ml  ;D
Wygląda on tak a kupiłam go w sklepie coś w stylu wszystko dla domu  ;) za coś około 25 złociszy

Pozdrawiam  :kawa:
>Luty 2018 - Herbaciana wyprawa do Wietnamu!<
Prowadzę bloga o herbacie, herbatyzm jest moją życiową filozofią.
www.joannabozek.pl
https://www.facebook.com/joannabozekoherbacie/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi