Autor Wątek: Ekspres dźwigniowy  (Przeczytany 67935 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Ekspres dźwigniowy
« dnia: 04 Czerwiec 2013, 18:00:26 »
Takiego działu jak ekspresy dźwigniowe nie mamy - a szkoda ;)

Tak się zastanawiam, czy dla mnie docelowa maszyna w postaci maszyny dwubojlerowej to dobre wyjście. Może lepszy byłby automat (dla żony na kawy mleczne) i dźwignia dla mnie tylko do espresso. Mając w pamięci cenę dwubojlerowca, z rota na pokładzie ~8000 PLN, może lepiej za te pieniądze kupić automat dla żony a sobie dźwignię?

Co jest takiego w ekspresach dźwigniowych, że są one mało popularne - przynajmniej u nas. Podobno kawa z nich jest najlepsza, lepsza niż z E61. Obsługa do strasznie skomplikowanych nie należy, jednak zapewne trochę czasu na okiełznanie dźwigni potrzeba. Kontrola temperatury - to może być wąskie gardło, ale z drugiej strony da się to załatwić.

Jakie są wasze opinie? Czy dźwignia dla pijącego tylko i wyłącznie espresso i nie używającego mleka ma rację bytu?
LMWDP #469

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Ekspres dźwigniowy
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Czerwiec 2013, 19:13:04 »
Doktorku, miałem La Pavoni i mogę powiedzieć że jest to jeden z piękniejszych i jednocześnie bardzo trudnych do opanowania ekspresów. Pokazuje więcej chimer niż nie jedna ko... i kto wie, może to jest jego najlepsza cecha. Model mój został zaprojektowany w latach '50 i miał właśnie te wszystkie funkcję które oczekujesz od ekspresu tzn umożliwia zrobienie:
a) espresso
b) ristretto
Da się na nim zrobić cudowne espresso ale i zawstydzić przed gośćmi. Robisz to samo co zawsze a kawa nie wychodzi. Chcesz go oddać komuś w prezent a on Ci wtedy zrobi psikusa i wymajstruję espresso jakie nie uświadczysz w najlepszej rzymskiej kawiarni. O co chodzi? Pewnie że temperatura. Temperaturę regulujesz poprzez dwa ustawienia grzałki, najpierw max a potem po ugrzaniu wody zmniejszasz moc grzania. Ugrzać grupę w czasie mielenia kawy i potem na wyczucie - strzał. Strzał jest tak samo ciekawym zjawiskiem bo trzeba wyczuć kawę w kolbie, napompować parę razy, zrobić ciśnienie i potem jednostajnie naciskać.
W następnym modelu Profesional, La Pavoni trochę pozmieniał ekspres i zamontował większy zbiornik/bojler na wodę, grupa też dostała większy wymiar, presostat, jest dysza do spieniania mleka ...
Ekspres ma dużo zalet i dużo wad. Kiedyś może znowu sprawie sobie prezent, tyle że tym razem Profesional.


http://www.lapavoni.it/model.asp?id=4







« Ostatnia zmiana: 04 Czerwiec 2013, 19:14:47 wysłana przez ranGo »

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: Ekspres dźwigniowy
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Czerwiec 2013, 21:12:45 »
kolbowy miał być moim nabytkiem jakiś czas temu, ale ostatecznie wstyd się przyznać - wystraszyłem się, że nigdy nie będę w stanie okiełznać pięknej, stylowej maszyny (mnie się podobały modele LaCimbali Microcimbali Liberty); konstrukcje bardzo proste, ale tak jak pisał ranGo powtarzalność losowa, dla mnie była przerażająca  :redface:
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Ekspres dźwigniowy
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Czerwiec 2013, 21:20:38 »
Piękne i kuszące, może kiedyś...

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ekspres dźwigniowy
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Czerwiec 2013, 22:52:48 »
Powtarzalność niby losowa - ale jak popatrzę na sprzet gastro z 3 dźwigniami to aż mi się ryj cieszy.

Wszystko zapewne kwestią ćwiczeń i techniki. Temperaturę idzie jakoś okiełznać. Goście i żona będą mieć automat :) to ja mam się bawić  8)
Może na bazarku w Rzymie znajdę coś do remontu ;)
LMWDP #469

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: Ekspres dźwigniowy
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Czerwiec 2013, 23:05:02 »
Wszystko zapewne kwestią ćwiczeń i techniki. Temperaturę idzie jakoś okiełznać.

Trzeba tylko dysponować czasem, Ty go masz, ja bywam niestety gościem we własnym domu  :(
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ekspres dźwigniowy
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Czerwiec 2013, 12:58:38 »
No to w poszukiwaniu czasu ;) okazuje się, że mamy na rynku dwa rozwiązania dźwigni:

1. La Pavoni style - dźwignia początkowo w stanie spoczynku na dole, podnosimy, napełnia się komora z wodą w grupie, opuszczając dźwignię przeciskamy wodę przez ciastko

2. Microcimbali/Faema style - dźwignia początkowo w górze, naciskamy ją, woda dostaje się do komory w grupie, puszczamy dźwignię a ta za sprawą sprężyny wraca do góry przeciskając wodę przez ciacho.

W wersji 2. odpada nam więc jeden element - woda jest przeciskana zawsze z takim samym ciśnieniem.

Patrząc na pracę maszyn w każdym z tych systemów widzę jedną zasadniczą różnicę w stosunku do normalnych maszyn kolbowych - preinfuzja. W momencie napełniania komory w grupie rozpoczyna się preinfuzja, czasem baaardzo długa. Ciśnienie pary w bojlerze wpycha wodę do komory, ta zaczyna nasączać kawę. Jak pojawia nam się strużka na wylewce rozpoczynamy ruch dźwigni i mamy ekstrakcję.

I tu zasadnicze pytania:
- wersja 2. jak dla mnie jest łatwiejsza w sensie powtarzalności
- czy sukcesy smakowe kawy z dźwigni zapewnia właśnie ta długa preinfuzja? Czy ktoś z E61 mógłby zrobić dwa strzały espresso i porównać je smakowo/wizualnie. Jeden tak jak robisz zawsze, drugi z 10 a może nawet 15 sekundową preinfuzją.

No i znalazłem dźwignię którą  docelowo, o ile się przekonam do tego systemu, chciałbym mieć w domu - niestety na automat nie zostanie kasy ;) - Bezzera Strega
LMWDP #469

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Ekspres dźwigniowy
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Czerwiec 2013, 13:05:36 »
Jakoś rozwiązanie tej Bezzery do mnie nie trafia. Chyba za dużo automatyki jak na dźwigniowca. LaPavoni bliższy memu sercu :)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ekspres dźwigniowy
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Czerwiec 2013, 14:13:53 »
No dobra, jest automatyka w postaci pompki do napełniania komory w grupie - i tyle. Reszta to mechanika. I ma profesjonalną grupę Faemy jak w kawiarniach.
LMWDP #469

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Ekspres dźwigniowy
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Czerwiec 2013, 14:17:14 »
Nie krytykuję ale o dźwigniowcu mam inne wyobrażenie. :redface:

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ekspres dźwigniowy
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Czerwiec 2013, 14:24:00 »
To jest LaCimbali Microcimbali :)



Bardziej klasyczny wygląd, i dźwignia na sprężynie.
LMWDP #469

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Ekspres dźwigniowy
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Czerwiec 2013, 14:25:20 »
O widzisz! :)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ekspres dźwigniowy
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Czerwiec 2013, 14:30:48 »
:) Bezzera ma jeszcze fajny bajer z autouzupełnianiem wody w bojlerze.

W przypadku w pełni klasycznego kolbowca trzeba pamiętać o uzupełnieniu wody przed włączeniem. W przypadku pracy z timerem startującym ekspres gdy ja śpię wymagało by to wyuczenia nowych nawyków.

Tak myślę o dyskretnym PIDzie do kontroli temperatury - może w jednej obudowie z timerem do młynka, i tylko kabelki do termopary i grzałki okręcona na kablu zasilającym ekspresu :)
LMWDP #469

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Ekspres dźwigniowy
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Czerwiec 2013, 15:40:23 »
Wszystkie te maszyny są piękne, ale LaPavoni mnie najbardziej przekonuje - najtrudniejszy do opanowania i najładniejszy ;)

Fajnie by by było mieć dźwigniowca, ale mnie jakoś tak strasznie do nich nie ciągnie. Robić nim kawę od czasu do czasu - tak. Ale codziennie? Nie, mam za słabe nerwy :D

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ekspres dźwigniowy
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Czerwiec 2013, 16:37:28 »
Bo moje zasadnicze pytanie/prośba gdzieś umknęła:

Czy sukcesy smakowe kawy z dźwigni zapewnia właśnie ta długa preinfuzja? Czy ktoś z E61 mógłby zrobić dwa strzały espresso i porównać je smakowo/wizualnie. Jeden tak jak robisz zawsze, drugi z 10 a może nawet 15 sekundową preinfuzją.

Ktoś byłby łaskaw?

LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi