Autor Wątek: Czytam o młynkach od 5 godzin - i nadal potrzebuje pomocy.  (Przeczytany 4418 razy)

Offline Stonish Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Bodum Chambord, Hario V60-02, Bonavita Kettle,
  • Młynek: Severin KM 3873
Jako, że to mój pierwszy post na tym forum - witam wszystkich serdecznie! Od momentu gdy zacząłem czuć różnicę w "kawie" i w "kawie" ciągle próbuje poprawić jakość jej smaku. Od kilku godzin czytam na temat młynków do kawy, sposobów jej przechowywania, ale jestem w czarnym punkcie.

Jestem sam więc kawę mielić będę tylko dla siebie. Jak wiadomo kawa traci swój aromat już po godzinie więc nie warto mielić na zapas przez co większe młynki odpadają. Drugi aspekt przemawiający za małym młynkiem jest taki, że często wyjeżdżam w delegację i przydałby się taki młynek, który mógłbym zabrać ze sobą. Wiadomo na początku najprostszym rozwiązaniem był mały młynek udarowy, ale doczytałem, że lepiej zapomnieć o tym jakrze popularnym, jednak nieodpowiednim sposobie mielenia. Kawę piję z french press, póki co kupuje mieloną, ale chcę przerzucić się na ziarna z wiadomych przyczyn.

Myślałem może o jednym z tych młynków: Cuisinart model DBM -8/CCM -16 lub Krups GVX ze względu na mały trik, który znalazłem na youtube, aby poprawić jakość taniego młynka. Nie mogę wstawiać linków, ale łatwo to znaleźć.

Zwracam się do was bo wydajecie się pasjonatami kawy więc jest to raczej najlepsze miejsce do zadania takiego pytania.

Jakieś rady?

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Czytam o młynkach od 5 godzin - i nadal potrzebuje pomocy.
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Luty 2016, 22:00:33 »
Mielimy zawsze tuż przed parzeniem. Dla jednej osoby z opcją podróżną odpowiedni będzie mały młynek ręczny, najlepiej ze stalowymi żarnami. Np Zassenhaus panama lub antyk typu tureckiego.
kawa traci swój aromat już po godzinie więc nie warto mielić na zapas przez co większe młynki odpadają.
Tego rozumowania nie zrozumiałem ;)
« Ostatnia zmiana: 06 Luty 2016, 22:02:52 wysłana przez pafcio0 »

Offline Stonish Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Bodum Chambord, Hario V60-02, Bonavita Kettle,
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Czytam o młynkach od 5 godzin - i nadal potrzebuje pomocy.
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Luty 2016, 22:15:06 »
Mielimy zawsze tuż przed parzeniem. Dla jednej osoby z opcją podróżną odpowiedni będzie mały młynek ręczny, najlepiej ze stalowymi żarnami. Np Zassenhaus panama lub antyk typu tureckiego.
kawa traci swój aromat już po godzinie więc nie warto mielić na zapas przez co większe młynki odpadają.
Tego rozumowania nie zrozumiałem ;)


No bo na co mi jakiś wielki młynek stojący skoro ma zmielić ziaren tylko na jedną kawę jednorazowo? A mielić na więcej na zapas to bez sensu bo utraci aromat. Wstępnie myślałem o tym, aby do domu kupić sobie większy i po prostu jak będę miał jechać w delegację to sobie zmiele kawy np na 2 tygodnie i zamknę w słoiku. Potem poczytałem na temat przechowywania i zwątpiłem czy to taki dobry pomysł.

Myślałem również o młynku Russell Hobbs 23120-56 - nie jest ogromny, ale nie mogę znaleźć porządnej recenzji na jego temat.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Czytam o młynkach od 5 godzin - i nadal potrzebuje pomocy.
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Luty 2016, 22:36:01 »
Nigdy nie mielimy "na zapas" bez względu na wielkość młyna. Duży młynek to zwykle lepszy przemiał.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Czytam o młynkach od 5 godzin - i nadal potrzebuje pomocy.
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Luty 2016, 22:41:32 »
No bo na co mi jakiś wielki młynek stojący skoro ma zmielić ziaren tylko na jedną kawę jednorazowo?
Generalizując - w wielkich młynkach większe żarna i lepszej jakości przemiał.

jak będę miał jechać w delegację to sobie zmiele kawy np na 2 tygodnie i zamknę w słoiku

Świeżo zmielona to świeżo zmielona - w delegacje młynek ręczny, a do domu ewentualnie polecany tu Severin czy Wilfa, poczytaj. Albo jeźdź z Severinem ;)

Cytuj (zaznaczone)
Russell Hobbs 23120-56
Odpuść, wygląda na szajs.
« Ostatnia zmiana: 06 Luty 2016, 22:43:37 wysłana przez pafcio0 »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Czytam o młynkach od 5 godzin - i nadal potrzebuje pomocy.
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Luty 2016, 20:18:51 »
jako przenośny chyba najwygodniejszy będzie miniaturowy ręczny młynek żarnowy a'la Porlex, Hario czy Zassenhaus.

Offline Stonish Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Bodum Chambord, Hario V60-02, Bonavita Kettle,
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Czytam o młynkach od 5 godzin - i nadal potrzebuje pomocy.
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Luty 2016, 21:10:49 »

Świeżo zmielona to świeżo zmielona - w delegacje młynek ręczny, a do domu ewentualnie polecany tu Severin czy Wilfa, poczytaj. Albo jeźdź z Severinem ;)


Dzięki. Skoro sprawa wydaje się prostsza niż myślałem, właśnie zamówiłem Severina KM 3873. 100zł droższy, niż jego kolega 3874, ale skoro ma to być  młynek na lata... Do młynka ręcznego mam dostęp (gdzieś w domu leżą dwa albo trzy kilkudziesięcio letnie drewniane po babci buhehe) więc porównam sobie jedno z drugim i w najgorszym wypadku będę brał ten ręczny w delegację. Chyba, że z czasem zacznę zauważać różnicę między jednym a drugim i już nawet drewniany będzie fee hehe.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Czytam o młynkach od 5 godzin - i nadal potrzebuje pomocy.
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Luty 2016, 21:15:44 »
właśnie zamówiłem Severina KM 3873. 100zł droższy, niż jego kolega 3874, ale skoro ma to być  młynek na lata...
Z tym "na lata" to bym nie był taki pewien, ale wydaje mi się, że "będziesz pan zadowolony"
.
gdzieś w domu leżą dwa albo trzy kilkudziesięcio letnie drewniane po babci
Takie potrafią zaskoczyć rezultatami. Byle frezowane żarno, a konstrukcja najlepiej niemiecka czy francuska.

Offline Stonish Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Bodum Chambord, Hario V60-02, Bonavita Kettle,
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Czytam o młynkach od 5 godzin - i nadal potrzebuje pomocy.
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Luty 2016, 21:31:48 »
Z tym "na lata" to bym nie był taki pewien, ale wydaje mi się, że "będziesz pan zadowolony"

Chciałbym przypomnieć, że jeszcze nie dawno piłem tylko rozpuszczalną więc ciężko tu nie odczuć różnicy heheheh


gdzieś w domu leżą dwa albo trzy kilkudziesięcio letnie drewniane po babci
Takie potrafią zaskoczyć rezultatami. Byle frezowane żarno, a konstrukcja najlepiej niemiecka czy francuska.


A to bardzo ciekawe, jak będę miał je w rękach do porównania z Severinem to się wam "pochwalę" i zobaczycie co to za pudełka ;-)

Offline dowicz Mężczyzna

  • Wiadomości: 184
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione V2, Aeropress, Kalita, Frenchpress
  • Młynek: Macap M5D Plus, Rhinowares, Wilfa Svart
Odp: Czytam o młynkach od 5 godzin - i nadal potrzebuje pomocy.
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Luty 2016, 00:25:42 »
Gdyby te ręczne okazały się nie do użytku, to można łatwo dostać za niewielkie pieniądze porlexa lub rhino, są bardzo mobilne. Co prawda maja ceramiczne żarna, ale od czasu do czasu wystarczą.
Ps została wydana nowa wersja rhino z przejściówką do AP, żeby mielić bezpośrednio. Nie wiem komu to potrzebne, więc może gdzieś da się kupić taniej poprzednie. I tak na marginesie Aeropress to też dobry wynalazek zarówno do domu jak i na podróż.
Przez najbliższe 5 dni kawa tylko z AP ;) i wcale nie żałuję chwilowego rozstania z Rakietą.
@Stonish
Witamy i wkręcaj się jak ziarno między żarna.

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi