Autor Wątek: Wymiana prostej kolby na prostą kolbę (Saeco Via Venezia na Ascaso Basic/Arc)  (Przeczytany 1255 razy)

Offline maniek21

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Saeco Via Venezia '03
  • Młynek: Demoka M203
Cześć.
Posiadam już dość długo ekspresy Saeco, wcześniej Saeco Aroma, a teraz Via Venezia z 2003 roku :)
Młynek to Demoka M203, używam go już ładnych kilka lat.
Korzystam z nich głównie z uwagi na obudowę ze stali nierdzewnej i bojler również z nierdzewki.
Chciałbym pójść trochę na przód, nie jestem zadowolony ze smaku kawy do końca, jest mocno kwaskowata.
Szczególną różnicę odczułem, gdy spróbowałem tej samej kawy z Lelita u brata, łagodniejsza, bardziej kremowa (młynek wbudowany w ekspres - Lelit Fred).

Myślałem o zrobieniu niedrogiego upgrade na jakieś proste Ascaso + wymianą młynka, ale zastanawiam się czy ma to w ogóle sens?
Delonghi Dedica to chyba klasa niżej niż te Ascaso?
W myśl przysłowia "zamienił stryjek..." nie chcę pójść w coś gorszego.
Ideałem byłby Lelit/La Pavoni lub używany Rancilio, ale jest tak jest.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5323
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Wymiana prostej kolby na prostą kolbę (Saeco Via Venezia na Ascaso Basic/Arc)
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Grudzień 2023, 10:30:03 »
W myśl przysłowia "zamienił stryjek..." nie chcę pójść w coś gorszego
Najważniejsza kwestia w tych małych ekspresach to pid, więc nie idź bez tego. Mniejszy, ale też przyjazdny to grupa 58mm, więc ja bym nie pchał się w ekspresy bez tych aspektów i pomyślał o co najmniej Lelicie Victoria lub Profiteku Go (jeśli by udało się wytargować ze 3500zł.) Co do młynka, to tu już nie można oszczędzać, więc zostawiłbym na razie ten, co masz, a zbierał kasę na lepszy lub kupił ręczny segmentu premium.
« Ostatnia zmiana: 31 Grudzień 2023, 10:40:35 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline maniek21

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Saeco Via Venezia '03
  • Młynek: Demoka M203
Odp: Wymiana prostej kolby na prostą kolbę (Saeco Via Venezia na Ascaso Basic/Arc)
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Grudzień 2023, 11:11:04 »
Czyli wymiana na takie modele nie wniesie różnicy?
Mój budżet to właśnie albo małe kwoty teraz albo coś koło 2000 jak dozbieram do jakiegoś używanego modelu ciekawego.

Młynek też myślałem o wymianie na Ascaso lub np Lelit Fred
 Ta Demoka jest ok, ale żarna nie były już dawno wymieniane, nie są chyba dostępne. Może da się coś zaadaptować z innych modeli.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5323
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Wymiana prostej kolby na prostą kolbę (Saeco Via Venezia na Ascaso Basic/Arc)
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Grudzień 2023, 11:16:43 »
Czyli wymiana na takie modele nie wniesie różnicy?
Masz na myśli Twoje propozycje. Ależ wniesie, tylko czy warto? Chyba że to będzie Twój następny etap przejściowy i po jakimś czasie sprzedasz i kupisz lepszy zestaw.
Młynek też myślałem o wymianie na Ascaso lub np Lelit Fred
To już bym wolał ręczny premium. Był ostatnio J-max za 799zł.  @Michał pewnie wyczaruje tę cenę 🙂
》tertium non datur《

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3462
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Wymiana prostej kolby na prostą kolbę (Saeco Via Venezia na Ascaso Basic/Arc)
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Grudzień 2023, 11:17:36 »
Zacznij od młynka, ręczny, jak niżej.


Kolejny krok to ręczna dźwignia, np Cafelat Robot.
I masz zestaw o większym potencjale niż brat.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4861
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Wymiana prostej kolby na prostą kolbę (Saeco Via Venezia na Ascaso Basic/Arc)
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Grudzień 2023, 11:35:16 »
Nowego ekspresu BASIC, ARC, DREAM ZERO już nie kupisz. Nie są produkowane. Pozostają używki.
Ale...warto skorzystać z wyprzedaży rocznika 2013 na stronie naszego sklepu. Możesz tam tanio kupić DREAM ONE a do niego dobrać młynek i-2 mini lub i-1 mini - też z tej wyprzedaży. Jeśli chcesz pójść od razu w lepszy młynek to polecam młynki G-IOTA. Np. G-IOTA Standard Black w obniżonej cenie.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline maniek21

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Saeco Via Venezia '03
  • Młynek: Demoka M203
Odp: Wymiana prostej kolby na prostą kolbę (Saeco Via Venezia na Ascaso Basic/Arc)
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Grudzień 2023, 14:11:30 »
Dziękuję Wam za odpowiedzi.
Prawdopodobnie wykonam na tą chwilę takie "pół kroku" z wymianą na Ascaso + inny młynek.
Jeżeli poczuję efekt to będę zbierał na kolejny etap do lepszego ekspresu/młynka.

Thermoblock w Basic to stal nierdzewna? Jestem bardzo anty aluminium w ekspresach stąd od razu odrzuciłem  G Classic.

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 151
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Wymiana prostej kolby na prostą kolbę (Saeco Via Venezia na Ascaso Basic/Arc)
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Grudzień 2023, 17:17:54 »
Wprost ze strony CaffeBarca :)

https://images92.fotosik.pl/702/50ec0a15924ee17a.jpg
Wymiana prostej kolby na prostą kolbę (Saeco Via Venezia na Ascaso Basic/Arc)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2407
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Thermoblock w Basic to stal nierdzewna? Jestem bardzo anty aluminium w ekspresach stąd od razu odrzuciłem  G Classic.
BTW termoblok to aluminium ;-)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4861
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Aluminium jest odlewem w którym zatopiona jest spiralnie zwinięta rurka ze stali nierdzewnej. Woda płynie tą rurką i nigdzie nie ma kontaktu z aluminium.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline maniek21

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Saeco Via Venezia '03
  • Młynek: Demoka M203
Odp: Wymiana prostej kolby na prostą kolbę (Saeco Via Venezia na Ascaso Basic/Arc)
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Styczeń 2024, 12:40:17 »
Dziękuję za odpowiedzi.
Jestem zdecydowany na ARC lub Basic.
Martwi mnie tylko sytuacja jak w tym wątku:

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=13179.0

Czyli jedna jest szansa na kontakt z aluminium na wylewce?

Pytam, bo mam fioła na punkcie braku aluminium w ekspresie i jego kontaktu z wodą.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4861
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Wymiana prostej kolby na prostą kolbę (Saeco Via Venezia na Ascaso Basic/Arc)
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Styczeń 2024, 12:50:11 »
Wkładki z aluminium były montowane do 2017 roku. Później zastąpione zostały wkładkami z chromowanego mosiądzu. Są one wyższe i przy okazji wyeliminowano podkładkę prysznica oraz jeden oring.
W ramach napraw na naszym serwisie w wielu ekspresach BASIC, ARC i DREAM wymieniliśmy dużo tych aluminiowych wkładek na mosiężne. Przed zakupem ekspresu radzę więc skontaktować się z nami byśmy sprawdzili czy dany ekspres był już po tej wymianie.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline tom517

  • Wiadomości: 1797
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall

Offline maniek21

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Saeco Via Venezia '03
  • Młynek: Demoka M203
Odp: Wymiana prostej kolby na prostą kolbę (Saeco Via Venezia na Ascaso Basic/Arc)
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Styczeń 2024, 13:22:33 »
Jak szukasz ARC, zerknij: https://www.olx.pl/d/oferta/ekspres-ascaso-arc-kubek-gratis-CID99-IDSw7ra.html

To Twój egzemplarz?



Wkładki z aluminium były montowane do 2017 roku. Później zastąpione zostały wkładkami z chromowanego mosiądzu. Są one wyższe i przy okazji wyeliminowano podkładkę prysznica oraz jeden oring.
W ramach napraw na naszym serwisie w wielu ekspresach BASIC, ARC i DREAM wymieniliśmy dużo tych aluminiowych wkładek na mosiężne. Przed zakupem ekspresu radzę więc skontaktować się z nami byśmy sprawdzili czy dany ekspres był już po tej wymianie.

Panie Januszu, odezwę się w wiadomości prywatnej.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1797
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Wymiana prostej kolby na prostą kolbę (Saeco Via Venezia na Ascaso Basic/Arc)
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Styczeń 2024, 14:48:39 »
To Twój egzemplarz?
Nie, widziałem wcześniej na forum ktoś podał w innym dziale.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi