Autor Wątek: O niemożności porozumienia  (Przeczytany 7744 razy)

Offline fr86

  • Wiadomości: 13
O niemożności porozumienia
« dnia: 25 Styczeń 2023, 13:30:25 »
Witam,

chciałem zakupić ekspres automatyczny. Budżet około 10.000 zł. Pije głównie kawy mleczne. Moją listę otwiera ekspres Jura. Do tej pory miałem styczność z ekspresami DeLonghi (jedyny minus maksymalna moc kawy), Saeco (słaby system mleczny), Nivona (dobrze wspominam). Nigdy nie miałem ekspresów Jury. Nie chciałbym się naciąć. Mam w związku z tym kilka pytań:
- czy faktycznie trzeba czyścić codziennie na koniec dnia system mleczny za pomocą granulatu Jura? Koszt 100 zł na 60 cykli czyszczenia
- czy warto dopłacać do wersji aluminiowej dark inox? Wtedy front i góra jest aluminiowa. W przypadku normalnej wersji front i góra jest plastikowa w białyhm lub czarnym połysku
- czy kawa cold brew ma jakikolwiek sens w tym ekspresie? W okresie letnim wydaje się bardzo fajna opcja
- cieszę się, że blok zaparzający jest zamknięty, nie słyszałem jakichkolwiek problemów przy regularnym czyszczeniu środkami Jura
- gwarancja 50 miesięcy przy zakupie na firmie (bardzo duży plus). Nikt nie oferuje takiej gwarancji przy zakupie na firmę.

Prosiłbym o wypowiedzi użytkowników Jura, a w szczególności model Z10. Oczywiście nie zamykam się na inne ekspresy. To po prostu mój typ po kilkudniowej lekturze.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Poczytaj tutaj i w necie. Dla mnie nie było automatu, który zrobił lepsze espresso. Blok zaparzający ze stali (w Jurze z plastiku?) sprzężony z TB:

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=12560.0

« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń 2023, 15:34:28 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Ciekawe, dlaczego włożyli w Z10 gorszy - wg wiadomej osoby - stalowy młynek  :hihihi:

https://m.youtube.com/watch?list=TLGG7huf7VTMUqAyNTAxMjAyMw&v=0WbmtYVaTYM&feature=youtu.be
》tertium non datur《

Offline fr86

  • Wiadomości: 13
Mam pytanie do użytkowników Jury Z10. Oglądałem teraz filmik i była w nim mowa, że po każdej kawie mlecznej czyścimy system mleczny parą, a raz czy dwa razy w tygodniu (w zależności od ilości kaw) czyścimy cały system za pomocą procedury z granulatem. Raz w tygodniu przy ekspresie automatycznym ok, ale żeby to robić każdego dnia lub po każdej kawie to już przesada.

Offline PiotrekSz

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Pid
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Chodzi pewnie o przepłukiwanie systemu mleka po każdej kawie wodą.

Pytanie jest czy Z10 jest warty swojej ceny i jako posiadacz kolby powiem że żaden automat nie jest warty takiej kasy ale Z10 najbardziej zbliża się smakiem kawy do kolby ze wszystkich ekspresów jakie testowałem łącznie z wmf-em a to już coś. Kosztuje krocie ale da się na tym sprzęcie zrobić bardzo przyzwoita kawę za dotknięciem jednego przycisku.

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Zorganizowałem do biura Z10 - niewielka firma , około 30 kaw dziennie

Moje uwagi
- WiFi - bajer bo i tak pomimo 10 prób przez różne osoby nie udaje się połączyć. A nawet specjalnie oddzielną sieć postawiliśmy
- Automatyczna zmiana grubości mielenia - to czuć i słychać, choć nieco wydłuża czas parzenia kawy bo młynek musi się przestawić
- Idiotycznie rozwiązany panel dotykowy - nie można przesuwać ekranów prawo lewo przeciągnięciem po ekranie tylko trzeba naciskać mini kropeczki pod ekranem. Na dodatek zawsze ekrany przesuwają się w tą samą stronę więc z 1 do 4 nie przejdziesz cofając się o jeden tylko zawsze trzykrotnie przewijając. Dużo prościej było dać nawet zwykłe strzałki po bokach
- Mleko pieni świetnie
- Espresso, świeże ziarna, średnio palone. Najdrobniej ustawiony młynek. 25ml w około 11-12 sekund. do 25s raczej nie ma szans dojść. Ale jest ok.

Ogólnie maszyna świetna z lekko irytującym ekranem :-)

ps. I tak wolę kawę w domu ze swoje Bezzery :-)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Najdrobniej ustawiony młynek. 25ml w około 11-12 sekund.
Ustaw dodatkowo na maksymalną dozę i 40ml, bo przy takim czasie ekstrakcji za dobra ta kawa nie może być.

A z jakiej palarni dokładnie te ziarna i kiedy palone?
« Ostatnia zmiana: 23 Marzec 2023, 15:34:26 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline frogpl Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Jura Z10
@Piskoor:
-WiFi nie mam problemów, zawsze się łączy,
-panel dotykowy zgadzam się, przesuwa się w jedną stronę, mogli zrobić inaczej, ustawiłem ulubione kawy na pierwszym ekranie (5 kaw) praktycznie nie szukam innych, ekspres użytkuje w domu, ty masz problem bo biuro i pewnie cały czas przesuwają...
-reszta podzielam Twoje zdanie.

@GostRado
-napij się kawy z Jury Z10 a potem osądź czy jest dobra czy nie, z WMF Ci smakuje...

@fr86
-po każdej kawie mlecznej ekspres przepłukuje system mleczny wodą automatycznie (chyba po 9 min.), oczywiście możesz zrobić dowolną ilość kaw mlecznych jedna po drugiej, dopiero bezczynność powoduje przepłukanie ekspresu.
-Jura zaleca na koniec dnia płukanie ekspresu granulkami, osobiście płuczę codziennie wodą, granulki dodaję co dwa trzy dni, nie chcę zostawiać mleka w rurkach ekspresu, czynność ta jest automatyczna, wsypujesz granulki do pojemnika podstawiasz pod ekspres, wkładasz rurkę i tyle....

Ja osobiście jestem bardzo zadowolony z ekspresu, zmieniłbym zasadę przewijania w panelu jak pisał Piskoor, denerwuje mnie też że pojemnik na fusy nie jest złączony z wodnym (kiedyś zapomniałem włożyć...)
« Ostatnia zmiana: 23 Marzec 2023, 20:48:19 wysłana przez frogpl »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》

@GostRado
-napij się kawy z Jury Z10 a potem osądź czy jest dobra czy nie, z WMF Ci smakuje...

Obawiam się, że nie zrozumiałeś mojego wpisu, a raczej porady dla @Piskoor , zmiany ustawień, aby uzyskać lepszy smak kawki, ale cóż, nie neguję, że Tobie może smakować kawa, która parzy się w 11-12s. Mnie kwas nie smakuje.
》tertium non datur《

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Najdrobniej ustawiony młynek. 25ml w około 11-12 sekund.
Ustaw dodatkowo na maksymalną dozę i 40ml, bo przy takim czasie ekstrakcji za dobra ta kawa nie może być.

A z jakiej palarni dokładnie te ziarna i kiedy palone?
White Bear - około 2 mies temu


Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
To już trzeba drobniej. Spróbuj maksymalną dozę i najdrobniejsze mielenie.
》tertium non datur《

Offline tomekrosiak

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Philips Saeco, Jura
Dzień dobry! Podłączę się do tematu. Obecnie mam Saeco P(Philips) Xelsis i … nie jestem zadowolony. Fatalna jakość wykonania, zeszły w myciu fronty, blok do wymiany co roku, kawa bez szału, w starej prostej Jurze była lepsza. Generalnie robię rano kubek - 4x podwójne espresso :), w domu pije się głównie mleczne. Na tę chwilę rozważam Jurę Z10 i Miele 7750 i 7550. Ten WMF to dla mnie nowość - niby cyferki się zgadzają, 15 bar. Pytanie - jak z serwisem w WMF? Nie doczytałem czy ma funkcję „dzbanka” - rano przy moich przyzwyczajeniach byłaby pomocna. Co uważacie? Na kolbę przyjdzie czas na emeryturze, jak będę miał czas ;)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Ten WMF to dla mnie nowość - niby cyferki się zgadzają, 15 bar.
Ta cyfra jest bez znaczenia, jak i w innych, gdy chwalą się 19 barami.
Pytanie - jak z serwisem w WMF?
Jest oficjalny dystrybutor.
Nie doczytałem czy ma funkcję „dzbanka” - rano przy moich przyzwyczajeniach byłaby pomocna
Znaczy takie americano. Robisz espresso i po prostu dolewasz wody w temperaturze ok. 75°C, bo jeśli będziesz lał kubek wody przez zużyte ciastko, to dobre to nie będzie. Niektóre ekspresy mają funkcje, że przy dużej kawie po zrobieniu espresso czysta woda leci nie przez ciastko.

Najlepiej na żywo porównaj sobie ekspresy, napij się z nich kawek, bo to sporo droższe sprzęty, około 10k, więc musisz być maksymalnie zadowolony. Za WMF-em sporo przemawia, jak czytałeś mój wątek o nim, tzn konstrukcja zaparzania, której nie posiada na tę chwilę żaden domowy automat, tj nie słyszałem.
« Ostatnia zmiana: 03 Maj 2023, 20:27:36 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline kathumax

  • Wiadomości: 121
W tym budżecie nie ma co ryzykować, lepiej brać sprawdzone rozwiązania - i Jura (jak akceptujesz brak wyjmowanego bloku do czyszczenia) i Miele będą ok.

I nie, "dzbanek" to nie jest to samo, co americano - to funkcja zrobienia kilku kaw pod rząd (6-8) lub dolania w podobnej ilości gorącej wody np. do zaparzenia herbaty.
Miele to ma, Jura - nie pamiętam.

Offline frogpl Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Jura Z10
Z10 ma funkcję "Dzbanek kawy"

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi