Autor Wątek: Czy maksymalne ciśnienie jest ważne  (Przeczytany 7717 razy)

Offline gac

  • Wiadomości: 5
Czy maksymalne ciśnienie jest ważne
« dnia: 18 Styczeń 2023, 14:30:46 »
Dzień dobry szanowni Forumowicze,

Mam pytanie odnośnie ciśnienia (maksymalnego) ekspresów automatycznych. Szukam ekspresu dla siebie i zastanawiam się czy ten parametr jest kluczowy. Lubię espresso mocne, wręcz gęste. Wiem, że od automatu ciężko takiego wymagać, ale szukam możliwie najlepszego kompromisu (kolba nie wchodzi w grę). Jedni piszą, że ciśnienie nie ma znaczenia i że 15 bar w zupełności wystarcza, inni że im wyższe ciśnienie tym lepsza ekstrakcja... Moje obserwacje potwierdzają tą drugą opinię. W pracy mam ekspres Delonghi Dinamica ECAM370.70 który ma pompę 19 bar, a u rodziców ECAM350.55 z pompą 15 bar i bardziej intensywne espresso jest z ekspresu w pracy. Być może to kwestia kawy, nie wiem.
Pytanie dla mnie istotne, bo podoba mi się Nivona 791, ale jeśli espresso z niej będzie "cienkie" to może lepszym rozwiązaniem dla mnie będzie zakup ekspresu z ciśnieniem 19 bar np. Siemens EQ.6 plus S500???

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5289
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czy maksymalne ciśnienie jest ważne
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Styczeń 2023, 18:34:56 »
Jedni piszą, że ciśnienie nie ma znaczenia i że 15 bar w zupełności wystarcza, inni że im wyższe ciśnienie tym lepsza ekstrakcja...
Jakoś nigdy nie trafiłem na takie rewelacje.
Pytanie dla mnie istotne, bo podoba mi się Nivona 791, ale jeśli espresso z niej będzie "cienkie" to może lepszym rozwiązaniem dla mnie będzie zakup ekspresu z ciśnieniem 19 bar np. Siemens EQ.6 plus S500???
To jest szczytowe ciśnienie, jakie może wytworzyć pompa. Przy parzeniu kawy nigdy nie będzie osiągnięte. U mnie ustawiłem na 8,6 Bara. Chwalenie się producentów max. ciśnieniem pompy jest zwykłą ściemą, jak i tym, że u nich to jest młynek ceramiczny, który jest gorszy od stalowego, dlatego wybrałbym Nivonę.

« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2023, 18:38:20 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline kathumax

  • Wiadomości: 121
Odp: Czy maksymalne ciśnienie jest ważne
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Styczeń 2023, 19:10:17 »
młynek ceramiczny, który jest gorszy od stalowego
Jest akurat dokładnie odwrotnie,  młynek ceramiczny jest lepszy od młynka stalowego, co zresztą niedawno zostało na tym forum jasno pokazane i wyjaśnione.

Co i tak jest bez znaczenia w przypadku ekspresów domowych, podobnie jak i to, czy ciśnienie max to 15 czy 19 bar albo to, czy młynek ma regulację z dokładnością do 7 czy 12 poziomów - już 7 całkowicie wystarcza. A Nivona 791 to świetny ekspres, do tego tani - warto.


Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5289
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czy maksymalne ciśnienie jest ważne
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Styczeń 2023, 19:13:40 »
młynek ceramiczny jest lepszy od młynka stalowego, co zresztą niedawno zostało na tym forum jasno pokazane i wyjaśnione.
Sam sobie wyjaśniłeś  :picardpalm:
« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2023, 19:16:14 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 788
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Czy maksymalne ciśnienie jest ważne
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Styczeń 2023, 19:16:31 »
@kathumax przestań proszę w końcu pisać bzdury




Offline gac

  • Wiadomości: 5
Odp: Czy maksymalne ciśnienie jest ważne
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Styczeń 2023, 19:47:20 »
To jest szczytowe ciśnienie, jakie może wytworzyć pompa. Przy parzeniu kawy nigdy nie będzie osiągnięte
Wiem, że szczytowe. Ale jak ustawię młynek na bardzo drobne mielenie to pompa o wyższym ciśnieniu jeszcze da radę gdzie ta słabsza już się podda. W ECAM370.70 jak z mieleniem zejdę poniżej 2 to napar przestaje lecieć i wyskakuje komunikat żeby zwiększyć rozmiar mielenia.

 
Jedni piszą, że ciśnienie nie ma znaczenia i że 15 bar w zupełności wystarcza, inni że im wyższe ciśnienie tym lepsza ekstrakcja...
Jakoś nigdy nie trafiłem na takie rewelacje.
Z jednej strony potwierdzasz, że ciśnienie ma znaczenie po czym piszesz, żeby na to nie patrzeć bo to ciśnienie szczytowe. No ale jednak pompa takie szczytowe ciśnienie da radę wytworzyć w sytuacji, którą wyżej opisałem.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3168
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Czy maksymalne ciśnienie jest ważne
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Styczeń 2023, 20:18:58 »
młynek ceramiczny jest lepszy od młynka stalowego
Jak sądzę, żarna ceramiczne jest trudno naostrzyć w takim samym stopniu jak żarna stalowe (te drugie są ostrzejsze). Być może, przewagą żaren ceramicznych miałaby być ich twardość, ale jeśli żarna stalowe wystaczają na 800kg kawy, to jest to dość.

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Czy maksymalne ciśnienie jest ważne
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Styczeń 2023, 20:33:05 »
Jest akurat dokładnie odwrotnie,  młynek ceramiczny jest lepszy od młynka stalowego, co zresztą niedawno zostało na tym forum jasno pokazane i wyjaśnione.

Przestań powielać te brednie i zwyczajnie kłamać, bo jeszcze ktoś w to przez przypadek uwierzy. Na tym forum zostało pokazane coś dokładnie odwrotnego. Stalowe żarna(w konsekwencji młynki) są o wiele lepsze od ceramicznych. Powody również zostały podane.

Offline gac

  • Wiadomości: 5
Odp: Czy maksymalne ciśnienie jest ważne
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Styczeń 2023, 20:40:40 »
Obawiałem się, że dyskusja zejdzie kolejny raz na ostry spór dotyczący wyższości młynka stalowego nad ceramicznym i odwrotnie... a o młynek wcale nie pytałem.
Wróćmy może do ciśnienia, bo ciśnienie mi skacze jak kolejny raz czytam o stalowym i ceramicznym młynku ;)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Czy maksymalne ciśnienie jest ważne
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Styczeń 2023, 21:18:19 »
Jasno zostało pokazane i wyjaśnione, że wybór młynka z ceramicznymi żarnami jest błędem. Może ktoś wyedytuje post i usunie te bzdury? Jeszcze ktoś w to uwierzy i się wkopie na minę...

A tylko jeszcze rzucę - żarna ceramiczne mają tylko jedną przewagę nad młotkiem - nie wymagają użycia siły. Ale efekt jest bardzo zbliżony. O PRZEMIALE nie ma mowy, bo to nie mieli, tylko miażdży - stąd młotek jako punkt odniesienia, bardzo trafny zresztą, bo zadaniem młynka jest mielenie.
« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2023, 21:21:22 wysłana przez siewcu »

Offline kathumax

  • Wiadomości: 121
Odp: Czy maksymalne ciśnienie jest ważne
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Styczeń 2023, 22:32:20 »
Nie wiem czemu powielacie te bzdury.
Tzn. domyślam się , że trudno wam się przyznać teraz do błędu i będziecie bronić na siłe gorszych, stalowych młynków - ok, wasza sprawa. Jak ktoś ma pojęcie i wiedzę o ekspresach i młynkach, to wie, że ceramiczne są po prostu lepsze - i tyle. Zresztą wystarczy zobaczyć, w jakich ekspresach jakie młynki stosuje choćby jura (podpowiem - w najdroższych ceraiczne, w tanich stalowe). Ale oni pewnie też się nie znają, co? Podpowiedzcie im może, że się mylą, w końcu gdzie im do takich ekspertów, jak wy...

Dla mnie EOT.

Offline Matius22

  • Wiadomości: 455
Odp: Czy maksymalne ciśnienie jest ważne
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Styczeń 2023, 22:41:00 »
@kathumax Skoro tak mówisz, to czemu np Ceado nie montuje tych najlepszych ceramicznych żaren w swoich młynkach?
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Czy maksymalne ciśnienie jest ważne
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Styczeń 2023, 23:33:58 »
Nie wiem czemu powielacie te bzdury.
Tzn. domyślam się , że trudno wam się przyznać teraz do błędu i będziecie bronić na siłe gorszych, stalowych młynków - ok, wasza sprawa. Jak ktoś ma pojęcie i wiedzę o ekspresach i młynkach, to wie, że ceramiczne są po prostu lepsze - i tyle. Zresztą wystarczy zobaczyć, w jakich ekspresach jakie młynki stosuje choćby jura (podpowiem - w najdroższych ceraiczne, w tanich stalowe). Ale oni pewnie też się nie znają, co? Podpowiedzcie im może, że się mylą, w końcu gdzie im do takich ekspertów, jak wy...

Dla mnie EOT.

Tobie ktoś płaci np. z Jury za pisanie takich bzdur czy tak sam z siebie?

Nie masz żadnych argumentów poza "montują w automatycznych ekspresach"... które mają tyle wspólnego z dobrym młynkiem czy ekspresem, co kawa z Biedronki z dobrą kawą z palarni. Co Ty w ogóle porównujesz...

Szkoda czasu, ale wiedz, że na każdym kroku i z każdym takim postem będziesz na każdym forum kawowym "piętnowany"... i słusznie.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Czy maksymalne ciśnienie jest ważne
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Styczeń 2023, 08:45:42 »
@kathumax Skoro tak mówisz, to czemu np Ceado nie montuje tych najlepszych ceramicznych żaren w swoich młynkach?
Zobacz ilu producentów montuje, trochę przestrzeliłeś :D Nikt nie montuje, a przynajmniej ci, którym zależy na jakości. Żadna szanująca się firma nie wybierze tępego ceramicznego zamiast ostrego stalowego, jeśli mowa o mieleniu.

Offline adiki

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE, ex Jura ENA8
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Czy maksymalne ciśnienie jest ważne
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Styczeń 2023, 09:53:58 »
...Zresztą wystarczy zobaczyć, w jakich ekspresach jakie młynki stosuje choćby jura (podpowiem - w najdroższych ceraiczne, w tanich stalowe)...

Te duże najdroższe ekspresy są projektowane z myślą o między innymi firmach i tego typu miejscach gdzie leci kawka za kawką czyli robione są bardzo duże przebiegi dlatego w tym przypadku sprawdzają się żarna ceramiczne. Tyle w temacie. Jak chcesz poczuć jakość i dobrą kawę to nie kupujesz automatu tylko kolbę albo dźwignię.
Wyszukiwarka kaw z polskich palarni zpalarni.pl

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi