Autor Wątek: Przepis na espresso  (Przeczytany 6473 razy)

Offline adiki

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE, ex Jura ENA8
  • Młynek: Ceado E6P
Przepis na espresso
« dnia: 23 Grudzień 2022, 20:23:49 »
Przy zakupie ekspresu do zestawu polecony został mi shot glass. Shot glass pokazuje 22ml na ristretto i 30ml na espresso. Jeśli chodzi o czas to rekomendowane zostało 25s, 30s wychodzi mi ekstrakcja z preinfuzją przy 16gramach kawy. Mam już drugą kawę i rezultaty nie są zadowalające.
W materiałach do ekspresu był też link do http://www.espressoitaliano.org/files/File/istituzionale_inei_hq_en.pdf czyli Instituto Nazionale Espresso Italiano, który mówi że espresso to 7g kawy i 25ml naparu w 25s. Zakładając że waga tych 25ml to jakieś plus minus 21g wychodzi stosunek 1:3.
W przypadku mojego shot glass'a to pewnie będzie bliżej 1:4 czyli chyba tutaj leży problem z moim średniawym espresso.
Wiele osób ma inną definicję espresso która mówi że stosunek wagi przemiału do wagi naparu powinien być w okolicach 1:2.
Chciałbym poznać Waszą opinie jak powinno być przygotowywane espresso? Te rozbieżności są naprawdę duże nawet w przypadku 1:3 i 1:2.
Jeśli faktycznie powinno to być 1:2 to wychodzi na to że powinienem wyposażyć się odpowiednią wagę aby móc w ten sposób przygotowywać espresso.
Wyszukiwarka kaw z polskich palarni zpalarni.pl

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Przepis na espresso
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Grudzień 2022, 20:59:25 »
Temat na forum poruszany  milion razy :):), jak poszukasz na pewno znajdziesz .Punkt wyjścia pomocniczo :) podwójne sitko 18g kawy zmielonej z tego między 35-42ml espresso:):) w zaleznosci od kawy czas między 26-50 sekund .Najlepiej na początek zacznij od kawy z robusta taka mieszanka będzie łatwiejsza do opanowania zaopatrzyć się mozesz w Eurocafe będzie swiezo palone i rezultaty będą pewniejsze :).

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Przepis na espresso
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Grudzień 2022, 21:02:45 »
Po pierwsze: nie używaj sitka pojedynczego, chyba  że masz VST7 i dedykowany tamper fi 41mm.
Po drugie: postaraj się z sitkiem podwójnym robić ratio 1:2, ale na razie bez preinfuzji.
Po trzecie: nie objętość, a waga jest właściwą wskazówką.

Garść podpowiedzi:

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=12964.0
》tertium non datur《

Offline adiki

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE, ex Jura ENA8
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Przepis na espresso
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Grudzień 2022, 21:08:54 »
Pojedynczego prawie nie używam. Czemu na początku bez preinfuzji? No nic żeby to robić rzetelnie muszę kupić wagę.
Wyszukiwarka kaw z polskich palarni zpalarni.pl

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Przepis na espresso
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Grudzień 2022, 21:20:58 »
Preinfuzja to dodatkowa zmienna , na początku im mniej zmiennych tym lepiej , waga to podstawa :)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Przepis na espresso
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Grudzień 2022, 21:25:40 »
na początku bez preinfuzji?
Bo wprowadza dodatkowe zmienne:

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=3643.0

W tym samym czasie Rollo 🙂
》tertium non datur《

Offline adiki

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE, ex Jura ENA8
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Przepis na espresso
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Grudzień 2022, 21:26:57 »
Niby tak ale preinfuzja ma pomagać w równomiernej ekstrakcji. Skoro jest zaprogramowana czasowo to przestaje być zmienna.
Wyszukiwarka kaw z polskich palarni zpalarni.pl

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Przepis na espresso
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Grudzień 2022, 21:34:32 »
Niby tak ale preinfuzja ma pomagać w równomiernej ekstrakcji. Skoro jest zaprogramowana czasowo to przestaje być zmienna.
Co Ci szkodzi zrobić porządnie dopracowane podwójne espresso bez preinfuzji. Będziesz miał czas i na długie preinfuzje.
》tertium non datur《

skansen

  • Gość
Odp: Przepis na espresso
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Grudzień 2022, 21:37:21 »
Nie ma co "męczyć się" bez preinfuzji jeśli już ją mamy w ekspresie. Co do reszty (podwójne sitko, waga) to zgadzam się z przedmówcami  :ok:

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Przepis na espresso
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Grudzień 2022, 21:42:37 »
Nie ma co "męczyć się" bez preinfuzji jeśli już ją mamy w ekspresie
Mogą Cię zaskoczyć lepszym smakiem konkretne ziarna bez preinfuzji.
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Przepis na espresso
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Grudzień 2022, 22:25:40 »
Oczywiście, że preinfuzja jest ok. Nie należy unikać tego dobrodziejstwa.
@adiki co to znaczy, że rezultaty nie są zadowalające? Takie stwierdzenie nic nam nie mówi. Musisz się jaśniej wyrażać :).
« Ostatnia zmiana: 23 Grudzień 2022, 22:29:25 wysłana przez Antonio »

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Przepis na espresso
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Grudzień 2022, 00:23:17 »
Na ciemnym paleniu z dodatkiem robusty preinfuzja jest zbyteczna,zgadzam się z @GostRado lepiej dopracować espresso bez a dopiero potem bawić się preinfuzją

Offline adiki

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE, ex Jura ENA8
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Przepis na espresso
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Grudzień 2022, 09:27:21 »
Wcześniej miałem średnie palenie z domieszka robusty i espresso wydawało mi się ze ma zbyt dużo kwasowości w sobie. Temperatura której używałem to 92-93 stopnie. Teraz mam troszkę ciemniejsze palenie 100% arabiki i też wyczuwam kwasowość.
Będąc dokładnym wcześniej miałem te kawę: https://www.coffeesite.pl/kawa/1836-621-coffeesite-espresso-milano.html#/64-opakowanie-250g
Teraz mam: https://kawagregorio.pl/kawa-swiezo-palona/18-460-mieszanka-caffe-.html#/2-stopien_palenia-palenie_srednie/5-stopien_mielenia-ziarnista/11-waga-250_g
« Ostatnia zmiana: 24 Grudzień 2022, 09:38:38 wysłana przez adiki »
Wyszukiwarka kaw z polskich palarni zpalarni.pl

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Przepis na espresso
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Grudzień 2022, 09:47:34 »
Preinfuzja zawsze jest dobrą sprawą. Nie rozumiem skąd idea by zeń rezygnować?

Smak kwaśny -- to temat rzeka. A reszta? Jak wygląda Twoje espresso? Możemy sobie tak do końca świata dyskutować, ale nie wiadomo o czym.

Offline adiki

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE, ex Jura ENA8
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Przepis na espresso
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Grudzień 2022, 09:55:04 »
Ma bogatą cremę :) nie chce się tutaj wymądrzać o jakiś nutach smakowych jeszcze bo dopiero wchodzę w ten świat. W każdym razie dzisiaj przy użyciu wagi kuchennej która ma niestety dokładność 1g udało mi się z 16g uzyskać 34g naparu w 27 sekund przy poprzednich ustawieniach młynka i to espresso było zdecydowanie lepsze, znacznie bardziej wyczuwalna gęstość naparu, pojawiły się nuty czekoladowe które czuje jeszcze do teraz w buzi, kwasowości troszkę jeszcze było ale znacznie mniej. Będę mielił jeszcze drobniej żeby dotrzeć do tych 30 sekund gdyż zachowałem preinfuzję. Wygląda na to że to jest dobra droga.
Wyszukiwarka kaw z polskich palarni zpalarni.pl

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi