Autor Wątek: Ekspres śrubowy produkcja własna  (Przeczytany 3364 razy)

Offline Papo

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Kolbowy Lelit, picopresso, śrubowy ciśnieniowy produkcja własna
  • Młynek: 1Zpresso jx pro
Ekspres śrubowy produkcja własna
« dnia: 17 Grudzień 2022, 20:46:36 »
Jako, że jestem nowy, Cześć witam  :evil: wszystkichm. Chciałbym pochwalić się swoim ręcznym ekspresem. Na mieście pojawił się nowy gracz :D Tak na poważnie nie będzie to seryjna produkcja więc Rota 2 może spać spokojnie :)
Plan zrodził się z potrzeby nauczenia się obsługi tokarki. Pare mieśięcy temu kompletnie zielony jeśli chodzi o obróbkę skrawaniem postanowiłem kupić tokarke, frezarke i jakoś trzeba było nauczyć się obsługi. Projekt zrobiłem sam tak jak i wykonanie wszystkich elementów, oprucz śruby która została przerobiona na potrzeby projektu, sitko i deszczownice miałem z picopresso, ale już czeka sitko i deszczownica ims. Z początku miał być to expres dzwigniowy jednak szperając w necie znalazłem ekspres śrubowy Aram o dziwo na Rote trafłem na końcu. I stwierdziłem, że to lepsze rozwiązanie pod względem transportu, ale komplikuje rozwiązania techniczne jakim jest serce czyli tłok
Ekspres jest wykonany z aluminium, ertacetalu, stali nierdzewnej i brązu. Głównym założeniem było zrobienie urządzenie które będzie działać bez smaru i tak też jest. Na temat smarów niebędę się rozpisywał. W internecie są dostępne karty można poczytać i odpowiedzieć sobie czy są szkodliwe czy nie i czy mogą być używane z wodą pitną powyżej 90C. Ciepła woda pitna z kranu, a wrżątek to dwie różna sprawy.
Peojekt troche ewoluował w trakcie użytkowania. Głównym problemem była temperatura kawy i korpusu. Kawa miała ok 36C, a korpus pomimo 5mm izolacji i tak dość mocno się nagrzewał. Dlatego między zbiornikiem na wode, a scianką izolacji zrobiłem przestrzeń. Jako że dolny element w który wkręca się sitko z kawą, a od góry zbiornik na wode, wykonanyjest z dużego kawałka aluminium które działa jak radiator. Ma toswoje plusy bo woda docierająca do manometru ma poniżej 60C. Jak się okazuje, bardzo ciężko znaleźć mały manometr który jest dopuszczony do pracy z medium powyżej 60C. Po zaizolowaniu portu który przekazywał wodę ze zbiornika na deszczownice temp skoczyła do 43C. Dlatego powiększyłem port do ok 43mm, czyli do średnicy  zbiornika na wode, zaizolowalem go tworzywem również zostawiając pustke powietrzną i uszczelniając oringami żeby woda nieweszła pomiędzy. Niestety jeszcze nie mieżyłem temp kawy po nowych ooprawkach.
20221024_175906_3.jpg
20221021_181802_3.jpg
20221217_195242_2.jpg
« Ostatnia zmiana: 17 Grudzień 2022, 21:28:12 wysłana przez Fux »

Offline Papo

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Kolbowy Lelit, picopresso, śrubowy ciśnieniowy produkcja własna
  • Młynek: 1Zpresso jx pro
Odp: Ekspres śrubowy produkcja własna
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Grudzień 2022, 11:10:10 »
Testy temp po modyfikacji. Woda w zbiorniku miała 80C, espresso 56C. Kolejną modyfikacją będzie dodanie zaworu na dole.

20221218_105649.jpg

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres śrubowy produkcja własna
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Grudzień 2022, 08:55:02 »
Super robota :)

I na Aram nie bez powodu trafiłeś najpierw...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10555
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Ekspres śrubowy produkcja własna
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Grudzień 2022, 09:46:01 »
Pokaż może jak działa to w praktyce -- na jakimś filmie. Jeśli woda w trakcie zaparzania będzie miała 90 stopni, to będzie super.

Offline Papo

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Kolbowy Lelit, picopresso, śrubowy ciśnieniowy produkcja własna
  • Młynek: 1Zpresso jx pro
Odp: Ekspres śrubowy produkcja własna
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Grudzień 2022, 11:51:36 »
Mam nowe ziarna więc jeszcze nieznam stopnia zmielenia. Jak widać na filmie całość jest troche chybotliwa i ciśnienie skacze. Jest to spowodowane moim częściowym paraliżem ręki. Aktualna śruba ma skok gwintu 2mm, jeden obrót popycha tłok na 2mm w dół. Mam w planie wymienić śrube na śrube o skoku 4mm, zwiększy się siła potrzebna do uzyskania ciśnienia, ale ciśnienie będzie budować się szybciej. Aktualnie siła potrzebna do uzyskania nawet 11 barów jak dla mnie jest praktycznie zerowa. Ze względu na rękę będe chciał tak zmodyfikować podstawe, żeby dało się obsługiwać maszynke jedną ręką.
Filmik youtu.be/XrzxyK3qoGk

Offline tom517

  • Wiadomości: 1794
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Ekspres śrubowy produkcja własna
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Grudzień 2022, 14:42:02 »
Ten zbiornik na wodę na dole z aluminium będzie zabierał ciepło i ciężko będzie dobrą temperaturę uzyskać. Zaworek spuszczający trochę polepszy sprawę, ale będzie ciężko uzyskać 94 stopnie wody przy kawie. Taka Rota w tym miejscu ma tworzywo sztuczne, które tak nie pochłania ciepła.

Offline Papo

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Kolbowy Lelit, picopresso, śrubowy ciśnieniowy produkcja własna
  • Młynek: 1Zpresso jx pro
Odp: Ekspres śrubowy produkcja własna
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Grudzień 2022, 15:02:38 »
Ten zbiornik na wodę na dole z aluminium będzie zabierał ciepło i ciężko będzie dobrą temperaturę uzyskać. Zaworek spuszczający trochę polepszy sprawę, ale będzie ciężko uzyskać 94 stopnie wody przy kawie. Taka Rota w tym miejscu ma tworzywo sztuczne, które tak nie pochłania ciepła.

Niewiem czy przeczytaleś pierwszy post i zobaczyłeś zdjęcia alemamwrażenie, że nie :)q

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Ekspres śrubowy produkcja własna
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Grudzień 2022, 07:25:52 »
Papo, masz holder z metalu bez rączki. Przed zapięciem masz go rozgrzeć do 50-70 st. Jak go (gorącego) zapinasz? Rękawićka?

Edit.
A, nie! Obejrzyłem film. Metalowy stojak również musi być podgrzany.
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień 2022, 07:30:59 wysłana przez Valerii »
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Papo

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Kolbowy Lelit, picopresso, śrubowy ciśnieniowy produkcja własna
  • Młynek: 1Zpresso jx pro
Odp: Ekspres śrubowy produkcja własna
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Grudzień 2022, 10:35:35 »
Nie dokońca rozumiem pytanie. Ale czarna część korpusu jes tylko lekko ciepła. Czy Rota ma stojak z tworzywa?

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Ekspres śrubowy produkcja własna
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Grudzień 2022, 11:23:49 »
Nie dokońca rozumiem pytanie.

Czy rozgrzewasz holder?


Czy Rota ma stojak z tworzywa?
Tak.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Papo

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Kolbowy Lelit, picopresso, śrubowy ciśnieniowy produkcja własna
  • Młynek: 1Zpresso jx pro
Odp: Ekspres śrubowy produkcja własna
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Marzec 2023, 13:43:42 »
Dawno mnie nie było. Praca i brak czasu troche wstrzymał projekt. Na chwilę obecną musiałem poprawić zawór i tłok. Jak się okazuje materiał pom pod wpływem ciepłej widy rozszerza się o ok 0.3mm więc o tyle musiałem zebrać materiał, wcześniej po rozgrzaniu tłok zaczynał się klinować. Łożysko zostało wymienione na pierwsze lepsze chinskie ale niby ceramiczne więc problem z osadami które blokowały prace łożyska znikną. Górna część zaworu została wykonana z aluminium. Wymieniłem deszczownice na ims i sitko też na ims. W planach jest wymiana aluminiowych części na tworzywo i dodanie na dole zaworu. Wykonanie na nowo śruby i nakrętki  m16 lub m14 wielozwojowy 4x1. Śruba z takim gwintem przy jednym obrocie wkręca się o 4mm ale daje opór jak śróba o standardowym gwińcie ze skokiem 1mm.
20230318_132520.jpg
20230318_132527.jpg
20230318_132535.jpg

Offline Papo

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Kolbowy Lelit, picopresso, śrubowy ciśnieniowy produkcja własna
  • Młynek: 1Zpresso jx pro
Odp: Ekspres śrubowy produkcja własna
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Marzec 2023, 09:47:32 »
Częśći aluminiowe zostaly wymienione na tworzywo co podbiło temp espresso do ok. 65C°. Dodałem też zawór jak w Rocie. Zawór jest podobny tylko nie potrzebuje sprężynki na dole. Niestety dodanie zaworu nie wpłyneło na temp espresso, też jest w okolicach 65C. No i zrobilem nowy stojak żeby zmieścić wagę.
W wolnej chwili kupie sitko i postaram się zmierzyć temp. W samym ciastku.
20230331_092853.jpg
20230331_093519.jpg

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi