Autor Wątek: Nieprzyjemny gorzki (spalony) posmak w kawie  (Przeczytany 3742 razy)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1485
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Nieprzyjemny gorzki (spalony) posmak w kawie
« Odpowiedź #15 dnia: 16 Grudzień 2022, 17:47:03 »
No tak, minimum raz dziennie, na koniec pracy ekspresu.
[emoji106]
Nie wiem, dlaczego nie zalecają tego w instrukcji, przecież płukanie dobrze nam robi i ekspresowi.
Może żeby zarabiać na serwisie pogwarancyjnym? Nie wiem, w instrukcji mojego jak byk napisane żeby to robić.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Nieprzyjemny gorzki (spalony) posmak w kawie
« Odpowiedź #16 dnia: 16 Grudzień 2022, 18:20:57 »
Nie wiem, w instrukcji mojego jak byk napisane żeby to robić.
Przejrzałem instrukcję mojego i nie ma, ale codzienne robienie backflushu wodą wyszło samo z siebie.
》tertium non datur《

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1485
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Nieprzyjemny gorzki (spalony) posmak w kawie
« Odpowiedź #17 dnia: 16 Grudzień 2022, 18:29:19 »
A u mnie "You should backlash the group head every day", może dlatego że te ekspresy trafiają też na rynek za oceanem ;) No ale to wydaje się naturalne, poza tym tyle filmów się ogląda (może jednak nie?) przed zakupem.

Offline jarak10

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Ascaso dream PID / Lelit Victoria
  • Młynek: Ascaso i2-mini / Lelit William pl72
Odp: Nieprzyjemny gorzki (spalony) posmak w kawie
« Odpowiedź #18 dnia: 16 Grudzień 2022, 21:48:25 »
Panowie dziękuję bardzo za pomoc.
Dokładnie obwąchałem ekspres i okazało się, że portafilter zajeżdża tym "petem". Dosłownie ten sam zapach/posmak który mi przeszkadzał w kawie.

Wczoraj mi przyszła Cafiza i zrobiłem dokładnego backflusha ekspresu. Później ponowiłem na ślepym sitku bez proszku.
Na koniec tak jak w filmiku Lelita na youtube, wymoczylem kolbę i sitka w Cafizie 15 minut i przepłukałem.

Po tej ostatniej procedurze - portafilter jak nowy :) zero złych zapachów, a co najważniejsze kawa wyszła idealnie!!!  :uklony:

Dziękuję i pozdrawiam :)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Nieprzyjemny gorzki (spalony) posmak w kawie
« Odpowiedź #19 dnia: 17 Grudzień 2022, 09:13:41 »
Panowie dziękuję bardzo za pomoc.

Najwazniejsze , ze pomogło  ;)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Nieprzyjemny gorzki (spalony) posmak w kawie
« Odpowiedź #20 dnia: 17 Grudzień 2022, 09:18:04 »
"You should backlash the group head every day",

Ekspresy które pracują w kawiarni i  parzą po kilkadziesiąt czasem kilkaset  kaw dziennie,  powinny mieć płukane grypy czesciej niż raz dziennie i to z proszkiem.
Po proszu procedura plukania już sama wodą.
W ekspresie użytkowanym w domu , który robi 3-5 kaw dziennie , uzywanie Cafizzy codziennie  uwazam za zbędne i pewnie nie obojetne dla zdrowia ( zawsze to dodatkowa chemia).
Raz na 5-7 dni plukanie z proszkiem powinno zdecydowanie wystarczyć.
Samą woda zawsze warto przepłukać grupę, po każdym espresso.
Wszystko w granicach zdrowego  rozsądku.
« Ostatnia zmiana: 17 Grudzień 2022, 09:20:36 wysłana przez PiotrekBM »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi