Autor Wątek: Profitec GO czy STONE ESPRESSO  (Przeczytany 4421 razy)

Offline Andreas Mężczyzna

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: Profitec Go, Aeropress, v60
  • Młynek: Fiorenzato Allground, MAVO Grinder
Profitec GO czy STONE ESPRESSO
« dnia: 18 Wrzesień 2022, 19:51:26 »
To jest mój pierwszy post, choć forum czytam z przerwami od ponad dwóch lat. Zdecydowałem się na zakup pierwszego ekspresu. Zależy mi przede wszystkim na dobrym espresso, stąd wybór Profiteca (nie ukrywam, że cena też ma tu znaczenie). Ponieważ nie jestem w stanie wykluczyć, że od czasu do czasu będę musiał zrobić jakąś kawę mleczną (czasem pewnie kilka jak rodzina wpadnie w odwiedziny), dlatego rozważam też STONE (Profitec 300 byłby optymalny, ale przekracza budżet). Oba ekspresy podobają mi się wizualnie, jestem świadomy różnic technicznych, ale w przypadku STONE mam trochę wątpliwości. Na stronie CoffeSite znalazłem w opisie STONE informację, że jest wyposażony w system regulacji temperatury PID, ale w przeciwieństwie do Profiteca nie ma wyświetlacza, rozumiem więc, że nie mogę w ustawienia temperatury ingerować. Nie bardzo wiem o co chodzi i byłbym wdzięczny za jakieś informacje.
Dlaczego wybrałem akurat te dwa ekspresy? Z wyboru wyłączyłem grupę E61 z uwagi na czas nagrzewania i związaną z tym słabą efektywność energetyczną. Oczekiwanie 10 minut na nagrzanie maszyny jest dla mnie ok. Obie maszyny mi się podobają, a strona wizualna ma dla mnie znaczenie (bardziej podoba mi się STONE :-) Znaczenie mają też gabaryty, a STONE to maksimum tego co zmieszczę na blacie. 5000 tysięcy zł to maksimum tego co chcę wydać (choć wolałbym zmieścić się w cenie Profiteca GO).

No i teraz mam kila pytań :-)

1. Czy są tu użytkownicy tych maszyn którzy zechcieliby podzielić się opinią na temat tych ekspresów?
2. Czy w podobnym budżecie znajdę inną, ciekawą propozycję? Tutaj mała uwaga: nie podobają mi się maszyny Lelita, dlatego te odpadają. Oczywiście odpada też wszystko z E61. Zależy mi na sterowaniu PID.
3. STONE to nowy producent; czy powinienem obawiać się problemów z serwisem po upływie gwarancji?
4. O co chodzi z tym PIDem w STONE?

Wiem, że zaraz ktoś zapyta jaki mam (lub planuję) młynek :-) Na razie mam ręcznego Chińczyka, ale rozpracowuję temat młynków i jeszcze decyzja nie zapadła. Podoba mi się Ceado Life, ale nawet nie wiem ile kosztuje i nie widziałem go w naszych sklepach. Oczywiście to nie jest ostateczny wybór, alternatyw jest sporo i zgłębiam temat :-)

Pozdrawiam serdecznie wszystkich uczestników forum i z góry dziękuję za ewentualne odpowiedzi!


« Ostatnia zmiana: 18 Wrzesień 2022, 20:55:51 wysłana przez Andreas »

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 786
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Profitec GO czy STONE ESPRESSO
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Wrzesień 2022, 23:06:20 »
Ostatnio oglądałem taki filmik z Whole Latte Love

Myślę, że powinieneś go obejrzeć, bo jest dosyć rzetelny. Naturalnie jest więej opcji, więc weź pod uwagę, że wiele osób zmienia jednak zdanie odwiedzając sklepy z fachowym doradztwem i prezentacją ekspresów.





Offline Andreas Mężczyzna

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: Profitec Go, Aeropress, v60
  • Młynek: Fiorenzato Allground, MAVO Grinder
Odp: Profitec GO czy STONE ESPRESSO
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Wrzesień 2022, 00:03:02 »
Dzięki! Widziałem ten filmik i chyba wszystkie pozostałe dotyczące tych dwóch ekspresów. Jest tego mało, a na temat STONE bardzo mało. Jeżeli chodzi o Profiteca, to można jeszcze poczytać i pooglądać materiały o Profitecu 300, bo to właściwie to samo, pomijając wygląd zewnętrzny i wykastrowanie GO z bojlera pary (swoją drogą ten bojler strasznie drogi :-).
Niestety tu gdzie mieszkam nie ma zbyt wielu możliwości odwiedzenia sklepów z fachowym doradztwem. Zresztą, jak to w życiu bywa, każdy doradzałby mi to co sam sprzedaje :-) Wolałbym jakiś feedback od użytkowników, lub od tych osób, które znają techniczną stronę ekspresów. Sam zakup to już prosta sprawa; wystarczy zamówić przez internet.

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 786
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Profitec GO czy STONE ESPRESSO
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Wrzesień 2022, 09:44:40 »
Sam mam Crem 2B, unowocześnioną wersję Expobara Brewtus, więc miałem podobny dylemat. Pracuje bezawaryjnie, a jest trochę bardziej skomplikowany od tego co szukasz.
Skoro konstrukcja jest sprawdzona, ewentualne części dostępne - skoro to Profitec, to czego się obawiasz?
PID może być ustawiany nie tylko z poziomu wyświetlacza, ważne że jest.




Offline Andreas Mężczyzna

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: Profitec Go, Aeropress, v60
  • Młynek: Fiorenzato Allground, MAVO Grinder
Odp: Profitec GO czy STONE ESPRESSO
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Wrzesień 2022, 10:35:52 »
Moje obawy dotyczą STONE, a nie Profiteca :-)

Offline B737

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: ECM Classika II PID <- Ascaso Arc
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Profitec GO czy STONE ESPRESSO
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Wrzesień 2022, 11:04:54 »
W Profitec GO nie ma tylko chyba preinfuzji. Poza tym to bardzo zgrabny, świetnie wyceniony jednobojlerowiec. Aczkolwiek recenzji jeszcze nie ma wiele w sieci.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Profitec GO czy STONE ESPRESSO
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Wrzesień 2022, 13:59:20 »
Stone wygląda solidnie, duży, chyba miedziany bojler. W środku przypomina stare dobre ekspresy, które łatwo samemu naprawić/serwisować '


Oba są fajne, jak nie masz bezpośredniego podłączenia do wody to niezły wybór. Chociaż IMO dźwignia daje większą frajdę :).

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 786
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Profitec GO czy STONE ESPRESSO
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Wrzesień 2022, 15:01:16 »
Najlepsza jest w tym filmie część o jego odkamienianiu... ... ale to raczej wskazówka dla Niemców, którzy do wymiany żarówki wzywają elektryka.
Ekspresik fajny, bo kompaktowy i bez wodotrysków.


« Ostatnia zmiana: 19 Wrzesień 2022, 15:03:29 wysłana przez fill »

skansen

  • Gość
Odp: Profitec GO czy STONE ESPRESSO
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Wrzesień 2022, 15:15:00 »
3. STONE to nowy producent; czy powinienem obawiać się problemów z serwisem po upływie gwarancji?
To nowy brand Rocketa skierowany do młodszych odbiorców. O jakość i trwałość bym się nie obawiał.
Więcej o tych ekspresach m.in. tu: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=12189.0
Sama konstrukcja jest rozwinięciem konstrukcji HXa, podobne rozwiązanie (wymiennik ale bez termosfonu) zastosowano np. w Olympii Maximatic.

4. O co chodzi z tym PIDem w STONE?
Do specyfikacji podchodziłbym z pewną rezerwą. Wynika z niej, że PID kontroluje tylko dodatkową grzałkę znajdującą się w grupie. Nic nie ma na temat możliwości zmiany temperatury przez użytkownika. Jest to więc zapewne wartość predefiniowana przez producenta, bez możliwości jej zmiany.
Na filmie wrzuconym przez @tom517 prezentują termostat i presostat bojlera parowego. Jeśli rozwiązano to podobnie jak w innych ekspresach to termostat jest tylko zabezpieczeniem a za utrzymanie ciśnienia odpowiada presostat. Presostat wygląda na taki który ma możliwość regulacji ciśnienia.
 
« Ostatnia zmiana: 19 Wrzesień 2022, 15:23:58 wysłana przez skansen »

Offline Andreas Mężczyzna

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: Profitec Go, Aeropress, v60
  • Młynek: Fiorenzato Allground, MAVO Grinder
Odp: Profitec GO czy STONE ESPRESSO
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Wrzesień 2022, 15:38:54 »
Najlepsza jest w tym filmie część o jego odkamienianiu... ... ale to raczej wskazówka dla Niemców, którzy do wymiany żarówki wzywają elektryka.
Ekspresik fajny, bo kompaktowy i bez wodotrysków.
Ciężko się na to patrzy, kamera lata, a treści w tym niewiele. Z jednej strony mówi, że inżynier Rocketa wymyślił sprytny sposób całkowitego opróżniania bojlera przez lancę pary, a na końcu mówi, żeby nie odkamieniać, bo zawsze trochę wody w bojlerze zostaje.
Swoją drogą to nie Niemcy; jeden to Bawarczyk, a drugi to pewnie włoski Szwajcar (sądząc po tym jak mówi po niemiecku) :-)
Dalej nie wiem jak ustawić PID w tej maszynie.
I jeszcze mam jedno pytanie: czy na tym forum posty zawsze się pojawiają cztery godziny po ich wysłaniu? Trudno się w ten sposób komunikować na bieżąco.


Do specyfikacji podchodziłbym z pewną rezerwą. Wynika z niej, że PID kontroluje tylko dodatkową grzałkę znajdującą się w grupie. Nic nie ma na temat możliwości zmiany temperatury przez użytkownika. Jest to więc zapewne wartość predefiniowana przez producenta, bez możliwości jej zmiany.
Na filmie wrzuconym przez @tom517 prezentują termostat i presostat bojlera parowego. Jeśli rozwiązano to podobnie jak w innych ekspresach to termostat jest tylko zabezpieczeniem a za utrzymanie ciśnienia odpowiada presostat. Presostat wygląda na taki który ma możliwość regulacji ciśnienia.
 
Też tak sądzę. Czyli praktycznie ekspres jest pozbawiony możliwości regulacji temperatury (co do regulacji ciśnienia - nie wiadomo), co go raczej dla mnie eliminuje. Szkoda, bo ładny. Szukałem na ich stronie dystrybutora w Polsce ale nie znalazłem. Szkoda, bo może wyjaśniłby wątpliwości.



« Ostatnia zmiana: 19 Wrzesień 2022, 15:50:59 wysłana przez Andreas »

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 786
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Profitec GO czy STONE ESPRESSO
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Wrzesień 2022, 16:59:57 »
Przecież możesz spróbować napisać bezpośrednio na ich Technical Support i poprosić wyjaśnienie kwestii PID czy innych.
W sumie to prosty ekspres i to jest problem, bo nieliczni polscy dystrybutorzy nie chcą sami sobie robić konkurencji w tm segmencie.
Przy okazji, przy tych lawinowo rosnących cenach musisz być elastyczny z budżetem
« Ostatnia zmiana: 19 Wrzesień 2022, 17:56:58 wysłana przez fill »

Offline Andreas Mężczyzna

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: Profitec Go, Aeropress, v60
  • Młynek: Fiorenzato Allground, MAVO Grinder
Odp: Profitec GO czy STONE ESPRESSO
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Wrzesień 2022, 17:43:35 »
Przecież możesz spróbować napisać bezpośrednio na ich Technical Support i poprosić wyjaśnienie kwestii PID czy innych.
W sumie to prosty ekspres i to jest problem, bo nieliczni polscy dystrybutorzy nie chcą sami sobie robić konkurencji w ty segmencie.
Przy okazji, przy tych lawinowo rosnących cenach musisz być elastyczny z budżetem

Oczywiście napiszę do supportu we Włoszech, zadałem również pytanie  na stronie coffesite.pl  Byłoby znacznie prościej gdyby to było wyjaśnione na stronie producenta i dystrybutora. W końcu od tego chyba jest dystrybutor? Jeżeli ktoś pisze na stronie "Model posiada system regulacji temperatury PID" to wypadałoby napisać w jaki sposób ta regulacja się odbywa. Co do ceny: ekspres to nie jest jakiś produkt pierwszej potrzeby, jeżeli mnie nie będzie stać to po prostu go nie kupię. Wzrost cen u dystrybutorów też będzie miał granice, bo kiedyś zabraknie klientów.
« Ostatnia zmiana: 19 Wrzesień 2022, 18:15:06 wysłana przez Andreas »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5218
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Profitec GO czy STONE ESPRESSO
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Wrzesień 2022, 19:29:10 »
5000 tysięcy
Za 5 milionów to kupisz, co zechcesz  [emoji38]

Bierz Profiteca relatywnie stara i sprawdzona firma.
》tertium non datur《

Offline Andreas Mężczyzna

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: Profitec Go, Aeropress, v60
  • Młynek: Fiorenzato Allground, MAVO Grinder
Odp: Profitec GO czy STONE ESPRESSO
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Wrzesień 2022, 19:34:22 »
5000 tysięcy
Za 5 milionów to kupisz, co zechcesz  [emoji38]




Ach ta inflacja :-)
Tak, raczej zdecyduję się na Profiteca, wtedy z tych 5 baniek sporo zostanie (pomimo inflacji :-)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5218
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Profitec GO czy STONE ESPRESSO
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Wrzesień 2022, 19:42:00 »
Tak, raczej zdecyduję się na Profiteca,
Więcej zostanie Ci na młynek, np:

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=12667.0

Może kiedyś zmienisz sobie ekspres, a młynka nie musiałbyś.
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi