Autor Wątek: Pomoc przy równej dystrybucji kawy  (Przeczytany 2424 razy)

Offline baltyk_gdynia

  • Wiadomości: 19
Pomoc przy równej dystrybucji kawy
« dnia: 16 Sierpień 2022, 09:57:48 »
Cześć,

pomóżcie mi proszę z odpowiednią dystrybucją kawy w portafiltrze. Mam (od niedawna) Lelit Anna PL41E (do tego Nivona CG 130 kupiony dużo wcześniej, więc zestaw z dużo lepszym młynkiem na razie musi poczekać) i po obejrzeniu jednego z filmików sprawdziłem, że kawa jest nierówno rozłożona w sitku (doza to przeważnie 16-17 gramów). Dodam, że na razie korzystam z plastikowego tampera, dołączonego do ekspresu przy zakupie.

I teraz mam do Was pytanie - co będzie najlepsze, by równo rozłożyć kawę w sitku? (nie mogę wklejać linków)
a) dystrybutor (leveler?) kawy, jak tu: Dystrybutor-kawy-Lelit-PLA472A-57mm
b) "needle tamper", jak tu: Barista-Space-C3-Needle-Tamper-Czarny-Tamper-Z-Iglami-58Mm
c) najpierw kupić porządny tamper i dopiero potem szukać dodatkowych rozwiązań (których?)

PS. czy faktycznie jest tak, że to portafiltrów Lelit (57mm) nie do końca pasują akcesoria innych producentów o tej samej średnicy (tzn., że nie są idelnie spasowane)?

z góry dziękuję

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Pomoc przy równej dystrybucji kawy
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Sierpień 2022, 10:38:15 »
Jak miałem Grace, a  to jest taka sama grupa jak Anna 57. Do swojej grace miałem kupiony tamper w aliexpress , szukaj rozmiaru 57,5. Co do dystrybucji to używałem Lelit-PLA472A-57mm i byłem zadowolony. Teraz mam taki sam dystrybutor tylko do grupy 58. Na twoim miejscu kupił bym na razie  tamper, a to co masz wydać na gadżety przeznaczyć na lepszy młynek. Jeżeli nie stać na elektryka, to zainwestuj w dobry ręczny. Z czasem to i na gadżety przyjdzie czas. 

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomoc przy równej dystrybucji kawy
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Sierpień 2022, 10:48:49 »

Offline baltyk_gdynia

  • Wiadomości: 19
Odp: Pomoc przy równej dystrybucji kawy
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Sierpień 2022, 13:42:57 »
Dziękuję za odpowiedzi.

Nie wiem, czy mogę tutaj, czy powinienem założyć nowy wątek, ale to mnie bardzo męczy - (pomijając problem z nierówną dystrybucją i ubiciem), prawie zawsze proces wygląda tak, że kawa leci bardzo wolno (pierwsze krople po około 6 sekundach od włączenia pompy) i żeby uzyskać ratio 1:2 (zarówno przy dozie 16, jak i 17 gramów) musi minąć ponad 40 sekund, zanim wyjdzie 32/34 gramy kawy, która niemalże zawsze jest (na mój gust) zbyt rozwodniona. Co może być nie tak (przy założeniu, ze młynek jest, jaki jest)?

dziękuję,
« Ostatnia zmiana: 16 Sierpień 2022, 16:13:34 wysłana przez ranGo »

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Pomoc przy równej dystrybucji kawy
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Sierpień 2022, 15:38:05 »
Kwestia rodzaju kawy. Nie wszystkie mają wysokie body stąd wrażenie "rozwodnienia".

Offline baltyk_gdynia

  • Wiadomości: 19
Odp: Pomoc przy równej dystrybucji kawy
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Sierpień 2022, 15:58:28 »
Jestem w trakcie prób z zestawem od Blue Orca (6x200 gramów), aktualnie Kolumbia (100% Arabica, body pełne) i odnoszę wrażenie, że dużo lepiej mi wychodziło z Lavazza Espresso, niż z tymi, choć za każdym razem zmieniałem ustawienia młynka i próbowałem różnych doz. No nic to, będę próbował dalej, jestem na począku drogi, ten ekspres mam zaledwie od kilkunastu dni.

dzięki

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pomoc przy równej dystrybucji kawy
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Sierpień 2022, 16:20:57 »
Z tym młynkiem nic sensownego nie ugrasz. Jeśli go nie zmienisz to nie spodziewaj się niczego sensownego, chyba że przypadkiem... Inaczej się nie da po prostu. To nie jest młynek do espresso. Większe lub mniejsze kombinacje albo dokupowanie sprzętu tu nie pomogą, jeśli najważniejszy element zestawu jest kompletnie nie do tego zastosowania...

Offline baltyk_gdynia

  • Wiadomości: 19
Odp: Pomoc przy równej dystrybucji kawy
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Sierpień 2022, 16:23:19 »
A jaki młynek, na początek, w rozsądnej cenie (może być nawet ręczny), byś polecił?

Offline Lewic

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: v60, AP, Rota, automat DeLonghi
  • Młynek: MYM54 -> JE-Plus
Odp: Pomoc przy równej dystrybucji kawy
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Sierpień 2022, 21:51:30 »
Do espresso moge poleci 1zpresso je plus - nie tylko na poczatek :)

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Pomoc przy równej dystrybucji kawy
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Sierpień 2022, 07:34:50 »
Do espresso moge poleci 1zpresso je plus - nie tylko na poczatek
Pod espresso używałem zwykłego JE i dawał radę jak najbardziej, więc również polecam 1zpresso

Offline B737

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: ECM Classika II PID <- Ascaso Arc
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomoc przy równej dystrybucji kawy
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Sierpień 2022, 13:03:20 »
U mnie ten igłowy dystrybutor WDT z kazaka zrobił ogromną różnicę na plus, polecam gorąco spróbować.
Odnośnie młynka, dwie kwestie:

1) spróbuj może kupić jakąś mała dawkę kawy zmielonej profesjonalnym młynkiem w jakiejś palarni, żebyś zobaczył i poczuł różnice,
2) młynek ręczny - no nie wiem. jeśli lubisz kręcić i masz czas oraz cierpliwość... pomyśl, czy nie dołożyć do elektrycznego. zdecydowanie to bardziej przyszłościowe.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Pomoc przy równej dystrybucji kawy
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Sierpień 2022, 22:40:05 »
Jestem w trakcie prób z zestawem od Blue Orca (6x200 gramów), aktualnie Kolumbia (100% Arabica, body pełne) i odnoszę wrażenie, że dużo lepiej mi wychodziło z Lavazza Espresso, niż z tymi, choć za każdym razem zmieniałem ustawienia młynka i próbowałem różnych doz. No nic to, będę próbował dalej, jestem na począku drogi, ten ekspres mam zaledwie od kilkunastu dni.
Zacznij od dobrej kawy - polecam coś od @ranGo - np. Brazil Cemorrado Chocolate edition a potem Ariadnę od @Antonio
Na kiepskiej kawie nigdy się nie nauczysz - natomiast jak już będziesz umiał zrobić dobre espresso z dobrej kawy - możesz próbować na tańszych ;) Jednak moim zdaniem "budżetowe" kawy dają radę raczej w ekspresach przelewowych - w kolbie niekoniecznie...
Never Give UP †

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi