Autor Wątek: U-MIX  (Przeczytany 19398 razy)

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #60 dnia: 21 Lipiec 2022, 17:06:10 »
refraktometr zmierzy procent  TDS , najistotniejszy parametr który pozwala obliczyć EY(extractions yeld) co przekłada się na smak (w uproszczeniu im wyższy EY tym lepsze walory smakowe ) jeśli U-MIX będzie dawał powtarzalny i wysoki EY  to mamy o czym rozmawiać:).

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #61 dnia: 21 Lipiec 2022, 17:30:45 »
(w uproszczeniu im wyższy EY tym lepsze walory smakowe )
To chyba zbyt daleko idące uproszczenie. Wyższe EY to lepsze uwypuklenie niuansów, tych dobrych i tych nie najlepszych, tak to czuję. Czy nigdy nie zdarzyło Wam się, że kawa o niższym EY smakowała lepiej?

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #62 dnia: 21 Lipiec 2022, 19:32:33 »
Proste - jeśli jest znaczna różnica w ekstrakcji pomiędzy np, sputnikiem, a U Mix (19% vs 21%) wtedy uwierzę na słowo, że kawa może być lepsza/gorsza. Jeśli różnica wyniesie 0,1% to poprawa/pogorszenie smaku zachodzi tylko w głowie testującego.
Sprometheus robił porównanie z ocd, „jeżem” i zwykłym WDT. Roznice były tylko miedzy OCD i resztą, podejrzewam, ze w tym przypadku tez nie będzie znaczącej różnicy
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #63 dnia: 21 Lipiec 2022, 19:46:53 »
można nawet iść w kierunku jeśli 10 kaw zmieszanych U-Mixem da 20-21% to mamy wysoką powtarzalność i wysokie EY co  byłoby zadowalającym efektem działania urządzenia .Zgodzę się że różnice w smaku między 19% a 21% mogą być subiektywne ,natomiast funkcjonalność i zasadność używania U-MIXa  byłaby sensowna  przy wysokim EY i powtarzalności .
« Ostatnia zmiana: 21 Lipiec 2022, 21:13:54 wysłana przez rollo45 »

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #64 dnia: 21 Lipiec 2022, 19:52:20 »
Mam informacje, że pomiar za pomocą refraktometru TDS kawy nie jest możliwy.  Teraz studiuję ten temat. Za kilka dni powiem swoją opinię.  :)
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #65 dnia: 21 Lipiec 2022, 21:13:11 »
Z całym szacunkiem to raczej jest wyssana z palca informacja  , pomiar TDS i EY jest potwierdzonym sposobem , w zasadzie jedynym na zmierzalność ekstrakcji kawy i stosują go wszystkie uznane w świecie kawy organizacje z SCA na czele nie można raczej na gruncie naukowym podważyć tej metody.

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #66 dnia: 21 Lipiec 2022, 22:19:53 »
Radzieccy naukowcy mówią coś przeciwnego. (Jak zawsze.)   ;) Przeczytam, a potem opowiem , co mówią naukowcy.

« Ostatnia zmiana: 21 Lipiec 2022, 22:32:52 wysłana przez Valerii »
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #67 dnia: 21 Lipiec 2022, 22:35:35 »


A nie jest możliwy tylko w wypadku kawy czy wszystkich cieczy?
Nie rozumiem po co sobie tym głowę zawracać.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #68 dnia: 21 Lipiec 2022, 22:37:53 »
Radzieccy naukowcy.... do tego jeśli dobrze widzę, publikacja z 1983 roku? :wow2:

Zdecydowanie bardziej wierzę w SCA i współczesne publikacje... Test jak najbardziej należy wykonać test refraktometrem i z całym szacunkiem, ale powinien(również) wykonać go ktoś inny.

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #69 dnia: 21 Lipiec 2022, 23:28:34 »
rozumiem że wątpisz w moje umiejętności ,czy chcesz sam wykonać :)??
« Ostatnia zmiana: 21 Lipiec 2022, 23:40:38 wysłana przez rollo45 »

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #70 dnia: 21 Lipiec 2022, 23:30:16 »
Radzieccy naukowcy mówią coś przeciwnego. (Jak zawsze.)    Przeczytam, a potem opowiem , co mówią naukowcy.
to rzeczywiście z przed prawie 40 lat :):):):) jeszcze z okresu Zimnej Wojny:):):)

Offline popcorn

  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #71 dnia: 21 Lipiec 2022, 23:31:59 »
Nie rozumiem po co sobie tym głowę zawracać.
Z pewnością nie ma sensu sobie tym głowy zawracać - przecież wszystko jest już wyjaśnione przez "naukowców" i Wikipedia też tak twierdzi.
Yeah science, bitch!


Radzieccy naukowcy.... do tego jeśli dobrze widzę, publikacja z 1983 roku? :wow2:
Czyli, że co? Że jak z 1983 roku to od tamtej pory "nauka" już poszła do przodu i to nieaktualne, znaczy nieprawdziwe? Czyli za 20 lat, to co teraz uważamy za "szczyty naukowości" będzie zwyczajnie śmieszne? :mhh: Często tak jest - fakt! :taktak:
A że naukowcy akurat radzieccy to chyba dobrze, bo z tego co ja zwuważyłem, to o wiele rzetelniejsi niż ci zachodni.

P.S. Nie twierdzę, że jest coś nie tak w pomiarach refraktometrem, tylko uważam, że dyskusja powinna być cały czas otwarta...
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #72 dnia: 21 Lipiec 2022, 23:36:27 »
nauka-nauką ale technika trochę przez te 40 lat poszła do przodu ,śmiem sądzić że refraktometry też się lekko rozwinęły :)

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #73 dnia: 22 Lipiec 2022, 00:24:26 »
Radzieccy naukowcy.... do tego jeśli dobrze widzę, publikacja z 1983 roku? :wow2:
Czyli, że co? Że jak z 1983 roku to od tamtej pory "nauka" już poszła do przodu i to nieaktualne, znaczy nieprawdziwe? Czyli za 20 lat, to co teraz uważamy za "szczyty naukowości" będzie zwyczajnie śmieszne? :mhh: Często tak jest - fakt! :taktak:
A że naukowcy akurat radzieccy to chyba dobrze, bo z tego co ja zwuważyłem, to o wiele rzetelniejsi niż ci zachodni.

P.S. Nie twierdzę, że jest coś nie tak w pomiarach refraktometrem, tylko uważam, że dyskusja powinna być cały czas otwarta...

Patrz wyżej, technologia, dokładność pomiarów... 40 lat, to gigantyczna(zbyt słabe słowo) przepaść.

Dodatkowo szeroko pojęta "nauka i technologia radziecka" z tego i wcześniejszego okresu w wielu aspektach była delikatnie mówiąc mocno naciągana w ramach "nie ustępowania" USA.

Abstrahując od tego, abyś nie musiał dalej zgadywać, co miałem na myśli - jeśli zestawiamy w temacie kawy ze sobą "jakąś" radziecką publikację z 1983 roku, która całkowicie neguje sens używania refraktometru z obecnymi badaniami i wytycznymi SCA, która prezentuje przeciwne wnioski, to zdecydowanie bliżej mi do tej ostatniej, tyle.

Spokojnie poczekam - i jak widać nie tylko ja - na testy porównawcze z użyciem refraktometru, najlepiej wykonane przez kogoś innego niż Valerii. Kto wie, może UMIX faktycznie robi wielką różnice w efekcie końcowym... a może nie robi prawie żadnej.
« Ostatnia zmiana: 22 Lipiec 2022, 00:33:03 wysłana przez MSL »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #74 dnia: 22 Lipiec 2022, 00:25:30 »
A ja jestem na bakier z cyrylicą a tlumacz Googla poległ, już czytelniejsza ta cyrylica :) Czy może ktoś przetłumaczyć tekst z screena? Coś o refraktometrach się domyślam ale dokładnie o czym jest ta praca?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi